Adobe Creative Cloud’un 8 artısı ve eksisi

Adobe Creative Cloud, 2013’ten beri, bir yazılım paketi olarak ayrı olarak satılan Creative Suite ürünleri için başvurulacak yer olmuştur. Adobe, kullanıcıların bulutta çalışmasını gerektiren geleneksel bir SaaS [hizmet olarak yazılım] paketi olmak yerine, ürünleri tercih ettikleri yerel cihaza buluttan indirir. Yazılımın zaman zaman lisansını doğrulaması sağlanarak sistem bütünlüğü korunur.

Adobe, Creative Suite’e ihtiyaçlarınıza en uygun şekilde erişmenizi sağlayan 4 özel plan oluşturmuştur. Adobe Creative Cloud’un bu ürün paketini bugün kullanmaya başlamadan önce düşünmeniz gereken artıları ve eksileri.

Adobe Creative Cloud’un faydaları nelerdir?

1. Adobe Creative Cloud’a giriş fiyatı son derece rekabetçi.

Buluta geçmeden önce, ihtiyaç duyulan çeşitli yazılım paketlerini satın almak yüzlerce dolara mal olacaktı. Artık bu ürün paketinin sizin için işe yarayıp yaramadığını görmek için ücretsiz deneme sürümüne sahip olabilirsiniz. Ardından aylık 9,99 dolardan başlayan bir plan seçebilirsiniz. Aylık 49,99 dolara tüm uygulamaları kullanabilirsiniz.

2. Güncellemeler için ödeme yapmaya devam etmek zorunda değilsiniz.

Geçmişte yaptığınız gibi her yazılım güncellemesi için tekrar tekrar yüzlerce dolar ödemek zorunda kalmak yerine, şimdi sunulan uygulamalar sürekli güncelleniyor, böylece her zaman yayınlanan en son sürümü kullanıyorsunuz. Tüm Uygulamalar planınız varsa, Adobe yeni bir şey yayınlarsa planınızı değiştirmeden buna otomatik olarak erişebilirsiniz.

3. Planınıza neredeyse her yerden erişebilirsiniz.

İnternet bağlantınız olduğu sürece Adobe Creative Cloud’unuza dünyanın her yerinden erişebilirsiniz. Her zaman üretken olabilmeniz için ürünleriniz için hangi cihazların yerel indirmeleri olacağını seçebilirsiniz. Kalıcı bir lisansla, bilgisayarınızı her yere götürmediğiniz sürece aynı lükse sahip olamazsınız.

4. Cihaz başına hala kullanılabilir lisans vardır.

Adobe, okullar ve üniversiteler için maliyetleri kontrol altında tutmaya yardımcı olan cihaz lisansları ve belirlenmiş kullanıcı lisansları oluşturmuştur. Örneğin, Cihaz Başına Tüm Uygulamalar lisansı, yıllık 300 ABD Dolarının hemen altındadır. Öğrenciler ve öğretmenler ayrıca maliyetleri kontrol altında tutmaya yardımcı olan özel fiyatlandırma seçeneklerine sahiptir. İş kullanıcıları için, tek uygulama planları aylık 30 ABD dolarından başlar.

Adobe Creative Cloud’un dezavantajları nelerdir?

1. Bazı planlar eski kalıcı lisanslardan daha pahalıdır.

Adobe’nin oluşturduğu planlardan bazıları, aslında yazılımı geçmişte satın aldığınızdan daha pahalıya mal olacaktır. Bu seviyeye ulaşmak genellikle 3 ila 4 yıl sürse de, bazı şirketler için Creative Cloud aboneliğinden çıkma noktasında bir dezavantaj olabilir.

2. Tutarlı fiyatların garantisi yoktur.

Adobe’nin Creative Cloud’a erişmek için sunduğu planların çoğu, aylık olarak faturalandırılan yıllık planlardır. Bu, ihtiyacınız olan hizmetler için yalnızca 12 aylık sabit fiyatlandırma sağlar. Adobe’nin ilk yıllık sözleşmenizden sonra fiyatınızı ikiye katlamaya karar vermeyeceğinin ve size ödemeye devam etme veya geçen yıl yaptığınız işe erişim fırsatını kaybetme seçeneği bırakmayacağının garantisi yoktur.

3. İndirilenler bilgisayardan bilgisayara taşınabilir değildir.

Adobe Creative Cloud’u birden fazla cihazda kullanmak istiyorsanız, onu birden fazla cihaza indirmeniz gerekecektir. İnternette çalışmaya alışkınsanız, tüm konumların harika bir ISS konumuna sahip olmadığını bilirsiniz. Bir disk sürücüsünden yeni bir bilgisayara kurulum yapmak size çok zaman kazandırabilir. Adobe, ürünleri buluttan indirmenizi sağlar.

4. Adobe’nin ürettiği tüm uygulamalar aynı oranda güncellenmez.

Adobe’nin sürekli olarak daha büyük ve daha iyi şeyler için güncellediği uygulamalardan birini kullanıyorsanız, abonelik fiyatı buna değecektir. Örneğin, Dreamweaver kullanıyorsanız ve 6 aydır güncellenmediyse, diğer uygulamaları kullanan kişilerle aynı miktarda değer almıyorsunuz gibi görünüyor.

Adobe Creative Cloud’un artıları ve eksileri, temelde bu ürünü kiraladığınızı gösterir. Aylık aboneliği ödemeyi bırakırsanız, ürüne erişiminizi kaybedersiniz. Kalıcı bir lisansla bu olmazdı. Bazı insanlar için bu model onlara biraz para kazandırabilir. Diğerleri için daha fazla paraya mal olabilir. Bu nedenle, bunun yapmanız gereken bir yatırım olup olmadığını görmek için ihtiyaçlarınızı şimdi değerlendirmeniz önemlidir.