Adobe Bridge ve Lightroom

Adobe, fotoğraf düzenleme için kullanılabilecek iki program sunar: Bridge ve Lightroom. Adobe Bridge vs Lightroom tartışmasında, her iki programın da birçok benzerliğe sahip olma eğiliminde olduğunu göreceksiniz. Bir ham dosyayı açabilir, görüntüyü dönüştürmek için hafif düzenleme araçlarına erişebilir ve ardından nihai bir amaç için kullanılabilmesi için görüntüyü belirli bir dosya formatına aktarabilirsiniz.

Bu iki programı incelerken dikkat edilmesi gereken bazı ince farklılıklar vardır. Bunlar dikkate alınması gereken kilit noktalardır.

1. Erişim

Bridge bir dosya gezginidir. Adobe Creative Suite’e her eriştiğinde kullanılması amaçlanmıştır. Photoshop gibi bir programda da geliştirilecek veya değiştirilecek görüntüler kullanıyorsanız, bu, yapılacak daha kapsamlı düzenlemeye hazırlık olarak bir Camera Raw görüntüsü açmanıza ve üzerinde temel değişiklikler yapmanıza olanak tanır.

Lightroom, gerçek bir düzenleyiciden çok, görüntüler için bir veritabanı çözümüdür. Resimlerinizi içe aktarabilir, belirli şekillerde sıralayabilir ve ardından ham resim düzenleyicide mevcut olanı düzenleyebilirsiniz. Düzenlemeyi ve sıralamayı bitirdikten sonra, daha fazla düzenleme için görüntüyü Photoshop’a gönderebilir veya dosyayı güncellenmiş bir JPEG dosyası olarak kaydedebilir ve çeşitli amaçlar için kullanabilirsiniz.

2. Akış

Bridge, temel bir düz dosya düzenleyicisidir. Herhangi bir kaynaktan bir görüntü açın ve ardından düzenleyebilirsiniz. Ardından, düzenlenen dosyayı dönüştürme için gönderirsiniz veya dosyayı “olduğu gibi” kaydedersiniz, böylece değiştirilmiş olur. Güncellemek istediğiniz belirli bir fotoğrafınız veya dijital dosyanız varsa, onu tarayıcıda açmanıza ve yapmanıza olanak tanır. Herhangi bir şey ithal etmek gerekli değildir. Sadece ham dosyayı açın ve işe başlayın.

Tek bir işi tek bir klasöre koymanız ve ardından her seferinde bir işte çalışmanız gerekiyorsa Bridge harika bir seçenektir.

Lightroom, ham görüntülerinizi biraz geliştirmenize yardımcı olma yeteneğine ek olarak daha çok bir dosya yönetim sistemidir. Görüntülerinizi platforma aktarmanız gerekir, ancak daha sonra aynı anda binlerce dosyayı hızla yönetebilirsiniz. Her bir projeyi kategorize etmenize ve gelecekteki ihtiyaçlar için hızlıca erişmenize olanak tanıyan, birçok farklı işi içerebilen görüntülerinizden oluşan bir veritabanı oluşturacaksınız.

Lightroom, aynı anda birden fazla iş üzerinde çalışmanız ve bunları kendi klasörlerinde düzenli tutmanız gerekiyorsa harika bir seçenektir. Daha sonra her iş için benzersiz güncellemeler üzerinde çalışabilirsiniz.

3. Hız

Bridge, kendisine sağlanan bilgilere dayalı olarak kendi veritabanını kullanır, bu nedenle ilk başta yavaş hisseder, ancak hız zamanla artar. Kullanıcılar, Lightroom’a kıyasla bir şekilde daha hızlı bir seçenek haline getirmek için yerleşik önizlemeleri kullanabilir. Bridge ayrıca, kullanıcı rahatlığı için panellerin hareket ettirilmesine olanak tanıyan bir miktar tasarım esnekliği sunar.

Lightroom yerel bir veritabanı kullanır, bu nedenle fotoğraf geliştirme ve yönetimi için kullanıldığında daha yüksek algılanan hız sunar. Lightroom’da köprüye kıyasla daha az komut dosyası vardır ve bazı kullanıcıların da tercih edebileceği Javascript yerine Lua kullanır. Etiketleme, anahtar kelimeler söz konusu olduğunda özeldir ve kullanıcıların düzenli olarak gerçekleştirilen belirli aramalar için klavye kısayolları oluşturmasına olanak tanır.

4. Meta veriler

Bridge, kullanıcıların düzenleme işlemi sırasında dosyalarında bulunan meta verileri eklemesine veya değiştirmesine olanak tanır. Optimizasyonu geliştirmek veya gizliliği daha yüksek bir seviyede tutmak için bu verileri kullanan fotoğrafçılar veya dosya yöneticileri için. Meta verileri yoğun olarak kullananlar için bu program, gerekli bir sonucu oluşturmak için sayısız seçenek sunar.

Lightroom bu özelliği hiç sunmuyor. Eklenemez veya değiştirilemez. Belirli görüntülere sahip görüntülerin bulunabilmesi için bir meta veri ressamına sahiptir. Meta verileri değiştiremeyebilirsiniz, ancak gelecek için hatırlayabilirsiniz, Bridge’in yapamayacağı bir şey. Bu, belirli görüntülere veya projelere çevrimdışı yollar geliştirmenize olanak tanır.

Adobe Bridge vs Lightroom tartışmasında, iş akışı dikkate alınması gereken ana süreçtir. Tek seferde bir proje veya bir seferde bir görüntü üzerinde çalışma eğilimindeyseniz ve platform özelleştirmeyi tercih ediyorsanız, Bridge sizin için bir seçenek olacaktır.

Daha geleneksel anlamda düzenleme yeteneklerine sahip bir veritabanı yönetimi seçeneği isteyenler için Lightroom, dikkate alınması gereken en iyi seçenektir.