51 Çikolata endüstrisindeki istatistikler ve eğilimler

Kakao, kakao ağacı Theobroma’nın tohumundan en az 3.000 yıldır yetiştirilmektedir. Orta Amerika, Meksika ve Güney Amerika’nın kuzey bölgelerinden gelen bir besin kaynağıdır. Azteklerin Nahuati adında acı bir içecek hazırladıkları biliniyordu. Çikolata üretim prosesinin, uzun ömürlü bir ürün yaratabilecek tereyağını sıkmaya yardımcı olması, sanayi devrimine kadar olmazdı.

Kakao çekirdekleri ilk olarak Amerika’da keşfedilmiş olsa da, bugün dünya çikolatasının yaklaşık %75’i Afrika’da üretiliyor. Fildişi Sahili bugün endüstri için ana ürün üreticisidir ve onu Gana ve Endonezya izlemektedir. Her yıl dünya çapında 98,2 milyar dolardan fazla çikolata satışı gerçekleşiyor ve bunların yaklaşık üçte biri Avrupa menşeli.

Çikolata üretim sürecinde kakao yağı, tatlıya dönüşen kullanılabilir bir ürüne dönüştürülür. Hershey Şirketi, bu işin büyük çoğunluğunu Amerika Birleşik Devletleri’nde yapıyor ve bir bütün olarak endüstrinin %45’ini oluşturuyor. M & Ms, bugün dünyada çikolata içeren en popüler şeker markasıdır.

Çikolata endüstrisinden önemli istatistikler

1. Amerika Birleşik Devletleri, bugün dünyadaki çikolata tüketiminin %18’lik bir payından sorumludur. (İstatist)

# 2. İsviçre vatandaşları dünyadaki en büyük çikolata tüketicileridir ve her kişi yılda yaklaşık 8,8 kg tüketir. Bu, Amerikalıların şeker tüketiminin iki katı. (İstatist)

ABD Çikolata Endüstrisi İstatistikleri, Hershey, Mars ve Nestle Pazar Payı

# 3. Dünya çapında her yıl perakende düzeyde 7,3 milyon metrik tondan fazla şekerleme çikolatası tüketilmektedir. (İstatist)

# 4. Brezilya’da çikolata ürünlerinin perakende satışları her yıl toplam 5.5 milyar dolar. (İstatist)

# 5. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çikolata satışları her yıl toplam 22.4 milyar dolar. M & M’nin satışları yıllık 650 milyon dolardan fazla. Reese’in atıştırmalık büyüklüğündeki şekerlemeleri, 171.6 milyon dolar daha gelir sağlıyor. (İstatist)

# 6. Dünyada her yıl 4,5 milyon tondan fazla kakao üretimi yapılmaktadır. 3.5 milyon tonu Afrika kıtasından geliyor. Fildişi Sahili, bugün dünyadaki kakao üretiminin yaklaşık %45’inden sorumludur. (İstatist)

# 7. Organik kakao pazarı, genel çikolata endüstrisinin son derece küçük bir bölümünü temsil ediyor. Her yıl satılan çikolata ürünlerinin yaklaşık %0,5’i organik sertifikalı olup, yaklaşık 15.500 tonu temsil etmektedir. (franchising yardımı)

# 8. Mevsimsel tatlılar, her yıl çikolata endüstrisinin önemli bir itici gücüdür. Her yıl gerçekleşen satışların %21’inden fazlası, söz konusu mevsimi temsil eden belirli renk, şekil ve tatlarda Noel ambalajlarını kapsıyor. (franchising yardımı)

# 9. Amerikalıların her yıl satın aldığı çikolataların %22’si marketlerden geliyor. Bunu, pazarın %21’inden sorumlu olan toplu satış noktaları izlemektedir. Bakkallar satışların %16’sına katkıda bulunurken, bunu %13 ile eczaneler takip ediyor. (franchising yardımı)

# 10. Her yıl dünya çikolata üretiminin yaklaşık %17’si Amerika’da üretilmektedir. Diğer bir %9 ise Asya-Pasifik bölgesinde meydana gelmektedir. (franchising yardımı)

Toplam Pazar Büyüklüğüne Göre ABD Çikolata Endüstrisi İstatistikleri

# 11. Premium çikolata, her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde tüketici alımlarından elde edilen dolar satışlarının %18’lik bir pazar payına sahiptir. (Pazar araştırması)

# 12. Sezonluk Cadılar Bayramı çikolatalarının en iyi 4 pazarlamacısı, bu segment için gerçekleşen satışların yaklaşık %98’ini oluşturuyor. (Pazar araştırması)

# 13. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüketicilerin %48’i son 12 ayda en az bir bitter çikolata ürünü satın aldı. %30’u bu süre içinde internetten şeker satın aldı. (Paketlenmiş gerçekler)

# 14. Çikolata üretimi, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 17 milyar dolar gelir elde eden bir endüstridir. Sektör, 2013’ten bu yana yıllık ortalama %0,7 oranında büyüdü. (IBIS World)

#onbeş. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde çikolata üretimi segmentinde faaliyet gösteren yaklaşık 3.400 şirket var. 41.000 doğrudan istihdam fırsatından sorumludurlar. (IBIS Dünyası)

#on altı. Kakao, dünya çapında 5,5 milyondan fazla küçük çiftçinin ana gelir kaynağıdır. Bu çikolata üreticilerinin çoğu günde 1,25 doların altında bir gelirle yaşıyor. (CNBC)

# 17. Fildişi Sahili’nde çikolata endüstrisi için ürünler üreten kakao çiftliklerinde her yıl yaklaşık 2 milyon çocuğun çalıştığına inanılıyor. Bunların yaklaşık %25’inin Avrupa Adil Çikolata Kampanyası’nın sömürücü olarak tanımladığı koşullar altında çalıştığına inanılıyor. (CNBC)

# 18. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çikolata üreticileri, şekerleme yapmak için her gün yaklaşık 8.000.000 pound şeker kullanır. Bu emtianın değerinin yıllık 800 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. (Dünya Kakao Vakfı)

# 19. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çikolata endüstrisi, her yıl kabuğunda yaklaşık 360 milyon pound yerli fıstık tüketiyor. (Dünya Kakao Vakfı)

# 20. Kaliforniya’da yetiştirilen yaklaşık 43 milyon pound badem, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çikolatacılar tarafından 67 milyon dolar değerinde kullanılıyor. (Dünya Kakao Vakfı)

En çok tüketilen markalara göre çikolata sektörü istatistikleri

# 21. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çikolata endüstrisi tarafından her yıl yaklaşık 1,4 milyar pound kakao ve ilgili ürün tüketilmektedir. Amerikalıların yurt içinde yetiştirilen kakaoya erişimi olmadığı için her yıl 435 milyon dolardan fazla kakao çekirdeği işlenmek üzere ithal edilmektedir. (Dünya Kakao Vakfı)

# 22. Uluslararası yönetim organlarının yerel plantasyonlarda çocuk işçi sömürüsüyle ilgili endişelerine rağmen, ABD kakao çekirdeği ithalatının %47’si Fildişi Sahili’nden geliyor. (Dünya Kakao Vakfı)

# 23. Bir sütlü çikolata ürünü için tipik tarifler, nihai ürünü oluşturmak için %35 kakao malzemeleri kullanır. Bitter çikolatalı bir şekerleme ürünü alacaksanız, yaklaşık %70 kakao içermesi gerekir. (Dünya Kakao Vakfı)

# 24. Ortalama bir Amerikalı, çikolata ürünlerine olan özlemini gidermek için her yıl yaklaşık 64 dolar harcıyor. (Dünya Kakao Vakfı)

# 25. Afrika’da kakao çiftliklerinde çalışan çocukların çoğu 12 ila 16 yaşları arasındadır. Gazeteciler, 5 yaşındaki çocukların işleri için sömürüldüğünü keşfettiler. Çalışanların yüzde 40’ı kız. (Gıda güçlendirme projesi)

# 26. Endonezya, 2017 yılında dünya üretiminin %16,5’i ile dünyanın en büyük üçüncü kakao üreticisidir. (Euromonitor)

# 27. 2012-2017 yılları arasında çikolata endüstrisi için kakao çekirdeklerinin gelişimindeki en önemli büyüme, üretim seviyelerinde %59’luk bir artışın olduğu Latin Amerika’da gerçekleşti. Asya-Pasifik bölgesi, Endonezya’daki küçük ölçekli çiftçilerin elde ettiği başarılarla yaklaşık %49’luk bir artış kaydetti. (Euromonitör)

# 28. Latin Amerika’daki çiftçiler, emtiada yaşanan dalgalanmaya rağmen 2012 ve 2017 yılları arasında kakao yetiştirirken verimlerinde %45’lik bir artış yaşadı. (Euromonitör)

# 29. 2017’de küresel kakao tüketiminin %43’ü, diğer tüm kategorilerden daha fazla olan çikolata şekerlemelerinden geldi. (Euromonitör)

# 30. 2017 yılında 100 milyon doları aşan bir değere sahip olan çikolatalı şekerleme, bugün dünyanın en önemli atıştırmalık kategorisidir. Tüm atıştırmalık satışlarının %20’sini temsil ediyor. (Euromonitör)

# 31. Son yıllarda çikolata satışlarına yönelik e-ticaret ilgisinde bir artış oldu ve bu ürünün dinamik yapısı sayesinde internet perakendecileri 2012’den bu yana %30’luk bir gelir artışı gördü. (Euromonitör)

# 32. Danimarka, bugün dünyadaki diğer tüm ülkelere kıyasla şekerleme ve şekere kişi başına daha fazla harcama yapıyor. 2017’de kişi başı 422 dolar harcadılar. Sadece Japonlar bu seviyeye yaklaştı ve bugün bile kişi başı sadece 370 dolar harcadılar. (Euromonitör)

# 33. Sürdürülebilir şekilde yetiştirilen kakao, bugün toplam çikolata endüstrisi pazarının yaklaşık %8’ini oluşturmaktadır. UTZ, Rainforest ve Fairtrade, bugün piyasada bulunan sürdürülebilir şekilde yetiştirilen çikolatanın neredeyse %70’ini oluşturuyor. (Euromonitor)

# 34. Her bir kapsülün içinde yetiştiricilerin tarlalarında hasat ettiği yaklaşık 40 kakao çekirdeği vardır. (İlahi Çikolata)

# 35. Sonunda çikolata ürünlerine dönüştürülen dünya kakao üretiminin yaklaşık %90’ı, 5 hektardan küçük çiftliklerden gelmektedir. (ICCO)

# 36. Şu anda, küresel çikolata endüstrisinin %80’inden altı çok uluslu şirket sorumludur. Bu firmalar Mars, Nestle, Hershey ve Cadbury’dir. (Dünya Çikolata Atlası)

# 37. Bugün dünyanın en çok çikolata tüketen 20 ülkesinden 16’sı Avrupa’da. Bu ürünlerin %85’i Afrika’dan ithal edilmektedir. (Dünya Çikolata Atlası)

# 38. İnsanların her gün tükettiği çikolata ürünlerinin %66’sı öğün aralarında tüketilmektedir. Aynı zamanda, insanların %52’sinin meyve veya vanilya aromalarına kıyasla daha çok beğendiğini söylemesiyle, Kuzey Amerika’daki en sevilen aromadır. (Dünya Çikolata Atlası)

# 39. Bugün dünyadaki tüm çikolata tüketiminin %22’si akşam 8 ile gece yarısı arasında gerçekleşiyor. Ayrıca kış aylarında yılın diğer zamanlarından daha fazla çikolata tüketilir. (Dünya Çikolata Atlası)

# 40. Sütlü çikolata tarifi ile her bir kilo çikolata 2.300 kalori, 140 gr yağ, 100 mg kolesterol, 270 gr karbonhidrat ve 31 gr protein içerir. (Dünya Çikolata Atlası)

# 41. Bugün dünyanın en çok kakao ürününü üreten iki ülkenin toplam GSYİH’si 73 milyar dolar. 2017 yılında Nestlé 100 milyar dolardan fazla satış yaptı. (Talih)

# 42. Afrika’da çikolata tarlalarında çalışan çocukların %96’sı düzenli olarak tehlikeli faaliyetlere katılıyor. Bu görevleri yapan çocuk sayısı Gana’da %6 azalırken, Fildişi Sahili’nde %46 arttı. (Talih)

# 43. Günümüz endüstrisinde 1 pound çikolata üretmek için yaklaşık 400 kakao çekirdeği gerekiyor. Her kakao ağacı, tamamen olgunlaştığında yaklaşık 2.500 çekirdek üretir. (Ulusal Şekerciler Birliği)

# 44. Kakao çok hassas bir tür olduğu için tarla sahipleri belirli bir mevsimde ağaçlarının yaklaşık %30’unu kaybeder. (Ulusal Şekerciler Birliği)

# 45. Şu anda Batı Afrika’da faaliyet gösteren tahmini 1,5 milyon kakao çiftliği var. Kakao ağacının yaprakları yataydan dikeye 90 dereceye kadar hareket edebildiğinden, Afrika kıtasında bulunan güneş ışığı, onu fasulye üretmek için ideal bir yer haline getiriyor. (Ulusal Şekerciler Birliği)

# 46. Bugün dünya çapında 50 milyona yakın insan geçimini çikolata endüstrisine bağlıyor. (Ulusal Şekerciler Birliği)

# 47. Çikolata endüstrisi, kakao üretiminin 1961’deki mevcut üretim seviyelerinin neredeyse dört katına çıktığını gördü. (FAO)

# 48. Almanya kakao çekirdeği üretmese de her yıl yaklaşık 4 milyar dolarlık çikolata ürünleri ihraç ediyor. Belçika yılda ortalama 2,5 milyar dolar ihracat yapıyor. Fransa, Hollanda ve İtalya da çikolata ürünlerinde 1,5 milyar dolar civarında ihracat yapıyor. (FAO)

# 49. Fransa, her yıl 544 milyon dolar değerinde Alman çikolata ihracatı alıyor. İngiltere 418 milyon dolar alırken, Avusturya 306 milyon dolar daha alıyor. (FAO)

# 50. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya’nın Fransa ile yaklaşık aynı miktarda ithal ettiği toplam 2 milyar dolarlık ürünle bugün dünyanın önde gelen çikolata ürünleri ithalatçısıdır. Sektördeki ilk 10 ithalatçı, toplam pazarın %53’ünü temsil ediyor. (FAO)

# 51. İsviçre, 2016 yılında çikolata ürünlerinin yurt içi satışlarında %1,2’lik bir düşüş yaşadı ve ciro oranları %1,5 azaldı. (ChocoSuisse)

Çikolata endüstrisinin eğilimleri ve analizi

Bitter çikolata ürünleri ve premium ürünler, büyüme açısından Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çikolata endüstrisinin en güçlü segmentlerinden biridir. Tüketiciler şu anda önemli bir pazar payına sahip olmasalar da, temel perakendenin ötesine geçen tüketici deneyimleri sunan benzersiz ürünler arıyorlar.

Küresel bir perspektiften bakıldığında, Asya-Pasifik bölgesi her yıl çikolata endüstrisinde en yüksek geliri sağlamaya devam ediyor. Tüketiciler, normalde yalnızca Batı’da bulunan ürünlerin lezzetlerine ve profillerine daha fazla alıştıkça, yeni ürünlere olan talep artmaya devam ediyor. Hindistan ve Çin’in bazı bölgeleri, her yıl kakao talebinde %30’luk bir büyüme yaşıyor.

Bu, şu anda çikolata endüstrisine dahil olmak için birçok fırsat olduğu anlamına geliyor. İster bağımsız bir şirketin parçası olmak ister bir franchise başlatmak isteyin, ABD ve Batı Avrupa’daki güçlü bir olgun pazar segmenti ile Güneydoğu Asya’daki büyüyen alanların birleşimi, kakao dünyasının sizin için neler yapabileceğini keşfetmek için harika bir fırsat yaratıyor.

Sektörün 2024 yılına kadar yaklaşık %4 oranında büyümeye devam etmesi ve bu süre zarfında en önemli kazanımların Çin ve Hindistan’da olması bekleniyor.