9/80 çalışma programının 17 artısı ve eksisi

Haftada beş gün sekiz saatlik bir vardiyada çalışmaktan yorulduysanız, alternatif bir program size daha iyi bir iş-yaşam dengesi sağlayabilir. Popülaritesi artan böyle bir seçeneğe 9/80 çalışma programı denir.

9/80 programı kapsamında, haftalarca zaman harcamak yerine iki haftalık bir süre boyunca çalışıyorsunuz. Pazartesiden perşembeye günde dokuz saat çalışacak, ardından Cuma günü sekiz saatlik bir program çalışacak ya da izinli olacaktı. Her hafta dört gün fazla mesai yaparak, her iki haftada bir ek tatil günü kazanırsınız.

Bu modelin sağlıklı çalışabilmesi için çalışanlara sunulan esnek günün sabitlenmesi gerekmektedir. Tatiller veya acil durumlar için değişikliklere izin verilse de, yapı, mevcut ABD iş kanunlarına göre fazla mesai ödemeye gerek kalmadan ofisteki herkesin tam zamanlı çalışmasını mümkün kılar.

Böyle bir fikri uygulamayı veya talep etmeyi düşünüyorsanız, 9/80 çalışma programının size uygun olup olmadığını görmek için artılarını ve eksilerini gözden geçirmeniz çok önemlidir.

9/80 çalışma programı faydaları listesi

1. Çalışanlar daha iyi bir iş-yaşam dengesi sağlayabilir.

Ay boyunca fazladan iki gün izin aldığınız için, hastalık veya tatil günlerinizi kullanmadan hayatınızın gerekli randevularını rutininize planlamak daha kolaydır. Bu ekstra izin gününde kendinizi veya çocuklarınızı tıbbi randevularınıza götürebilirsiniz. Uzun bir haftasonunuz olduğu için kısa mini tatiller yapma seçeneğiniz var. Bazı insanlar günlerini topluluklarında gönüllü olarak geçirirler. Daha fazla denge olduğu için, insanların tükenmişlik yaşama olasılığı daha düşüktür.

2. İşe gidip gelme süresini iyileştirebilir.

Geleneksel olan bir çalışma programından 9/80 çalışma programına geçiş yapıyorsanız, seyahat pencerelerinizden birini standart olmayan bir programa geçiriyorsunuz demektir. Bu, çoğu gün trafikte daha az sorun yaşamanız anlamına gelir, böylece işe gidip gelirken arabada daha az zaman harcarsınız. Hatta, trafik sıkışıklığını önlemek için çalışanların 30 dakika erken varması ve ardından 30 dakika sonra ayrılması için programı bölebilirsiniz. İşçiler haftada dört gün evde fazladan bir saat kaybetmesine rağmen, bu zamanın bir kısmı değişen trafik düzenleriyle telafi edilebilir.

3. Bazı çalışanların günlerine yalnızca 30 dakika eklemeleri gerekebilir.

Gün içinde ücretsiz bir öğle yemeği molası gerektiren bir şirkette çalışıyorsanız, gününüze sadece 30 dakika ekleyerek 9/80 programına geçme şansınız var. Öğle yemeği molanız ücretsiz bir saat olduğunda, bu süreyi 30 dakikaya düşürme konusunda amirinizle konuşabilirsiniz. Ardından, ayda iki kez fazladan izin günü için ekstra zaman yaratmak için 30 dakika erken gelebilir veya uzatılan dört gün boyunca geç kalabilirsiniz.

4. 9/80 saatleri arasında izin her işçi için esnektir.

9/80 planı her çalışanın atanmış bir izin günü olduğunda en iyi şekilde çalışsa da, hangi günü seçeceğini seçme konusunda biraz esneklik vardır. Bazı işçiler 3 günlük bir hafta sonu geçirmek yerine çarşamba günleri izin almak istiyorsa, bunu gerçekleştirebilirsiniz. Tek şart, iki haftalık programda, çalışanın dokuz temas gününden sekizinin 9 saat uzunluğunda olması gerektiğidir.

5. Yine de her vardiya için ihtiyaç duyduğunuz teminatı alırsınız.

İşçilerin atandığı günlerde biraz esneklik olduğu için, bazı kişilere Cuma günü izin vererek 3 günlük bir hafta sonu verebilirsiniz. Başka bir grup aynı hafta sonunu Pazartesi tatili ile alabilir. Ayrıca ekipleriniz için haftalar arasında geçiş yapabilir ve personel kesintilerini sınırlamak için her hafta ekibin yarısına izin verebilirsiniz. Bu tür esnek zamanla, insanların gerektiğinde gelip gidebileceği daha büyük bir ortam yaratırsınız.

6. Esnek çalışma saatlerini kapsayan federal yönergeler yoktur.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Adil Çalışma Standartları Yasası, esnek çalışma saatleri konusunu ele almamaktadır. Bu, her işverenin takdirine bağlı olarak 9/80 çalışma haftası gibi sıkıştırılmış veya esnek bir programa izin verildiği anlamına gelir. Yayınlanan tek kılavuz, bir çalışanın her ödeme dönemi için belirli sayıda saat çalışması gerektiğini ve bir şekilde her gün “temel” bir süre için orada bulunması gerektiğini belirten ABD Çalışma Bakanlığı’ndan gelmektedir.

7. 9/80 çalışma programı ile daha fazla işe alım fırsatı mevcuttur.

Esnek çalışma saatleri sunmak, bir şirketin potansiyel çalışanlar için daha çekici görünmesine yardımcı olur. Millennials, daha fazla esneklik arzusuyla “ünlü” olabilir, ancak bu, her gün belirli bir saatte masasına bağlı kalmayarak, hayatta yardıma ihtiyacı olan herkese fayda sağlayan bir seçenektir. Günümüzün en iyi çalışanlarının çoğu için, yeni bir iş fırsatına karar verirken iyi bir iş-yaşam dengesi sağlama fırsatı ana faktördür.

8. Program değişikliği daha yüksek üretkenliğe yol açabilir.

İnsanlar çalışma programları üzerinde daha fazla kontrole sahip olduklarında, bu onlara enerji verir. Cisco Systems, esnek saatler ve alternatif çalışma programları uyguladı ve çalışanlarının %75’inin dakikliği iyileştirdiğini gördü. Üç Cisco çalışanından ikisi, çalışmalarının kalitesinin arttığını bildirdi. %69 daha yüksek verimlilik bildirdi. Günün fazla mesaisi kişisel enerji seviyelerinizi tüketse bile, erken gelme veya geç kalma konusunda biraz esneklik, insanların en iyi durumda olmalarına yardımcı olabilir.

9. Çevreye yardım edin.

Ay boyunca araçları iki gün daha yoldan çekebildiğinizde, çevreye birkaç küçük yoldan yardım etmiş olursunuz. Ayrıca işçilere ücretlerini değiştirmeden küçük bir mali destek sağlıyorsunuz. Her ay iki gün daha az seyahat ederler, bu da daha az yakıt tüketildiği anlamına gelir. Atmosfere daha az sera gazı emisyonu salınır. Ödeme gerektiren iki gün daha az çocuk bakımı olabilir. Bazı olası olumsuzluklara rağmen, her ay biraz fazladan paraya sahip olmak her zaman iyi bir şeydir.

9/80 çalışma programının dezavantajlarının listesi

1. Her gün işte fazladan bir saat her zaman yardımcı olmaz.

9/80 çalışma programında çalışıyorsanız, haftada dört gün ev hayatınızdan bir saat daha ayırıyorsunuz. Bu, bazı çalışanlar için yararlı olsa da, diğerleri için yararlı değildir. Program değişiklikleri, ebeveynlerin çocuklarını okula göndermelerini veya zamanında almalarını zorlaştırabilir. Akşam yemeğini pişirmek için daha az enerji, seyahati yavaşlatan trafik değişiklikleri ve daha az yerine ek kesintilere neden olabilecek diğer sorunlar olabilir.

2. Uzun bir günün son saati her zaman en az üretken olandır.

Çalışanlar sabahları güçlü bir şekilde başlar. Birçoğu üretkenlikleri ile hedefi vurdu. İş gününe bir saat daha eklediğinizde, aynı miktarda iş alacağınızın garantisi yoktur. Çalışanlar, enerji seviyeleri en düşük olduğunda daha sık ofiste olacakları için, 9/80 programına geçmenin daha düşük üretkenliği teşvik ettiğini görebilirsiniz. Maaşlı işçiler, ilk etapta sıkıştırılmış saatlerin faydalarını geçersiz kılarak, devam etmek için izin günlerinde çalışmaya zorlanabilirler.

3. Her işçi için haftada dört gün kısa geceler yaratın.

İş gününüze bir saat ekleyerek yaptığınız değişiklik, uzatılan dört gün boyunca geceleri daha az zamanınız olacak. Evde zaman kaybetmek, kendinizi akşam yemeği yerken, biraz dinlenirken ve ardından her gün aynı işlemi tekrarlamak için yatmaya hazırlanırken bulabileceğiniz anlamına gelir. Bu, sizin için önemli olan ders dışı etkinlikler, ders dışı programlar ve hobiler veya sosyal etkinlikler için daha az zaman bırakır.

4. Çalışma saatleriniz, sektörünüzün geri kalanıyla uyuşmayabilir.

9/80 çalışma programı teoride iyi çalışsa da, iş açısından bakıldığında bazı sorunlara neden olabilir. Müşterileriniz veya müşterileriniz bu ek çalışma süresi boyunca müsait olmayabilir ve bu da çalışanların kullanabileceği üretkenlik fırsatlarını sınırlayabilir. Bu program, tamamlanması gereken idari görevler, tamamlanması gereken genel işler veya biraz dikkat gerektirebilecek dahili görevler olduğunda en iyi sonucu verir.

5. Öğle yemeği saati her zaman sayılmaz.

İşvereniniz ücretli bir öğle yemeği molası vermiyorsa, gün ortasında tam bir saat alırsanız, 8 saatlik bir vardiya 9 saatlik bir vardiya olur. Bu durumda, 9/80 çalışma programına geçmek, günde 10 saat çalıştığınız anlamına gelir. Sabah 8’de çalışmaya alışkınsanız. M. Saat 5’te. M., Sabah 7’de girebilirsiniz. M. Veya akşam 6’da ayrılın. M. Haftanın o dört uzun günü. Bazı insanlar bu programa çok fazla sorun yaşamadan uyum sağlayabilir, ancak diğerleri için bu kadar uzun süre işte kalmak sorunlu olabilir.

6. Küçük işletmeler kapsam boşlukları yaşayabilir.

Küçük bir işletme için çalışıyorsanız, kapsam sorunları nedeniyle 9/80 programına geçmek mümkün olmayabilir. Bütçeyi, yönetim sorumluluklarını ve müşterilerle etkileşimleri etkileyebilen şirketin rekabet profilini etkileyebilir. Bazı şirketler, çalışanları için bu tür bir programa uymak için bir günlüğüne kapanmaya karar verir, ancak bu, işte kalmak istiyorlarsa tüm şirketlerin yapabileceği bir şey değildir.

7. 9/80 çalışma programı daha sessiz bir ofise yol açar.

Esnek çalışma saatleri sunan bir şirkette çalıştığınızda, ofis, insanların bir araya gelmesi gereken ana saatler dışında oldukça sessizleşir. Gürültülü ve hareketli bir ofis ortamından enerji alıyorsanız, 9/80 zaman kaybı gibi görünebilir. Bazı işçiler alternatif iş düzenlemelerinin bir parçası olarak evden çalışabiliyorsa, bu sorun daha da karmaşık hale gelir. Etrafta daha az insan varken, yolda iletişim sorunlarına yol açabilecek çok fazla işbirliği fırsatı olmayabilir.

8. Bazı işçiler her zaman durumdan yararlanacaktır.

Ofis sessiz olduğunda ve etrafta kimse olmadığında, bazı işçiler için fazla mesai yapmaları gereken fazla mesai sırasında takılmak cazip gelebilir. Denetleyecek kimse yoksa, sorumluluklarını yerine getirmek yerine telefonlarında Netflix izleyebilir, kişisel işlerini yürütebilir veya oyun oynayabilirler. 9/80 saatlerinde ev eksenli çalışanlar, iş hesaplarına giriş yapmış olsalar bile çalışmak yerine HBO izliyor olabilirler. Esnek saatler, bir işverenin çalışanlarına güvenmesini gerektirir ve her zaman bu durumdan yararlanan bazı insanlar vardır.

9/80 çalışma programının artıları ve eksileri kişisel ihtiyaçlara bağlıdır. Bazı çalışanlar için bu sıkıştırılmış program, her ay kullanacakları iki ek izin günü olduğundan onlara enerji verir. Diğerleri, fazladan günü işe yetişmek için kullanmaya zorlandıkları veya fazladan zamanın onları ailelerinden uzaklaştırdığı için morallerinin düştüğünü hissediyor.