32 Yün endüstrisindeki istatistikler ve eğilimler

1. Yün endüstrisi her yıl yaklaşık 1,16 milyar kilogram temiz yün üretebilir. (Uluslararası Yün Tekstil Organizasyonu)

# 2. Tek bir koyun yılda ortalama 4,5 kilogram yün üretebilir. Bu, 6 kazak için yeterli olan yaklaşık 10 metre kumaş oluşturmak için yeterlidir. (Uluslararası Yün Tekstil Organizasyonu)

# 3. Çin, yün üretiminde dünya lideridir ve toplam arzın yaklaşık %14’ünden sorumludur. Bunu sırasıyla Bağımsız Devletler Topluluğu (%7), Avustralya (%6) ve Hindistan (%5) izlemektedir. (Uluslararası Yün Tekstil Organizasyonu)

# 4. 2015 yılında dünyada 1.16 milyardan fazla koyun vardı. (Uluslararası Yün Tekstil Organizasyonu)

# 5. Yün üretiminin çoğu, bitmiş ürünün %20’sinden fazlasından sorumlu olan Avustralya’da üretilmektedir. Çin ise aynı yüzde ile hemen arkasında. BDT, dünya yün üretiminin %10’undan sorumlu üçüncü sırada yer almaktadır. (Uluslararası Yün Tekstil Organizasyonu)

# 6. 500’den fazla farklı koyun türü, çeşitli farklı renklerde, uzunluklarda ve dokularda yün oluşturur. Bununla birlikte, 2008’den beri, iç tekstillerde giysilerden daha fazla yün kullanılmaktadır. (Uluslararası Yün Tekstil Organizasyonu)

# 7. 2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen yağlı kırkılmış yün miktarı 25,7 milyon liraydı. Bu rakam, 2015 yılındaki üretim seviyesinden yaklaşık %5 daha düşüktür. (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

# 8. 2016 yılında bir kilo yün başına ortalama fiyat 1,45 dolardı ve bu da toplam 37,2 milyon dolar değer üretti. 25 mikron veya daha az olan yüksek değerli ince yün, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki toplam yün üretiminin %50’sinden fazlasını oluşturmaktadır. (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

# 9. Ortalama bir koyun, yıllık kırkımı sırasında yaklaşık 7 kilo yağlı yün üretebilir. (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

# 10. Yeni Zelanda’da üretilen yünün %90’ı elyaf olarak ihraç edilmektedir. Esas olarak battaniyelerde, ipliklerde ve döşemelerde kullanılan güçlü (kaba) yünün ana üreticisidir. (Tarımsal Pazarlama Kaynak Merkezi)

# 11. Yemliklerde terbiye edilen kuzuların yaklaşık %70’i Amerika Birleşik Devletleri’nde kırkılmaktadır. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 12. ABD’de dağlar ve batı sıradağları arasındaki 14 eyalet, koyun stoklarının %72’sini ve yıllık üretilen yün stoklarının %77’sini oluşturmaktadır. Bu eyaletler ayrıca ABD yün endüstrisinin her yıl ürettiği gelirin %88’inden sorumludur. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 13. Avustralya, her yıl dünya pazarında satılan yağlı yünün yaklaşık %25’inden sorumludur. 2016-2017 sezonu için bu ürünün toplam değeri 3.615 milyar dolardı. (Tarım ve Su Kaynakları Dairesi Başkanlığı)

# 14. Yün Avustralya’da Kuzey Bölgesi hariç tüm eyaletlerde üretilmektedir. Geçen sezon ülkede yaklaşık 80 milyon koyundan oluşan bir nüfustan 7,4 milyondan fazla koyun kırpıldı. (Tarım ve Su Kaynakları Dairesi Başkanlığı)

#onbeş. Her yıl yün endüstrisinde çalışan çiftçilerin kuzularının yaklaşık %4’ü yetersiz beslenmeden ölüyor. (PETA)

#on altı. Kesicilere genellikle saatlik ücret yerine ürettikleri miktara göre ödeme yapılır, bu da işin kalitesini düşürebilir. Deneyimli bir kırkıcı, günde 350’den fazla hayvanla, 4 hafta veya daha fazla sürdürülen bir hızda çalışabilir. (PETA)

# 17. Avustralya, dünyanın 24 mikron veya daha ince merinos yünü arzının %77’sinden sorumludur. Güney Afrika, dünya arzının %11’ini sağlayarak ikinci sırada yer alıyor. Arjantin %7, Uruguay ise %2 katkı sağlıyor. (Yeni Merinos)

# 18. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren 88.000 koyun üreticisi var. Birlikte, ABD ekonomisine toplam 5,8 milyar dolarlık ekonomik etkiden sorumludurlar (Amerikan Koyun Endüstrisi Birliği)

# 19. ABD’de yılda yaklaşık 500 milyon dolar üretiliyor İşleme ve perakendeden elde edilen katma değerle kuzu ve koyunlar için ekonomiye her yıl 2 milyar dolarlık doğrudan katkı sağlanıyor. (Amerikan Koyun Sanayicileri Derneği)

# 20. Avustralya’da, tüm Batı Avustralya yün klipsi farklı eyaletlere ihraç edilmekte veya nakledilmektedir. İhracatın yaklaşık %83’ü Çin’e gidiyor, Hindistan ve Çek Cumhuriyeti de önemli destinasyonlar. (Birincil Endüstriler ve Bölgesel Kalkınma Dairesi Başkanlığı)

# 21. Şu anda Batı Avustralya’da 7,8 milyon damızlık koyun da dahil olmak üzere 14,7 milyon koyun ve kuzu yaşıyor. (Birincil Endüstriler ve Bölgesel Kalkınma Dairesi Başkanlığı)

# 22. Batı Avustralya’da üretilen yünün %95’i merinos yünü ve %41’i ise 19.5 mikron veya daha az. (Birincil Endüstriler ve Bölgesel Kalkınma Dairesi Başkanlığı)

# 23. Teksas, 2016’da 1,95 milyon pound üreterek ABD’deki en büyük yün üreten eyalettir. 2016’da 270.000’den fazla koyun kırpılmıştır. (BizVibe)

# 24. Yeni Zelanda yaklaşık 4 milyon insana ve 30 milyon koyuna ev sahipliği yapıyor. (Yeni Zelanda istatistikleri)

# 25. Ülkede şu anda 16.000 koyun çiftliği bulunuyor ve bu da Yeni Zelanda’yı en büyük kuzu ihracatçısı yapıyor. Koyun endüstrisinde her yıl yaklaşık 24 milyon bitmiş kuzu kaydedilmektedir. (Çime dayalı tarımın çevresel etkileri)

# 26. Yeni Zelanda’da 2012-2016 yılları arasında Manawatu-Wanganui koyun sayısında %10’luk bir düşüş yaşadı. Düşüşlere rağmen, 2016 yılında 5 milyonu aşan sürüsü ile en çok koyuna sahip bölge olmaya devam ediyor. (Yeni Zelanda istatistikleri)

# 27. 2008’den beri 18 mikron yün, 21 mikron yüne göre %30’luk bir pozitif fiyat farkı yaşadı. 19 mikronda ölçülen yünde %16’lık bir fark görüldü. 28 mikronda -%46 fark var. (Birincil Endüstriler Dairesi Başkanlığı)

# 28. Çin, her yıl dünyanın ham ve yağı alınmış yün ürünlerinin %43’ünü ithal etmektedir. 2001 yılında Çin, dünyanın ham yün ithalatındaki payının sadece %26’sını ithal etti. (Birincil Endüstriler Dairesi Başkanlığı)

# 29. Çin ayrıca bitmiş yünlü giysilerin ana ihracatçısıdır. 2013 yılında erkek yünlü giyiminin %38’ini, kadın giyiminin ise aynı oranda ihracatını gerçekleştirmiştir. Ayrıca dünyadaki toplam yünlü giysilerin %37’sini ve dünyadaki yün halıların %15’ini oluşturmaktadırlar. (Birincil Endüstriler Dairesi Başkanlığı)

# 30. Bitmiş yün ürünlerinin ana ihracatçısı da Çin’dir. Yün sayaların %27’sini, yün ipliklerin %17’sini ve yünlü kumaşların %32’sini temsil etmektedirler. (Birincil Endüstriler Dairesi Başkanlığı)

# 31. Amerika Birleşik Devletleri, bu tür ürünlerin dünya ithalatının %18’ini oluşturan önemli bir yünlü giysi ithalatçısıdır. Erkekler için yünlü giyim ise %25 ile daha da büyük bir paya sahiptir. (Birincil Endüstriler Dairesi Başkanlığı)

# 32. Dünyada üretilen yünlü giysilerin %38,7’si kazak olarak yaratılıyor. Erkek takımları, tüm giysilerin %14’ünü oluşturan bir sonraki en popüler öğedir. Kadın montları, yapılan yünlü giysilerin %13,8’ini temsil etmektedir. (Birincil Endüstriler Dairesi Başkanlığı)

Yün Sektörü Trendleri ve Analizi

Mevsim koşulları her zaman üretilen yünün kalitesini etkiler. Mevsimlerdeki ciddi değişiklikler, mevcut yün miktarını bile sınırlayabilir. 2018-2019 sezonu için, beklenen hava sorunları nedeniyle Avustralya ve Yeni Zelanda gibi bazı pazarlarda yün bulunabilirliğinde %2’lik bir düşüş bekleniyor.

Kırkılan koyun sayısındaki değişiklikler de genel endüstri üretim rakamlarından etkilenir. Bazı pazarlarda, bir sezonda nüfusun sadece %10’u kırkılabilir.

Aynı zamanda, fiyatlar o kadar düşük ki, bazı çiftçiler sadece yünden geçimini sağlayamıyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çiftçiler için, bir kilo yün fiyatı o kadar düşük ki, hayvanı kesmenin maliyetini zar zor karşılıyor. Bu, hayvanın yıllık bakım ihtiyaçlarının herhangi bir kar potansiyelini ortadan kaldırdığı anlamına gelir. Bu nedenle, Amerika Birleşik Devletleri dünya yün arzının %1’inden daha azını sağlamaktadır.

Yün son yıllarda diğer emtialardan daha iyi performans göstermesine rağmen, artan petrol fiyatları ve bazı metallerin bulunabilirliği bunu değiştiriyor. Tüketiciler giyim veya tekstil için daha düşük maliyetli ürünler arıyor ve yün her zaman bu listede bulunmuyor.

Diğer emtiaların fiyatları ve bulunabilirliği ile birlikte havanın nasıl korunduğu, bu endüstrinin gelecekteki başarısını belirleyecektir.