45 Ayakkabı endüstrisinin istatistikleri, eğilimleri ve analizi

Küresel ayakkabı (ayakkabı) endüstrisi, Amerika Birleşik Devletleri’nin her yıl önemli miktarda gelire katkıda bulunduğu milyarlarca dolarlık bir pazardır. 180 milyar dolarlık küresel pazardan Amerikalılar, her yıl ayakkabı üreticilerine, perakendecilerine ve distribütörlerine %50’den fazla katkıda bulunuyor. Aynı zamanda genel giyim ve konfeksiyon endüstrisinin bir parçasıdır ve tüketicilere spor, lüks ve spor ayakkabı sağlar. Spor ayakkabılar da sektörün oldukça büyük bir bölümünü oluşturuyor.

Ayakkabı, en saf haliyle, ortalama bir tüketici için bir zorunluluktur. Bu ürünler, her gün üzerinde yürüdüğümüz çeşitli yüzeylere karşı ayaklar için destek ve koruma sağlar. Geçmişte aileler 1 veya 2 çift ayakkabıyla hayatta kalabilmiş olsa da, günümüzde çoğu insanın çeşitli ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olan farklı boyut, şekil ve stillerde çeşitli ayakkabı koleksiyonu var.

Ayakkabılar aynı zamanda bugün dünya çapında birçok insan için vazgeçilmez bir ifade biçimidir. Bu ürün pürüzlü veya keskin yüzeylere karşı koruma sağlayabilir, ancak aynı zamanda kendi kimliğinin bir yönünü temsil eder. Ayakkabı, herkesin her gün giydiği yardımcı bir ürün olduğu kadar bir statü sembolü de olabilir.

Temel Ayakkabı Sektörü İstatistikleri

# 1. Amerika Birleşik Devletleri’nde ayakkabı endüstrisinin kişi başına elde ettiği ortalama gelir 2019’da 277.09 dolar. Bu, sektörün 2010’da elde edebildiğinden 60 dolardan fazla. (Statista)

# 2. 2019 için ayakkabı pazarındaki toplam gelir, Amerika Birleşik Devletleri’nde 91,1 milyar dolara ulaştı ve bu, endüstrinin 2010’da elde ettiğinden yaklaşık %30 daha fazla. (Statista)

Pazar Büyüklüğüne Göre Amerika Birleşik Devletleri Ayakkabı Endüstrisi İstatistikleri

# 3. Atletik ayakkabılar, 2019’da ayakkabı endüstrisi için en yüksek gelir kazancını kaydetti ve önceki yıla göre 95’lik bir artış elde etti. Tekstil ve diğer ayakkabılar %4,6 artış kaydederken, deri ayakkabılar toplam gelirde %2,9 düşüş kaydetti. (İstatist)

# 4. Çin ayakkabı pazarındaki gelir 2018’de 58,3 milyar doları buldu. Toplam satışlarda ABD’nin başı çekmesine rağmen, küresel ayakkabı endüstrisinin Asya’daki payı %54. (İstatist)

# 5. Avrupa’daki lüks ayakkabı pazarının piyasa değeri yaklaşık 18 milyar dolar değerinde. (İstatist)

# 6. Nike, 2018’de 22,3 milyar dolar kazanarak toplam ayakkabı gelirinde dünyaya liderlik etmeye devam ediyor. Adidas, bu yıl için gelirin 12,8 milyar dolara ulaştığını gördü. Şirket, 2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri ayakkabı pazarında %17,9 paya sahipti. (Statista)

# 7. İkincil piyasada bulunan ayakkabıların %96’sının, yani bir tüketicinin ürünü üreticiden satın aldığı ve şimdi kendisi sattığı anlamına gelen, Nike’dan geldiğine inanılıyor. (Forbes)

# 8. Spor ayakkabı ve ayakkabı ikincil pazarının Amerika Birleşik Devletleri’nde en az bir milyar dolar değerinde olduğuna inanılıyor. Üreticiler, ürün için yüksek düzeyde talep olduğunda sınırlı miktarlarda ayakkabı üreterek bu faaliyeti teşvik eder. (Forbes)

# 9. Amerika Birleşik Devletleri’nde satışa sunulan tüm markalı spor ayakkabıların yaklaşık %4’ü sonunda onu ikincil pazara çıkaracaktır. (Forbes)

# 10. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir çift spor ayakkabının medyan fiyatı %5’ten fazla artarak tüketici için ortalama 61 dolardan fazla bir maliyete ulaştı. (Forbes)

Marka Tercihine Göre ABD Ayakkabı Sektörü İstatistikleri

# 11. Balenciaga Triple S ayakkabılar, lüks spor ayakkabı pazarında 2017 yılı için bu sektördeki satışların %52’sini oluşturan en popüler seçimdir. Bu ayakkabıları Louis Vuitton Supreme Sports (%17 ), Balenciaga Speed ​​Trainers takip etti. (%12) ve Adidas – Raf Simons (%6). (İstatist)

# 12. Bugün dünyanın en büyük üç ayakkabı üreticisi Nike, Adidas ve Under Armor’dur. Bu üç şirket, son 10 yılda gelirlerinin %49’dan fazla arttığını gördü. (Forbes)

# 13. Bir spor ayakkabı serisi, Nike’ın Jordan serisi, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 3 milyar dolarlık toplam gelirden sorumludur. (Forbes)

# 14. Fear of God spor ayakkabıları, bugün dünyadaki ikincil ayakkabı pazarında en yüksek fiyatları sunuyor ve çift başına ortalama 1.172 dolar. Balenciaga Triple S ayakkabıları bu pazarda 1.162 dolardan satılırken, Louis Vuitton Supreme Sports 930 doların üzerinde satış yapabilir. (İstatist)

#onbeş. ABD ayakkabı endüstrisinin yaşadığı büyümenin %39’unu koşu ayakkabıları oluştururken, günlük spor ayakkabıları satışların %24’ünü oluşturuyor. Bu iki segment, bazı pazarlarda %15’e varan düşüşlere rağmen liderliğini sürdürüyor. (NPD Grubu)

#on altı. Adidas, Superstar ve Tubular Shadow ayakkabı serilerinin yüksek popülaritesi sayesinde 2017 yılında satışlarını neredeyse %50 oranında artırdı. (NPD Grubu)

# 17. Ayakkabı üreticileri, Amerikan tüketicisine yönelik reklamlara her yıl 517 milyon dolardan fazla harcıyor. (İstatist)

# 18. Güneydoğu Asya’daki üretim maliyeti her bir çiftin fiyatını daha düşük tutmaya yardımcı olduğu için her yıl ABD’ye 2,4 milyardan fazla ayakkabı ithal ediliyor. Bu, her Amerikalı’nın her yıl 7 yeni çifte sahip olması için yeterlidir. (İstatist)

# 19. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüketicilerin yaklaşık %16’sı ayakkabılarını Amazon’dan aldıklarını söylüyor. Ayakkabı endüstrisindeki online moda satışları, her yıl elde edilen gelirin %20,4’ünü oluşturuyor. (İstatist)

# 20. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ayakkabı mağazası satışları, 2018’de kazanılan toplam gelirin 35,5 milyar dolarını oluşturdu. Foot Locker, bu faaliyetin çoğunluğunu aldı ve toplam satışlarda 5,57 milyar dolara ulaştı. (İstatist)

Toplam Reklam Harcamalarına Göre Ayakkabı Sektörü İstatistikleri

# 21. Müşteriler, ayakkabı satın almalarının temel nedeninin yeni bir çift ayakkabı ihtiyacı olduğunu söylüyor. Toplam satışların %37’si, tüketicilerin bir nedenden dolayı mevcut ayakkabılarını değiştirmeleri gerektiğinden kaynaklanmaktadır. (Amerikan Ayakkabı Distribütörleri ve Perakendecileri)

# 22. Ayakkabı sektörü müşterilerinin %30’u, ayakkabılarının maliyetinin satın alma kararlarının ve alışkanlıklarının bir diğer önemli parçası olduğunu söylüyor. (Amerikan Ayakkabı Distribütörleri ve Perakendeciler)

# 23. İkincil pazardaki ayakkabıların %60’ı şu anda Nike markasına ait ve birçoğu kendi kategorilerindeki en değerli ayakkabılar olarak derecelendiriliyor. Özel Back to the Future spor ayakkabıları, kullanılmadığı takdirde 6.000 dolardan fazla değere sahiptir. Ayrıca bir çift Air Jordan 10 Retro Drave OVO’yu yaklaşık 4.000 dolara satın alabilirsiniz. (Kamp yok)

# 24. California, özellikle nadir bir çift spor ayakkabı arıyorsanız, ayakkabı ikincil pazarına ev sahipliği yapar. Eyalette her yıl 15 milyon dolardan fazla satış gerçekleşiyor. 12 milyon dolar daha New York’tan gelirken, Florida 7,5 milyon dolar gelir sunuyor. New Jersey ve Texas yılda 4 milyon dolardan fazla katkıda bulunuyor. (Yüksek züppelik)

# 25. Ayakkabı müşterilerinin %47’si son iki yılda en az bir Nike markalı ayakkabı satın aldıklarını söylüyor. Bu, ankette ikinci olan Adidas’ın neredeyse iki katı, müşterilerin %24’ü en az bir çift satın aldıklarını söylüyor. (İstatist)

# 26. Her 5 ayakkabı müşterisinden 1’i, son 24 ay içinde bir çift New Balance ayakkabısı ve Skechers markasından bir şeyler aldıklarını söylüyor. (İstatist)

27. Amerika Birleşik Devletleri, Vietnam’dan her yıl 150 milyondan fazla çift spor ayakkabı ithal ediyor ve bu, Amerikalılar için her yıl toplam ayakkabı pazarının yaklaşık üçte birini temsil ediyor. (PBS)

# 28. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüketicilerin her yıl satın aldığı spor ayakkabıların sadece %1’i ülkede üretildi. (PBS)

# 29. Çin, her yıl ABD’li tüketiciler tarafından satın alınacak 230 milyondan fazla çift ayakkabı ihraç ediyor ve ABD endüstrisinin toplam envanterinin %50’sini oluşturuyor. (PBS)

# 30. Müşteriler basketbol ayakkabısı almak istediklerinde Nike’a yöneliyorlar. Jordan markası, segmentte her yıl gerçekleşen satışların yaklaşık %90’ını oluşturmaktadır. (PBS)

# 31. Nike, çevrimiçi olarak yeni ayakkabı arayan müşterilerin arama motoru araştırma sorgularına hakimdir. Google’da yapılan her 10 aramadan 1’i bu markanın ayakkabısı için yapılıyor. Bir marka olarak Adidas, Nike için Air Jordans ile kabaca aynı sayıda benzersiz arama (%5.88) alıyor. (Ayakkabı dergisi)

# 32. New Balance, benzersiz konfor profili ve kişiselleştirme seçenekleri sayesinde sektörde devrim yaratan 99X serisi koşu ayakkabılarını 1980’lerde tanıttı. Bu marka, sektörün her yıl kazandığı gelirin yaklaşık %10’unu temsil ediyor. (Spor İşi Dergisi)

# 33. Nike, 2002’den beri ilk kez böyle bir olay olan 2017’de pazar payının %3.7’sini kaybetti. Marka payında %55’lik bir artış görmelerine rağmen, spor ayakkabı segmentinde kârlarında %14’lük bir düşüş gördüler. ve %40 daha fazla. Bu kategorideki pazar payı yüzdesi. (Spor İşi Dergisi)

# 34. ABD ayakkabı sektöründe şu anda yaklaşık 217.000 kişi çalışıyor ki bu rakamlar mevsimsel olarak düzeltilse bile 1990’dan bu yana en yüksek rakam. Ulusal ayakkabı mağazalarında istihdam olanakları 2017’de %1,8 arttı (Amerikan Ayakkabı Distribütörleri ve Perakendecileri).

# 35. Daha yüksek istihdam rakamlarına rağmen, ABD ulusal ayakkabı mağazalarında çalışan başına satışlar, 2011’den bu yana en düşük seviyesine inerek kişi başına 13.000 doların altına düştü. (Amerikan Ayakkabı Distribütörleri ve Perakendeciler)

# 36. Ayakkabı sektörü müşterilerinin %52’si gelecek yıl ayakkabılara önceki yıla göre daha az harcama yapmayı planladıklarını söylüyor. Tüketicilerin yaklaşık %14’ü ayakkabı ihtiyaçlarına daha fazla harcama yapmayı planladıklarını söyledi. (Amerikan Ayakkabı Distribütörleri ve Perakendeciler)

# 37. Tüketicilerin %21’i, buldukları fiyat beklentilerini karşıladığı veya aştığı için bir ayakkabı mağazasından ziyade ayakkabı ihtiyaçları için çevrimiçi alışveriş yaptıklarını söylüyor. Sektör müşterilerinin %18’i, yerel olarak bulabileceklerine kıyasla mevcut envanter çeşitliliğini görmekten hoşlandıkları için çevrimiçi satın aldı. (Amerikan Ayakkabı Distribütörleri ve Perakendeciler)

# 38. Tüketicilerin sadece %12’si internetten düzenli olarak ayakkabı satın aldıklarını çünkü bunu yapmak onların yararına olduğunu söylüyor. (Amerikan Ayakkabı Distribütörleri ve Perakendeciler)

# 39. Amerikalılar ayakkabı endüstrisine diğer tüm ülkelerden daha fazla gelir getirse de, dünya ayakkabılarının yarısından fazlası Asya’da tüketiliyor. Avrupa toplam tüketimin %16’sı ile ikinci sırada yer alırken, onu %15 ile Kuzey Amerika izliyor. (İstatist)

# 40. Çin her yıl yaklaşık 13,5 milyar çift ayakkabı üretiyor ve toplam ayakkabı üretiminde dünya lideri. APAC’ın komşuları Vietnam, Hindistan ve Endonezya dahil edildiğinde, bu dört ülke 2017 yılında dünyada üretilen ayakkabıların %75’inden sorumluydu (Statista).

# 41. Çin, 2017 yılında satın aldığı 2,3 milyar çiftten fazla ayakkabı ile en büyük ayakkabı tüketicisi olarak da dünyanın lideri. . dünyanın kasabaları .. (Statista)

# 42. Payless, işten ayrılmadan önce Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük 17. dolarlık ayakkabı satış sağlayıcısıydı. Bu, toplam pazar hacminin yaklaşık %2’sini temsil ediyordu. Birim satışlar açısından, şirket 2018’de ABD’de satılan tüm çiftlerin %4’ünü oluşturdu. Bu şirketten bir şey satın alan müşterilerin neredeyse %50’si Walmart’tan da bir çift ayakkabı aldı. (NPD Grubu)

43. 2017 yılı toplam satışlarında erkek ayakkabısı %50 artarak 27,3 milyar dolara yükselirken, kadın ayakkabısı %35, çocuk şovları ise pazara yardımcı olmak için %15 arttı. Bu neslin alıcı başına ortalama harcaması 308 ABD doları olduğundan, Y kuşağı bu aramayı yönlendirmeye yardımcı oldu. (UBM Modası)

# 44. Ayakkabı sektörü müşterilerine bir markanın sosyal misyonu nedeniyle alışveriş yapıp yapmadıkları sorulduğunda, 2018 anketine katılanların %27’si evet dedi. Bu rakam Millennials için daha da yüksekti, yaklaşık %40. (UBM Modası)

# 45. Ayakkabı endüstrisinin her yıl %30 veya daha fazla büyüme oranları yaşayan iki ana segmenti sezon dışı ayakkabılar ve festival ayakkabılarıdır. (UBM Modası)

Ayakkabı endüstrisinin trendleri ve analizi

Ayakkabılar her zaman bir düzeyde bir zorunluluk olacaktır. Ayakkabıları bir moda ifadesine dönüştürmenin yollarını ararken spor yapmak, yürüyüşe çıkmak ve ayaklarımızı korumak için giyiyoruz. Her yaştan, ırktan, cinsiyet kimliğinden ve etnik kökenden insana rahatlık sağlayan bir üründür, yani bizi birleştiren birkaç üründen biridir.

Güneydoğu Asya’da yerel asgari ücret yasalarındaki değişiklikler nedeniyle üretim maliyeti artmaya devam ederken, ayakkabı endüstrisinden elde edilen gelir, artan maliyet beklentilerini karşılamak için artmaya devam edecek. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki toplam satışların 2029’a kadar 110 milyar dolara ulaşmasını ve tüm ayakkabı kategorileri birleştirildiğinde 250 milyon dolara yakın bir küresel pazar değerine ulaşmasını bekliyoruz.

Ürün başına gelir kategorisinde lüks ayakkabılar hakim olmaya devam edecek ve Nike ve Under Armor gibi büyük markalar bile bu segmente girecek.

Ayakkabılar, her insanın kendine özgü tarzı ve yaşam tarzı hakkında bir şeyler söylemesine yardımcı olur. Endüstri, konfor ve görünümde devrim yaratmaya devam ederken, tüketiciler hayatta kendi açıklamalarını yapmak için en son ürünlere akın etmeye devam edecek.