41 Hazır Giyim Sektörü İstatistikleri ve Trendleri

Amerikan giyim pazarı, bugün dünyadaki türünün en büyüğüdür. Hazır giyim sektörü için perakende mağaza satışları 2016 yılında 292 milyar doları buldu. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki giyim mağazalarındaki perakende satışlar genellikle ayda 15 milyar doları aşıyor. Aralık 2017’de tatil satışlarındaki ani artış bu rakamı 23 milyar doların üzerine çıkardı.

Hazır giyim sektörü geliri, 2017 yılında yaklaşık 117 milyar dolar değerinde olan kız ve kadın giyiminde tipik olarak en yüksek seviyededir. Aynı dönemde bu sektör için erkek ve erkek giyimi yaklaşık 87 milyar dolar gelir elde etmiştir.

Gap, hazır giyim markası firmaları açısından %4 pazar payı ile hazır giyim sektöründe en büyük paya sahiptir. Nike bu seviyede rekabet etmeyebilir, ancak Kuzey Amerika’daki 4,89 milyar dolarlık gelirleri tek başına onları genel giyim endüstrisine önemli bir katkı sağlıyor.

Giyim pazarı her zaman yeni müşteri trendlerini karşılamak için gelişmektedir. Yeni teknolojiler, alışveriş deneyimini daha kişisel, kişiselleştirilmiş ve keyifli hale getirecek.

Temel Giysi Endüstrisi İstatistikleri

# 1. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hazır giyim endüstrisinde 579.000’den fazla işçi istihdam edilmektedir. Bu çalışanlar, askeri ve diğer müşterilere 8000’den fazla farklı tekstil ürünü tedarik etmekten sorumludur. (BizVibe)

# 2. 2005 ve 2014 yılları arasında ABD hazır giyim endüstrisine 18,5 milyar dolardan fazla yeni ekipman ve üretim tesisi tanıtıldı. Bu yatırım rakamına tekstil atıklarını reçinelere ve diğer kullanılabilir ürünlere dönüştüren girişimler dahildir. (BizVibe)

# 3. 2015 yılında, hazır giyim endüstrisindeki ortalama işçi, iş görevleri üretim sürecinin bir parçasıysa, haftada 626 dolar kazandı. Perakende çalışanları bu süre zarfında haftada yalnızca 245 dolar kazandı. (BizVibe)

# 4. Bugün, küresel hazır giyim endüstrisi 75 milyona kadar insanı istihdam etmektedir. Bu rakam ayakkabı, giyim ve tekstil gibi sektörleri içermektedir. 2000 yılında sektörde sadece 20 milyon kişi istihdam edildi. (Temiz Giysi Kampanyası)

# 5. Şu anda moda endüstrisinde yaklaşık 1,8 milyon kişi istihdam edilmekte olup, yaklaşık 232.000’i hazır giyim tekstilleri ve diğer endüstri öğelerinin imalatında yer almaktadır. (İşgücü İstatistikleri Bürosu)

# 6. Hazır giyim sektöründe çalışanların yaklaşık %8’i toptan satış ve pazarlamadadır. Endüstri çalışanları için ortalama maaş, yılda 52.000 doların biraz üzerindedir. (Moda Birleşik)

# 7. Çin’de tek bir fabrika, boyadığı her bir ton kumaş için 200 tona kadar su kullanabilir. Hazır giyim sektörünün en yoğun olduğu sezonda tesis sakinleri nehirlerinin fabrika tarafından kullanılan renklerde aktığını söylüyor. Bu işlenmemiş renkler, değirmenlerden yıkandığında zehirlidir. (Çevreci)

# 8. Çin tesislerinde her yıl milyonlarca ton kullanılmayan kumaş yanlış renge boyandığı için israf ediliyor. (Çevreci)

# 9. Hindistan’daki ortalama bir pamuk toplayıcı, işi için günde sadece 2 dolar eşdeğeri kazanıyor. Özbekistan gibi bazı ülkelerde, hazır giyim endüstrisinin bu temel bileşenini hasat etmek için hala zorunlu işgücü var. Bugün pamuk yetiştiren ve toplayan Amerikalılar yılda ortalama 40.000 dolar maaş alıyor. (Temiz Giysi Kampanyası)

# 10. Avrupa, küresel hazır giyim ithalatının %38’inden sorumludur. Amerikalılar, endüstrinin diğer %20’sinden sorumludur. İthalat ve ihracat pazarına en büyük üç mal tedarikçisi Çin, Bangladeş ve Hindistan’dır. (Temiz Giysi Kampanyası)

# 11. Hazır giyim endüstrisindeki toplam istihdam rakamları 1990’dan bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nde %80’den fazla azalmasına rağmen, bu dönemde işgücünden elde edilen toplam verimlilik iki katından fazla arttı. Tekstil fabrikalarında ve ayakkabı üretim tesislerinde de ikiye katlandı. (Temiz Giysi Kampanyası)

# 12. Almanya, hazır giyim imalat endüstrisinde en yüksek saatlik tazminat maliyetlerine sahipti, ancak Filipinler, saatte sadece 0,88 $ ile en düşük ücrete sahipti. (Temiz Giysi Kampanyası)

# 13. New York’ta her yıl 232.000’den fazla kişi Moda Haftası’na katılıyor. Bölgeye 20 milyon dolardan fazla gelir getiren bir etkinlik. (Temiz Giysi Kampanyası)

# 14. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki giyim, her yıl 330 milyon dolardan fazla toplam piyasa değeri ile genel endüstrinin yaklaşık %28’ini oluşturmaktadır. (BizVibe)

#onbeş. Amerika Birleşik Devletleri’nde satın alınan giysilerin %98’i ithalat pazarından gelmektedir. Ürünlerin neredeyse yarısı doğrudan Çin’den geliyor ve ABD pazarının %40’ını oluşturuyor. (BizVibe)

#on altı. İnsan haklarını koruyan koalisyonlar, zorla çalıştırmayı önleme çabalarında daha fazla şeffaflığı teşvik etmek için 72 farklı markaya ulaştı. Sadece 17 hazır giyim şirketi, istenen tüm bilgileri yayınlamayı taahhüt etti. (İnsan hakları gözlemcisi)

# 17. Tekstil ve konfeksiyon üretimi için sermaye harcamaları, bilgilerin kullanıma sunulduğu son yıl olan 2016’da 2,4 milyar doları buldu. (Ulusal Tekstil Örgütleri Konseyi)

# 18. 2017 yılında ABD giyim sektörüne yapılan sevkiyatların değeri 77,9 milyar dolardı. 31,5 milyar dolarla kumaş ve iplikler başı çekerken, onu 26,6 milyar dolarla halı, ev eşyası ve giysisiz dikilmiş ürünler izledi. Giysilere sadece 12,5 milyar dolar atfedildi. (Ulusal Tekstil Örgütleri Konseyi)

# 19. O yıl için elyaf, hazır giyim ve tekstil ihracatı 28,6 milyar doları buldu. Bu kategoride en çok rağbet gören kalemler ise 5,9 milyar dolar değerindeki pamuk ve yün oldu. (Ulusal Tekstil Örgütleri Konseyi)

# 20. İplik, kumaş ve elyaflara yapılan yatırımlar, değerin 960 milyon dolar olduğu 2009’dan bu yana iki katından fazla arttı. 2016 yılında toplam yatırım 2,1 milyar dolardı. (Ulusal Tekstil Örgütleri Konseyi)

# 21. Sentetik elyaflar, iplikler ve kumaşlar ABD hazır giyim endüstrisine 13 milyar dolar değerinde ihracat yapıyor. Meksika, toplam 4,4 milyar dolarlık yatırımla bu kategoride en fazla ürünü satın alıyor. Kanada 1,7 milyar dolarla ikinci sırada yer alıyor. Bu ülkeleri Honduras (1.3 milyar dolar), Çin (987 milyar dolar) ve Dominik Cumhuriyeti (473 milyon dolar) takip ediyor. (Ulusal Tekstil Örgütleri Konseyi)

# 22. Hazır giyim sektöründe iç tüketime yönelik tüm ithalatlar için hesaplanan tarifeler 2017 yılında 34,8 milyar dolardı. Bu rakam, hazır giyim ile ilgili ürünler ve tekstilde 13,5 milyar doları içeriyor. (ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu)

# 23. Savunma Bakanlığı, üniformalar ve çeşitli malzemeler için Amerikan hazır giyim endüstrisine her yıl yaklaşık 2 milyar dolar harcıyor. (Ulusal Tekstil Örgütleri Konseyi)

# 24. Bangladeş hazır giyim sektöründe her yıl 3.5 milyondan fazla kişiyi istihdam etmektedir. Dünya ekonomik büyümede bir artış yaşadığında, bu sektörde 1 milyona kadar daha fazla insan işe alınabilir. (Asya Vakfı)

# 25. Bangladeş’teki hazır giyim endüstrisi, ülkenin her yıl yaptığı ihracat gelirlerinin yaklaşık %80’inden sorumludur. (Asya Vakfı)

# 26. Bangladeş’in küresel hazır giyim endüstrisine sunduğu ihracatın %61’i her yıl Avrupa’ya gidiyor. (Dünya Finansı)

# 27. Dünya moda pazarının yaklaşık %75’i dört ekonomik bölgede yoğunlaşmıştır: Avrupa, Çin, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri. (Kenar pozlama)

# 28. Hazır giyim endüstrisi, geniş tedarik zincirleri ve üretim için gereken enerji nedeniyle dünyadaki sera gazı emisyonlarının %10’una katkıda bulunuyor. Bu, bu sektörün bugün gezegendeki en büyük kirletici olduğu için petrolden sonra ikinci sırada yer aldığı anlamına geliyor. (Kenar pozlama)

# 29. Dünyadaki atık suyun yaklaşık %20’si moda endüstrisinden geliyor. Bir tişört ve bir kot pantolon üretmek için yaklaşık 20.000 litre suya ihtiyaç vardır. (Kenar pozlama)

# 30. Pamuk yetiştiriciliği, ekilebilir arazi kullanımının sadece %3’ünü oluşturmasına rağmen, bugün tarım arazilerinde kullanılan pestisitlerin %11’inden ve insektisitlerin %24’ünden sorumludur. (Kenar pozlama)

# 31. 2013 yılında 15.1 milyon ton tekstil atığı üretildi ve bunun 12,8 milyon tonu basitçe atıldı. (NEPAL RUPİSİ)

# 32. Ortalama bir insan, eşyaları geri dönüştürmenin yollarını aramak yerine, her yıl yaklaşık 70 kilo giysi ve ayakkabıyı çöpe atacaktır. Her yıl çöp sahalarına düşen giysilerin %95’e kadarı başka faydalı ürünlere dönüştürülebilir. (Kenar pozlama)

# 33. Hazır giyim endüstrisi ürün yapmak için geri dönüştürülmüş pamuk kullanabildiğinde, ürünleri işlemek için gerekli olacak neredeyse tüm suyu kurtarabilir. Bu, geri dönüşüm zincirine giren her gömlek ve kot pantolonun su kullanımını 5.000 galon azaltabileceği anlamına geliyor. (Kenar pozlama)

# 34. Amerika Birleşik Devletleri her yıl kullanılmış giyimde bir milyar dolardan fazla ihracat yapıyor. Dünya nüfusunun yaklaşık %70’i perakende olarak yeni ürünler almak yerine ikinci el kıyafetler giyiyor. (AKILLI)

# 35. Birleşik Krallık’taki haneler, dolaplarında saklanan yaklaşık 50 milyar dolarlık kullanılmamış giysiye sahiptir. (İş2Topluluk)

# 36. Giyim amaçlı kumaşın yaklaşık %15’i kesimhane katına gidiyor. (Timo Rissanen)

# 37. Her gün 253 tondan fazla tekstil Hong Kong’daki bir çöp sahasına gönderiliyor. Çin’in yakında her yıl dünya giysilerinin yarısından fazlasını yapmaktan sorumlu olacağı için bu rakamın artması bekleniyor. (Tazminat)

# 38. Bugün sektördeki yüzde olarak en hızlı büyüyen altı giyim ihracatçısı Bangladeş, Vietnam, Hindistan, Kamboçya, Polonya ve Ürdün’dür. Bu ülkelerin her biri küresel ihracat pazarına 5 milyar dolardan fazla katkıda bulunuyor. (Uluslararası Giyim Vakfı)

# 39. Hazır giyim endüstrisindeki yaralanma oranı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yüksek oranlardan biridir. Deri ve ilgili ürünlerin imalatı %5 yaralanma riskine sahiptir, bunu %3,3 ile tekstil fabrikaları ve %3 ile hazır giyim imalatı izlemektedir. (İşgücü İstatistikleri Bürosu)

# 40. Louis Vuitton, 37.14 milyar dolarlık toplam değeriyle bugün dünyanın en değerli moda markasıdır. H&M 18,82 milyar dolarla ikinci sırada yer alıyor. Kering (15,65 milyar dolar), Christian Dior (11,9 milyar dolar) ve Richemont (11,8 milyar dolar) ilk 5’i tamamlamaya yardımcı oluyor (Hoovers)

# 41. Facebook’taki en iyi 50 moda sayfası için toplam Facebook beğenisi sayısı 1,74 milyon. (Sosyal fırıncılar)

Giyim Sektörü Trendleri ve Analizi

Önümüzdeki yirmi yıl içinde insan nüfusu 9 milyar insana yaklaşmaya başlayacak. Her insanın bir pantolonu, bir gömleği ve bir ceketi olsaydı, 27 milyar parça giysisi olurdu. Küresel ölçekte ortalama kişi başına yedi giysiye daha yakın olduğu için, her yıl yaklaşık 60 milyar ürün üretmesi gereken bir sektöre bakıyorsunuz. Bu yüksek talep, yani bulunacak çok masraf var.

2010 yılına geri dönerseniz, küresel hazır giyim sektörünün değeri şimdiden 2,56 trilyon dolardı. 2014 itibariyle, dünyanın erkek ve kadın moda segmentleri tek başlarına 1 trilyon dolardan fazla gelir elde etti. İnsanlar giyim için yılda 1700 dolardan fazla harcıyor çünkü giyim temel bir ihtiyaç.

Hazır giyim pazarı büyümeye devam ediyor, ancak sektör üzerinde daha çevre dostu olması yönünde baskı var. Bu eğilim, en yüksek büyümeyi önleyecektir, ancak yine de 2029’a kadar en az %5’lik bir CAGR görmeliyiz. Hindistan ve büyüyen orta sınıfı gibi gelişmekte olan pazarlar, bu oranı birkaç yıl içinde ikiye katlayabilir.