ABD emperyalizminin en büyük 20 artısı ve eksisi

Donald Trump, “Amerika’yı Yeniden Büyük Yap” sloganıyla, Ronald Reagan’ın Amerika’yı birinci öncelik haline getirme konusundaki düşüncelerini ödünç alıyor. İlk gelen ABD’nin tavrıdır. Bu etkiler kültürel, ekonomik veya askeri olarak diğer ülkelere yayıldığında, bu ABD emperyalizmi olur.

ABD emperyalizmi fikri, ABD’nin bir şekilde diğer ülkelerden daha iyi olduğu kavramına dayanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri kendisini demokrasinin, özgürlüğün ve özgürlüğün kalesi olarak görüyor. Diğer uluslar bu kavramları desteklemiyorsa, Birleşik Devletler diğerlerini onlara karşı etkilemek için elinden geleni yapacaktır.

Batıya doğru genişleme günlerinden, emperyalizm çağından modern siyasete kadar, ABD emperyalizmini hâlâ eylem halinde görebilirsiniz. Bunlar, böyle bir politikanın en önemli artıları ve eksileridir.

ABD emperyalizminin avantajlarının listesi

1. Modern teknolojiyi tüm dünyaya yayın.

Amerika Birleşik Devletleri, bir ulus olarak kuruluşundan bu yana bir teknoloji lideri olmuştur. Fikirler ve kavramlar, toplumu daha güvenli hale getirmeye, daha iyi iletişim araçları sağlamaya ve hatta sanitasyon sistemlerini modernize etmeye yardımcı oldu. Aynı zamanda, Amerikan ekonomisi, yerel ekonomiyi modernize etmeye ve ona daha fazla değer katmaya yardımcı olarak, etkilemesine yardımcı olduğu daha küçük uluslara sanayileşmeyi tanıttı.

2. Sağlık hizmetlerine daha iyi erişim sağlar.

Rekabet açısından bakıldığında, Amerikan sağlık hizmeti bugün dünyadaki en iyi seçeneklerden biridir. Emperyalizm bu rekabetçi piyasanın bilgisini alır ve ihtiyacı olan milletlere uygular. 2013 yılında Batı Afrika’da Ebola virüsü salgını meydana geldiğinde, tıbbi uygulamalar ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki işçiler salgını kontrol altına almaya yardımcı oldu.

3. Tarımsal üretimi artırabilir.

1800’lerin sonlarında, Hawaii’nin ekonomisinin başı beladaydı. Adaların şeker üreticileri, çoğunlukla ABD’den gelen göçmenler, şeker üzerindeki 1890 tarifesinden olumsuz etkilendi. Şekerleri piyasada daha düşük fiyatlarla satıldı, üretimi ve yerel ekonominin değerini sınırladı. Çiftçiler, ABD’nin bir parçası olurlarsa tarifenin kalkacağını biliyorlardı.

4. Küresel bir savunuculuk ağı oluşturulmasına yardımcı oldunuz.

Amerika Birleşik Devletleri ordusuna ve savunmasına dünyadaki herkesten daha fazla harcıyor. Sonraki en yüksek harcama yapan ülkelerin toplamından iki kat daha fazla harcayın. 2018 itibariyle, ABD’nin dünya çapında 70’den fazla ülke veya bölgede konumları bulunan yaklaşık 800 askeri üssü var. Bazlar, büyük komplekslerden radar operasyonlarına kadar boyut olarak değişir. Politico’ya göre bu, savaş bölgesi maliyetleri de göz önüne alındığında yılda yaklaşık 300 milyar dolarlık bir maliyet getiriyor.

5. Teşvik edilen kültürel değişimler.

Amerika Birleşik Devletleri’nden önce, demokrasi kavramı dünyanın geri kalanına yabancıydı. Sadece bir avuç demokrasi denenmişti ve hiçbiri Birleşik Devletler ölçeğinde değildi. ABD emperyalizmi, bu fikrin ortaya çıktığı alanlarda yeni demokrasi cepleri yaratılmasına yardımcı oldu. Ne zaman dünya çapında diktatörler düşse, Amerika Birleşik Devletleri demokratik kavramlara sahip bir hükümeti desteklemek için orada olmuştur. 1980’lerden bu yana, bu hızla takip edildi ve demokrasiyi desteklemek için yılda 700 milyon dolardan fazla harcandı.

6. Amerika Birleşik Devletleri’nin topraklarını genişletmesine yardımcı oldu.

ABD emperyalizminin en dikkate değer örneği Hawai Adaları’nın ilhakıdır. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nin tüm limanlara, askeri teçhizata, kamu mülküne, limanlara ve diğer yerel yönetim mülklerine erişmesine izin verdi. Porto Riko, Amerika Birleşik Devletleri’nin emperyalist bir şekilde yönetmeye gelişinin bir başka örneğidir. ABD’nin amacı, emperyalist bir şekilde proaktif davranarak, diğer ulusların yerel güvenliğe tehdit oluşturmaması için bir yarı küresel güvenlik düzeyi yaratmaktı.

7. Daha fazla ürün ve pazarlara erişim sağlayabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazıları, basit toprak edinimi için Avrupa’nınkilerle eşleşecek emperyalist çabalar arasa da, Amerikan pazarında daha fazla ürün çeşitliliğine ihtiyaç olduğu kabul edildi. Karayipler’e genişleme, yatırım için pazarlar sağladı. Ananas gibi plantasyon ürünleri de bir öncelik olsa da, şeker genellikle ABD’yi genişlemeye iten kaynaktı.

8. Eğitim kaynaklarını geliştirin.

Amerikan emperyalizmi, yeni kültürlerin modern eğitim standartlarına getirilmesine yardımcı oldu. Kültürler, kültürler arasında daha kolay iletişime izin veren küresel dilleri öğrenebildi. Okuyup yazabilmek, insanların aileleri için yeni hedefler yaratmaya başlamasına izin verdi. İnsanlar bilgiye daha fazla erişimleri olduğu için daha fazlasını başarmaya başlayabilirdi. Çeşitliliğe daha iyi erişim ile ülkeler ufuklarını genişletebildi, daha güçlü ve daha duyarlı hale geldi.

9. Gerekli karakollar oluşturuldu.

Amerika Birleşik Devletleri, emperyalist çabalar için genellikle Pasifik’e odaklandı, çünkü Asya’ya giden nakliye rotaları molalar gerektiriyordu. Bu destinasyonların çoğuna son 100 yılda özerklik veya bağımsızlık verilmiş olsa da, 19. yüzyılın emperyalist erişiminin bazı izleri hala varlığını koruyor. Amerikan Samoası, Guam ve Kuzey Mariana Adaları bunun örnekleridir.

10. Gerekli hammaddelere erişim sağlanmıştır.

Tüm emperyalist çabalar işgal ilkelerine dayanmıyordu. Bazı genişleme çabaları finansal işlemler yoluyla gerçekleşti. Alaska satın alma bir örnektir. 1867’de Amerika Birleşik Devletleri Alaska’yı Rus İmparatorluğu’ndan 7.2 milyon dolara satın aldı. Bu satın alma yalnızca daha fazla yarı küresel güvenlik sağlamakla kalmadı, ABD’nin bugüne kadar tedarik edilen bir dizi hammaddeye erişmesine de yardımcı oldu.

11. Küresel bir toplum için zemin hazırlayın.

İnternet dünyayı çok daha küçük bir yer haline getirdi. ABD emperyalizmi her zaman olumlu görülmeyebilir, ancak bir gün yaratılacak küresel bir toplum için zemin hazırlamıştır. Dünyanın dört bir yanındaki savunma ve destekleyici etki alanları ile, mevcut sürekli terör tehdidine rağmen, bugün dünyada her zamankinden daha fazla istikrar var.

ABD emperyalizminin eksileri listesi

1. Bazen şiddet içeren çatışmalar yaratın.

Herkes ABD’den etkilenmek istemez. Bütün milletlerde var olan bir milli gurur duygusu vardır. Amerika Birleşik Devletleri’ne geldiğinizde, ucuz işgücü ve doğal kaynaklara erişim aradığınıza dair bir algı var. ABD’nin onaylamayabileceği belirli bir hükümet istiyorlardı. Yeterince insan Amerika Birleşik Devletleri’nin etkilerine karşı çıkarsa, çatışmalar ve protestolar, bazen şiddetli bir şekilde ortaya çıkacaktı. Filipinler, İspanya-Amerika Savaşı’ndan sonra özgürlükleri için ABD ile 4 yıl savaştı.

2. Sömürü için temel oluşturdu.

Pek çoğu, ülke bir zamanlar sömürge olduğu için Amerika Birleşik Devletleri’nde emperyalizmi uygulamaya tereddüt etti. Bununla birlikte, hammadde, kaynak ve savunma yeteneklerine duyulan ihtiyaç, özellikle 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında birçok kişiyi zorladı. Bu tür malzemelere sahip olma arzusu, yerel işçilere gerçek bir fayda sağlamadan, çoğu zaman yerel kaynakların anavatanın yararına sömürülmesine yol açtı.

3. Ucuz değil.

Dışa doğru genişlemenin her zaman bir bedeli vardır. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri uluslararası yardım, savunma maliyetleri, ulaşım ve genel yardım için her yıl yaklaşık 1 trilyon dolar harcıyor. Her yıl 200’den fazla ülke ABD’den bir şekilde yardım alıyor. Her yıl 1 milyar dolardan fazla yardım alan 5 ülke var: Doğrudan transferlerde Afganistan, İsrail, Irak, Mısır ve Ürdün. Bu, savunma harcamalarını, ekipman alımlarını ve diğer yardım biçimlerini içermez.

4. Ayrımcılığa neden olabilir.

Hawaiili şeker üreticileri bir hükümet değişikliğine ihtiyaç duyduklarına karar verdiklerinde, yerel monarşiyi devirmek için harekete geçtiler. ABD askeri güçleri bile, askeri yardıma izin verilmemesine rağmen, çabalarını desteklemeye geldi. Ne zaman bir ulusa işgalci veya sömürgeci bir güç girse, orada yaşayanlara genellikle farklı muamele edilir. Amerikalılar gibi olmuyorlar. Porto Riko bunun modern bir örneğidir. Porto Riko sakinleri ABD vatandaşıdır, ancak anavatanda doğanlarla aynı haklara veya temsile sahip değildirler.

5. Yerel inanç sistemlerini itibarsızlaştırabilir.

Amerika’nın Hawaii Adaları’nı “ele geçirmesinin” bir parçası olarak, Hıristiyan misyonerler yerel nüfusu dönüştürmek için Pasifik’e gitti. İnsanlık tarihinde, dini gezginler genellikle yeni yerlere giden ilk kişilerden biridir. Birçoğu bunu fedakar nedenlerle yapar, ancak aynı zamanda kabul edilecek yeni bir kültür ve uygulamalar için zemin hazırlar. İktidara gelen yeni ülke ile benzer inanç ve özellikleri paylaşıyorsanız, emperyalizme direnmek o kadar kolay değil.

6. Köleliği teşvik edin.

Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk günlerinde, emperyalizm köleliği teşvik etti, çünkü emek yoğun ürünler için pazara erişim sağlamak için ucuz emek gerekiyordu. Amerika Birleşik Devletleri’nde 19. yüzyılda batıya doğru genişleme bunun mükemmel bir örneğidir. Pamuk mahsulleri, köle emeği olmadan yerel ekonomi için bu kadar değerli olmazdı. Bugün dünyanın birçok yerinde kölelik uygulanmıyor olsa da, çoğu işçi Amerikan pazarı için ucuz malları korumak için hala günde 2 dolar veya daha azıyla yaşıyor.

7. Sağlıksız bir bağımlılık yaratın.

Trump yönetiminden gelen “Önce Amerika” argümanının temeli budur. Birleşik Devletler, karşılığında aldığından daha fazlasını uluslara harcıyor. Emperyalizm dışa doğru genişlemenin temeli olduğunda olan budur. Amerikalılar savunmayı, yönetim yapısını, ekonominin temellerini ve yerel toplumun neredeyse her yönünü sağlıyorsa, o zaman bu yardıma bir bağımlılık yaratılır. Bu konumu korumak için, bu destekler yerinde tutulmalı veya yerel destekçiler işi bağımsız olarak yapmak için eğitilmelidir.

8. Yerel çatışmalardan küresel savaşlar yaratın.

Emperyalizm yoluyla elde edilen topraklar, ülkenin kimliğinin bir parçası haline gelir. Guam kendi adası olabilir, ancak doğrudan Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkilidir. Bu yüzden Kuzey Kore’nin hedefi ve füze saldırısı tehdididir. Tarih bize emperyalizmin yerel çatışmaları küresel savaşlara dönüştürebilecek yeni sınırlar yarattığını öğretti. İlk etapta ABD emperyalizminin gerekçesi buydu. Amerika Birleşik Devletleri, 19. yüzyılın sonlarında Filipinler’e sahip oldukları için İspanya’dan bir tehdit olduğunu hissetti. Bu tehditle mücadele etmek için koloniler kurmak gerekli hale geldi.

9. Yerel popülasyonları yeni hastalıklar için risk altına sokar.

İlk yerleşimciler Avrupa’dan Kuzey Amerika’ya geldiğinde, yerel kabile toplulukları ilk kez çiçek hastalığına ve diğer hastalıklara maruz kaldı. Dokunulmazlıkları yoktu, çoğu emperyalist faaliyetlerden öldü. Bu risk aşı teknolojileri tarafından bir nebze azaltılsa da, emperyalizm bugün aslında tersine işliyor. Birisi ABD dışına seyahat ederse, tehlikeli bir hastalığın onlarla birlikte geri dönmesini önlemek için aşı yaptırmaları gerekebilir.

ABD emperyalizminin başlıca artıları ve eksileri, dışa doğru genişlemenin yardımcı olabileceğini, ancak çoğu zaman hedef bölgeden çok Birleşik Devletler için yararlı olabileceğini düşündürmektedir. Daha iyi güvenlik ve teknolojiye erişim gibi büyük faydaları var, ancak olumsuz yönleri de var. Kültürler emperyalizm yoluyla benzersizliklerini ve özyönetim özgürlüklerini kaybetme eğilimindedir.