45 popüler markanın gerçek anlamı

Çok uluslu bir teknoloji şirketi olmasına ve meyve satmamasına rağmen Apple’a neden Apple denildiğini hiç düşündünüz mü? Ve neden insanlar coca cola’yı bu şekilde çağırıyorlar?

Bu benzersiz ve ilginç isimler sadece bu iki marka ile sınırlı değil. Orada çok daha yaygın.

Ve bu markaların nasıl ortaya çıktığını merak ederken, toplanan bilgi eksikliğinden dolayı bu bilgileri asla araştırmıyoruz ya da kendimiz arayacak kadar tembeliz.

Ancak meraklı zihninizi beslemek için popüler markaların gerçek anlamını bulma işinizi yaptık. AMD, Nokia, Apple, Nike, Durex, Pantene gibi ünlü markaları ele aldık. Daha fazlasını öğrenmek için makalenin tamamını okuyun.

Popüler Markaların Gerçek Anlamları

AMD

AMD, Advanced Micro Devices anlamına gelir. Bu Amerikan çok uluslu yarı iletken şirketi, karta gömülü veya harici olarak satılan bilgisayar çipleriyle ilgilenir. Adı Advanced Micro Devices olduğu için ürün grubu ve doğası hakkında temel bir fikir edinebiliriz.

Bu ismi her duyduğumuzda eğer firmayı tanımıyorsak firmalar için iyi bir isimlendirme sistemi olduğunu tahmin edebiliriz.

Samsung

Ürün portföyünde geniş bir elektronik ürün yelpazesine sahip olan Kore menşeili bir firma Samsung’dur. Ama neden buna denir? Bunun temel nedeni, Kore’de ‘Samsung’ kelimesinin belirli bir anlamının olmasıdır.

Kore dilindeki anlamından dolayı Sam üç, sung ise yıldız anlamına gelir. Üç yıldız, büyük veya güçlü bir şeyi temsil eder. Korece’de üç sayısı, Samsung gibi milyarlarca dolarlık bir şirket için geçerli olan güçlü veya devasa bir şey anlamına gelir.

kola

Dünyada Cocacola adını duymayan çok az insan var. Diğer içecek üreticilerinden daha iyi ve çekici bir isme sahip, ancak bu ne anlama geliyor? Özel veya doğrudan bir anlamı yoktur.

Ancak Dr. Pemberton’ın ortağı ve muhasebecisi Frank Robinson, içeceğe lezzet katmak için kokain yaprakları ve kola meyveleri kullandı. Pazarlama teknikleri ile çok sayıda insanı kapsamak istedi ve iki benzer alfabeye sahip bir isme karar verdi. Böylece, kokain yaprağı elementinden ‘COCA’ aldı ve Kola’yı kola fru’dan almak yerine

daha çekici hale getirmek için Kola aldı. Şimdi Cocacola’nın başarısını görebiliyoruz ve başarısı için isimlendirmesinin de değeri var.

pandora

Çevrimiçi müzik ve radyo hizmeti sağlayıcısı Pandora, ücretsiz ve güncel çevrimiçi müzik kaynağıyla çok ünlüdür. Adı oldukça basit ve aynı zamanda akılda kalıcı, ancak ismin arkasında bir sebep var mı?

Pandora’nın adı, Apollo’dan (müzik tanrısı) müziğin armağanına atıfta bulunan Yunan mitolojisinden gelir.

Adlandırma, çevrimiçi müzik devi Pandora tarafından sağlanan hizmet için mükemmeldir. Tüm şirketlerin bunun gibi kesin bir anlamı yoktur veya kulağa çekici gelmez.

Etsy

Etsy’nin adının arkasında ilginç bir hikayesi var. Kurucu Robert Kalin, Reader’s Digest röportajında ​​uydurma bir isim aradığını ve aynı zamanda uluslararası bir ilham kaynağı görmek istediğini açıkladı.

Bu niyet onu, “oh, evet”in “eh, evet” olarak söylendiği bir İtalyan filmi izlemeye yöneltti. Ama yanlışlıkla bu iki heceyi tek hece olarak alıp “etsi” diye duymuş. Yani isim bu şekilde varlığını bulur.

toyota

Bu marka adını kurucusu “Kiichiro Toyoda”ya borçludur. Kurucunun adıyla yazımdaki farkı görüyor musunuz? Bunun nedeni, “Toyoda” kelimesinin “verimli pirinç tarlaları” olan kendi gerçek anlamının olmasıdır. Garip, ha?

bakir

Virgin Group’u kuran İngiliz iş adamı, yatırımcı, yazar ve hayırsever Richard Branson’a göre, şirkete bir çalışanın adı verildi. Çalışan, ticari alandaki yeniliğini veya yeniliğini belirtmek için aynı “bakire” kelimesini önerdi.

Sony

Bu Japon çok uluslu holding şirketi, kurucu üyelerinden bahsetmek için gündeme gelen “sonny boys” ifadesinin ardından markasına isim verdi.

Daha spesifik olarak, bu ifade Japoncaya “akıllı genç insanlar” olarak çevrilmiştir. Böylece, “sonny çocuklar” Sony’nin daha kısa versiyonunu alırlar ve aynı zeki gençlerin ruhuyla hüküm sürmeye devam ederler.

adidas

All Day I Dream About Sports gibi ADIDAS yazı tiplerinin yapımını duymuş olabilirsiniz. Bu kulağa ilginç geliyor. Ama mesele şu ki, bu ismin arkasındaki gerçek anlam bu değil.

Yaratılışı bu çok uluslu şirket olan Adolf Dassler’ın isimle çok ilgisi var.

Dikkatli bir inceleme sonucunda “Adidas” adının ilk hecesinin kurucunun adı olan Adolf’tan çıktığını görebilirsiniz. Ad> Adolf. O zaman keskinleşmiş zihninizle Das’ı Dassler ile ilişkilendirebilirsiniz.

Nikon

Optik ve görüntüleme ürünlerinde uzmanlaşan Nikon, çok uluslu bir Japon şirketidir. Markanın önemli bir ismi var. İsmin kökeni – Nippon Kogaku – Japonca dilinde “Optik” anlamına gelir. Dolayısıyla, bu kamera yapım şirketine mükemmel şekilde uyan başka bir isim olamayacağı açık.

Bu nedenle, hiçbir markanın yoktan var olmadığı görülüyor. Tüm markaların arkasında büyük ya da küçük, ilginç ya da sıkıcı hikayeler vardır. Belirli temel anlamları olan en popüler on markadan bahsettik.

Umarım onları büyüleyici bulmuşsunuzdur ve şimdi işiniz için daha çekici bir isim de seçebilirsiniz.