39 Yumurta Sektörü İstatistikleri ve Trendleri

Yumurta tüketiminin ilk tarihi belgeleri Mısır ve Çin’den geliyor. Zaten MÖ 32. yüzyılda. C., yabani kuşlar, yiyecek olarak kullanılabilecek yumurtalar üretmek için evcilleştiriliyordu. Avrupa’daki toplumlar, MÖ 14. yüzyıldan beri kuşları evcilleştirmektedir. C. Aynı amaç için. Tamamen evcilleştirilmiş tavuklar, yaklaşık 3.000 yıldır insan toplumlarının bir parçası olmuştur.

Ancak, Kuzey Amerika’ya gelen ilk tavukların 15. yüzyılda Christopher Columbus ile geldiğine inanılıyor. Bugün yumurtlama amacıyla evcilleştirilen 200’den fazla farklı cins ve tavuk çeşidi olmasına rağmen, çoğu insan sadece bir cinsin yumurtalarını yerler: Gallus domesticas.

1930’lara kadar yumurta çiftlikleri arka bahçe işleriydi. Çiftçiler ailelerine yumurta sağlamak için tavuk yetiştirdi. Yumurta satmak karlı hale geldiğinde, bazı yerel çiftlikler bir seferde 400 veya daha fazla tavuk yetiştirirdi.

Şimdi 100.000 veya daha fazla kuştan oluşan ticari yumurtlama sürülerini görmek alışılmadık bir durum değil.

Yumurta endüstrisinden ilginç istatistikler

1. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde yumurta bırakan yaklaşık 375 milyon tavuk var. Her yıl tüketim için yaklaşık 105 milyar yumurta üretiyorlar. (İstatist)

# 2. Yumurta endüstrisinin ABD segmentinin toplam değeri yaklaşık 6,5 milyar dolar. Iowa, mevcut yumurtlayan tavukların sayısına göre önde gelen yumurta üreten eyalettir. (İstatist)

Toplam Üretime Göre ABD Yumurta Endüstrisi İstatistikleri

# 3. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki perakende yumurta satışları 2017’de 5,79 milyar doları buldu. Kabuklu yumurtaların çoğu perakende pazarına girerken, kuru ve toz yumurta da sektör için önemli satış segmentleri sağlıyor. (İstatist)

# 4. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama bir kişi, bu yıl 279 yumurtanın kabuklu yumurta, yumurta akı, kuru yumurta ve toz yumurta eşdeğerini tüketecektir. (İstatist)

# 5. ABD’deki hanelerin %94’ü düzenli olarak yumurta kullanıyor. (Experian Simmons)

# 6. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir düzine yumurtanın ortalama perakende fiyatı 2017’de 1,82 dolardı. Hane halkı bir yıl boyunca yumurta satın alırken kişi başına yaklaşık 70 dolar harcayacak. (İstatist)

# 7. Amerikalı tüketicilerin %70’i beslenme planlarının bir parçası olarak protein shake tüketirken yumurta ürünleri tükettiklerini söylüyor. (İstatist)

# 8. Tüketicilerin %63’ü yumurta satın alırken en önemli bilginin kutunun üzerinde yazan son kullanma tarihi olduğunu söylüyor. (İstatist)

# 9. Nisan 2018’de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama sürü üretimi, 100 mevcut yumurtacı için 75.9 yumurta idi. Bu sayı, bir önceki yıla göre yaklaşık %2 azaldı. (Amerikan Yumurta Kurulu)

# 10. ABD’deki en büyük 5 yumurta üreticisi eyalet, her yıl perakende pazarına ulaşan mevcut yumurtaların %74’ünden fazlasını oluşturmaktadır. (Amerikan Yumurta Kurulu)

Kişi Başına Tüketim Bazında ABD Yumurta Sektörü İstatistikleri

# 11. Iowa’da 55.000’den fazla yumurta tavuğu, onu Ohio’da 31.400, Indiana’da 31.100 ve Pennsylvania’da 26.000’den fazla yumurta tavuğu var. (Amerikan Yumurta Kurulu)

# 12. Yüksek kolesterol ve diğer potansiyel sağlık sorunlarıyla ilgili uyarılara rağmen, Amerikalılar şimdi her zamankinden daha fazla yumurta yediler. 1998 yılında ortalama bir kişi 239,7 yumurta tüketmiştir. 2017 yılında kişi başı tüketim ilk kez 275 yumurtayı aştı. (Amerikan Yumurta Kurulu)

# 13. Nisan 2018’de 15.5 milyon tavuk “sertifikalı organik” olarak sınıflandırıldı. 38,9 milyon tavuk “kafessiz” tavuklar olarak sınıflandırıldı. (Amerikan Yumurta Kurulu)

# 14. 30 düzine yumurtadan yaklaşık 7,5 milyonu ABD pazarından ihraç edilmeye hazır hale getirildi, bu da yumurta endüstrisinin toplam kullanılabilirliğinin yaklaşık %2,9’unu temsil ediyor. (Amerikan Yumurta Kurulu)

#onbeş. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 280 milyon olan her yumurta tavuğu yılda 300’e kadar yumurta üretir. (Amerikan Yumurta Kurulu)

#on altı. Toplamda, Amerika Birleşik Devletleri her yıl yaklaşık 75 milyar yumurta üretebilir. Bu, toplam küresel arzın yaklaşık %10’unu temsil ediyor. (Amerikan Yumurta Kurulu)

# 17. Ayda 3 düzine veya daha fazla yumurta alan tüketici olarak tanımlanan büyük yumurta alıcılarının sayısı 2013’ten bu yana %38’den %45’e çıkmıştır (Amerikan Yumurta Kurulu).

# 18.Ayda 2 düzine yumurta alan olarak tanımlanan orta seviye kullanıcı sayısı 2009’dan bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nde %10 arttı (American Egg Board).

# 19. Hafif kullanıcılar veya her ay 1 düzine veya daha az yumurta alan tüketiciler 2013’ten bu yana %28 azaldı (Amerikan Yumurta Kurulu).

# 20. Ortalama yumurta 70 kalori içerir, doğal olarak glütensizdir ve iyi bir protein ve D vitamini kaynağıdır. (Amerikan Yumurta Kurulu)

Marka Pazar Payına Göre ABD Yumurta Sektörü İstatistikleri

# 21. Çin şu anda her yıl 27.9 milyon metrik ton yumurtadan sorumlu. Bu, yumurta üretimi için dünya toplamının %45’ini temsil ediyor. (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü)

# 22. Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından Hindistan, dünya endüstrisi için üçüncü büyük yumurta üreticisidir. Orada her yıl yaklaşık 2.86 milyon mt yumurta üretiliyor. (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü)

# 23. Yumurta üretimi Çin ve ABD’de sabit olmasına rağmen, diğer pazarlarda kuşların tedavi ve muhafaza edilme yöntemlerindeki (kafessiz) değişiklikler nedeniyle azalmaktadır. Brezilya, art arda üç ayda bir %1 veya daha fazla artış kaydettiği için bu kuralın bir istisnasıdır. (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü)

# 24. Ördek yumurtaları da genel yumurta endüstrisinin önemli bir parçasıdır. Filipinler önde gelen ördek yumurtası üreticisidir ve Bicol bölgesi 2016 yılında 1.361 metrik ton üretmiştir (Filipin İstatistik Kurumu).

# 25. Ördek üretiminin %61’i Camarines Sure’de, ardından %20’si Sorsogon’da üretiliyor. (Filipinler İstatistik Kurumu)

26. 2016 yılında Camarines Sur’dan çıkan bir ördek yumurtasının çiftlikteki ortalama fiyatı birim başına 6 peso civarındaydı. (Filipinler İstatistik Kurumu)

27. Kanada’da yumurta üreten tavuklar için ortalama sürü büyüklüğü 23.225 olup, çiftlikler birkaç yüz ile 400.000’in üzerinde tavuk arasında değişmektedir. (İstatistik Kanada)

# 28. Kanada’daki ortalama yumurta tavuğu, dünya ortalamasından daha fazla yumurta üretir ve yılda yaklaşık 340 yumurta üretir. Beyaz Leghorns, Kanada’daki en popüler tavuk ırkıdır. (İstatistik Kanada)

# 29. 2017’de Kanada’da federal olarak kayıtlı 195 yumurta sınıflandırma istasyonu vardı. Ayrıca 13 kayıtlı işleme tesisi bulunmaktadır. (İstatistik Kanada)

# 30. Kanada’da faaliyet gösteren 1.000’den fazla kayıtlı yumurta çiftliği vardır ve bu çiftlikler her yıl yaklaşık 108 milyon dolar toplam çiftlik nakit geliri sağlar. (İstatistik Kanada)

# 31. Yumurta yetiştiriciliği, Kanada’da her yıl tarımsal faaliyetlerden elde edilen toplam nakit gelirin yaklaşık %2’sini oluşturmaktadır. Ontario, pazarın %36’sı ile yumurta endüstrisindeki en büyük bölümü temsil ediyor. (İstatistik Kanada)

# 32. 2017 yılında Kanada, toplam değeri 14,6 milyon dolar olan 5,7 milyon kilogram işlenmiş yumurta ihraç etti. Toplam değeri 1.8 milyon dolar olan 1,1 milyon düzine kabuklu yumurta daha ihraç edildi. (İstatistik Kanada)

# 33. Sofralık yumurtalar, yumurta endüstrisi için toplam Kanada pazarının yaklaşık %73’ünü temsil etmektedir. (İstatistik Kanada)

# 34. Kanada’da kümes hayvanları ve yumurta ürünleri birlikte toplamda 4,4 milyar C $ değerinde olup, çiftlik operasyonlarından elde edilen toplam nakit gelirin %7,1’ini temsil etmektedir. (İstatistik Kanada)

# 35. Haziran 2018’de ABD, bir önceki yılın rakamlarına göre %8 daha yüksek bir rakam olan 53,9 milyon yumurta tipi civciv yumurtadan çıktı. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 36. 1 Temmuz 2018 tarihli raporlara göre, kuluçka makinelerine 47,9 milyon yumurta dahil edildi, bu da yıllık %16’lık bir artışı temsil ediyor. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 37. Haziran 2018’de yerli yumurta tipi civciv yerleştirmeleri bir önceki yıla göre %54 düştü ve önde gelen yetiştiriciler tarafından yalnızca 155.000 yerleştirme yapıldı. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 38. Amerika Birleşik Devletleri’nde Haziran 2018’de yumurtadan çıkan piliç sayısı bir önceki yıla göre %2 artarak 821 milyona ulaştı. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 39. 2017’de, ABD’de mevcut maksimum katman sayısı 380 milyona ulaştı, Aralık ayında, yılın başından bu yana 2,7 milyondan fazla katman arttı. (ABD Tarım Bakanlığı)

Yumurta Sektörü Trendleri ve Analizi

Tüketiciler bugün her zamankinden daha fazla yumurta yiyor. Bu, her zaman yeni tüketicilere ulaşmanın yollarını arayan bir sektör için iyiye işarettir. 2023 yılına kadar tahminler, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama tüketicinin her yıl 300 veya daha fazla yumurta tüketebileceğini gösteriyor.

Aynı zamanda, Çin’de artan sürüler, küresel yumurta pazarı için fiyat riskleri oluşturuyor. Çin zaten yumurta üretiminde dünya lideri haline geldi. Çin’den gelen daha ucuz yumurtaların ihracat pazarına girmesiyle, çiftçiler kendi harcamaları artmaya devam etse bile fiyatların perakende düzeyinde arttığını görmekte zorlanıyor.

Potansiyel tarifeler ayrıca yumurta endüstrisi için benzersiz zorluklar yaratmaktadır. Yumurta çok temel bir madde olduğundan, ihracat kısıtlamaları, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde, yerel tüketiciler için fiyat artışlarına yol açabilir. Bu, önümüzdeki 5 yıl içinde bir düzine perakende satış fiyatının 2 dolardan 4 doların üzerine çıkmasına neden olabilir.

Yumurtaların genel satın alınabilirliği nedeniyle endüstri hem yurt içinde hem de yurt dışında büyümeye devam ediyor. Bu eğilim devam ederse, bu pazarın gücü ancak önümüzdeki yıllarda büyümeye devam edecek.