31 Ayakkabı endüstrisindeki istatistikler ve trendler

İlk spor ayakkabılar 19. yüzyılın sonlarında yapıldı, ancak başlangıçta ayakkabılar bu isme sahip değildi. Ayakkabıdaki işaretler geminin gövdesindeki Plimsoll çizgisini anımsattığı için ilk olarak “kanvas ayakkabılar” olarak adlandırıldılar. Başlangıçta tenis veya kroket oynarlardı, popülerlikleri İngiliz Ordusu 1900’lerin başında toplu bir sipariş verdiğinde arttı.

Ayakkabı endüstrisi, ayakkabı tasarımına dayalı olarak birkaç farklı bölüme ayrılmıştır. Yüksek topuklu spor ayakkabılar ayak bileğini kapatacak, oxfords veya düşük top spor ayakkabılar ise kapatmayacaktır. Orta kesim ayakkabılar, düşük top ayakkabılara göre daha yüksek, ancak uzun ayakkabılara göre daha düşük destek sağlar. Atletik botlar gibi daha küçük parçalar, ayakkabının korumasını baldıra kadar uzatır. Slip-on ayakkabılar da büyüyen bir kategoridir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde satın alınan ayakkabıların %25’i çevrimiçi bir perakendeciden geliyor. Koşu ayakkabısı satın alan kişiler, ayakkabılarını bir e-ticaret platformunda satın alma olasılıkları en yüksek olanlardır. Spor eğlence ayakkabıları, bir önceki yıla göre %17 artışla 2017 yılında 9,6 milyar dolarlık satış üreten en popüler spor ayakkabı kategorisi olma eğilimindedir.

Ayakkabı sektöründen önemli istatistikler

1. Sneakers, küresel ayakkabı endüstrisine 55 milyar dolarlık ikincil bir pazar sağlıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde spor ayakkabı satışları %8 artarak toplam 17,2 milyar dolara ulaştı. (Forbes)

# 2. Spor ayakkabı ortanca satış fiyatı 2015 yılında %5 artarak müşteriye ortalama birim maliyeti 61,15 ABD dolarına ulaştı. (Forbes)

Ürüne göre lüks ayakkabı endüstrisinin küresel pazar payı

# 3. Sadece üç şirket (Nike, Adidas ve Under Armor) her yıl 25 milyar dolardan fazla spor ayakkabı satışı gerçekleştiriyor. 2009 yılından bu yana bu kategorideki bu 3 şirketin gelirleri %49 arttı. (Forbes)

# 4. Millennials ayakkabı satışlarını yönlendiriyor ve nesil, 2014’te ayakkabıya 21 milyar dolar harcadı. Bu, önceki yıla göre %6’lık bir artıştı ve en önemli satış artışları fiyatlı ayakkabılarda çift başına 100 dolardan fazlaydı. (Forbes)

# 5. Genellikle 100 ila 200 dolar arasında perakende satış yapan Jordan markalı Nike spor ayakkabı serisi, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 2,6 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi. (Forbes)

# 6. İlk piyasaya sürüldüklerinde talep edilen ayakkabı arzının düşük niyetliliği sayesinde, spor ayakkabı ikincil pazarının sektöre 1 milyar dolar daha gelir getireceği tahmin ediliyor. Tüm marka ayakkabıların yaklaşık %4’ü ikincil pazara ulaşıyor. (Forbes)

# 7. İkincil piyasada bulunan ayakkabıların %96’sının Nike markasına ait olduğuna inanılıyor. (Forbes)

# 8. 2017 yılında spor ayakkabı kategorisinde kadın ayakkabı satışları %5 artarken, erkek pazarı ve çocuk segmenti sadece %1 büyüdü. (Ayakkabı haberleri)

# 9. Sneaker kategorisinde performans satışları 2017 yılında %10 azaldı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde toplam satışlar 7,4 milyar dolara ulaştı. (NPD Grubu)

# 10. Amerika Birleşik Devletleri’nde atletik ayakkabı kategorisinde en hızlı büyüyen segmentler, ilham verici koşu ayakkabıları (%39) ve günlük spor ayakkabıları (%24) oldu. Koşu ayakkabısı satışları %7 düşerken, antrenman ayakkabılarında %15 düşüş yaşandı. (NPD Grubu)

Fiyata göre küresel lüks spor ayakkabı satış sektörü

# 11. Adidas, 2017 yılında satışlarında %50 artışla toplam pazarda en hızlı büyümeyi yaşadı. Markanın ilk 10 listesinde iki ayakkabı sunduğu ilk yıl oldu: Tubular Shadow ve Superstar. (NPD Grubu)

# 12. 2017 yılında ABD ayakkabı pazarındaki toplam gelir 79,9 milyar dolara ulaştı. Çin ayakkabı pazarı, 58,3 milyar dolarlık satışla dünya çapında ikinci sırada yer alarak yetişmeye başladı. Dünya ayakkabı tüketiminin %54’ü Asya’dan geliyor. (İstatist)

# 13. Amerika Birleşik Devletleri her yıl her erkek, kadın ve çocuk için ortalama yedi çift ayakkabı ithal etmektedir. (Amerika Birleşik Devletleri Ayakkabı Distribütörleri ve Perakendecileri [FDRA])

# 14. Spor ayakkabılarını internetten satın alan alıcıların %21’i bunu fiyat beklentilerini karşıladığı veya aştığı için yaptıklarını söyledi. %18’i mağazalarda bulunanlara kıyasla çevrimiçi olarak sunulan envanter çeşitliliğini tercih ettiklerini söyledi. Sadece %12’si uygun olduğu için internetten ayakkabı aldıklarını söyledi. (FDRA)

#onbeş. İhtiyaç, tüketicilerin ayakkabı satın alırken sahip oldukları en önemli faktör olup, toplam satışların %37’sini temsil etmektedir. Maliyet, toplam satışların %30’unu yansıtan tüketici satın alma alışkanlıklarındaki diğer önemli faktördür. (FDRA)

#on altı. 2017 baharında, tüketicilerin %52’si bir önceki yıla kıyasla yıl içinde ayakkabılara daha az harcama yapmayı planladıklarını söyledi. Sadece %14’ü ayakkabılarına daha fazla harcama yapacaklarını söyledi. (FDRA)

# 17. Yurt içi ayakkabı mağazalarında istihdam 2017’de %1,8 artarak Amerika Birleşik Devletleri’nde 217.000’den fazla iş fırsatı yarattı. Bu, 1990’dan beri sektördeki en yüksek istihdam seviyesi. (FDRA)

# 18. Daha yüksek istihdam seviyelerine rağmen, çalışan başına toplam satışlar 2017’de altı yılın en düşük seviyelerine düştü. Her mağaza çalışanı, yıl boyunca 12.800 doların biraz üzerinde ürün sattı. (FDRA)

# 19. 2017’de Nike, 15 yıl aradan sonra ilk kez pazar payının bir kısmını kaybetti ve toplam satışları %3,7 düştü. (Spor İşi Dergisi)

# 20. Retro ayakkabılar spor ayakkabı endüstrisinde geri dönüyor. Reebok’un 2017’nin en çok satan ayakkabısı, ilk kez 1983’te piyasaya çıkan “Klasik Deri” modeliydi. Adidas’ın bir diğer en çok satan modeli ise 1970’lerde piyasaya çıkan Stan Smith ayakkabısıydı (Sports Business Journal)

# 21. Nike, %40 pazar payı ile kategoride baskın endüstri lideri olmaya devam etmelerine rağmen, 2017 yılında ayakkabı pazarındaki dolar payında %14’lük bir düşüş gördü. Marka payındaki %55’lik artışa ve dolar payındaki %82’lik iyileşmeye rağmen, marka toplam satışların sadece %9’unu oluşturuyor. (Spor İşi Dergisi)

# 22. New Balance ayakkabılarının tutarlılığı, endüstri için benzersiz bir bozucudur. %16’lık bir artışı yansıtan %10’luk bir sektör payını temsil ediyorlar. (Spor İşi Dergisi)

23. Nike, 2017’deki tüm aramaların %9,45’ini oluşturarak, arama terimlerine göre en popüler spor ayakkabı markası olmaya devam ediyor. Air Jordan markası, aramaların %5,88’i benzersiz ile listede ikinci sırada yer aldı. Adidas ayakkabıları %5,88 ile üçüncü sırada yer aldı. (Ayakkabı dergisi)

# 24. Nike ve Jordan marka ayakkabıları, her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen basketbol ayakkabısı satışlarının yaklaşık %90’ından sorumludur. (PBS)

# 25. Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan spor ayakkabıların %99’u dünyanın başka yerlerinden ithal edilmektedir. Bu ayakkabıların 237 milyondan fazlası ABD’ye gönderilmeden önce Çin’de üretiliyor ve pazarın %50’sinden fazlasını temsil ediyor. (PBS)

# 26. Vietnam, genel pazarın %34’ünü temsil eden, her yıl Amerika Birleşik Devletleri’ne 157 milyondan fazla çift spor ayakkabı gönderiyor. (PBS)

# 27. Müşterilerin %47’si son 24 ayda en az bir çift Nike ayakkabı aldıklarını söylerken, ABD endüstrisi Adidas’ın liderliğini ikinci sırada tamamladı ve müşterilerin %23.8’i bir çift marka ayakkabı satın aldı. Bu iki şirketi New Balance (%22,6), Skechers (%20) ve Converse (%14) izledi. (İstatist)

# 28. Spor ayakkabı ikincil pazarı, her yıl 15,4 milyon dolarlık satışla Kaliforniya’da merkezileştirilmiştir. New York, 12 milyon dolar değerinde ayakkabı satarken, onu Florida (7,5 milyon dolar), New Jersey (4,9 milyon dolar) ve Texas (4,43 milyon dolar) takip ediyor. (Yüksek züppelik)

29. Air Jordan 10 Retro Drake OVO, 4.050 $ fiyatıyla dünyanın en değerli spor ayakkabısı olarak derecelendirildi. Adidas Yeezy 350 Boost 844 dolarla ikinci sırada geliyor. Onları Air Jordan1 Retro Dover Street (650 dolar), siyah Nike Sock Dark Fragment (485 dolar) ve Air Jordan 1 Retro Shattered Backboard (482 dolar) izliyor. . (Yüksek züppelik)

# 30. İkincil piyasada bulunan en yüksek değerli spor ayakkabıların %60’ı Nike’ın Air Jordan markasına aittir. (Yüksek züppelik)

# 31. Nike Air MAG Back to the Future ayakkabısı şu anda ikincil piyasada 5,700 dolardan fazla satıyor. (Kamp yok)

Ayakkabı endüstrisinin trendleri ve analizi

Spor ayakkabılar (ve genel olarak ayakkabılar), en saf haliyle bir insan ihtiyacıdır. Ayakkabılar, üzerinde yürüdüğünüz yüzeylere karşı ayaklarınızı korur. Pürüzlü, keskin veya pürüzlüyse, ayakkabıların yapım kalitesi nedeniyle yüzey tarafından üretilen etkiler minimumdur.

Modern ayakkabı, rahatlık veya sessiz kullanımdan daha fazlasını sunar. Erkeklerin, kadınların ve çocukların tarzlarını ve bazen de net değerlerini göstermek için giydiği bir moda ifadesidir.

Markalar basketbol sahasının dışında ünlüleri destekleme fikrini benimsedikçe spor ayakkabı endüstrisinin büyümeye devam etmesini bekleyin. Müzisyenler, futbolcular ve hatta TV şovları, insanların sevdiği benzersiz görünümler yaratmak için günümüzün önde gelen üreticileri ve markalarıyla ortaklık kuruyor.

Önümüzdeki 10 yıllık tahminin sonunda (2028’e kadar), ayakkabı endüstrisinin spor ayakkabı segmentinin Amerika Birleşik Devletleri’nde 100 milyar doları aşması bekleniyor. Çin pazarının gücü devam ederse ve Avrupa’da benzer bir ilgi artışı görürse, küresel olarak 250 milyar doları bulabilir.

Ayakkabı kalmak için burada. Cevaplamamız gereken tek soru üsluptur. Rahatlığı ve modaya uygun görünümü nedeniyle sneakerların ayakkabı sektörüne hakim olmaya devam etmesini bekliyoruz.