32 Domuz endüstrisinin istatistikleri, eğilimleri ve analizi

Domuzlar uzun zamandır insan mutfak tarihinin bir parçası olmuştur. Evcilleştirilmiş domuzların ilk kanıtı MÖ 49. yüzyılda Çin’de bulunabilir. MÖ 15. yüzyılda Avrupa’da domuzlar yetiştirildi. 1493’te, Kraliçe Elizabeth, Kristof Kolomb’un yanına 8 hayvan alması konusunda ısrar ettiği için domuzlar Amerika’ya gitti.

Domuz endüstrisinin merkezinde domuz çiftliği var. Bu çiftlikler genellikle aile işletmesidir, ancak ticarileştirilmiş tarım da artmaktadır. Domuzların çoğu bir gün yenecekleri için yetiştirilir. Jambon, domuz pastırması, pirzola ve deri dahil olmak üzere domuz ürünleri.

Domuz endüstrisinden önemli istatistikler

1. Şu anda dünya çapında 769 milyondan fazla domuz var. Domuz popülasyonunun yaklaşık %10’u şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyor. (İstatist)

# 2. ABD tesislerinde her yıl yaklaşık 118 milyon domuz katlediliyor. Amerikan çiftliklerinde üremek için yaklaşık 6 milyon domuz ve domuz yetiştirilmektedir. (İstatist)

Toplam pazar büyüklüğüne göre küresel domuz endüstrisi istatistikleri

# 3. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan domuz ve domuzların toplam değerinin 6,59 milyar doları aştığı tahmin ediliyor. Bu, domuz ve domuzların kişi başına toplam değerini her biri 92 dolar olarak belirler. (İstatist)

# 4. Avrupa Birliği’nde her yıl yaklaşık 24 milyon ton domuz ürünü üretilmektedir. (İstatist)

# 5. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki toplam domuz eti üretimi hacmi çok daha az, 24.9 milyon lira. (İstatist)

# 6. Çin bugün dünyanın en büyük domuz ürünleri üreticisidir. Oradaki çiftçiler yılda yaklaşık 50 milyon ton domuz eti üretebilir. Dünyadaki domuz ve domuzların yarısından fazlası şu anda Çin’de yaşıyor. (Çağdaş çiftçi)

# 7. Amerika Birleşik Devletleri’nden domuz ürünleri ihracatı her yıl toplam 2,2 milyon ton. Bu rakam, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki toplam domuz eti üretim kapasitesinin yaklaşık %26’sını temsil ediyor. İhracat, domuzun değerine kişi başına 62 dolar daha ekliyor. (Ulusal Domuz Eti Üreticileri Konseyi)

# 8. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren 60.000’den fazla domuz eti üreticisi var. Ticareti yapılan 118 milyon domuz, ekonomik etkilerde 20 milyar dolardan fazla toplam brüt değeri temsil ediyor. (Ulusal Domuz Eti Üreticileri Konseyi)

# 9. ABD domuz endüstrisi şu anda 550.000’den fazla doğrudan istihdam olanağı sunmaktadır. Bu rakamlara domuz eti ihracatı da dahil edildiğinde, rakama 110.000 iş daha ekleniyor. (Ulusal Domuz Eti Üreticileri Konseyi)

# 10. Yaklaşık 22.3 milyar dolarlık kişisel gelir de ABD domuz endüstrisi tarafından desteklenmekte ve GSYİH’de 39 milyar dolardan fazla bir etki yaratmaktadır. (Ulusal Domuz Eti Üreticileri Konseyi)

Ana üretici ülkelere göre domuz endüstrisinin dünya istatistikleri

# 11. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hayvansal tarım faaliyetleri, üretilen toplam sera gazı emisyonlarının sadece %2,5’inden sorumludur. Domuz çiftçileri, tarımsal kaynaklardan üretilen toplam emisyonların yalnızca yaklaşık %0,3’ünden sorumludur. (Ulusal Domuz Eti Üreticileri Konseyi)

# 12. Domuz ve domuz yetiştiriciliği, Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan toplam tarımsal ürün satışının yaklaşık %6’sını oluşturmaktadır. İlk üç üretici eyalet, birlikte endüstride bulunan değerin %55’ini ve nüfusun %56’sını oluşturan Iowa, Kuzey Carolina ve Minnesota’dır. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 13. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en iyi performans gösteren domuz ve domuz ilçelerinin %90’ı Iowa, Kuzey Karolina veya Minnesota’dadır. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 14. Domuz eti satışlarının değeri 2012’den bu yana artmasına rağmen, domuz eti ve domuz ürünü satışı bildiren çiftliklerin sayısı %25’ten fazla azaldı. Domuz eti üretiminde uzmanlaşan çiftliklerde %29 gibi daha da keskin düşüşler görüldü. (ABD Tarım Bakanlığı)

#onbeş. Domuz eti konusunda uzmanlaşmış çiftlikler, Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen domuz ve domuz satışlarının %89’undan sorumludur. ABD’de bir domuz çiftliği işletmesinin toplam ortalama maliyeti, tüm çiftlikler için ortalamanın 5 katı olan 850.000 doların üzerindedir. (ABD Tarım Bakanlığı)

#on altı. Aile çiftlikleri sektörün çoğunluğunu oluşturmasına rağmen, sektör için üretilen satışların sadece %41’ini oluşturuyor. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 17. Amerika Birleşik Devletleri’nde domuz ve domuzlarla çalışan bir çiftçinin ortalama yaşı 51’dir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki domuz çiftçilerinin %10’u kadındır. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 18. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki domuz eti üreticilerinin %60’ı her yıl toplam gelirlerinin %25’inden daha azını tarımsal faaliyetlerinden kazanmaktadır. Domuz çiftçilerinin sadece %11’i tüm gelirlerini tarımsal faaliyetlerinden elde etmektedir. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 19. Kanada domuz eti üretiminin %50’den fazlası her yıl ihraç edilmektedir. 140’tan fazla ülke Kanada’dan domuz eti ürünleri alıyor. (Kanada Domuz Uluslararası)

# 20. Yaşlı domuzlar, kapsamlı bakım ihtiyaçları nedeniyle nadiren çiftliklerde tutulur. Yaşlı domuzlar günde 5 galondan fazla su tüketebilir. (Kanada Domuz Uluslararası)

# 21. Domuz ve domuzlarla çalışan çiftçilerin %30’u 45 yaşın altındadır ve bu oran tüm çiftlik türleri düşünüldüğünde genç çiftçilerin yaklaşık iki katıdır. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 22. Domuz eti bugün dünyada en çok tüketilen et türüdür. Tüketilen hayvansal proteinlerin %40’ı domuz etidir. Bu, tavuk (%29), sığır eti (%24) ve hindiyi (%2) yener. (Minnesota Universitesi)

# 23. Pazara getirilen her pazar domuzu, 265 pound pazar ağırlığında %70 verim ve 8 ons porsiyon varsayılarak 371 porsiyon domuz eti temsil eder. (Minnesota Universitesi)

# 24. Amerika Birleşik Devletleri’nde tüketilen domuz ürünlerinin %31’i, söğüş etler dahil jambondur. Bunu sırasıyla sosis (%19,8), domuz pastırması (%18) ve jambon olmayan söğüş (%10) izliyor. (Minnesota Universitesi)

# 25. Her gün tüketilen domuzun %78’i bir şekilde işlenmiştir. İşlenmiş domuz ürünleri arasında sosisli sandviç, jambon ve domuz pastırması bulunur. (Minnesota Universitesi)

# 26. Amerikalıların %81’i düzenli olarak domuz eti yiyor, bu da 14 günlük bir süre içinde en az bir porsiyon yemek olarak tanımlanıyor. (Minnesota Universitesi)

# 27. Domuz pastırması, belgelenmiş 2500’den fazla öğe ile bugün menülerdeki en popüler domuz ürünüdür. Jambonda 1000’den fazla domuz eti bulunurken, kahvaltı sosisinde 500’den fazla (Minnesota Üniversitesi) bulunur.

# 28. Kahvaltı sandviçleri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki restoran menülerinde bulunan domuz eti ürünlerinin %32’sini oluşturur. Bacon çizburger %13 ile ikinci en popüler, soğuk etler ise %10 ile üçüncü sırada yer alıyor. (Minnesota Universitesi)

# 29. Evde taze domuz eti yemek için en yaygın zaman, akşam yemeğinde servis edildiği zamandır. İşlenmiş domuz eti yemek için en yaygın zaman evde kahvaltı yapmaktır. Taze domuz ürünlerinin %81’i akşam yemeğinde evde yenir. (Minnesota Universitesi)

# 30. Hanelerin %37’si iki haftalık bir süre içinde en az bir domuz sosisi ürünü tüketiyor. Aynı süre içinde hanelerin %35’i sosisli, %34’ü domuz pastırması ve %33’ü jambon yiyecektir. (Minnesota Universitesi)

# 31. Amerika Birleşik Devletleri’nde yenen en yaygın 7 domuz eti, 1998’dekinden %16 daha yağsızdır. Ayrıca bu süre zarfında %27 daha az doymuş yağ içerirler. Domuz bonfile derisiz tavuk göğsünden daha az toplam yağa sahiptir (2.98 g’a karşı 3.03 g). (Minnesota Universitesi)

# 32. Yemeklerini evde yapan tüketicilerin %78’i akşam yemeğinde ne yiyeceğine yemeğin hazırlandığı gün karar veriyor. Tüketicilerin %38’i yemek planına hazırlamaya başlamadan hemen önce karar veriyor. (Minnesota Universitesi)

Domuz Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Domuz eti endüstrisi, küresel bir perspektiften oldukça başarılı olmasına rağmen, endüstri aynı zamanda üretim alanlarını da merkezileştiriyor. Çin, bugün dünyadaki diğer herhangi bir pazardan iki kat daha fazla domuz ve domuz yetiştiriyor. ABD’li yetiştiriciler için bu, yakın gelecekte ele alınması gereken bir zorluk yaratıyor.

Ölçek ekonomileri, bu sektörü ileriye taşıyan şeydir. Domuz eti üreticileri bu değişime uyum sağlamak için üreme sonuçlarına, çiftlik verimliliğini artırmaya ve belirli tüketici ürünlerine odaklanıyor. Bu çabalar sayesinde, genel üreme sürüsü %50 oranında küçülmüş olsa da, son otuz yılda ABD’de hayvan üreme oranları iki katına çıktı.

Domuz eti fiyatları döngüsel olma eğilimindedir. Talep çekilebilir ve akabilir. Domuz eti üreticileri arzı azaltarak piyasa fiyatlarını bir dereceye kadar dengeleyebilir. Ancak Çin, kontrol edilmeyen büyük bir üretici olduğu için geleneksel domuz ve domuz yetiştiriciliği yöntemleri kârsız hale gelebilir.