9 Özsermaye Finansmanının Artıları ve Eksileri

Gerekli sermayeyi artırmak için borca ​​girmek yerine, küçük bir işletme veya yeni başlayanlar için bir seçenek, hisse satarak sermayeyi artırmaktır. Birçok yönden, borç finansmanı gibidir, ancak bir krediyi ödemek yerine şirketinizin hissedarlarına ödeme yapmanız dışında. İşiniz başarılı olursa, herkes parasını alır. Değilse, o zaman ödeme alan tek kişi sizsiniz.

Öz sermaye finansmanında dikkate alınması gereken bazı avantajlar vardır, ancak değerlendirilmesi gereken bazı dezavantajlar da vardır. İşte dikkate alınması gereken bazı önemli noktalar.

Öz sermaye finansmanının avantajları nelerdir?

1. Faiz ödemesi yoktur.

Hisse karşılığında sermaye sağlayan yatırımcılarınız varsa, işlem için ek bir maliyet olmayacaktır. Buradaki en büyük avantaj, borç finansmanı ile ilişkilendirilecek faiz ödemelerinin olmamasıdır. Yatırımcılar, sermayesine dayalı olarak şirketin kazancının bir yüzdesini kazanacaklar, bu da ileride daha yüksek bir toplam maliyet olabilir, ancak kısa vadede, kârlı bir getiri elde edilmeden para ödenmez.

2. Herhangi bir sorumluluk söz konusu değildir.

Bir şirkette hisse satın alan yatırımcılar bunu riskleri kendilerine ait olmak üzere yaparlar. Karar, şirketin başarılı olacağına ve kendilerine bir geri dönüş sağlayacağına dair görüşlerine göre verilir. İş başarısız olursa, öz sermaye finansmanı, alınan risklerin artırılan sermayenin yüzdesine dayandığı anlamına gelir. Yatırımcıların tüm sermayesi varsa ve sizin çok az sermayeniz varsa, iş başarısız olursa pratikte hiçbir şey kaybetmezsiniz.

3. Aylık harcama yoktur.

Özkaynak finansmanı ile yönetilecek borç olmadığı için, yapılacak ödeme olmadığı için nakit akışı her ay düzelmektedir. Bu, sıkı bir bütçeyle çalışan işletmelerin bir noktada kâr elde edebilmeleri için büyümeye devam etmelerine yardımcı olur.

4. İşletmenin kredi notunu iyileştirin.

Çok sayıda yatırımcının dahil olmasıyla, bir şirketin kredi notları hızla iyileşebilir. Daha iyi kredi, gelecekte borç finansmanının gerekli olabileceği durumlar için daha düşük genel faiz oranları anlamına gelir. Hisse senetlerinin alım satımı da genellikle oldukça kolaydır, bu da yatırımcıların gerektiğinde çıkış yapabileceği ve şirketin kredi notunu etkilemeyeceği anlamına gelir.

Öz sermaye finansmanının dezavantajları nelerdir?

1. Sahiplik yüzdelerinden vazgeçmeyi gerektirir.

Borç finansmanı hantal olabilse de, işletme sahiplerinin ihtiyaç duydukları parayı elde etmek için işlerinin bir kısmından vazgeçmelerini gerektirmez. Birçok öz sermaye finansman anlaşması, bir işletmenin giderleri ve envanteri halletmek için daha fazla paraya ihtiyacı olduğu için oluşturulur. Yeterli sahiplik ile yatırımcılar, sizin seçiminiz olmadan bir işletmenin nasıl yönetileceğini bile belirleyebilir.

2. Kısa vadeli büyüme için iyi değil.

Hisse senetlerine yatırım yapmak, kısa vadeli nakit enjeksiyonu yerine uzun vadeli büyüme içindir. Nakit akışları toparlanmıyorsa ve geçiminizi nasıl sağlayacağınızdan emin değilseniz, yatırımcılar teklif edilen sermaye için uzun vadeli bir avantaj arayacaklar. Sermayenizi geri vermeye istekli kısa vadeli bir yatırımcı bulamazsınız. İhtiyacınız buysa, o zaman borç gitmek için tek yoldur.

3. İşletmeniz izinsiz satılabilir.

Öz sermaye finansmanında kontrol yüzdesi önemlidir. İşletmenizin %50’sinden daha azına sahipseniz, başınıza gelenler üzerinde hiçbir kontrolünüz yoktur. Bu, diğer hissedarların şirketi sizin izniniz olmadan satmaya karar verebileceği anlamına gelir. Yine de öz sermaye hissenize göre tazminat alacak olsanız da, sıfırdan başlamış olabileceğiniz işin artık size ait olmadığı anlamına da gelir.

4. Mevzuata uygunluk vardır.

Hisse senetleri yatırımcılara satıldığında, şirketin uyması gereken belirli kurallar vardır. Bu, raporlamayı, yatırımcılara finansal veri sağlamayı ve zaman alıcı olabilecek diğer zorunlu öğeleri içerir. Verilerle ilgili sorular varsa, bunları da yanıtlamak için zaman ayırmayı bekleyin.

5. Öz sermaye finansmanı belirli durumlarda anlamlıdır.

Ancak, bir şirket üzerinde kontrolü elinde tutmak ve tüm karar verme yetkilerini elinde tutmak istiyorsan, bu senin için doğru olmayabilir. Öz sermaye finansmanının tüm artılarını ve eksilerini dikkatlice düşünün ve kendi işiniz için doğru kararı verebileceksiniz.