33 Performans Yarışı Endüstri İstatistikleri ve Trendleri

2017 yılında, yüksek performanslı yarış endüstrisi, istikrarlı satışlar ve genel pazarın güçlendiğini gördü. Sektör perakendecilerinin %39’u, müşteri tabanının çoğunluğunu sokak yarışı ve striptiz yarışının oluşturduğunu söyledi. Stok ve modifiye araba yarışları %28’lik bir pazar payına sahipti.

Sektör için pazarın güçlenmesine rağmen, perakendeciler her zaman daha iyi getiri sağlamadı. Performance Racing Industry Magazine yakın zamanda yaptığı bir ankette, perakendecilerin %31’inin topluluklarındaki yarışçı veya araba sayısındaki azalmanın işlerinin önündeki en önemli zorluk olduğunu söylediğini tespit etti. Bu, e-ticaretten (%26), mal maliyetinden (%25) ve düşük marjlardan (%24) daha yüksekti.

Sektör profesyonellerinin %37’si gelecek yıl daha fazla iş yapmayı beklese de, %53’ü işlerinin aşağı yukarı aynı kalmasını beklediklerini söyledi.

Yüksek performanslı yarış endüstrisi, arabalar, motosikletler, kamyonlar, dronlar ve hatta çim biçme makineleri dahil olmak üzere birçok farklı spor etkinliğinden oluşur. Toplamda sektör içinde yıllık sponsorluk harcaması 5 milyar doları buluyor.

Performans yarış endüstrisinden önemli istatistikler

# 1. Motor yapımı, yüksek performanslı yarış endüstrisinde fırsatların %24’ünü oluşturan en yaygın iş fırsatıdır. Üreticiler de %24’e yuvarlanarak yakın bir saniyede. Pozisyonların %19’u perakendeye dayanmaktadır. (Performans Yarış Endüstrisi Dergisi)

# 2. Sektörde çalışan müşterilerin %34’ü 30 ile 39 yaşları arasındadır. Müşterilerin diğer %33’ü ise 40 ila 49 yaşları arasındadır. (Performans Yarış Endüstrisi Dergisi)

# 3. Sektör profesyonellerinin %59’u, en yeni müşterilerinin yaşlarını mevcut müşterileriyle doğrudan karşılaştırdığını söylüyor. Yaklaşık 3 kişiden 1’i yeni müşterilerinin ortalama müşterilerinden daha genç olduğunu söylüyor. (Performans Yarış Endüstrisi Dergisi)

# 4. Endüstri profesyonellerinin %60’ı, müşterilere ürünleri ve teknolojileri hakkında bilgi sağlamak için başvurdukları kaynağın bir endüstri ticaret fuarı olduğunu söylüyor. Bu, üreticilerle çalışmaktan (%52), medya kaynaklarını kullanmaktan (%44) veya depo bayileriyle konuşmaktan (%18) daha popülerdi. (Performans Yarış Endüstrisi Dergisi)

# 5. Yüksek performanslı yarış endüstrisi ile ilgili şirketlerin %52’si 20 yılı aşkın süredir faaliyet göstermektedir. Şu anda sektördeki şirketlerin yalnızca %1’i yeni kurulmuş ve %6’sı 2 yıl veya daha kısa süredir faaliyet gösteriyor. (Performans Yarış Endüstrisi Dergisi)

# 6. Sektördeki şirketlerin %17’si bir yıl boyunca potansiyel müşterilere pazarlama yapmak için hiçbir harcama yapmadıklarını söylüyor. Her 3 şirketten 1’i, şirketleri için farkındalık yaratmak için ağızdan ağza reklamlara güvendiklerini söylüyor. (Performans Yarış Endüstrisi Dergisi)

# 7. Performans yarışı endüstrisindeki şirketlerin %48’i sponsorluk pazarlama fırsatlarına yatırım yaptıklarını söylüyor. Bu fırsatların %59’u belirli bir yarış ekibiyle. (Performans Yarış Endüstrisi Dergisi)

# 8. Amerikalıların %6’sı en sevdikleri sporun yüksek performanslı yarış olduğunu söylüyor. (İstatist)

# 9. 2017 Daytona 500 marka değeri 140 milyon dolardı. Karşılaştırıldığında, Red Bull’un yüksek performanslı yarış endüstrisine ciro olarak yaptığı yatırım yılda 110 milyon doları buluyor. (İstatist)

# 10. Ferrari, 2016 yılında toplam 349 milyon dolar gelir ile yüksek performanslı yarışlarda en değerli Formula 1 markasıdır. (Statista)

# 11. Daytona 500’ün 2018’deki televizyon izleyicisi yaklaşık 9,3 milyon kişiydi. 2016’da 11 milyondan fazla insan yarışı izlemek için geldi. (İstatist)

# 12. İnsanların %15’i, sürücülerin bu kadar yüksek hızlarda çalışmasıyla ilgili riskler nedeniyle Formula 1 yarışlarını izlediğini söylüyor. (İstatist)

# 13. Hendrick Motorsports, 2017’de toplam 325 milyon dolar değeriyle NASCAR’ın en değerli markası. Takımın 2016’da 180 milyon dolar geliri vardı. (Statista)

# 14. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bireysel sporlar ve yarışlar, bir kategorinin toplamı olarak yaklaşık 13 milyar dolar gelir elde ediyor. Yaklaşık 137.000 şirket şu anda ülkede bir tür yüksek performanslı yarış veya bireysel spor hizmetleri sunmaktadır. (IBIS Dünyası)

#onbeş. Yüksek performanslı yarış sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin %49’unun web sitesi bulunmamaktadır. Bu, tüm işletmelerin yalnızca %17’sinin bir web sitesini birincil reklam kaynağı olarak gördüğü gerçeğini açıklayabilir. (Performans Yarış Endüstrisi Dergisi)

#on altı. Şirketlerin %51’i işlerini tanıtmak için sosyal ağları kullanmadıklarını söylüyor. %52’si müşterilerine mevcut yeni satışlar, ürünler veya hizmetler hakkında asla düzenli e-posta göndermediklerini söylüyor. (Performans Yarış Endüstrisi Dergisi)

# 17. Sosyal medyayı kendilerini tanıtmak için kullanan şirketlerin %93’ü Facebook kullanıyor. Şirketlerin sadece %23’ü Instagram kullandığını söylüyor. (Performans Yarış Endüstrisi Dergisi)

# 18. Yüksek performanslı yarış endüstrisinde faaliyet gösteren şirketlerin %83’ü 1 ila 5 kişi istihdam etmektedir. Sadece %3’ü en az 21 kişiyi istihdam ettiğini söylüyor. (Performans Yarış Endüstrisi Dergisi)

# 19. Sektör profesyonellerinin %63’ü, perakende işleri varsa haftada 40 saatten fazla çalıştıklarını söylüyor. %17’si haftada ortalama 60 saatten fazla çalıştıklarını söylüyor. (Performans Yarış Endüstrisi Dergisi)

# 20. Şirketlerin %51’i 2016 yılında envanterlerine yeni ürün eklenmediğini söylüyor. (Performance Racing Industry Magazine)

# 21. Sektördeki şirketlerin %41’i, çalışanlarına bir fayda olarak kariyer için izin sunduklarını söylüyor. Bu, çalışanlarının dükkanda kendi arabaları üzerinde çalışmasına izin verdiğini söyleyen yüzdeyle aynı. Şirketlerin sadece %35’i ücretli izinler sunduğunu iddia ediyor. (Performans Yarış Endüstrisi Dergisi)

# 22. Yüksek performanslı yarışlarla ilgilendiğini söyleyenlerin %43’ü espor sektörüyle de ilgileniyor. (Yarış Arabası Mühendisliği Dergisi)

# 23. Şu anda İngiltere’de faaliyet gösteren 4.300 motor sporları şirketi var. Bunların %87’si dünya çapında ürün veya hizmet ihraç ediyor. Hatta Formula 1 takımlarının %70’i İngiltere’de bulunuyor. (Yarış Arabası Mühendisliği Dergisi)

# 24. Toyota, sektördeki NASCAR faaliyetlerine sponsorluk yapan en aktif şirkettir. Sponsorluk sağlama olasılıkları, tüm sponsorların ortalamasından 13.9 kat daha fazladır. İkinci sırada General Motors (11.6), ardından Sprint (10.1) ve ardından Coca-Cola (7.3) yer alıyor. (IEG Sponsorluk Raporu)

# 25. Otomobil satış sonrası markaları, yüksek performanslı yarış endüstrisi için en aktif kategoridir ve bu kategorideki şirketlerin patron olma olasılığı 6 kat daha fazladır. Perakende şirketlerinin 5,9 kat daha olasıyken, otomobil şirketlerinin NASCAR’a sponsor olma olasılığı 5,7 kat daha fazla. (IEG Sponsorluk Raporu)

26. Bir NASCAR etkinliğine katılmak için ortalama bilet fiyatı 92,16 dolar ve yarış serisi yılda 3,1 milyar dolar toplam gelir sağlıyor. (İstatistiksel beyin)

# 27. Amerika Birleşik Devletleri’nde son 25 yılda 500’den fazla insan yüksek performanslı yarış aktivitelerinden öldü. Bu ölümlerin yaklaşık %70’i kısa yol kullanan olaylar sırasında meydana gelmektedir. (Charlotte Gözlemcisi)

# 28. Sektörde meydana gelen ölümlerin %22’si patinaj yollarında meydana geldi. (Charlotte Gözlemcisi)

29. Formula 1 takımları 2016 sezonunda 1.5 milyar dolar gelir elde etti, ancak katılan takımlar yarış maliyetleri nedeniyle 336 milyon dolarlık net zarar yarattı. Endüstri için yeni hibrit güç üniteleri her yıl 19 milyon dolara kadar mal olabilir. (Forbes)

# 30. Red Bull, Formula 1’deki en yüksek gelire sahipti, ancak toplam geliri, yeni bir V6 motorundaki performans sorunları nedeniyle yalnızca %3,6 arttı. (Forbes)

# 31. NHRA drag yarışı hayranlarının %71’i erkektir ve en büyük yüzdeyi 25-54 yaş grubu temsil etmektedir. %71’inin hane geliri 75.000 $ veya daha az. NHRA taraftarlarının sadece %44’ü tam zamanlı çalışıyor, ancak %37’si şu anda bir teknik veya mesleki okula gidiyor. (Boteler Yarışı)

# 32. NHRA hayranları, NASCAR hayranlarından %20 daha fazla Hispanik ve Indycar hayranlarından %6 daha olasıdır. Ayrıca NASCAR hayranlarına kıyasla Afrika kökenli Amerikalı olma olasılıkları da %34 daha fazla. (Boteler Yarışı)

# 33. NHRA hayranlarının, genel nüfusa kıyasla, drag yarışı dışında bir ilgi alanı olarak ava çıkma olasılığı %227 daha fazladır. Balık tutma, kamp yapma ve tekne gezintisi de hayran kitlesi için çok önemlidir.

Performans Yarışı Endüstri Trendleri ve Analizi

Performans yarışı endüstrisine yönelik coşku büyümeye devam edecek. Bu sektör dünya çapında 194 ülkeye ulaşıyor. Yalnızca Olimpiyatlar ve FIFA Dünya Kupası etkinliklerle daha geniş bir küresel izleyici kitlesini cezbeder ve elemeler dışında, yüksek performanslı yarış endüstrisi yıllık etkinlikler için tek seçenektir.

Endüstrinin yapması gereken, teknolojinin sunabileceği şeyleri kabul etmektir. Çoğu endüstri profesyoneli, potansiyel müşteriler toplamak, topluluklar oluşturmak ve gelecekteki müşterilerle konuşmak için İnternet’i yeterince kullanmamaktadır. Sektör bir destinasyon işletmesi olmasına rağmen, e-ticaret faaliyetlerinin yarısından fazlası mobil cihazlarda gerçekleşmektedir. Sosyal medyaya girmek, web sitesi kurmak ve forumlara katılmak isteyen işletmeler başarılı olma olasılığı en yüksek olanlar olacaktır.

Aynı zamanda köklerinizi de kucaklamaya devam etmelisiniz. 2040 yılına kadar, otonom araçlar dünya yollarındaki arabaların %75’ini oluşturabilecek. Bu, sürücülere ve yarış tutkunlarına yüksek hızlar ve tehlikeler yaşatmaya devam edeceğinden, yüksek performanslı yarış endüstrisi için büyük bir fırsat yaratıyor.