41 CPG Endüstri İstatistikleri, Trendler ve Analiz

CPG’nin endüstrisi, paketlenmiş tüketici ürünlerine odaklanmaktadır. Bunlar genellikle tüketiciler tarafından her gün kullanılması amaçlanan ürünlerdir. Sık sık değiştirilmeleri ve satın almalarını ve erişmelerini kolaylaştıracak şekilde sunulmaları gerekir.

CPG endüstrisi tarafından sunulan yaygın ürün örnekleri arasında yiyecek, içecek, giyim, ev eşyaları ve hatta tütün gibi ürünler bulunur.

Önemli CPG Sektör İstatistikleri

1. CPG endüstrisi, Kuzey Amerika’daki en büyük endüstrilerden biridir. Mevcut ortalama yıllık değeri 2 trilyon doları aşıyor. (Investopedia)

# 2. Bakkal segmentinde, CPG satışları şu anda pazarın %45’ini temsil ediyor. (PWC)

ABD CPG Endüstri İstatistikleri

# 3. Küçük üreticiler 2009’dan bu yana CPG endüstrisinde %6,2’lik bir büyüme oranı gördüler. Özel markalı ürünler %2,8’lik bir büyüme oranı gördü. Değeri 3 milyar doları aşan büyük üreticiler yüzde 1,6’lık bir büyüme oranı yaşadı. Orta ölçekli üreticiler %3,7 daralma ile ağır kayıplar bildirdiler. (PWC)

# 4. Daha büyük üreticiler, toplam hacimleri nedeniyle %43’lük bir büyüme payı gördüler. Küçük üreticiler, CGP endüstrisinde sundukları yenilikçi ürünler sayesinde aynı düzeyde bir büyüme gördüler. (PWC)

# 5. 1985’ten bu yana, CPG endüstrisi karşılaştırmalı büyümede S&P 500’ü geride bıraktı. CPG endüstrisi %10’luk bir CAGR verirken, S&P 500 %8,6’lık bir CAGR yayınladı. (McKinsey)

# 6. ABD market kanalında, tüketicilere sunulan SKU’ların sayısı 2010’dan beri %50 arttı. (McKinesey)

# 7. 2014 yılında, ABD’li tüketiciler tarafından CPG endüstrisindeki tüketici harcamaları 397,6 milyar doları buldu. 2022 yılına kadar Amerikalılar ilk kez 420 milyar dolardan fazla harcama yapabilir. (İstatist)

# 8. CPG endüstrisi satışları toplamda 2022 yılına kadar 720 milyar doları geçebilir (Statista).

# 9. 2017 yılında sektör için en yüksek büyüme gösteren CPG kalemi özel markalı kadın doğum kontrol hapları oldu. Bir önceki yıla göre satışlar %26,290 arttı. (İstatist)

# 10. CPG endüstrisindeki hızlı hareket eden ürünler, 2010 yılında dünyanın en iyi markalarının %23’ünü yarattı. Bu şirketler, hissedarlarına 45 yıl boyunca yıllık ortalama %15’lik bir toplam getiri sağladı. Onları aşan diğer tek sektör malzeme endüstrisiydi. (McKinsey)

ABD CPG Sektör İstatistikleri Pazar Büyüklüğü

# 11. Kitlesel pazar markası, satış söz konusu olduğunda karşılığını verir. CPG endüstrisindeki markalı ürünler için brüt marjlar, markasız ürünlerden ortalama %25 daha yüksek bir marja sahiptir. (McKinsey)

# 12. 2007’den bu yana CPG endüstrisindeki gelir artışının %75’i, markaların gelişmekte olan bir pazara erken girmesi ve tüketici ücretleri arttıkça kategorilerini yukarı doğru ölçeklendirmesiyle gerçekleşti. (McKinsey)

# 13. Maliyet azaltma ve tutarlılık sağlayan verimli işletim modelleri, sektördeki idari maliyetleri ortalama bir marka için gelirin %4-6’sında tutar. (McKinsey)

# 14. Y kuşağı aynı yaştaki X kuşağına göre %9 daha yoksul. Bu, özel şeyler için daha fazla ödemeye istekli oldukları, ancak diğer alanlarda değerli alımlar aradıkları anlamına gelir. Dikkatli bir şekilde alışveriş yaparlar ve belirli şeyleri nereden, ne zaman ve neden satın aldıkları konusunda belirli kararlar verirler. (McKinsey)

#onbeş. 4.000’den fazla küçük tüketim malları şirketi, 2007’den bu yana toplam 9.8 milyar dolarlık girişim finansmanı aldı. Girişim finansmanının %75’i 2013’ten bu yana geldi. Bu eğilim, CPG endüstrisinde zorlu markaların büyümesine yardımcı oldu. (McKinsey)

#on altı. CPG endüstrisinde bulunan son endüstri büyümesinin %18’i Hindistan, Çin ve Endonezya’ya atfediliyor. Önümüzdeki 10 yıllık tahminde küresel CPG endüstrisindeki payınız %30’a ulaşabilir. (Deloitte)

# 17. Paketlenmiş tüketim malları için e-ticaret pazarının değeri 155 milyar dolar. Bu kanal, gerçekleşen toplam satışların sadece %6’sını temsil ediyor. Bu kanaldaki satışların büyük çoğunluğunu marketler oluşturmaktadır. (Deloitte)

# 18. Tüketicilerin %70’i, çevrimiçi satın alma yapmasalar bile, CPG satın alma sürecinin bir parçası olarak kullanıcı incelemelerine başvuracaktır. Alışveriş yapanların sadece %29’u bir sadakat programının varlığı nedeniyle ürün satın almayı tercih ediyor. (Deloitte)

# 19. CPG endüstrisindeki özel çıkışların sayısı 2011’den bu yana %250’den fazla arttı. 2015’te sektörde 160’tan fazla özel çıkış vardı. (Deloitte)

# 20. 2016 yılında, CPG endüstrisinde 1.300’ün üzerinde birleşme ve satın alma gerçekleşti. 2006’da sadece 27 M&A anlaşması vardı. (Deloitte)

ABD CPG Endüstri İstatistikleri Tahmini

# 21. Tüketicilerin %50’si, sadece geçinmek için şu anda fedakarlık yapmaları gerektiğini söylüyor. Hanelerin %45’i mali sağlıklarının “zorlu” olduğunu söylüyor. Hanelerin %29’u şu anda gerekli yiyecekleri satın almak için yeterli paraya sahip olmak için mücadele ediyor. (Tüketici bağlantısı)

# 22. Geçimlerini sağlamak için mücadele ettiklerini söyleyenler sadece çalışan yoksullar değil. Yılda 100.000 dolar veya daha fazla kazanan hanelerin %23’ü fedakarlık yaptığını söylüyor. Yılda 35.000 dolardan az kazanan hanelerin %73’ü aynı şeyi söylüyor. (Tüketici bağlantısı)

# 23. Baby boomer kuşağının, her biri %55’lik bir oranla, sonlarını bir araya getirmek için fedakarlık yaptıklarını bildirme olasılığı Y kuşağı kadar olasıdır. (Tüketici bağlantısı)

# 24. Y kuşağının marka tavizleri verme olasılığı (%80) diğer nesillere göre daha fazladır. Gen X üyelerinin kupon, promosyon kodu ve çeşitli dijital tasarruf fırsatları arama olasılığı daha yüksektir (%56). (Tüketici bağlantısı)

# 25. Tüketicilerin %38’i, temel beslenmenin ötesine geçen faydalar sunan CPG endüstri ürünleri için daha fazla ödemeye istekli olduklarını söylüyor. (Tüketici bağlantısı)

# 26. Tüketicilerin %22’si çevre dostu ambalaj içeren ürünler için yüksek bir fiyat ödemeye hazır olduklarını söylüyor. (Tüketici bağlantısı)

# 27. CPG endüstrisindeki ilk faaliyet yılına başlayan şirketler için, elde edilen medyan satışlar yiyecek / içecek kategorisinde 11,4 milyon dolar, gıda dışı ürünler için 17,6 milyon dolar ve hazır ürünler için 21,9 milyon dolar. (IRI Pazar Avantajı)

# 28. 2016 yılında, yıl içinde 20 milyon dolardan az kazanan birinci yıl şirketleri, satış dağılımının %67’sini oluşturdu. Bu rakam, 2014’ten bu yana satış dağılımının %37’sinden bu gelir oranına neredeyse iki katına çıktı. (IRI Pazar Avantajı)

# 29. 2016 yılında CPG sektöründe piyasaya sürülen yeni ürünlerin %31’i kişisel bakım ürünlerini içeriyordu. Yeni lansmanların %23’ü güzellik bakım ürünlerini içerirken, lansmanların %18’ini sağlık ürünleri oluşturdu. Flonase, lansman kategorisindeki en büyük başarı öykülerinden biriydi ve reçetesiz satıldığı ilk yılında 317 milyon dolar kazandı. (IRI Pazar Avantajı)

# 30. Proaktif bakım, bugün CPG endüstrisinin en popüler bölümlerinden biridir. Tüketicilerin %40’ı, sektördeki ürünleri yaşam tarzlarında kendilerine nasıl yardımcı olduğuna göre satın aldıklarını söylüyor. 18 ila 34 demografik gruptaki kişilerin bu şekilde alışveriş yapma olasılığı daha yüksektir. (IRI Pazar Avantajı)

# 31. Tüketiciler için daha sağlıklı bir çözüm sunan yiyecek ve içecek kategorilerinin %57’si, satışlarının kendi segmentleri için elde edilen ortalamadan daha hızlı büyüdüğünü söylüyor. (IRI Pazar Avantajı)

# 32. Soğutulmuş öğle yemeği, daha sağlıklı beslenmeye odaklanan alışveriş yapanlar için 2016’da dolar satışlarında önceki yıla göre %12,6 artış gördü. Dondurulmuş garnitürler (%11), şişelenmiş su (%8,1) ve içmeye hazır kahve ve çay (%7,9) da güçlü satış büyümesi yaşadı. (IRI Pazar Avantajı)

# 33. Tüketicilerin %52’si CPG endüstrisindeki yeni bir gıda ürünü için en büyük önceliğinin ürünün taze veya işlenmemiş olması olduğunu söylüyor. Bu, şeker oranı düşük (%44), basit bileşenler (%42) veya iştah tatmini (%42) sağlayan yeni bir üründen daha popüler. (IRI Pazar Avantajı)

# 34. Yiyecek tercihlerini kısıtlamayan tüketiciler için, tüketicilerin %57’si tarafından belirtilen, iştahın tatmin edilmesi en büyük satın alma önceliğidir. Hızlı ve kolay hazırlanabilen (%51), fiyatı düşük (%48) ve aile üyelerine hitap eden (%41) yiyecekler de en önemli önceliklerdir. (IRI Pazar Avantajı)

# 35. Tüketiciler için yeni yiyecek ve içecek ürünleri satın alırken ilk üç faktör %93 lezzet, %83 fiyat ve %70 sağlıklılıktır. (IRI Pazar Avantajı)

# 36. İnternet erişimi olan her 4 haneden sadece 1’i internetten yemek siparişi verdiğini söylese de internet erişimi olan tüketicilerin %55’i gelecekte internetten sipariş vermekle ilgilendiklerini söylüyor. (Nielsen)

# 37. Amerikalılar, CPG endüstrisinde 2015 yılında yiyecek ve içecek alımlarında 1984 yılına göre yaklaşık %5 daha az harcadılar. (ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu)

# 38. 2028 yılına kadar kadınların tüm hane harcamalarının %75’ini kontrol etmesi bekleniyor. 2013’te eşlerin %30’u zaten kocalarından daha fazla kazanıyordu. (Deloitte)

# 39. 2009’da dünya nüfusunun %28’i orta sınıf gelirli olarak sınıflandırılabilir. 2030 yılına kadar bu oran %66’ya yükselebilir. (Deloitte)

# 40. Gençlik sadece bir Amerikan sorunu değildir. Bu, CPG endüstrisi için küresel bir sorundur. Hindistan nüfusunun %65’i 35 yaşın altındadır. Hindistan nüfusunun %30’u Z kuşağına mensup (Deloitte)

# 41. Tüketicilerin %37’si yiyecek veya içecek satın almayı düşünürken zamanın yaklaşık yarısını ürünlere harcayacaklarını söylüyor. %26’sı kısıtlayıcı bir diyet uygulasalar bile ikramlara yer açacaklarını söylüyor. Tüketicilerin %8’i rahatlamalarına yardımcı olacak ürünler aradıklarını söylüyor. (IRI Pazar Avantajı)

CPG Endüstri Trendleri ve Analizi

CPG endüstrisi 2028 yılına kadar bir milyar yeni müşteri bekliyor. Tüketici tabanında çevre dostu ürünler arama eğilimi olacak. Demografik değişiklikler, tüketicilerin sağlık ve zindeliğe önem veren ürünleri arama yönünde güçlü bir istekle değer ve maliyete vurgu yapacaktır.

Dış faktörler, CPG endüstrisinde ele alınması gereken stres faktörleri yaratacaktır. Son yıllarda hem siyasette hem de ticarette büyüyen bir korumacılık dalgası var. Tarife tehditleri, yurtiçinde üretilen mallar için bir tercih gelişse bile, tüketiciye maliyeti olmasa bile belirsizlik düzeylerini artıracaktır. Vergi rejimlerindeki değişiklikler de tüketici için nihai maliyetler konusunda daha fazla belirsizlik yaratacaktır.

Ayrıca, endüstriyi istikrara kavuşturmak için gelişmekte olan pazarlardaki sorunları ele almak gerekli olacaktır. Daha iyi ücretler ve çalışma koşulları talep edildiğinden, işgücü kıtlığının daha sık meydana gelmesi muhtemeldir. Daha yüksek ücretler, tüketici için daha yüksek fiyatlar anlamına gelir, bu da girdi maliyetlerinin oldukça değişken hale gelebileceği anlamına gelir.

Bu kadar belirsizlikle, inovasyon bir kez daha başarıya giden yolu açacaktır. Zorluklara dayanabilen ve spesifik ürünler sunan markalar kazanan olacak. Bununla birlikte, bu değişiklikler muhtemelen kaybedenler kadar kazananlar da üretecektir, bu da bu sektörde hiçbir gönül rahatlığı olamayacağı anlamına gelir.

Tüm endüstri katılımcıları için güçlü bir e-ticaret markası oluşturmaya da önem verilmelidir. Büyük markalar, güçlü bir e-ticaret platformuyla CPG ile ilgili ürünlerinde %150’ye varan bir büyüme görebiliyordu. Küçük işletmeler için, sürükle ve bırak web sitesi oluşturucularının ve satış platformlarının varlığı, küresel bir kitleye ulaşmayı her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Markanızın etkisini en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, hiçbiriniz çevrimiçi müşteri kaybetmeyi göze alamazsınız.

Sonuç olarak şudur: markalar değişmeye istekli olmalıdır. Rahat bir pozisyonda oturanların kırılma olasılığı en yüksek olacaktır.