31 Gözlük endüstrisinin istatistikleri, eğilimleri ve analizi

Luxottica, gözlük endüstrisinde Amerika’nın önde gelen optik perakendecisidir. Marka şu anda 4.600’den fazla mağaza işletiyor ve her yıl yaklaşık 2,5 milyar dolarlık perakende satış üretiyor. Oakley, Ray-Ban ve Versace gibi en iyi markalardan sorumlu dünyanın en büyük şirketidir. Küresel satışları her yıl 8,8 milyar doları buldu.

Gözlük endüstrisinden çevrimiçi ürün satmaya başlamak için bir baskı olmasına rağmen, aktif ticari satışların büyük çoğunluğu hala modası geçmiş süreçleri içeriyor. Tüketiciler göz doktoruna gitmeli, bir reçete almalı ve ardından satın alma sürecine başlamalıdır. Doğrudan doktorunuz tarafından satılan çerçevelerde bile, bu endüstrinin çevrim içi geçişi diğer birçok ürün türünden çok daha uzun sürüyor.

Tarifler bu endüstri için önemli bir engeldir. Görme ile ilgili bilgiler başka yollarla elde edilebilse bile, gözlük camlarının düzgün bir şekilde parlatılması için “göz bebeği mesafesi” adı verilen bir ölçüm gereklidir. Bu bilgi olmadan, bir çift fonksiyonel gözlük oluşturmak neredeyse imkansız olurdu.

Bu zorluklara rağmen, gözlük endüstrisi çeşitli segmentlerde büyümeye devam ediyor.

Gözlük endüstrisinden önemli istatistikler

1. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki toplam göz bakımı pazarı şu anda 34,45 milyar dolar değerinde. 2017 yılında küresel gözlük pazarının değeri yaklaşık 115 milyar dolardı. (İstatist)

2. 5.7 milyon adet Plano güneş gözlüğü Amerika Birleşik Devletleri’nde çevrimiçi olarak satıldı ve bu yıl için 218 milyon dolardan fazla satış sağladı. (İstatist)

Pazar Büyüklüğüne Göre ABD Gözlük Endüstrisi İstatistikleri

# 3. Gözlük endüstrisindeki lens perakende pazarı her yıl toplam 10,4 milyar dolar olurken, kontakt lensler sektör için 4,02 milyar dolarlık satış daha sağladı. (İstatist)

# 4. Tüketiciler, gözlüklerini Amerika Birleşik Devletleri’nde satın alıyorlarsa, gözlük çerçeveleri için ortalama 125 dolar harcayacaklar. (İstatist)

# 5. Her yıl satılan kontakt lenslerin yaklaşık %17’si çevrimiçi bir satın alma işleminden gelir. (İstatist)

# 6. Yaklaşık 217 milyon insan, dünya çapında bir tür orta ila şiddetli düzeltici lens kullanımına hak kazanan bir görme bozukluğuna sahiptir. Artan görme problemlerinin en önemli nedenlerinden biri, kişinin gözlerinin odak noktasını değiştiren bilgisayar görme sendromundan kaynaklanmaktadır. (Mordor’un Zekası)

# 7. Luxottica tarafından yapılan çerçevelerin ortalama maliyeti, üretim açısından 25 dolardır, ancak en iyi markalar, nihai ürün için perakende düzeyinde 500 dolardan fazla ücret talep edebilir. (Forbes)

# 8. Amerika Birleşik Devletleri’nde gözlük çerçevelerinin perakende satışları, bu çerçevelere takılan lenslerin yarattığı 10 milyar dolara ek olarak 2016 yılında 9,7 milyar doları buldu. (İstatist)

# 9. Güneş gözlükleri, gözlük perakendecilerinin her yıl elde ettiği gelirin yaklaşık %10’unu oluşturmaktadır. Ortalama bir insan bir çift güneş gözlüğü için 20 dolardan az, bir çift numaralı gözlük için ödediğinden 100 dolardan fazla daha az harcayacaktır. (San Francisco Chronicle)

# 10. Luxottica, çerçevelerini yapmak için harcadığı her dolar için 64 sent brüt kar, her dolar için 52 sent net kâr elde ediyor. (Wall Street Journal)

Pazar Büyüklüğüne Göre Çerçeve Gözlük Sektörü İstatistikleri

# 11. 150’den fazla ülkede gözlük ürünleri için Luxottica toptan dağıtım fırsatları vardır ve ağları için ülke başına ortalama sadece 1 distribütör veya yan kuruluş vardır. (Cornell Üniversitesi)

# 12. Luxottica şu anda perakende satış yerlerinde sayılmayan 700 franchise işletmektedir, ancak gelir rakamları reklamı yapılan finansmana katkıda bulunmaktadır. (Cornell Üniversitesi)

# 13. 2017’de çevrimiçi olarak 8 milyon çift numaralı gözlük satıldı ve bu segment için toplam pazarın yaklaşık %4’ünü temsil etti. (Forbes)

# 14. Çevrimiçi gözlük pazarının neredeyse %50’sine, ticari işlevlerini desteklemek için hiçbir zaman dış sermaye toplamayan özel bir şirket olarak 176 milyon dolar gelir elde eden Zenni Optical adlı az bilinen bir şirket hakimdir. Kuruluşlarından bu yana 20 milyondan fazla gözlük sattılar. (Forbes)

#onbeş. Endüstri tarafından yapılan reçeteli gözlük işlerinin yaklaşık %10’u, müşteri ürünü bir süre kullandıktan sonra bir reçete değişikliği veya çerçevelerde bir ayarlama içerir. (Forbes)

#on altı. Costco, Walmart ve Refac Optical Group şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan optik mağazaların yaklaşık %45’ini kontrol ediyor. Bu lokasyonların %39’u Luxottica’ya aitken, National Vision aktif sahaların %8.2’sini işletmektedir. (Cornell Üniversitesi)

# 17. Moda markaları, her yıl gözlük endüstrisi tarafından üretilen perakende satışların %35’ini oluşturmaktadır. Bu, bu endüstrinin birinci sınıf moda segmentini her yıl 13 milyar doların biraz altına düşen bir değere koyuyor. (Moda işi)

# 18. Safilo, günümüzün en iyi moda markalarından bazılarının lisanslarına sahiptir ve her yıl piyasaya yeni çıkan 3.000’den fazla farklı gözlük seçeneği sunmak için 150’den fazla tasarımcı çalıştırmaktadır. 90.000’den fazla farklı toptancı tedarikçisinden oluşan bir ağ üzerinden çalışırlar. (Moda işi)

# 19. Her yıl dünya çapında 500 milyondan fazla insan Luxottica tarafından üretilen ürünleri kullanıyor. (Forbes)

# 20. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 188 milyon kişi şu anda düzenli olarak görme ürünlerini kullanıyor. 55 yaş üstü yetişkinlerin %91’i görüşlerini düzeltmek için bir tür gözlük kullanır. (Vizyon Konseyi)

Pazar Büyüklüğüne Göre Lensler Gözlük Endüstrisi İstatistikleri

# 21. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kadınların %67’si ve erkeklerin %61’i şu anda bir çeşit gözlük takıyor. HHI’si 60 doların üzerinde olan hanelerde yaşayanların, daha yoksul bir hanede yaşayanlara göre bunları kullanma olasılıkları yüzde üç daha fazladır. (Vizyon Konseyi)

# 22. ABD yetişkin nüfusunun %46’sı geçen yıl bir göz muayenesinden geçti ve yaklaşık 6 milyar dolarlık gelir getiren yaklaşık 114 milyon randevuyu temsil etti. (Vizyon Konseyi)

# 23. Tüketicilerin %57’si, önümüzdeki 12 ay içinde gözlük ürünleri veya aksesuarlarının gelecekteki kullanımlarında herhangi bir değişiklik olmayacağını söylüyor. Tüketicilerin yaklaşık %21’i biraz daha fazla ürün kullanacaklarını söylerken, %7,4’ü sektörde önemli ölçüde daha fazla hizmet kullanacaklarını düşünüyor. (Vizyon Konseyi)

# 24. Bu sektördeki küçük işletmelerin elde ettiği gelirin %32’si çerçeve satışından gelmektedir. Diğer %29’u ise reçeteli lenslerden veya lens tedavilerinden gelmektedir. Göz muayeneleri, KOBİ endüstrisinin gelirinin yaklaşık %17’sini oluşturmaktadır. (IBIS Dünyası)

# 25. Görevleri için düzenli olarak bilgisayar, dizüstü bilgisayar, tablet veya akıllı telefon kullanan tüm çalışanların yaklaşık %90’ı, durumları nedeniyle gözlük endüstrisi hizmetlerine ihtiyaç duyacaktır. Bu, aynı zamanda düzeltici lenslere ihtiyaç duyan 55 yaş ve üstü yetişkinlerin yüzdesine eşittir. (IBIS Dünyası)

# 26. Şu anda, yaklaşık 80.000 çalışan, ABD gözlük endüstrisinde tam zamanlı (veya eşdeğeri) bir pozisyonda bulunuyor, önümüzdeki beş yıl içinde iş büyümesinin yaklaşık %2 olması bekleniyor. (IBIS Dünyası)

# 27. Gözlük endüstrisindeki perakende satışların %41’i 55 yaş üstü tüketicilerden gelmektedir. Satışların bir diğer %28’i ise 15 ila 34 yaş arasındaki müşterilerden geliyor. 14 yaş ve altı çocuklar, sektör için gelir fırsatlarının yalnızca %5’ini temsil ediyor. (IBIS Dünyası)

# 28. 35-54 yaş grubundaki müşteriler, Amerika Birleşik Devletleri’nde gözlük endüstrisi tarafından üretilen perakende satışların %26’sını oluşturmaktadır. (IBIS Dünyası)

# 29. New York Eyaleti, toplam konumların %10’undan fazlasını temsil eden, gözlük endüstrisi için en fazla sayıda perakende satış noktası sunmaktadır. Kaliforniya, endüstrinin %8,8’i ile ikinci sırada yer alırken, onu sitelerin %8,7’si ile Florida takip ediyor. (IBIS Dünyası)

# 30. Gözlük endüstrisinde faaliyet gösteren şirketlerin yaklaşık %50’si 20’den az kişiyi istihdam etmektedir ve tipik bir KOBİ’de yaklaşık beş kişi çalışmaktadır. (IBIS Dünyası)

# 31. Gözlük endüstrisi tarafından yönetilen maliyetlerin %39,5’i, tüm sektörlerdeki tüm endüstrilerin ortalama maliyetinden neredeyse %50 daha az olan satın almaları içerir. Ücretler, kira ve kamu hizmetleri, ortalama bir işletme için alışveriş dışı en büyük harcamalardır.

Gözlük Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Gözlük endüstrisi üç özel cephede güç sunuyor: güçlü markalar için yüksek ek maliyet, sağlık hizmetlerine daha fazla erişim ve tüketiciler için daha iyi alışveriş yöntemleri. Bir tüketicinin gözlük satın almasının önünde birkaç barikat olmasına rağmen, sektör yılda ortalama %5 civarında istikrarlı bir büyüme modeli görmeye devam ediyor.

Gelişmekte olan pazar fırsatlarıyla birlikte olgun bir pazar istikrarı sunduğu için ilginç bir endüstridir. Luxottica şu anda üretim işinde baskın bir paya sahip olsa da, bir yıkıcının dahil olması için çok sayıda fırsat var. Warby Parker’ın bilinen bir marka olduğu, ancak satışların çoğunun bilinmeyen bir tedarikçiye gittiği çevrimiçi satış segmenti bunun mükemmel bir örneğidir.

Bilgiye daha iyi erişim, tüketicilerin çevrimiçi ortamda daha fazla satın alma yapmasına yardımcı olacaktır. Y kuşağı gelecek on yılda yaşlanmaya devam ettikçe, göz doktorlarına, gözlük üreticilerine ve lens üreticilerine yeni işlerde bir artış damlamaya başlayacak. Bir tür yenilik, ürünleri modası geçmiş hale getirmedikçe, bu endüstriyi şimdilik sürdürmek için gerçek bir güç bekleyin.