56 Elmas Endüstrisi İstatistikleri ve Trendleri

Elmaslar, Dünya’da bilinen en sert malzemedir. Yüzyıllardır çeşitli mücevher ürünlerinde kullanılan bir değerli taş olarak güzelliği ile uzun zamandır tanınmaktadırlar. Ayrıca, herhangi bir nedenle son derece sert bir yüzey gerektiğinde aletlerde ve diğer eşyalarda elmas kullanıyoruz. Son on yılda, her yıl yaklaşık 128 milyon karat çıkarıldı.

Elmas madenciliği endüstrisi, üçü mevcut toplam kapasitenin %60’ını oluşturan bir avuç şirket tarafından yönetilmektedir. Sırasıyla Lüksemburg, Avustralya ve Rusya’dan De Beers, Rio Tinto ve Alrosa, işleme merkezlerinin aldığı elmasların çoğunu hücreye gönderiyor. Bu merkezler için beş ana lokasyon var: Mumba, Tel Aviv, Anvers, Dubai ve New York.

1960’lardan bu yana, dünya elmas fiyatları on kat arttı ve dünya için yüksek değerli bir endüstri yarattı. Kaba mayınlı elmaslar her yıl 15.4 milyar dolarlık bir üretim değeri sunuyor. Bu taşların parlatılması, değeri yıllık 25 milyar dolara yükseltiyor. Elmaslar altın takılarla birleştiğinde sektörün küresel değeri 80 milyar dolara ulaşıyor. Dünyanın cilalı elmas talebinin yaklaşık %47’si Amerika Birleşik Devletleri’nden geliyor.

Temel Elmas Endüstri İstatistikleri

# 1. Dünyanın elmas rezervinin 750 milyon karat olduğu tahmin ediliyor. Avustralya 210 milyon karat ile en büyük rezervlere sahipken, Rusya 650 milyon karat ile en çok mayınlı rezervlere sahip. (İstatist)

# 2. Dünya çapında her yıl yaklaşık 147 milyon karat elmas çıkarılıyor ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti 19 milyon karat üretimle başı çekiyor. (İstatist)

# 3. Botsvana, Jwaneng’deki elmas madeninin üretim değerinin yılda 2,31 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Bu üretim ayak izinden gelen pırlantaların %80’i “kaliteli” pırlanta takılar için veya yılda 8 milyon karattan fazla kullanılmaktadır. (İstatist)

# 4. De Beers, bugün toplam küresel elmas endüstrisinin %20’sini kontrol ederken, Alrosa her yıl 4.69 milyar dolarlık yıllık gelir elde ediyor. (İstatist)

# 5. Elmas perakende satışları, 2016 yılında sabit döviz kuru kullanıldığında kuyumculuk segmentinin %3 büyümesine izin verdi. Ancak, para birimindeki değer kaybı hesaba katıldığında, bu segment toplam değerde %2’lik bir düşüş yaşadı. (Bain ve şirket)

# 6. Antwerp, 2016 yılında satılık 202 milyon karattan fazla işlenmemiş ve cilalı şekilli elmas işledi. Yıl boyunca bu alışveriş merkezinden 48 milyar dolardan fazla ürün geçti. (AWDC)

# 7. Endüstrinin cilalama ve kesme sektörleri aracılığıyla 5 milyar doları aşan envanter yayınları sayesinde ham elmas satışları 2016 yılında toplam değerde %25’ten fazla düştü. (Bain ve şirket)

# 8. Her yıl ihracat pazarına ulaşan pırlanta, mücevher ve çeşitli değerli taşların %75’i Amerika Birleşik Devletleri, Hong Kong veya Birleşik Arap Emirlikleri tarafından 2005’ten bu yana toplam %7’lik bir değer artışı ile satın alınmaktadır. ( Hindistan Markası Sermaye Vakfı)

# 9. Küresel endüstri tarafından her yıl çıkarılan elmasların yaklaşık yarısı, dünyadaki çeşitli mücevher veya mücevher pazarlarında değersizdir. Bu pırlantalar taşın sertliğinden dolayı endüstriyel ihtiyaçlar için kullanılmaktadır. (Hindistan Marka Sermayesi Vakfı)

# 10. Şu anda elmaslar yaklaşık 25 farklı ülkeden geliyor. Çoğu, 19. yüzyılın başlarından beri olduğu gibi, hala Afrika’dan geliyor. (Kredi eşeği)

# 11. Altı farklı ülke her yıl en az 1 milyon karat üretiyor ve Rusya 23,5 milyon karatla başı çekiyor. Botsvana 15 milyon karatla ikinci sırada yer alırken, onu 13 milyon karatla Kanada izliyor. (Kredi eşeği)

# 12. Amerika Birleşik Devletleri dışında, Japonya ikinci en büyük elmas alıcısıdır ve küresel değerin %15’ini oluşturmaktadır. Bunları %5 ile İtalya ve %3 ile Hindistan izlemektedir. (Kredi eşeği)

# 13. Her yıl dünya pazarında bulunan elmasların yaklaşık %4’ü “kanlı elmas” olarak kabul edilir. Bu taşlar, gelir çatışmasının yaşandığı denetlenmeyen alanlardan gelmektedir. “Alüvyon elmasları” olarak adlandırılan madenciler genellikle düşük ücret alırlar, madencilik genellikle yasa dışıdır ve arzı silahlı gruplar kontrol eder. Bu elmasların toplam değeri yılda yaklaşık 6 milyon dolar. (Kredi eşeği)

# 14. Tarih boyunca 4 milyona kadar insan kanlı elmas problemlerinden dolayı hayatını kaybetti. Çoğu Kongo, Sierra Leone ve Angola’da. (Kredi eşeği)

#onbeş. En yüksek elmas üretimi, madencilerin her yıl 170 milyon karattan fazla ürettiği 2005-2007’de gerçekleşti. Bu, 10 yıllık ortalamanın kabaca 50 milyon karat üzerinde. (Elmas tonları)

#on altı. Dünya pazarı için elmas üreten ilk 7 ülke, her yıl ürün arzının %93’ünü oluşturuyor. Rusya, her yıl mevcut olan elmasların yaklaşık üçte birini üretiyor. (Elmas tonları)

# 17. 2001’den 2014’e kadar Rusya, küresel elmas endüstrisi için 500 milyon karattan fazla üretti. Botsvana 379 milyon karat teklif ederken, onu 323,8 milyon karat ile Demokratik Kongo Cumhuriyeti izledi. Sadece Avustralya (278 milyon karat) 200 milyon seviyesini aştı. (Elmas tonları)

# 18. Demokratik Kongo Cumhuriyeti her yıl 16 milyon karat elmas üretse de, üretiminin sadece %5’i mücevher olacak kadar kaliteli. Bu toplamda 1 milyon karattan az. (Elmas tonları)

# 19. Namibya, her yıl piyasaya çıkan “mücevher” veya “near gem” elmasları göz önüne alındığında üretim değerinde dünya lideridir ve bu sınıflandırmalara dayalı derecelendirme sürecinden %100 daha iyi performans göstermektedir. Kanada %90 ile ikinci sırada yer alırken, onu Angola (%87), Botsvana (76) ve Güney Afrika (%68) izliyor. (Elmas tonları)

# 20. Botsvana’daki elmas endüstrisi, her yıl yaklaşık 3,3 milyar dolarlık bir değerle ülkenin GSYİH’sının %33’ünü oluşturuyor. Güney Afrika’da 38.000’den fazla kişi faal olan çeşitli endüstri segmentleri nedeniyle istihdam edilmektedir. (elmaslardan yapılmış)

# 21. De Beers, 2017’de elmas satışları bir önceki yıla göre %5 düştü, ancak 2015 gelir rakamlarına göre %53 arttı.Orta düzey endüstri marjları küçülse bile, şirketten 5,3 milyar dolardan fazla elmas satın alındı 2017 yılının 12 ayı boyunca (The Diamond Loupe)

# 22. Alrosa ve De Beers, her iki üreticinin de 2017’nin ilk üç çeyreğinde üretim seviyelerini artırmalarına rağmen (The Diamond Loupe) stoklarının sırasıyla 2,3 milyon ve 1,6 milyon karat düştüğünü gördü.

# 23. 2017 yılında üç yeni elmas madeni faaliyete geçirilerek, güçlü bir envanter pazarı ve önceki yıla göre %7’lik bir hacim artışı sağlanmıştır. (elmas büyüteç)

# 24. Rio Tinto 2016 yılı için 613 milyon dolar ham elmas üretti, bu 2014 yılında kazandığı 901 milyon dolardan keskin bir düşüş. Şirketin satış rakamları 2011 yılındaki 726 milyon doların bile oldukça altında. (Edahn Golan)

# 25. Petra, 2015’teki düşüşün ardından ham elmas satışlarının toparlandığını gördü ve 2017 satış sezonunda 477 milyon dolar kar elde etti.(Edahn Golan)

# 26. İsrail cilalı elmas ticareti için her yıl 1,7 milyon karattan fazla ithalat yapıyor, ancak aynı zamanda yılda 3,2 milyon karattan fazla ihracat yapıyor ve ortalama değeri 12.2 milyar dolar. (Edahn Golan)

27. Kanada elmas madenleri 2017 yılında 2,7 milyar dolar değerinde 23 milyon karat elmas üretti. Bu rakamlar, bir önceki yıla göre hacimde %78’lik bir artışı ve değerde %44’lük bir artışı temsil ediyor. (Kanada’nın Doğal Kaynakları)

# 28. Ham elmas satışları 2016 yılında bir önceki yıla göre %20 arttı. Bu artışın bir nedeni, madencilik şirketlerinin fiyatlarının düşük olması, kesiciler ve parlatıcılar satın alma faaliyetlerini artırmaya karar verdiğinde stokların satılmasıydı. (Bain ve şirket)

# 29. Elmas perakendecileri, değerli taşlara olan talepteki yavaşlamayı durdurmak için pazarlamaya yılda en az 150 milyon dolar harcamayı bekliyor ve bu harcamada son yıllara kıyasla %50’lik bir artış yansıtılıyor. (Bain ve şirket)

# 30. Dünyanın en büyük beş elmas üreticisinin 2016 toplam işletme karı, bir önceki yıla göre neredeyse %3 arttı. Küresel üreticiler için toplamda %20’lik bir gelir artışı bildirdiler. (Bain ve şirket)

# 31. 2016 yılında Antwerp’in merkezine yaklaşık 6 milyon karat cilalı elmas ithal edildi ve bu da toplam hacimde %7’lik bir düşüşü yansıtıyor. Bu rakam aynı zamanda toplam ems değerinde %10’luk bir düşüşü temsil etmektedir. (AWDC)

# 32. 110 milyon karattan fazla sentetik veya laboratuarda yetiştirilen elmas, tüketici fonları için doğal değerli taşlarla rekabet etmek için her yıl ABD mücevher pazarına giriyor. Şu anda küresel pazarda toplam 4,3 milyar sentetik karat mevcut olabilir. (İstatist)

# 33. Amerika Birleşik Devletleri, her yıl Antwerp’te işlenen kesilmiş veya parlatılmış elmasların neredeyse %40’ını satın alıyor. Hong Kong, mevcut ürünün yaklaşık %27’sini satın alıyor. İsviçre (%7) ve İngiltere (%4) de Antwerp elmaslarının önemli alıcılarıdır. (Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı)

# 34. 2017 yılında dünyada satın alınan toplam pırlanta karatlarının %27’den fazlası cilalama, kesme veya arıtma için Hindistan’a gitti. Bu, bu destinasyonu, satın alınan toplam karat ile ihracat pazarında en popüler hale getirdi. (Edahn Golan)

# 35. 2017 yılında ham elmasın toplam üretim değeri 150,9 milyon karat üzerinde 14,12 milyar dolardı. Rusya Federasyonu, bu rakamların hacminin %28’ini ve değerinin %29’unu teklif etti. Botsvana elmas endüstrisi için karatların sadece %15’ini üretse de, elde edilen küresel değerin %23’ünden sorumluydu. (Kimberley Süreci)

# 36. Hindistan, 2017 yılında küresel ithalat pazarı için 49.84 milyar dolar olan toplam ham elmas hacminin %38’ini ithal etti. Karat cinsinden ölçüldüğünde, Hindistan mevcut olanın %43’ünü satın aldı. Avrupa Birliği %29, Birleşik Arap Emirlikleri ise %18 satın aldı. (Kimberley Süreci)

# 37. Elmas endüstrisine sunulan ihracatın %25’i Avrupa Birliği’nden geldi, onu %20 Birleşik Arap Emirlikleri’nden ve %11’i Botsvana’dan geldi. (Kimberley Süreci)

# 38. Kimberley Sertifikası (KPC) sayıları değerlendirildiğinde, ithalatın %58’inden Hindistan, ihracatın ise %45’inden Avrupa Birliği sorumluydu. (Kimberley Süreci)

# 39. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki endüstriyel elmas pazarının yaklaşık %98’i sentetik elmasları kullanır çünkü ürünün kalitesi özelleştirilebilir ve kontrol edilmesi daha kolaydır. (Birleşik Devletler Jeoloji Araştırmaları)

# 40. Üretilen endüstriyel elmas kum, bord, toz ve tozun toplam yerli üretimi, 2017 yılında toplam değeri 123 milyon dolar olan Amerika Birleşik Devletleri’nde 125 milyon karat olarak gerçekleşti. Biri Ohio’da diğeri ABD’de sadece iki şirket Pennsylvania, bu üretimin %100’ünü temsil ediyor. (Birleşik Devletler Jeoloji Araştırmaları)

# 41. Amerika Birleşik Devletleri’nde elmas tozunu polikristalin elmaslara dönüştüren dokuz şirket var. Üç şirket, ana operasyonları olarak kullanılmış endüstriyel elmasları kurtarıyor. (Birleşik Devletler Jeoloji Araştırmaları)

# 42. Endüstriyel elmas ürünlerinin toplam yerli ikincil üretimi, 4.08 milyon dolarlık endüstri segmenti değeriyle 66.4 milyon karat’a ulaşıyor ve ABD’yi bu kategorideki en büyük pazarlardan biri yapıyor. (Birleşik Devletler Jeoloji Araştırmaları)

43. ABD endüstrisi, 2017 yılında tahmini değeri 540.000 dolar olan yaklaşık 360.000 karat elmas taşı geri dönüştürdü. (Birleşik Devletler Jeoloji Araştırmaları)

# 44. Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılan bort, toz, kum veya toz ithalatının %78’i Çin’den gelmektedir. İrlanda bu ürünün %8’ine katkıda bulunurken, Rusya ve Romanya sırasıyla %4’ünü tedarik ediyor. Tüketim yüzdesi olarak ABD’nin ithalata net bağımlılığı 2017’de %70’e ulaştı, ancak bu 2013’te gereken %87’den daha az. (US Geological Survey)

# 45. Doğal elmaslar, tüm endüstriyel elmas kullanımının yaklaşık %1’ini oluşturur. Şu anda yaklaşık 15 ülke sentetik elmas üretme kapasitesine ve teknolojisine sahip. (Birleşik Devletler Jeoloji Araştırmaları)

# 46. Mücevher kalitesindeki ürünler için yapılan sentetik pırlantalar, mayınlı pırlantalara göre %15 ila %30 fiyat avantajına sahiptir. (Geology.com)

# 47. Şu anda dünya çapında faaliyet gösteren yaklaşık 20 büyük elmas madeni bulunmaktadır. Sadece 11 maden, endüstri için mevcut dünya üretim seviyelerinin %62’sini temsil ediyor. (CNBC)

# 48. Çoğu işlenmemiş elmas, kesilip parlatıldıkça toplam ağırlığının %60’ını kaybeder. Şu anda, 3 karat altındaki kaba taşların çoğu, maliyet faktörü nedeniyle Hindistan veya Çin’de parlatılmaktadır. Amerikalı işçiler kesim için karat başına 100 dolar kazanırken, Hindistan’da maliyet karat başına sadece 10 dolar. (CNBC)

# 49. Dünyada elmas endüstrisi ile çalışan 10.000’den fazla benzersiz mücevher üreticisi var ve bunların çoğu anonim kalıyor. Bu hizmeti gerçekleştiren firmaların %80’i yaptığı işe not düşmüyor. (CNBC)

# 50. Elmas endüstrisi ile çalışmanın bir parçası olarak dünya çapında yaklaşık 250.000 mücevher perakendecisi faaliyet göstermektedir ve bunların çoğu yerel olarak sahip olunan ve işletilenlerdir. (CNBC)

# 51. Çıkarılan pırlantaların %50’si mücevher pazarına gitse de bu premium taşlar sektör için üretim değerinin %95’ini sağlıyor. (CNBC)

# 52. En büyük taşların (5 karat veya daha fazla) fiyatları 2006 rakamlarına göre %17’den fazla arttı.Cilalı tek karatlık elmasların fiyatları aynı zamanda sadece %5 arttı. (CNBC)

# 53. Güney Afrika, elmas endüstrisinde önde gelen üretici ülkelerden biri olmasına rağmen, yıllık ham elmas üretimi 2007’de 15,2 milyar dolardan 2016’da 8,3 milyar dolara düştü. Ülkedeki kesici sayısı azaldı sadece birkaç yüz, 1990’larda neredeyse 5.000 aktif şirket varken. (Ehud Laniado)

# 54. Kongo’da 1 milyona kadar küçük ölçekli zanaatkar madenci, nehir kıyılarında elleriyle elmasları kazıyor. Ürün bir kanlı elmas olarak sınıflandırılsa bile, bir karatlık bir keşif madenciye 100 $ bonus kazandırabilir, bu da okula geri dönmesi için yeterli. (Zaman Dergisi)

# 55. 2003 yılında, Kimberley Süreci başlamadan önce, piyasadaki elmasların %25’e kadarı yasa dışı olarak alınıp satıldı. Bu rakam bugün bazı yıllarda %5’e kadar düşüyor ve en yüksek oranların %10 civarında olduğu tahmin ediliyor. (Zaman Dergisi)

# 56. Elmas için yapılan soykırım savaşı nedeniyle ülkeye getirilen bir yasaktan sonra Orta Afrika Cumhuriyeti’nden yaklaşık 140.000 karatın kaçırıldığına inanılıyor. Bu mücevherlerin yaklaşık perakende değeri 24 milyon dolar. Silahlı gruplar vergilerden ve bu elmasların yasadışı ticaretinden yılda 5,8 milyon dolara kadar tahsilat yapıyor. (Zaman Dergisi)

Elmas Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Tipik elmasın %100 perakende marjı vardır. 2019’da bir tane satın alıyorsanız, yarım karatlık bir ürün için yaklaşık 1.500 dolar ödemeyi bekleyin. Tam bir karat’a yükseltin ve istediğiniz her şey için en az 4.500 $ ödeyeceksiniz. 2 karatlık bir pırlanta, fiyat skalasını 18.000 $ olarak gösteriyor. Bu, bunun son fiyatınız olacağı anlamına gelmez. Bir kuyumcu ile pazarlık yapmak, nihai fiyatınızda %40’a kadar tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Pırlantanızın kesimi de fiyatı belirlemeye yardımcı olacaktır. Yuvarlak kesim pırlantalar en çok satma eğilimindeyken, yastık kesimli taşlar en ucuz olma eğilimindedir. Görüş, berraklık ve renk de taşın nihai fiyatını etkiler.

Elmas madencileri, son 20 yılda tüm endüstri tarihinin toplamından daha fazla değerli taş üretti. Ürün arzının talepten önce geldiği birkaç sektörden biridir. Mevcut bilinen rezervlerle, 50 yıl içinde erişilebilir elmaslarımız tükenebilir. Dünya yüzeyinin derinliklerine inmek daha pahalıya mal olur, bu da her birinin fiyatının zamanla daha yüksek olacağı anlamına gelir.

Bununla birlikte, mevcut büyük elmas fazlası ile gelecekteki arz sıkıntısı, mevcut cilalı taş birikimi ile dengelenebilir. Belirli kalite, boyut veya tür derecelendirmelerinde eksiklikler gözlemleyebiliriz, ancak uluslararası elmas endüstrisi tarafından sunulan genel bulunabilirlik, mevcut ihtiyaçlarımızı karşılamaya veya aşmaya devam edecektir.