41 Fintech endüstrisinin istatistikleri, eğilimleri ve analizi

Fintech endüstrisi, kurumsal finansal hizmetlerin sunumunu otomatikleştirmeye ve iyileştirmeye çalışan yeni teknolojileri tanımlar. Özünde, tüketicilere, işletme sahiplerine ve şirketlere finansal operasyonlarını daha verimli bir şekilde yönetmelerine yardımcı olma ihtiyacı vardır. Özel yazılım ürünleri, algoritmalar ve diğer süreçler, bilgisayarlardan ve akıllı telefonlardan erişilebilen daha hızlı ve daha doğru sonuçlar oluşturmak için çalışır.

Fintech seçenekleri 21. yüzyılın başlarında ortaya çıkmaya başladı. Endüstri, başlangıçta, zamanın yerleşik finansal kurumlarında bulunan arka uç sistemlere odaklandı. Önümüzdeki on yılda, daha tüketici odaklı hizmetler yaratmaya yönelik bir değişim olacak ve bu, eğitim, kaynak yaratma, perakende bankacılık, yatırım ve kar amacı gütmeyen sektörlere yardımcı olacak tanımlara yol açacak.

Fintech endüstrisi ayrıca kripto para birimlerinin geliştirilmesinden, uygulanmasından ve kullanılmasından sorumludur. Sınır ötesi bir para birimi fikri düşünülürken çok dikkat edilmiş olmasına rağmen, küresel bankacılık sektörü hala piyasa değeri olarak trilyonlarca dolar sunuyor.

Fintech endüstrisinin önemli istatistikleri

1. Sigorta teknolojileri, sektöre 1,8 milyar doları aşan sermaye akışıyla 2018’de yatırımcı dolarları için en önemli hedefti. Burada iki ana ilgi alanı vardı: full-stack şirketler ve dijital ajanslar. (S&P Global)

# 2. 2017 yılında yazılan özel otomobil primlerinin yaklaşık %27’si, kısmen fintech endüstrisi ile ortaklıklar yoluyla geliştirilen çevrimiçi satışlar da dahil olmak üzere doğrudan yanıt kanallarından geldi. (S&P Global)

# 3. Ödemeler sektörü, ABD fintech yatırımları için sigorta teknolojilerini geride bırakan tek sektör oldu ve toplamda daha az işlemle 1,9 milyar dolara ulaştı. Yatırım teknolojileri ve sermaye piyasalarının yanı sıra dijital krediler de 2017 yılında 1,2 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. (S&P Global)

# 4. 2017 yılında dünya çapındaki finansal teknoloji yatırımlarının toplam değeri 34,4 milyar dolardan fazla oldu. Girişim sermayesine dayalı yatırımlar bu dönemde 13 milyar doları bulurken, ABD’deki yatırımların değeri 2,4 milyar dolara ulaştı. (İstatist)

# 5. 2017 yılında dünya genelinde eşler arası kredilerin toplam değeri 9 milyar dolara ulaştı. Bu, bankaların yıl boyunca Kuzey Amerika’da yeni fintech teknolojilerine harcadıklarına inanılan 19,9 milyar doların yaklaşık yarısı. (İstatist)

# 6. Amerikalıların %63’ü finansal refahları için geçerli olabilecek fintech seçeneklerine aşina değil. ABD vatandaşlarının yalnızca %15’i bütçelerini korumak için kişisel bir finansal araç veya uygulama kullandığını söylüyor. (İstatist)

# 7. Amerikalıların %32’si kripto para birimi de dahil olmak üzere sanal para birimleri kavramına aşina olmadıklarını söylüyor. (İstatist)

# 8. 10 Amerikalıdan sadece 1’i, bir akıllı telefon uygulaması veya İnternet üzerinden başka bir hizmet kullanarak hisse senedi portföylerini yönetmek için hizmetleri kullanıyor. (İstatist)

# 9. Amerika Birleşik Devletleri’nde şu anda fintech sektöründe çalışan yaklaşık 200.000 çalışan var. Ülkedeki bankaların %43’ü, daha fazla araştırma ve geliştirmeyi, daha iyi maaşları ve daha geniş çeşitlilikte faydalı ürünleri teşvik eden sektör için yeni şirketleri kuluçkaya yatırmak için programlar başlattı. (İstatist)

# 10. Tüketicilere bir banka seçmeleri durumunda kendileri için önemli olacak mobil bankacılık özelliklerinin bir listesi verildiğinde, %61’i anında para transferi yapmak istediklerini söyledi. Parmak izi girişleri %38 ile ikinci sırada yer aldı. Yeni kart talep etme (%37), Apple Pay’i kullanma (%32) ve belirli bir kartı etkinleştirme veya devre dışı bırakma (%31) da popüler özelliklerdi. (İş İçeriği)

# 11. 2018’in üçüncü çeyreği için, ABD fintech endüstrisi için toplam finansman, 2017 toplamından %82 ​​arttı.Bu toplam değer 32,6 milyar dolar. (CB Öngörüleri)

# 12. Perakende odaklı dijital varlık yöneticilerinin varlıklarının 2022 yılına kadar 600 milyar doları aşması bekleniyor. Bu, 2010 yılında varlıklarda mevcut olanın altı katı olacaktır. (S&P Global)

# 13. Charles Schwab ve Vanguard da dahil olmak üzere fintech endüstrisindeki büyük yerleşik kurumlar, her yıl tahmini perakende odaklı servet artışının yaklaşık %70’inden sorumludur. Düşük ücretli veya ücretsiz modellere geçiş, ETF ve öz sermaye ücretlerinde belirli kesintilerle müşteri tabanını büyütmek isteyen şirketlerde yaygın bir temadır. (S&P Global)

# 14. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dijital krediler, 2017’de %30’dan fazla büyüyerek toplam 41,1 milyar dolar değerine ulaştı. 2015 yılı dördüncü çeyreği ile 2017 yılı dördüncü çeyreği arasında zirveden zirveye %16,4 artış oldu. Sektördeki en güçlü kökenlerden biri, SoFi gibi öğrenci merkezli borç verenlerden geliyor. (S&P Global)

#onbeş. İşletme sermayesi ihtiyaçları, günümüzde küçük işletmelerin kredi aramasının ana nedenidir. Şirketlerin %62,3’ü malzeme, malzeme, envanter veya bordro yükümlülüklerini yerine getirmek için yardıma ihtiyaç duydu. %18’i ücretleri öngörülemeyen harcamaları yönetmek için kullanırken, %18’i fonların altyapı iyileştirmeleri için olduğunu söylerken, KOBİ’lerin %16,4’ü işletme sermayesini mevcut yükümlülüklerini yeniden finanse etmek veya ödemek için kullandığını söyledi. (S&P Global)

#on altı. Zelle Network, 2017 yılının ilk çeyreğinden itibaren toplamda 160 milyar dolar civarında ödeme hacmi bildirdi ve bu, Venmo tarafından bildirilen 77,8 milyar dolardan önemli ölçüde yüksek. (S&P Global)

# 17. Tüketicilerin %49’u, bir işlem için çek, nakit veya kredi/banka kartı kullanmaları daha kolay olduğu için ödeme uygulamalarını kullanmaktan kaçındıklarını söylüyor. %45’i bu teknolojiyle ilgili güvenlik sorunları olduğunu söylüyor. Sadece %14’ü alışveriş yapmayı sevdikleri yerde mobil ödemelerin kabul edilip edilmediğini bilmediklerini söylüyor. (S&P Global)

# 18. Tüketicilerin %4’ü kullanmak istedikleri mobil ödeme özelliklerini desteklemeyen bir akıllı telefon kullanıyor. (S&P Global)

# 19. Müşterilerin %40,9’u ana çek hesaplarını yönetmek için mobil banka uygulamalarını haftada birkaç kez ziyaret ettiklerini söylüyor. Yaklaşık %21’i her gün ziyaret ettiğini söylerken, %13,7’si günde bir defadan fazla kullanacağını söylüyor. (S&P Global)

# 20. Tüketicilerin %84’ü, bakiyelerini kontrol edebilmenin mobil bankacılık uygulamalarının en önemli özelliği olduğunu söylüyor. Yaklaşık %69’u işlemleri inceleme seçeneğinin de önemli bir özellik olduğunu söyledi. %61,7’si hesaplar arası para transferi yapmak istedi, %54’ü banka hesap özetlerine erişmekten keyif aldı ve %53’ü fatura ödemenin kendileri için kritik bir seçenek olduğunu söyledi. (S&P Global)

# 21. Tüketicilerin %49’u bir perakende mağazasında bir şey için ödeme yapmak için bir mobil ödeme uygulaması kullandı. Yaklaşık %44’ü faturalarından birini bir banka veya üçüncü taraf uygulaması aracılığıyla ödediklerini söyledi. Yaklaşık %43’ü bir başkasına para göndermek veya başkasından almak için fintech teknolojilerini kullandıklarını, ancak yalnızca %6’sı kripto para biriminde ödeme göndermek veya almak için kullandığını söyledi. (S&P Global)

# 22. 2017’de başlayan 178’e kıyasla 2018’de yalnızca 11 VC destekli fintech piyasaya sürüldü. Başlangıç ​​faaliyetlerindeki ciddi düşüşe rağmen, 60 milyar dolardan fazla yatırım vardı ve VC finansmanı bunun üçte ikisini oluşturuyordu. (Deloitte)

# 23. Çin, 2018’de fintech’e en yüksek yatırım seviyelerini kaydetti ve bu alanda ilk kez ABD’yi geride bırakarak toplam 23 milyar dolar oldu. Bir işlem, Ant Financial’ın 2018 ikinci çeyreği mega turu, bu rakamın yaklaşık %60’ını oluşturuyor. (Deloitte)

# 24. 2018’de fintech endüstrisi için M&A faaliyetleri bir önceki yıla göre %10 azaldı. Halka arz hacmi de düştü, sadece bir Adyen halka arzı nihai toplamın %30’unu oluşturdu. 1,1 milyar dolar kar elde etti. (Deloitte)

# 25. Fintech endüstrisindeki, özellikle Asya’daki ortalama işlem büyüklüğü, mega işlemlerin varlığı nedeniyle küresel ortalamanın neredeyse iki katıdır. Zhong An, 11 milyar dolarlık halka arz değerlemesi ile bu gerçeğin bir örneğidir. (McKinsey)

# 26. Fintech endüstrisindeki yerleşiklerin %82’sinin önümüzdeki 3-5 yıl içinde kurdukları ortaklık sayısını artırması bekleniyor. Bunun nedeni, sektörle ilgili projelerde beklenen yıllık yatırım getirisinin %20 olmasıdır. (PwC)

# 27. Sektör ajanslarının %77’si, Aralık 2022’ye kadar üretimde blok zinciri teknolojilerini sistemlerinin veya süreçlerinin bir parçası olarak benimsemeyi bekliyor. (PwC)

# 28. Bu sektördeki yerleşik operatörlerin %88’i, gelirlerini fintech yenilikçilerine ve yıkıcılarına kaybettiklerinden giderek daha fazla endişe duyduklarını ve bunların %77’sinin gelecek yıl boyunca yenilik yapmak için şirket içi çabalarını artırmalarına yol açtığını söylüyor. (PwC)

# 29. Fintech endüstrisinde yer alan en büyük finans kurumlarının %30’u, yeniden rekabet edebilmenin bir yolu olarak Yapay Zeka platformlarına yatırım yaptıklarını söylüyor. (PwC)

# 30. Sektör manşetlerinin %54’ü, gizlilik, koruma ve veri depolamanın, olabilecekleri kadar yenilikçi olmalarını engelleyen ana düzenleyici engelleri olduğunu söylüyor. (PwC)

# 31. Şirketlerin %84’ü, müşterilerinin ödeme yapmak için halihazırda finansal teknoloji şirketlerini kullandığına inandıklarını söylüyor. %68’i tüketicilerin bu teknolojiyle para transfer ettiğini söylüyor ve %60’ı endüstrinin müşterilerinin kişisel finansal ihtiyaçlarını karşıladığını düşünüyor. Sadece %38’i servet yönetiminin birinci öncelik olduğunu söylüyor. (PwC)

# 32. Tüketicilerin %30’u planlarının geleneksel olmayan finansal hizmet sağlayıcılarının kullanımını artırmak olduğunu söylese de, %39’u zaten aşina oldukları geleneksel sağlayıcıları kullanmaya devam etmeyi planlıyor. (PwC)

# 33. Şirketlerin %74’ü fintech endüstrisinin en alakalı teknolojisine yatırımlarının veri analizini içereceğini söylüyor. %51’i mobil teknolojinin en önemli öncelik olduğunu söylerken, %34’ü yapay zekayı düşünüyor. Yalnızca %14’ü genel bulut altyapısı arıyor. (PwC)

# 34. Tüketicilerin %48’i, teknolojiyle ilgili güvenlik sorunları olduğu için ödemeyi tamamlamak için kripto para birimi kullanmadıklarını söylüyor. %45’i ödeme seçeneğini nasıl kullanacaklarından emin olmadıklarını veya çok karmaşık olduğunu söyledi. %26’sı fiyatlar çok değişken olduğu için bu seçenekten kaçındıklarını söyledi. (S&P Global)

# 35. 2018’de, kullanmaya başlamak isteyip istemedikleri sorulduğunda, tüketicilerin %18’i kripto para birimini hiç duymadıklarını söyledi. (S&P Global)

# 36. Dünya çapındaki tüketicilerin sadece %4’ü blok zincirine “son derece aşina” olduklarını söylerken, %20’si “çok aşina” olduklarını söyledi. Kuzey Amerika bu kategorilerde sırasıyla %7 ve %34 ile lider konumdadır. Latin Amerika’da (%6) Avrupa’dan (%4) daha fazla insan buna çok aşina olduklarını söyledi. (PwC)

# 37. Şirketlerin %77’si, blok zinciri üretim sistemlerini veya süreçlerini Aralık 2022’ye kadar benimsemeyi planladıklarını ve bu da onu modern kurumsal uygulamaların hızla gelişen bir unsuru haline getirmeyi planlıyor. (PwC)

# 38. Asya’daki şirketler, fintech ile ilgili projelerde beklenen getirilerinin %25 olduğunu söylerken, Avrupa’da beklenen yatırım getirisinin yalnızca %14 olduğunu ve bu, Afrika’nın elde etmeyi umduğundan dört puan daha düşük. (PwC)

# 39. Fintech şirketlerinin %80’i, daha yenilikçi olmalarına yardımcı olabilecek gerekli becerilere sahip çalışanları işe almakta veya işte tutmakta sorun yaşadıklarını söylüyor. (PwC)

# 40. Okyanusya bölgesi dışında, her bir özel sektördeki fintech patlamasıyla ilgili fırsatlar, genişletilmiş bir dizi ürün ve hizmetle daha popüler. Avustralya’daki işletmeler, bu endüstrinin büyümesine yardımcı olanın personel maliyet sayımlarını azaltma yeteneği olduğunu bildirmektedir. (PwC)

# 41. Dünya çapındaki şirketlerin %60’ı bu sektördeki bir numaralı fırsatının müşterilerine yeni bir şey sunmak olduğunu söylüyor. (PwC)

Fintech endüstrisinin eğilimleri ve analizi

Fintech sektörünün 2018 yılında yaşadığı rekor yatırım artışı 2019 ve sonrasında da devam edecek. Rakamlar, her segment için toplam geliri ikiye katlamasa da, Afrika ve Güney Amerika gibi yeni bölgeler ancak şimdi sahneye girdiği için etkileyici bir büyüme olacaktır. Alternatif borç verenler de dahil olmak üzere, bu ekosistemin eski bölümlerinde önemli bir artış var ve birçoğu rekabet seviyeleri yükseldikçe yeni pazarlara girmek istiyor.

Blockchain ve dağıtılmış defter teknolojisi de dahil olmak üzere çeşitli alanlar çekiş kazanıyor. Popülaritede bir artış görmeye devam etmek için dijital kimliğe bakın.

Fintech endüstrisi için tek belirsizlik noktası, bu sektördeki yerleşik operatörlerin çoğunun iş dönüşümlerinden geçiyor olmasıdır. Amacınız, geleneksel ön uç sistemleri veya arka uç süreçleri de dahil olmak üzere tüm ürünlerinizi veya hizmetlerinizi yeniden icat etmektir. Diğer herkes bir sonraki çığır açan fikri bulmak için çılgın bir mücadeleden geçerken, başarı kanıtı sunan markalar için inşa etmeye devam edecek yatırımlara bakın.