33 Ağaç oymacılığı endüstrisinin istatistikleri, eğilimleri ve analizi

Ağaç oymacılığı endüstrisi bugün dünyanın en eskilerinden biridir. Ahşap tarihsel olarak dekoratif kılıç kulpları yapmak, aletler yapmak ve kişinin sanatsal yönünü ifade etmek için kullanılmıştır. Birçok eski toplum, ahşap oymacılarını dini figürlerin heykellerini yapmak, saygın figürlerin hayatlarını anlatmak veya kullanılabilir ürünler yapmak için kullandı.

Ahşap, keski veya bıçak gibi çeşitli aletlerle oyulabilir. Modern oymacılar, bitmiş ürünler oluşturmak için elektrikli cihazları kullanabilir.

Ağaç oymacılığı endüstrisinin bu istatistiklerle birlikte dikkate alınması gereken üç unsuru vardır: hobiler, zanaatkarlar ve profesyoneller. Her öğe, bu sektördeki genel gelir profilinizi destekleyen benzersiz bir öğeye odaklanır.

Ahşap oymacılığı sanatsal bir uğraş olma eğiliminde olsa da, bu araçtan mutfak eşyaları, kaseler ve diğer günlük eşyaları yaratmanın pratik nedenleri vardır. Ahşap, insan yapımı nesnelerden daha antibakteriyeldir, yapışmaz pişirme kaplarının kaplamasını çizmez ve basit mineral yağlar ürünle ilgilenir.

Ağaç oymacılığı endüstrisinin temel istatistikleri

# 1. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren 2.500 mimari marangozluk ve ahşap işleme şirketi bulunmaktadır. Bunların yaklaşık %50’si Mimari Ahşap İşleri Enstitüsü üyesidir. (Ağaç İşleme Milleti)

# 2. Her yıl 250.000 $ veya daha az gelir üreten mağazaların %46’sı tek kişilik operasyonlardır. Bu şirketlerin %49’u sadece iki veya üç kişiyi istihdam edecek. Karşılaştırıldığında, 500.000 ABD Doları’na kadar olan şirketler 2-7 işçi çalıştırıyor. (Ağaç İşleme Milleti)

# 3. Ağaç oymacılığı endüstrisi ile ilgili olan perakendecilerin %33’ü bir şekilde ürün hatlarına daha fazla mimari marangozluğu dahil etmeyi planlıyor. (Ağaç İşleme Milleti)

# 4. Sanayi ile ilgili doğrama atölyelerinin %51’i CNC makineleri ile donatılmıştır. (Ağaç İşleme Milleti)

# 5. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde istihdam edilen 460’tan fazla kalite sertifikalı mimari marangoz bulunmaktadır. (Ağaç İşleme Milleti)

# 6. Ağaç oymacılığı endüstrisinin mevcut değeri (her türlü ağaç işçiliğini bünyesinde barındırdığında) 17 milyar dolar. Son 5 yılda ortalama %2,3 oranında yıllık büyüme sağlanmıştır. (IBIS Dünyası)

# 7. Şu anda kereste endüstrisi ile ilişkili yaklaşık 8.600 şirket var ve birkaç farklı sektörü kapsayan yaklaşık 70.000 iş fırsatı sunuyor. (IBIS Dünyası)

# 8. Ağaç ürünleri imalatı, Amerika Birleşik Devletleri’nde 8 milyar dolar değerinde bir endüstridir. 2013’ten 2018’e kadar sektör, ortalama %4,5’lik yıllık büyüme oranları yaşadı. (IBIS Dünyası)

# 9. Şu anda 7.300’den fazla şirket, yerel ekonomilere katkıda bulunan 38.000’den fazla doğrudan istihdam fırsatı sağlayan ahşap ürün üretim sürecinde yer almaktadır. Sektörde şirket sayısı %3,3 büyürken, iş imkanı sayısı %5,3 arttı. (IBIS Dünyası)

# 10. Kanada, yalnızca ihracat değerinde ülke ekonomisine 17,1 milyar dolar katkıda bulunan dünyanın en büyük orman ürünleri tedarikçisidir. Kanada’nın sunduğu ahşap ürünlerin %47’si yumuşak ahşap, gazete kağıdı veya kraft hamurudur. Her yıl 31 milyar kg’dan fazla ahşap, oyulmuş veya çeşitli amaçlarla kullanılan eşyalara işleniyor. Amerika Birleşik Devletleri 19,5 milyar kg işlenmiş odun sağlarken, İsveç 18,5 milyar kg sunuyor. (Dünya Atlası)

# 11. Amerika Birleşik Devletleri’nde, ağaç oymacıları yılda ortalama 49.000 dolar maaş alıyor ve bu da saatte neredeyse 24 dolara çıkıyor. Toplam 53.400 iş imkanı sunan “zanaatkarlar ve plastik sanatçılar” kategorisinde sınıflandırılıyorlar. (İşgücü İstatistikleri Bürosu)

# 12. Amerika Birleşik Devletleri’nde oymacılara olan talebin 2026’ya kadar %6 artması bekleniyor, bu da kabaca ülkedeki tüm endüstriler için ortalama bir oran. Bu, önümüzdeki birkaç yıl içinde 3.100 ağaç oymacısı daha iş bulma şansı olduğu anlamına geliyor.

# 13. Her türlü sanat eseri, her yıl Amerika Birleşik Devletleri ekonomisine 700 milyar dolardan fazla mali destek sağlıyor. Bu GSYİH’nın %4,3’ü. (Arka Sanat)

# 14. Sanat alanındaki tüm iş fırsatları (sadece ahşap oymacılar değil) sayılırsa, yaratıcı iş arayanlar için 4,3 milyon iş mevcuttur. (Arka Sanat)

#onbeş. Sanatçıların, ortalama bir çalışana kıyasla serbest meslek sahibi olma olasılığı 3,5 kat daha fazladır. (Arka Sanat)

#on altı. Sanat derecesine sahip mezunlar (ahşap oymacılar dahil), 5 yıldan fazla iş deneyiminden sonra %82 iş tatmin oranına sahiptir. İlk işlerinde çalışan yeni mezunlar, zamanın %75’inde hala çalışma durumlarından memnundur. (Araştırma Snap’i)

# 17. Amerikalıların %85’i, ahşap oymacılığı gibi yaratıcı işlerin ekonomiyi canlandırmaya yardımcı olduğuna inanıyor. (Arka Sanat)

# 18. İnsanların %59’u, çalışan her sanatçı için daha fazla gelir anlamına gelen ahşap oymacılığı da dahil olmak üzere sanat piyasasında olumlu bir büyüme görüyor. (Arka Sanat)

# 19. Amerika Birleşik Devletleri’nde orman ürünlerinin kullanımından her yıl 53 milyar dolardan fazla bordro üretiliyor. İmalat açısından bakıldığında, ahşap işçiliği fırsatları bugün mevcut olan en büyük istihdam fırsatlarından biridir. (İstatist)

# 20. Amerika Birleşik Devletleri, oyma fırsatları da dahil olmak üzere çeşitli projeler için kullanılan 41 milyar fit küpten fazla ahşap üretiyor. (İstatist)

# 21. Gelişen dünyada, ağaç oymacılığı endüstrisi hanelere önemli gelir getiriyor. Endonezya şu anda her yıl 100 milyon dolardan fazla oymacılık ihraç ediyor. (Uluslararası Ormancılık Araştırmaları Merkezi)

# 22. Hindistan’daki ağaç oymacılığı endüstrisi, yerel ekonomiye her yıl 65 milyon dolar gelir sağlıyor. Saharanpur’da ağaç oymacısı olarak çalışan 50.000 kişi var. (Uluslararası Ormancılık Araştırmaları Merkezi)

# 23. Kenya’da 60.000’den fazla insan ağaç oymacısı olarak çalışıyor ve her yıl 300.000’den fazla bağımlı kişiyi desteklemek için yeterli gelir sağlıyor. (Uluslararası Ormancılık Araştırmaları Merkezi)

# 24. Güney Afrika’daki ağaç oymacılığı fırsatları, kırsal kesimdeki aileler için mevcut paranın %80’ine kadarını sağlıyor. (Uluslararası Ormancılık Araştırmaları Merkezi)

# 25. Meksika’nın yoğun nüfuslu bölgelerinde, amatör ahşap oymacılar sanatsal çalışmaları için yılda 2500 dolara kadar kazanabilirler. (Uluslararası Ormancılık Araştırmaları Merkezi)

# 26. Kenya’daki ağaç oymacılığı endüstrisi, orman ürünlerine, bu ürünlerin yakıt, odun veya destek direkleri olarak kullanılmasından daha fazla değer katmaktadır. (Uluslararası Ormancılık Araştırmaları Merkezi)

27. Endonezya’da ahşap için Damar kullanıldığında metreküpü 120 dolara satılıyor. Tahta kaşıklara oyulduğunda değeri metreküp başına 300 dolara çıkıyor. (Uluslararası Ormancılık Araştırmaları Merkezi)

# 28. Güney Afrika’da pterocarpus angolensis’in değeri oyulana kadar kilogram başına sadece 1 dolar. Biri ahşaba sanatsal damgasını koyduğunda, değer kilogram başına 7 dolardır. (Uluslararası Ormancılık Araştırmaları Merkezi)

# 29. Makinede oyulmuş seri üretim ahşap mutfak eşyaları, eksiksiz bir kaşık, çatal ve spatula seti için 10 doların altında satın alınabilir. Ancak tek bir el oyması kaşık, adet başına 10 dolardan fiyatlandırılabiliyor. (Williams Sonoma)

# 30. Dünya nüfusunun sadece %5’i Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşasa da, ülke her yıl oluşturulan endüstriyel odun üretiminin %28’ini tüketmekten sorumludur. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 31. Amerika Birleşik Devletleri, Dünya’nın toplam ulusal kereste endüstrisinin %10’una sahiptir, ancak ABD’nin endüstriyel ahşap ürünleri tüketiminin %96’sı, ABD sınırları içinde bulunan bir tedarikten kaynaklanmaktadır. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 32. 2012’de Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcut toplam alanın üçte birini temsil eden 766 milyon akre orman arazisi vardı. Nüfus seviyeleri 1910’dan beri üç katına çıkmış olsa da, bu rakam nispeten sabit kalmıştır, hatta bazı yıllarda büyümektedir. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 33. Mevcut toplam orman arazisinin sadece %10’u ayrılmış arazi olarak sınıflandırılır. Rezerve edilmiş araziler 1959’dan beri üçe katlandı ve ürünleri ahşap oymacılığı endüstrisine sunan ticari tomruk arazilerinin korunmasına yardımcı oldu. (ABD Tarım Bakanlığı)

Ağaç Oymacılığı Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Önümüzdeki 5 yıllık dönemde oymacılar için beklenen ana büyüme alanı, sektörün mobilya sektörüdür. 2016 yılında ABD mobilya pazarı %4,5 büyüyerek toplam değeri 114 milyar dolar oldu. Küresel harcamaların yalnızca %2,5 büyümesine rağmen, tüketici harcamaları bu segmentte %2,9 arttı.

Ev sahipliğinde ve sektör üzerinde birden fazla olumsuz etkiye sahip olabilecek benzersiz ahşap ürünlerinde değişen eğilimler var. Örneğin 2016’da her üç aileden biri evini kiraladı. Bu 1965’ten bu yana en yüksek oran ve artan ev fiyatları, artan öğrenci borçları ve evlenme ya da aile kurmadaki gecikmeler daha az ürün fırsatına katkıda bulundu.

Günümüzde insanlar uygun fiyatlı mobilya seçenekleri arıyor. Ağaç oymacılığı, günümüz tüketicilerinin bir masraf olarak haklı çıkarmak için mücadele ettiği birinci sınıf bir hizmettir. Fazladan 500 dolarınız varsa, ortalama bir kişi, süslü bir oymaya gitmek yerine yiyecek satın alacak, bir eğlence seçeneği satın alacak veya borcunu ödeyecektir.

Bu, ağaç oymacılığı endüstrisini zor bir karar vermeye zorlar. Hassas işçilik ve zanaatkarlık çalışmalarına odaklanıyor musunuz? Yoksa maliyetleri ve gelir akışını düşük tutmak için temel ahşap işleme becerilerine mi odaklanıyorlar?