36 Promosyon Ürünleri Sektör İstatistikleri, Trendler ve Analizler

Promosyon ürünleri sektörü, sattığı ürünleri üretmemesi bakımından benzersizdir. Aktif işletmeler mıknatıslar, takvimler, kupalar, tişörtler ve daha sonra bir müşterinin reklam veya pazarlama ihtiyaçlarını karşılamak için özelleştirilmiş çok çeşitli diğer ürünleri satın alacak. Bir işletmeyi tanıtan, ancak kullanılabilir bir ürün mesajını ileten bir kartvizite sahip olmak gibidir.

2013’ten bu yana IBIS World, sektör gelirinin yıllık ortalama %2,4 oranında arttığını bildiriyor. 2018 yılında promosyon ürünleri sektörü %3,5 büyüme kaydetti. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki aktif şirket sayısı 2013’ten bu yana %0,7 artarak yaklaşık 37.000 şirkete ulaşmış olsa da, iş fırsatları %0,2 azalarak yaklaşık 131.000 pozisyona gerilemiştir.

Promosyon ürünleri sektörü nedeniyle markalar tarafından oluşturulan reklam ve pazarlama mesajları, ilk maruz kaldıktan sonra da yaşamaya devam edebilmektedir. İnsanların %88’i, reklamvereni özellikle bir endüstri ürünüyle ilgili bir makale gördükten sonra hatırlayabilir. Bu eşyalardan birini alanların %47’si en az 12 aydır sakladığını söylüyor.

Markalar, gelecekteki müşterilerine vermek için bu sektörden ürünler satın alır. İnsanlara sunduğunuz reklamların size teşekkür edecekleri tek ürün grubu olabilir.

Promosyon ürünleri sektöründen önemli istatistikler

1. Promosyon ürünleri sektörü şu anda 23,3 milyar dolar değerinde. Bu miktar, 2016 yılında bir önceki rekordan 2 milyar dolardan fazla daha yüksek olan toplam satış hacmi için bir endüstri rekoru kırdı. (Uluslararası Promosyon Ürünleri Derneği)

# 2. Giyilebilir ürünler, günümüzde promosyon ürünleri sektörü için en popüler ürün kategorisidir. Bu kategorideki tüm satışların %35,8’i, giyimin %28’i. Drinkware, ürün satışlarında %8,4 ile ikinci sırada yer alıyor. Bunu %6,6 ile makale yazmak, ardından seyahat (%6,3), teknoloji (%5,6) ve otomotiv ürünleri (%3,5) izliyor. (Uluslararası Promosyon Ürünleri Derneği)

Genel Pazar Büyüklüğüne Göre Promosyon Ürünleri Sektör İstatistikleri

# 3. Ticari hizmetler, her yıl promosyon ürünlerinin ana alıcılarıdır. Sektör ürünlerinin temel kullanım amacı marka bilinirliği, ürün bilinirliği ve kurumsal kimlik oluşturmaktır. (Uluslararası Promosyon Ürünleri Derneği)

# 4. Şu anda promosyon ürünleri sektöründe 40.000’den fazla şirket faaliyet göstermektedir. Bu endüstri Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 500.000 iş sağlıyor. (Uluslararası Promosyon Ürünleri Derneği)

# 5. Markaların %70’i, bir kuruluş olarak pazarlama hedeflerine ulaşmaya çalışırken promosyon ürünlerini “her zaman” veya “çoğunlukla” etkili bulduklarını söylüyor. (Uluslararası Promosyon Ürünleri Derneği)

# 6. Tüketicilerin %89’u son altı ayda bir promosyon ürünü aldığını iddia ediyor. Bu, %79’unun bir ürünü aldıktan sonra markayı araştırmasına neden olurken, %83’ü temasların bu sektörden ürünler sunan markayla iş yapma olasılığını artırdığını bildirdi. (Uluslararası Promosyon Ürünleri Derneği)

# 7. Promosyon ürünü alan kişilerin %90’ı, tekrar bulduklarında markayı hatırlayabildiklerini söylüyor. (Uluslararası Promosyon Ürünleri Derneği)

# 8. Son altı ayda promosyon ürünleri alan kişilerin %80’i markanın verdiği mesajları hatırladığını, %70’i ise kendilerine verilen harekete geçirici mesajı hatırladığını söyledi. Millennials sosyal medyayı daha fazla hatırlarken, Gen Xers, yönlendirici eylem çağrılarını veya kesin talimatlar içeren ifadeleri hatırladı. (Uluslararası Promosyon Ürünleri Derneği)

# 9. İnsanların %80’i aynı anda en fazla 10 promosyon ürününe sahiptir. %53’ü promosyon ürünlerini haftada en az bir kez kullandıklarını söyledi. (Bilge dünya)

# 10. Promosyon ürünlerini alan tüketicilerin %60’ı, onları 24 aya kadar sakladıklarını söylüyor. (Bilge dünya)

T-shirt, Bardak ve Çantalara İlişkin Promosyon Ürünleri Sektör İstatistikleri

# 11. İnsanların sadece %20’si istemediği bir promosyon ürününü alıp hemen çöpe atacaktır. Ürün istenmediğinde bile, bir ürünün bu sektördeki ortalama raf ömrü 6,6 aydır. (Bilge dünya)

# 12. Tüketicilerin %91’i herhangi bir zamanda mutfaklarında en az bir promosyon ürünü olduğunu iddia ediyor. Diğer %74’ü ise çalışma alanlarında en az bir promosyon ürünü olduğunu söylüyor. (Bilge dünya)

# 13. Sektörden promosyon ürünleri alan tüketicilerin üçte ikisi, elinde tutmak istemedikleri ürünleri başkasına devrettiklerini söylüyor. (Bilge dünya)

# 14. Promosyon ürünlerini neden bulundurdukları sorulduğunda ilk üç yanıt ürünlerin eğlenceli, işlevsel ve modaya uygun olduğuydu. (Uluslararası Promosyon Ürünleri Derneği)

#onbeş. İnsanların %82’si, reklam amaçlı bir promosyon ürünü aldıklarında bir marka hakkındaki izlenimlerinin daha olumlu hale geldiğini söylüyor. Bu nedenle, bu pazarlama biçimi genellikle nesiller ve cihazlar arasında harekete geçmenin en etkili yolu olarak kabul edilir. (Uluslararası Promosyon Ürünleri Derneği)

#on altı. Birlikte çalışmak istedikleri bir markadan promosyon ürünleri alan tüketicilerin %41’i bunları 5 yıla kadar elinde tutacaktır. Tüketicilerin %18’i promosyon ürünlerini 11 yıldan uzun süredir elinde tutuyor. (Uluslararası Promosyon Ürünleri Derneği)

# 17. Çantalar, promosyon ürünleri endüstrisinde dağıtılan en popüler öğedir, çünkü bir alıcı bunları her kullandığında yaklaşık 6.000 gösterim sunar. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüketicilerin %31’i en az bir promosyon çantasına sahiptir. (Bilge dünya)

# 18. Yazı gereçleri ve çantalar, promosyon ürünleri endüstrisinde, ürün başına yalnızca onda bir kuruş maliyetle üretilebilecek en ucuz ürünlerdir. (Bilge dünya)

# 19. Logolu kupalar, reklam ve pazarlama amaçları için televizyon veya radyo reklamlarından daha etkilidir. Tüketicilerin %57’si promosyon ürününde verilen mesajları hatırlayabildiğini söylerken, medyada ne yazdığını hatırladığını söyleyenlerin %32’si. (Bilge dünya)

# 20. Midwest’teki insanların %15’i promosyon ürünleri endüstrisinden en az bir dış giyim ürününe sahiptir ve bu, bu seçenek için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki herhangi bir bölgenin en yüksek yüzdesidir. (Bilge dünya)

Global Promosyon Ürünleri Sektör İstatistikleri

# 21. Tüketicilerin %77’si, promosyon ürününü kendilerine veren markayı onaylamasalar bile tutmalarının ana nedeninin, ürünün bir şekilde yararlı olduğunu kanıtlaması olduğunu söylüyor. (Bilge dünya)

# 22. İşverenlerinin markasını ve mesajlarını yansıtan promosyon ürünleri alan çalışanların %59’u, kendilerine bir ürün teslim edildiğinde iş yerleri hakkında daha olumlu bir izlenime sahip oluyor. (Tam promosyonlu franchise)

# 23. Promosyon ürünü alıcılarının %85’i eninde sonunda reklamverenle iş yapacak, bu da sektör ürünlerini dağıtmak için gösterilen çabalar nedeniyle 20 kişiden 17’sinin bir noktada müşteri olacağı anlamına geliyor. (Tam promosyonlu franchise)

# 24. Medya reklam karmasına promosyon ürünleri eklemek, tüketicinin giyebileceği bir ürün aldığında yaşadığı tutum değişikliği nedeniyle her kampanyanın etkinliğini %44’e kadar daha iyi hale getirir. (Bilge dünya)

# 25. Bu sektörle çalışan markalar tarafından sunulan promosyon ürünleri, yalnızca kuruluş tarafından gönderilen bir itiraz mektubuna kıyasla, memnun müşterilerden %500’e kadar daha fazla referans sağlayabilir. (Bilge dünya)

# 26. 35 yaşın altındaki yetişkinlerin %15’e kadarı, geleneksel reklam hizmetlerinden kaçınmak için kendi yollarının dışına çıktıklarını söylüyor. (Microsoft)

# 27. Bir işletmede aynı ürünün %76’sı ile birlikte insanların evde kullandığı takvimlerin %61’den fazlası promosyon ürünleri sektöründen geliyor. (Uluslararası Promosyon Ürünleri Derneği)

# 28. Amerikalıların %77’si akıllı telefonu olduğunu söylese de %50’si mobil cihazlarında takvim özelliğini hiç kullanmamış. Bu tüketiciler, mekanlarını düzenlemek için masalarındaki veya duvarlarındaki takvimi kullanmaya devam edecek. (Uluslararası Promosyon Ürünleri Derneği)

29. En iyi 50 promosyon ürünü distribütörü, bir yıl önce 500 milyon dolardan 2017’de 5 milyar dolardan fazla gelir elde etti. (Promo Pazarlama Dergisi)

# 30. Promosyon ürünlerinin ilk 50 distribütöründen en az birine sahip olan 22 eyalet ve bir Kanada eyaleti vardır. Ohio, 2017 listesinde altı firmanın yer almasıyla en fazlasına sahip.(Promo Marketing Magazine)

# 31. ABD Midwest, aktif şirketlerin %42’sinin listelenmesiyle, sektördeki ilk 50’deki en fazla şirkete sahiptir. Buna karşılık, Batı’da sadece üç eyalette endüstrinin ana gelir kaynağı olarak bir distribütör var. (Promo Pazarlama Dergisi)

# 32. Kuzey Amerika’daki en büyük 50 promosyon ürünü distribütörü 15.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir ve Taylor Communications bu miktarın 1/3’ünden sorumludur. Bu listede yer alan 32 şirket, 2017 yılında en az 100 kişiye istihdam sağladı. (Promo Marketing Magazine)

# 33. Tüketicilerin %48’i markalardan daha sık promosyon ürünleri almak istediklerini söylüyor. (Bilge dünya)

# 34. Tüketicilerin %69’u promosyon ürününü kendileri için herhangi bir şekilde yararlı olup olmayacağı sorulmadan satın alacaklarını söylüyor. (Bilge dünya)

# 35. Promosyon ürünleri sektörü, tüketici erişimini genişletmek için makaleleriyle hedeflenen hashtag pazarlama fırsatları yaratarak sosyal medyaya da kayıyor. Instagram’da 43 milyondan fazla gönderi #Adidas aramasını kullanırken, #Nike’ın 69 milyon gönderisi var. Hemen hemen tüm öğeler, görüntüde marka kıyafetlerine sahiptir. (Promo Pazarlama Dergisi)

# 36. Küresel promosyon ürünleri endüstrisinde şu anda ürün ve hizmetler sunan 40.000’den fazla distribütör ve 7.150 tedarikçi bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri yaklaşık 25.000 aktif şirket ile bu sektörde en büyük paya sahiptir ve onu 12.000 civarında Avrupa takip etmektedir. Kanada 7.200 ile üçüncü sırada yer alıyor. (Bic)

Promosyon ürünleri sektörünün analizi ve trendleri

Buna hiç şüphe yok: dünya çok daha küçük bir yer haline geliyor. Bir şirketin uluslararası müşteri bulması her zamankinden daha kolay.

Bu, ortalama bir tüketicinin 2019’da her gün tarihin herhangi bir zamanından daha fazla marka mesajı aldığı anlamına geliyor. Potansiyel müşteriler 2000’den fazla farklı mesajı özümser. Birini etkilemek istiyorsanız, marka mesajınızı insanların her gün duyduğu beyaz gürültünün üzerine çıkarmanız gerekir. Şu anda alakalı olmak için bir marka ve işletme olarak ilgi çekici hale gelmelidir.

Bu nedenle promosyon ürünleri endüstrisi Amerika Birleşik Devletleri’nde ve tüm dünyada istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Kuruluşların potansiyel müşterilerle bağlantı kurması için en kolay ve en uygun maliyetli yollardan biridir. Yararlı bir şeyi ücretsiz olarak sunduklarında, kişinin bir gün müşteri olma olasılığı çok yüksektir.

Teknolojiler gelişmeye devam ettikçe iş ganimetinin geleceği gelişmeye devam edecek. Giyilebilir cihazların tercihi, bir kişinin yaşamsal belirtilerini izlemeye yardımcı olabilecek akıllı teknolojiye dönüşecek. Daha fazla makale, çevrimiçi etkileşim kurmak ve alışveriş yapmak için mobil cihazlarını kullanan tüketicilerle bağlantı kurmaya çalışacak. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik, erken benimseyenlerin tüketiciler üzerinde kalıcı bir izlenim yaratabileceği, kullanılmayan kaynaklardır.

Önümüzdeki 5 yıllık dönemde 2024’e kadar, bu segment için artış eğilimi devam etmelidir. Durgunluğa dayanıklı bir sektör olmasa da %3’lük bir CAGR promosyon ürünleri sektörünün makul bir performans beklentisidir.