Adobe Captivate vs Articulate

Hangi yazma aracı daha iyi? Adobe Captivate’in kesinlikle birçok avantajı vardır, ancak Articulate Storyline’ı da öyle. Doğru aracı seçmek, genellikle özel ihtiyaçlarınızın ne olduğuna bağlıdır. Bunlar, dikkate alınması gereken bu araçlarla karşılaştırmanın kilit noktalarıdır.

Articulate Storyline’ın tanıdık bir arayüzü var

Arayüz, Microsoft PowerPoint’in sunduğuna çok benzer olduğundan, birçok kişi Adobe Captivate yerine Articulate’i tercih etme eğilimindedir. Araç setleri benzer konumlardadır ve benzer bir şerit vardır.

Adobe Captivate, arayüzü ile biraz daha karmaşıktır, ancak his hala MS Office’ten alacağınıza benzer. Her iki araç da HTML5 ve SWF içeriğini yayınlayabilir. Captivate’in nihai yararı, Articulate’in sunamayacağı bir şey olan etkileşimli bir PDF yayınlayabilmeniz veya duyarlı e-öğrenme yetenekleri oluşturabilmenizdir.

Adobe Captivate daha uygun fiyatlı

Adobe Captivate’i doğrudan satın alırsanız, tescilli yazılım için yaklaşık 1.000 $ ödemeyi bekleyebilirsiniz. Articulate Storyline satın almak bu maliyetin yaklaşık iki katıdır ve genellikle 2.000 $ aralığında satılır.

Captivate ayrıca kullanıcılara yazılımı doğrudan satın almak yerine bir hizmet programı olarak abone olma seçeneği sunar. Ayda yaklaşık 30 ABD doları karşılığında, aboneler araçtaki tüm güncellemeleri ek bir ücret ödemeden alırlar. Captivate yıllık olarak güncellenme eğilimindedir, bu nedenle yılda 1.000 ABD Doları ödemek yerine, yaklaşık 720 ABD Doları tutarında bir aboneliğiniz olabilir ve bu araçla her zaman güncel olabilirsiniz.

Adobe Captivate daha fazla yaratıcılık sunar

Her iki aracın da temelde aynı olan bir öğrenme eğrisi vardır. Bazıları, Articulate Storyline’ın başlangıçta kullanımının biraz daha kolay olduğunu düşünebilir, bu nedenle projeler daha hızlı başlayabilir. Ancak, her iki aracı da 6-12 ay boyunca kullanırsanız, her bir yazılım seçeneğinin işlevselliği temelde aynıdır.

Bir anahtar fark var. Storyline’ı tutarlı bir şekilde kullanırsanız, yayınladığınız materyal aynı görünme eğilimindedir. Articulate ile genel kapasite sınırınıza çok çabuk ulaşırsınız, Adobe Captivate ile ise yalnızca hayal gücünüzle sınırlısınız.

Estetik monotonluğun ertelenebilmesi için Articulate Storyline’ın yeteneklerini genişletmek için kullanılabilecek çözümler var. Captivate’de ustalaştığınızda, gerçekten gerekli olan hiçbir çözüm olmadığını keşfedeceksiniz.

Her yazma aracı, dikkate alınması gereken gelişmiş özellikler sunar

Adobe Captivate, avantajınız için kullanabileceğiniz güçlü ve kesin bir dizi seçenek ve işlev sunar. Bunlar, yazma aracınız olarak Captivate’i seçerseniz bekleyebileceğiniz avantajlardan sadece birkaçı.

  • Daha fazla kişinin birden fazla içerik biçimine erişebilmesini sağlamak için gelişmiş bir altyazı sistemi vardır.
  • Net düzenleme araçları, hassas bir şekilde yayın oluşturmanıza olanak tanır.
  • İzleme ve raporlama seçeneklerine erişebilirsiniz.
  • Widget entegrasyon yetenekleri dahil edilmiştir.
  • Çok net olan sesler, tamamen etkileşimli gönderilerin oluşturulmasını destekler.

Bir sunum, kurs veya başka bir tek gönderi oluşturmak istiyorsanız Adobe Captivate işi yapabilir. Bu yazılımın neler yapabileceğini yakalamak biraz zaman alabilir, ancak yatırım genellikle buna değer.

Articulate Storyline ayrıca içeriğinizi daha dinamik hale getirmeye yardımcı olabilecek bir dizi özellik ve seçenek sunar. İşte bu yazma aracıyla görmeyi bekleyebileceğiniz bazı avantajlar.

  • Mevcut içerik ve malzemeleri kolaylıkla birleştirmenize olanak tanır.
  • Düzenleme amacıyla sistemde yerleşik hızlı görev ve nesne tanıma vardır.
  • Ses ve animasyonun senkronizasyonu sezgiseldir.
  • Ekran görüntüleri ve diğer film oluşturma komutlarının uygulanması kolaydır.
  • CSS3 desteği var.

Mevcut materyallerinizi hızla yayınlayabilen bir yazma aracı kullanmak istiyorsanız, Articulate sizin için doğru araç olabilir. Adobe Captivate’in sağlayabileceği tüm özelliklere sahip olmayabilir, ancak aynı zamanda ekibinizin hemen üretken olabilmesi için daha kısa bir öğrenme eğrisine sahiptir.

Adobe Captivate vs. Articulate Debate’de hangisi daha iyi?

Adobe Captivate vs Articulate tartışmasında gerçekten açık bir karar yok. Mevcut ihtiyaçlarınızı analiz etmeniz, bütçenizi göz önünde bulundurmanız ve ne kadar zamanınız olduğunu bilmeniz gerekecek. Büyüleyici biraz daha ucuzdur, ancak öğrenme sürecinde daha fazla çaba gerektirir.

Articulate ile, arayüz çok tanıdık olduğu için hemen hemen herkes bu geliştirme aracını kullanmaya başlayabilir. Mümkün olan en iyi kararı verebilmeniz için ihtiyaçlarınızı ve bu önemli noktaları göz önünde bulundurun.