32 İkinci El Mağaza Sektör İstatistikleri ve Trendleri

Çoğu insan perakende satın alma veya yeniden satış arasındaki farkı anlayamaz. Günümüzün tasarruf mağazalarının çoğu, ortalama ana perakendeci ile aynı görünüyor. İki sektör arasında önemli bir fark vardır: yeniden satış, tüketicilere üreticinin önerdiği fiyattan çok daha düşük fiyatlarla yüksek kaliteli ürünler sunar.

Birçok şirket, müşteri tabanı veya geliri beklentileri karşılamadığı için mağazayı her gün kapatmayı tercih ediyor. İkinci el mağaza endüstrisi diğer yöne doğru ilerliyor ve Amerikan perakende sektörünün en sağlıklı bölümlerinden biri olmaya devam ediyor. 2016 ve 2018 arasında, Amerika Birleşik Devletleri’nde açılan yeni yerlerin sayısı yıllık ortalama %7 arttı.

Şu anda ABD’de ikinci el mağaza endüstrisinde faaliyet gösteren 25.000’den fazla konsinye, yeniden satış ve kar amacı gütmeyen mağaza bulunmaktadır.

İkinci el mağaza endüstrisinden temel istatistikler

# 1. Her 5 Amerikalıdan 1’i, herhangi bir yılda en az bir kez ikinci el mağazasından alışveriş yapacak. Bu rakam, büyük mağazalardan (%21) veya bir giyim mağazasından (%19) satın alacaklarını söyleyenlerle rekabet ediyor. Bir fabrika outlet alışveriş merkezinden alışveriş yapacağını söyleyenlerin oranı %11,4’ten çok daha yüksektir. (Satış Profesyonelleri Derneği)

# 2. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yeniden satış sektörü her yıl yaklaşık 17,5 milyar dolar gelir elde ediyor ve antika mağazaları bu rakamlardaki satışların %13’ünü oluşturuyor. (İlk soruşturma)

# 3. Toplama dolaylı rakamlar da dahil edildiğinde, yeniden satış pazarının toplam değeri yılda 24 milyar dolara kadar çıkabilir. (ThredUP)

# 4. Goodwill Industries, tüm ABD ikinci el mağazası endüstrisi gelirinin yaklaşık üçte birinden sorumludur ve 2017 yılında ülke genelinde 3.000’den fazla farklı yerde 5,9 milyar dolarlık satış gerçekleştirmiştir. (Satış Profesyonelleri Derneği)

# 5. İkinci el mağaza sektöründe ABD’nin önde gelen bir diğer tedarikçisi ise 2018’de 37 lokasyon ve 300 çalışanla 60 milyon dolarlık satış yapan Crossroads Trading Company. (Satış Profesyonelleri Derneği)

# 6. İkinci el mağaza endüstrisini benzersiz kılan şey, “tipik” bir müşterinin olmamasıdır. Birçok insan zevk alacak hazineyi bulurken para biriktirmenin heyecanını sever. (Satış Profesyonelleri Derneği)

# 7. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ikinci el mağazası endüstrisindeki toplam istihdam, 2007-2012 yılları arasında %28’lik önemli bir artışla 170.000’in üzerindedir. (ABD Sayım Bürosu)

# 8. İkinci el mağaza sektöründe faaliyet gösteren ortalama bir mağazanın mağaza başına yaklaşık 9 çalışanı vardır. Her işçi, yıl boyunca yaklaşık 76.000 dolarlık satıştan sorumludur. (ABD Sayım Bürosu)

# 9. Tasarruf sektörü gelirinin %49’u, giyim, ayakkabı ve aksesuarlar dahil olmak üzere giyim satışlarından gelir. Gelirin %20’si medya makaleleri ve elektronikten geliyor. Satışların %13’ünü kitaplar oluştururken, bunu %11 ile mobilya ve ev eşyaları takip ediyor. (ThredUP)

# 10. İkinci el mağaza müşterilerinin %87’si, harcamalarının bir kısmını indirimli fiyat perakendecilerine yönlendirerek harcamalarını yeniden satışa odakladıklarını söylüyor. (ThredUP)

# 11. Müşterilerin %71’i, önümüzdeki beş yıl içinde yeniden satış satın alımlarına daha fazla harcama yapmayı planladıklarını söylüyor; bu, Bloomingdales ve Macy’s gibi büyük mağazalarda daha az harcama yapmayı planladıklarını söyleyenlerin yüzdesine eşit. (Raf)

# 12. Daha yüksek düzeyde müşteri ilgisi gören diğer sektörler, abonelik ve kiralık perakende, doğrudan tüketiciye yönelik ürünler ve Amazon’dur. (Raf)

# 13. Yıl boyunca kadınların %30’dan fazlası ikinci el mağazalardan alışveriş yapıyor ve dolaplarındaki ürünlerin yaklaşık %25’i yeniden satış sektöründen geliyor. Bu rakam 2012’de sadece %11 idi. (The Shelf)

# 14. ThredUp’ın yeni müşterilerinin %70’i aynı zamanda ilk kez yeniden satış yapan alıcılardır, bu da ikinci el mağaza endüstrisinin sürekli olarak çevrimiçi ve çevrimdışı yeni müşteriler üretebileceği anlamına gelir. (Raf)

#onbeş. Kendini X Kuşağı ile özdeşleştiren her 4 kişiden 1’i, kendilerinin yeniden satış yapan kişiler olduğunu söylüyor ve bu, Y kuşağının kendileri için bir öncelik olduğunu söyleyen %30’dan biraz daha düşük. (ThredUp)

#on altı. Yeniden satış yapan müşterilerin %65’i, elde ettikleri tasarrufları yeni bir perakende mağazanın maliyetinden kaçınarak aileleri ve arkadaşlarıyla deneyimlerini boşa harcadıklarını söylüyor. (Raf)

# 17. 14-19 yaş arası gençlerin %36’sı mobilya ve giyim için çevrimiçi satış platformları kullandığını söylüyor. (CNBC)

# 18. İkinci el mağaza endüstrisindeki en aktif yeniden satış alıcılarının %13’ünün net değeri en az 1 milyon dolar. “En Aktif”, 324 aylık bir süre içinde kullanılmış ürünlere en az 10.000 ABD Doları harcayan bir tüketici olarak tanımlanır. (ThredUp)

# 19.56 milyon kadın, 2017’de aynı gözlemi yapan 44 milyon iken, 2018’de ikinci el ürün aldığını söylüyor. (GlobalData)

# 20. Lüks eşya alıcılarının %26’sı ikinci el eşya da aldıklarını söylüyor. Bu, ürünler için Target, Walmart veya Old Navy gibi mağazalara giden değer zinciri müşterilerinin %22’sinden ve büyük mağazalardan alışveriş yapanların %22’sinden daha yüksek. (%25). (Küresel Veri)

# 21. Günümüzde tüketicilerin %59’u perakendecilerin etik ve sürdürülebilir bir şekilde yapılmış giysiler yaratmasını beklediklerini söylüyor. (ThredUp)

# 22. 2013’te, tüketicilerin %57’si çevreye duyarlı bir markadan ürün almayı tercih ettiklerini söyledi. 2018’de bu sayı %72’ye yükseldi. Sadece 18-29 segmentini alırsanız bu sayı %74’e çıkıyor. (Küresel Veri)

# 23. Yenisi yerine kullanılmış bir ürün satın almak karbon ayak izinizi %82’ye kadar azaltabilir. Önümüzdeki 12 ay içinde herkes sadece bir kullanılmış ürün satın alırsa, 11 milyar kilovat enerji, 25 milyar galon su ve 449 milyon lira atık tasarrufu sağlanır. (Yeşil hikaye)

# 24. Bir tekstil çöp kamyonunun eşdeğeri, her gün her saniye yakılıyor veya çöpe atılıyor. Bu, küresel karbon bütçesinin %25’ini temsil eden, asla eskimeyecek giysiler üretmek için her yıl 108 milyon ton yenilenemeyen kaynağın kullanıldığı anlamına geliyor. (Raf)

# 25. Deri sırt çantaları, ikinci el mağaza endüstrisi için en iyi yeniden satış değerine sahip öğedir. Deri çapraz askılı çantalar başka bir en çok satanlar. Bu iki ürünü kışlık montlar, deri çizmeler, tulumlar ve kazaklar takip ediyor. (ThredUp)

# 26. Frye, ikinci el mağaza endüstrisi için en iyi genel yeniden satış değerine sahip markadır ve onu Kate Spade, Tory Burch, Burberry ve Ugg takip etmektedir. (Raf)

# 27. Bazı trend belirleyiciler de yeniden satış sektörüne giriyor. Eileen Fisher müşterileri, her bir ürün için 5 dolarlık ödül kartı almak üzere eski kıyafetlerini getirebilirler. The RealReal ile gönderilen Stella McCartney müşterileri ayrıca anında 100 $ kredi alırlar. (Raf)

# 28. Üst düzey perakende yöneticilerinin %96’sı, şirketlerinin döngüsel moda çalışmalarını 2022’nin sonuna kadar ilerletmek istediklerini söylüyor. (The Shelf)

# 29. Alışveriş yapanların %56’sı, kendileri için ikinci el kıyafet seçeneği olsaydı, TJ Maxx gibi indirimli perakendecilerden daha fazla ürün alacaklarını söylüyor. Bu rakam, Everland (%52), Amazon Fashion (%43) ve Chanel veya Gucci gibi lüks markalar (%33) gibi sürdürülebilir moda markalarından daha yüksek. (Küresel Veri)

# 30. Bir mağazada bir ThredUp pop-up’ı olduğunda, müşteriler ziyaretleri sırasında %21 daha fazla harcama yapar ve o fiziksel yere %70 daha sık gider. (ThredUp)

# 31. Tüketicilerin %60’ı, deneyimin bir parçası olarak bir geri dönüşüm programı sunulduğunda belirli bir markaya daha sadık olacaklarını söylüyor. (Küresel Veri)

32. İkinci el mağazası sektöründe ortalama bir müşteri, geçen yıl sekiz yeni giyim ürününü kullanılmış ürünlerle değiştirerek, bu sektördeki ürün başına ortalama 32,53 $ maliyet sayesinde 260 $’ı ikinci el pazarına yönlendirdi. (Raf)

İkinci El Mağaza Sektörü Trendleri ve Analizi

1997 ve 2012 yılları arasında ikinci el mağaza sektörü toplam gelirini ikiye katlayabildi, neredeyse iki kat daha fazla işçi istihdam edebildi ve bağımsız yerlerin sayısını Goodwill Industries gibi büyük oyuncularla aynı oranda artırabildi. Aynı sonuç 2022-2025 yılları arasında da gerçekleşebilir ve o zamana kadar gelirin 41 milyar doları aşması bekleniyor.

İkinci el mağaza endüstrisindeki artışın nedeni, genç müşteriler arasındaki popülerliğinden kaynaklanmaktadır. Millennials ve Gen Z’nin %49’u, yeni bir şey bulmaya çalışmak yerine yeniden satış sektöründe alışveriş yapmayı tercih ettiklerini söylüyor. Bu eğilim, özellikle işletmelerin neredeyse %28’inin bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğu bölgesinde mevcuttur.

İkinci el giysiler, tüm perakende giysilerden 24 kat daha hızlı büyüyor. Hatta indirimli perakende fiyatından 7 kat daha hızlı büyüyor. Bu eğilim devam ederse, ikinci el mağaza endüstrisinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok topluluk için baskın bir ekonomik faktör haline gelmesini bekleyin.