31 Oto Sigorta Sektörünün İstatistikleri, Trendleri ve Analizi

2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri yollarında 268 milyon kayıtlı araç vardı. Bu arabalar her yıl milyonlarca kazaya karışıyor ve bu da 34.000’den fazla ölüme ve 2,2 milyon sürücü ve yolcu yaralanmasına neden oluyor. Yaklaşık 5 milyon araba kazasında bir tür maddi hasar meydana geldi.

Otomobil sigortası endüstrisinden elde edilen istatistikler, sürücülerin yoldayken beklenmedik bir şey olması durumunda finansal refahlarını korumak için bir poliçeye sahip olmasının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Bir endüstri tedarikçisinden kapsamlı bir ürün, bir kişinin tıbbi masraflarını karşılamasına, maddi hasar için ödeme yapmasına ve hatta herhangi bir nedenle başına bir şey gelmesi durumunda yeni aracını değiştirmesine yardımcı olabilir.

Araba sigortası, yaşınıza ve sürüş rekorunuza bağlı olarak yüksek olabilen bir fiyata gelir. 2018’de ABD’de 19 yaşındaki bir poliçenin medyan maliyeti erkekler için 2.150 dolar ve kadınlar için 1.930 dolar oldu.

Otomobil sigortası sektöründen önemli istatistikler

# 1. Amerika Birleşik Devletleri’nde otomobil sigortasına yapılan ortalama harcama, önceki yıla göre %5,3’lük bir artışla 2016’da 935 dolardı. (Sigorta Bilgi Enstitüsü)

# 2. New Jersey’li tüketiciler, tüm yıl boyunca 1.309 dolardan fazla en yüksek ortalamayı ödüyorlar. Louisiana, ortalama politika maliyeti 1.302 $ ile ikinci, New York ise 1.301 $ ile üçüncü sırada yer alıyor. (Sigorta Bilgi Enstitüsü)

State Farm, Progressive, Allstate ve Nationwide'dan Pazar Payına Göre Otomobil Sigortası Sektörü İstatistikleri

3. Bir 2018 aracına sahip olmanın ve çalıştırmanın ortalama maliyeti 8.849 dolar iken, orta boy bir sedan sigortalamanın ortalama maliyeti 1.232 dolardı. (AAA)

# 4. 2007’den beri Amerika Birleşik Devletleri’nde bir aracı sigorta ettirmenin ortalama maliyeti yılda 140 dolardan fazla arttı. (Ulusal Sigorta Komiserleri Birliği)

# 5. Iowa, 2016’da araba başına ortalama sadece 628,10 ABD doları (Sigorta Bilgi Enstitüsü) ile ABD’de bir aracı sigortalamak için en ucuz eyaletti.

# 6. Tüketicilerin sadece %25’i eşler arası araba sigortası fikrine güvendiklerini söylüyor. Çoğu insan hala bir şekilde kişisel ilgi görebilecekleri bir ajansla çalışmayı tercih ediyor. (İstatist)

# 7. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl toplam 6.06 milyon araç kazası meydana gelmektedir. Bu kazalar, bir otomobil sigortası poliçesinin kapsayabileceği 3.14 milyon yaralanmaya neden olur. (İstatist)

# 8. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki otomobil sigortası endüstrisi için her yıl 163 milyar dolardan fazla zarar meydana geliyor. (İstatist)

# 9. Amerika Birleşik Devletleri’nde 16 yaşındaki bir sürücü için yıllık ortalama otomobil sigortası primi 8.200 doların üzerindedir. (İstatist)

# 10. Amerikalıların %35’i sürüş alışkanlıklarıyla ilgili verileri otomobil sigortası sağlayıcılarıyla paylaştıklarını söylüyor. Sadece %27’si zaman zaman paradan tasarruf etmenin bir yolu olarak sigorta ürünleri satın alacaktır. (İstatist)

Dağıtım kanallarına göre otomobil sigortası sektörü istatistikleri

# 11. 35 yaşın altındaki Amerikalıların %59’u posta kodlarının otomobil sigortası oranlarını etkilediğine inandıklarını söylüyor. (İstatist)

# 12. State Farm Mutual, 2017 yılında 41 milyon dolardan fazla doğrudan prim vererek ABD otomobil sigortası endüstrisinde 1 numaralı noktada %18 pazar payı elde etmelerini sağladı. Berkshire Hathaway, doğrudan yazılan primlerde 29,5 milyon dolar ile %12 pazar payına sahip. Progressive ise 22,7 milyon dolar prim ve %9,8 pay ile üçüncü sırada yer alıyor. (Ulusal Sigorta Komiserleri Birliği)

# 13. 2017 yılında, sorumluluk sigortası olan kişilerin %1.1’i, otomatik poliçeleri aracılığıyla işledikleri bir bedensel yaralanma iddiasına sahipti. Bu kapsama sahip olan diğer %4’lük bir kısım, bir mülk hasarı talebini işleme koydu. (Ulusal Sigorta Komiserleri Birliği)

# 14. 2017’de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çarpışma sigortası poliçe sahiplerinin %6,2’si bir hak talebinde bulunurken, kapsamlı kapsama sahip kişilerin %2,9’u sigorta sağlayıcıları aracılığıyla hak talebinde bulundu. (Ulusal Sigorta Komiserleri Birliği)

#onbeş. 2017 yılında ABD’de maddi hasar için ortalama oto sorumluluk talebi 3.638 dolardı. Bir otomobil poliçesi yoluyla bir bedensel yaralanma iddiasında bulunulduysa, ortalama tutar 15.270 dolardı. (ben öyleyim)

#on altı. Bir sigorta poliçesi yoluyla ortalama ABD çarpışma talebi 3.425 dolarken, ortalama kapsamlı talep 1.817 dolardı. (ben öyleyim)

# 17. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sürücüler 2015 yılında 3,14 milyar mil yol kat etti. Bu, önceki yıla göre %3,5’lik bir artış ve son 25 yılda istatistikteki en büyük değişiklikti. (ABD Ulaştırma Bakanlığı)

# 18. 2000 ve 2014 yılları arasında, Amerikan karayollarındaki trafik kazalarının sayısı %22 azaldı. 2015 yılı rakamları, meydana gelen kazaların şiddet seviyelerindeki artış sayesinde %7,7’lik bir artış olduğunu göstermektedir. (Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu)

# 19. 2005’ten bu yana, bir bedensel yaralanma davasının ortalama maliyeti %32’den fazla arttı. Araçların günümüzde bulunan ek güvenlik özellikleri ile bile modern araca yeni teknolojilerin dahil edilmesi nedeniyle hasarların maliyeti artmaktadır. (Sigorta Araştırma Konseyi)

# 20. Amerikan yollarındaki sürücülerin %87’si direksiyon başındayken bir tür riskli davranışlarda bulunuyor. % 70’i araba kullanırken cep telefonuyla konuştuklarını itiraf ediyor. Diğer %42’si ise seyahat ederken e-posta veya kısa mesaj okuduklarını söyledi. (AAA)

Kasko Sektörü Fiziksel Hasar ve Sorumluluk Kayıplarına İlişkin İstatistikler

# 21. Colorado, 2018’de Amerika Birleşik Devletleri’nde otomobil sigortası poliçe maliyetlerinde en yüksek artış oranlarını gördü. Sürücüler, endüstri ürünleri için 2017’den %19 daha fazla ödüyor. Montana, %21 ile maliyetlerdeki en keskin düşüşü yaşadı. (Zebra)

# 22. Geçen yıl 41 eyalette otomobil sigortası oranları arttı. Sigortalanacak en pahalı marka, ortalama maliyetin MSRP’nin %8’i olduğu Mitsubishi’dir. Volvo, ortalama %4 MSRP oranıyla sigortalanması gereken en ucuz üreticidir. (Zebra)

# 23. Amerika Birleşik Devletleri’nde sigortalanacak en ucuz araç, tipik poliçenin MSRP’sinin yalnızca %3,95’i ile bir Ford F-Serisi pikaptır. (Zebra)

# 24. Bir DUI, Amerika Birleşik Devletleri’nde araba sigorta oranlarınızı yılda 1.000 dolardan fazla artıracak ve bu da onu sürücü olarak alabileceğiniz en pahalı bilet haline getirecektir. Bir arıza çarpışması, oranlarınızı yılda ortalama 617 $ artıracaktır. Bir hız cezası bile poliçenizin maliyetini 341 $ artıracaktır. Çoğu sürüş ihlali, meydana geldikten sonra 36 ay boyunca sigorta oranlarınızı etkileyecektir. (Zebra)

# 25. Araba sigortası fiyatlarınız pahalıysa, evlenmek biraz para biriktirmenin bir yoludur. Birlikte sigortalı olan çiftler, bazı ABD eyaletlerinde her yıl %15’e kadar tasarruf edebilir. (Zebra)

# 26. Kredi puanınızı bir kademe yükseltmek, trafik sigortası oranlarınızı %17 düşürmek için yeterlidir. İkinci el arabamızı yenisine tercih ederseniz, poliçenizde %12 tasarruf sağlayabilirsiniz. Muafiyetinizi 500 $’dan 1000 $’a çıkarırsanız, ayrıca %11’lik bir tasarruf da sağlayabilirsiniz. (Zebra)

# 27. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde aktif olan 400’den fazla sigorta şirketi var. (Zebra)

# 28. 20 yaşın altındaki çoğu öğrenci, öğrenimleriyle 3.0 not ortalaması tutturabilirlerse, araba sigortasında %25’e varan indirim alabilirler. (RMIA)

# 29. Okul veya ücretli eğitim sınıfı gibi resmi bir ortamda en az 50 saat eğitim harcayan sürücüler, otomobil sigortası maliyetlerinde %10’a kadar tasarruf sağlayabilir. (RMIA)

# 30. Amerika Birleşik Devletleri’nde otomobil sigortası poliçeleri için net primler 2015’ten bu yana 1 trilyon doları aştı. (RMIIA)

# 31. Sürücülerin ve yolcuların %91’i, birincil emniyet kemeri yasalarının olduğu eyaletlerde düzenli olarak emniyet kemeri taktıklarını söylüyor. ABD’de bu güvenlik cihazının ulusal kullanımı %87’dir. (Sigorta Bilgi Enstitüsü)

Oto Sigorta Sektörü Trendleri ve Analizi

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm pazarlar, özel pazarda alamayanlar için otomobil sigortasının mevcut olmasını sağlamak için özel bir sistem sunmaktadır. Her sisteme atanmış bir risk planı atanır, bu nedenle poliçe için tahsil edilen tutarda birkaç fark vardır.

Çoğu ülke, sürücü olarak otomobil sigortasına sahip olmanızı gerektirdiğinden, bu endüstri öngörülebilir gelecekte var olmaya devam edecektir. Bazı yıllar gelir ve kâr açısından diğerlerinden daha iyi olsa da, politika yapısı sağlayıcıların kendileri için bir marj yaratırken hükümet düzenlemelerini ve beklentilerini karşılayabilmelerini sağlar. Kısa vadeli tahminler, %3 ila %5 aralığında gelir kazanımları görmeyi bekliyor.

Uzun vadeli tahminler, otomobil sigortası endüstrisi için daha fazla endişe kaynağı. Otonom araçların ve otonom sürüş özelliklerinin yükselişi ile sektördeki değişiklikler, bir politikaya olan ilginin %70’den fazla düşmesine neden olabilir. Kent yaşamına geçiş devam ederken, endüstri ürünlerine olan ihtiyacı daha da azaltarak gelecekte daha fazla insan toplu taşımayı kullanmayı seçebilir.

İnsanlar artık daha fazla araba kullanıyor, ancak teknolojiler 2030’a kadar bunu değiştirebilir. Otomobil endüstrisinde nelerin mümkün olduğunu kesin olarak öğrenene kadar, otomobil sigortası sağlayıcılarının nasıl tepki vereceğini tahmin etmek zor olacak.