37 Parfüm Endüstrisi İstatistikleri, Trendleri ve Analizi

1. Parfüm endüstrisinin parfüm segmentinden elde edilen yıllık satış geliri ortalama 28,95 milyar dolar. Amerika Birleşik Devletleri’nde toplam endüstri satışları yıllık 6,1 milyar doları aşıyor. (İstatistiksel beyin)

# 2. Amerika Birleşik Devletleri’nde her 5 kadından 4’ü düzenli olarak parfüm gibi bir koku ürünü kullandığını söylüyor. (İstatistiksel beyin)

Küresel koku endüstrisi istatistikleri

# 3. 2015 yılında, ABD’deki büyük mağazalarda 1.100’den fazla farklı koku markası vardı. 2002 yılında bu mağazalarda bulunabilen yaklaşık 750 koku markası vardı. (İstatistiksel beyin)

# 4. Parfüm endüstrisinin %46’sı, fiyatı 75 dolar ve üzeri olan tasarımcı koku markalarından oluşuyor. Ancak bu seviyede fiyatlandırılan ünlü koku markalarının oranı sadece %1’dir. (İstatistiksel beyin)

# 5. Coty, Inc. şu anda koku endüstrisinde en büyük pazar payına sahiptir. 2015 yılında sektörün ürettiği toplam gelirin %13’ünden sorumluydular. (İstatistiksel beyin)

# 6. 2014 yılında küresel koku pazarının toplam satış değeri 46 milyar dolardı. ABD pazar segmenti, endüstri tarafından üretilen toplam gelirin yaklaşık %10’undan sorumludur. (İstatist)

# 7. Kuzey Amerika’da markalı kadınlara yönelik devasa kokunun şu anki değeri 465 milyon dolar. Erkekler için koku kitlesi piyasa değeri 327 milyon dolardan fazladır. (İstatist)

# 8. Hediye setleri, doğrudan tüketiciye yapılan sektörel satışların %46’sını oluşturmaktadır. (İstatist)

# 9. Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan kadınlar için en popüler parfüm markası Elizabeth Taylor’ın White Diamonds’ıdır. ABD endüstrisinin satışlarının %5.5’ini temsil ediyor. (İstatist)

# 10. Manavlardan veya süpermarketlerden satın alınan erkek parfümleri ve tıraş losyonlarının satışı 86 milyon dolardan fazla gelir elde ediyor. Erkek parfümlerinde en çok satan marka Old Spice. (İstatist)

En Çok Gelir Getiren Şirketlere Göre Parfüm Sektörü İstatistikleri

# 11. Kadınların %52’si en az bir Sephora kokusu satın aldıklarını bildiriyor. (İstatist)

# 12. Koku endüstrisi tüketicilerinin %32’si, bir mağazadan ürün satın alırken satın alma kararlarının büyük ölçüde indirim veya promosyonlardan etkilendiğini söylüyor. (İstatist)

# 13. Parfümlerini internetten satın alan kadınların %69’u, ürünün fiyatından büyük ölçüde etkilendiklerini söylüyor. (İstatist)

# 14. Her 4 kadından 3’ü her gün bir çeşit parfüm kullandığını bildiriyor. (İstatist)

#onbeş. Amerika Birleşik Devletleri’nde parfüm ve koku üretimi şu anda 3 milyar dolar değerinde. 2017 yılında sona eren 5 yıllık dönemde sanayi imalat sektörünün yıllık büyüme oranı %0,8 olmuştur. (IBIS Dünyası)

#on altı. Şu anda, Amerika Birleşik Devletleri’nde koku ve parfüm üretiminde yer alan 51 şirket var. Birlikte, yaklaşık 1.300 doğrudan istihdam fırsatından sorumludurlar.

# 17. Bugün dünyada üretilen kokuların %49’u ev kullanımına yöneliktir. Diğer %25 ise deodorantlar gibi kişisel bakım ürünleri için kullanılmaktadır. Parfüm endüstrisinin sadece %21’i parfüm veya güzel kokular için kullanılmaktadır. (Kare boşluk)

# 18. Kuzey Amerika, koku endüstrisi için dünyanın en büyük coğrafi segmentidir ve tüm gelirlerin %34’ünü oluşturur. Avrupa, sektör satışlarının %30’u ile ikinci en büyük segmenttir. Güney Amerika ve Orta Doğu, sırasıyla endüstri satışlarının yalnızca %6’sı ile potansiyel büyüme alanlarıdır. (Kare boşluk)

# 19. Küresel koku endüstrisindeki en büyük dört şirket, küresel pazar payının %50’sinden fazlasını oluşturuyor. İlk 10 şirket, sektördeki tüm satışların neredeyse %80’ini oluşturuyor. (Kare boşluk)

# 20. Parfüm endüstrisi tarafından üretilen parfümler %22’ye kadar uçucu yağlardan oluşabilir. “Eau Fraiche” etiketli parfümler yalnızca %1-3 oranında uçucu yağ içerir, bu nedenle endüstrinin sunduğu en ucuz koku seçeneği olma eğilimindedir. (Kare boşluk)

Yaş Grubuna Göre Koku Sektörü İstatistikleri

# 21. Her yıl koku endüstrisi ortalama 400 yeni ürün piyasaya sürüyor. 36 ay içinde piyasaya sürülen ürünlerin sadece %10’u mağaza raflarında olmaya devam edecek. (Kare boşluk)

# 22. 2015 yılında ABD pazarında 100’den fazla yeni koku piyasaya sürüldü. Ancak en çok satan 5 üründen biri 90 yılı aşan Chanel No. 5 oldu. (CNBC)

# 23. Düzenli olarak parfüm veya kolonya satın alan tüketicilerin %33’ü tercih ettikleri markaya sadıktır. Dünya çapında koku endüstrisinde yapılan her üç satın alımdan biri, tercih edilen bir kokunun boş bir şişesini doldurmaktır. (CNBC)

# 24. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kadınlar için, ruh hallerine göre belirlenen bir kokuyu kullanma olasılıkları erkeklere kıyasla %35 daha fazladır. (NPD)

# 25. Kadınların %30’dan fazlası parfüm kullanma eylemini “kişisel bir hediye” olarak görüyor. Ruh halinizi iyileştirmenin bir yolu olarak kullanılır. (NPD)

# 26. Kendilerini düzenli bir koku kullanıcısı olarak tanımlayan kadınlar ayda bir defaya kadar yeni bir şey satın alabilirler. Kendilerini benzer şekilde tanımlayan erkekler yılda sadece bir veya iki kez yeni bir şey satın alabilir. (NPD)

27. Bir koku satın alan ortalama bir erkeğin onu tatması ve beğenip beğenmediğine karar vermesi yaklaşık 30 saniye sürer. Kadınların aynı satın alma işlemini tamamlaması 6 dakika kadar sürebilir. (NPD)

# 28. En küçük koku boyutları, son 24 ayda endüstri için en yüksek büyüme seviyelerini gördü. 1 ons veya daha küçük parfüm satışları %16 arttı. Seyahat spreylerinin satışları ve rollerball kokularının satışları %28 arttı. Bu, genel küresel endüstrinin yaşadığı büyüme seviyelerinden 2-4 kat daha hızlı. (NPD)

# 29. Sektörün koku pazarlamasına her yıl 800 milyon dolar harcadığı tahmin ediliyor. Bunun çoğu televizyon reklamlarına, yazılı basına, reklam panolarına ve mağaza içi teşhirlere harcanmaktadır. (Bloomberg)

# 30. Sektörün yaşadığı satış artışlarına rağmen Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mağazalardaki prestij koku satışları 2016’da geçen yıla göre %1 düştü. Prestij kategorisinde online satışlar 2016’da Amerika’da 91 milyon dolar arttı (BBC)

# 31. Sektör gelirinin yaklaşık %1’i sahteciliği önleme çabalarına gidiyor. Fransa’daki koku şirketlerinin %80’inden fazlası, son 5 yılda sahte kokularla ilgili sorunlar bildirmiştir. (Ultramatlar)

# 32. Sahte parfümlerin %90’ı gri pazarda satılır, genellikle sahte olduklarını bilen ancak benzer bir kokuyu “tasarımcı” fiyatını ödemeden isteyen tüketiciler tarafından satın alınır. (Ultramatlar)

# 33. Sahte ürünlere doğrudan atfedilen endüstri kayıpları, yıllık cironun %5’ine kadar çıkabilir. (Ultramatlar)

# 34. Avustralya koku pazarı artık 360 milyon dolar değerinde. 2018 yılında sona eren 5 yıllık dönem için ortalama yıllık büyüme oranının %10,5 olması beklenmektedir. (IBIS Dünyası)

# 35. Şu anda Avustralya’da koku endüstrisinde faaliyet gösteren 89 şirket var. Kombine olarak, yaklaşık 1.000 kişinin doğrudan istihdamından sorumludurlar. (IBIS Dünyası)

# 36. Asya-Pasifik bölgesinin önümüzdeki tahmin dönemlerinde en yüksek büyüme oranlarını yaşaması bekleniyor ve bazı tahminler %20 veya daha fazla büyüme oranları bekliyor. Amerika Birleşik Devletleri gibi olgun pazarlar, yeni ürünler piyasaya sürülmediği sürece pazar düşüşleri yaşayabilir. (Reuters)

# 37. Parfüm endüstrisinin Kanada segmenti 2 milyar dolar değerinde ve son 5 yılda yıllık %10 büyüme yaşadı. (IBIS Dünyası)

Koku Endüstrisi Trendleri ve Tahmini

Koku endüstrisinin büyümesi büyük ölçüde ABD dolarının gücüne bağlıdır. Bu endüstride talep seviyeleri sürekli olarak yüksektir. ABD doları güçlü olduğunda tüketiciler daha ucuz yerli markaları tercih etme eğilimindedir. Dolar zayıf olduğunda, ithal kokular tüketicinin tercihi olma eğilimindedir.

Erkeklerin parfüm ve kokuları nasıl kullandıklarına dair değişen toplumsal yaklaşımlar, önümüzdeki 5-10 yıl içinde koku endüstrisinde de güçlü bir büyüme potansiyeli yaratacaktır. Bugün üretilen kokuların yaklaşık %27’si erkekler içindir. Erkeklerin yaklaşık %63’ü “ara sıra” kolonya kullandıklarını söylüyor. Her 5 erkekten 2’sinin evde kullandığı sadece bir şişe kolonya var.

Erkeklerin %25’i kendilerine asla kolonya almadıklarını söylüyor.

Bu, tüketici tercihlerini değiştirmeden küresel ekonominin, bu sektör için gelecekteki satışları tahmin ederken dikkate alınması gereken en önemli faktör olduğu anlamına gelir. Küresel ekonomilerin istikrar göstermeye devam ettiğini varsayarsak, koku endüstrisi amaçlanan hedeflerine ulaşmalıdır.