Adobe InDesign’a karşı Photoshop

Baskıya hazır bir tasarım oluşturmanız gerekiyorsa Adobe, göz önünde bulundurmanız için iki seçenek sunar: InDesign ve Photoshop. Her ikisi de Creative Cloud aboneliğine dahildir, ancak ya yalnızca bir Adobe uygulamasına abone olmak istiyorsanız? Tasarım ihtiyaçlarınız için hangisi seçilmelidir?

InDesign, geleneksel tasarımları baskıya hazırlayanlar için iyi bir seçenektir. Dergiler, kitaplar ve diğer kağıt türleri ile çalışıyorsanız, yaptığınız baskı projesini üstlenmek iyi bir seçimdir.

Photoshop, tasarıma dahil etmek için daha derin özelleştirme fırsatları, ancak takip edilmesi gereken daha dik bir öğrenme eğrisi ile iyi tasarım seçenekleri de sunar.

Bunlar dikkate alınması gereken önemli farklılıklardan bazılarıdır.

1. Ayrıntılı katmanlar

Hem InDesign hem de Photoshop, kullanıcıların grafik tasarımları için katmanlar oluşturmasına olanak tanır. InDesign, temel bir gösterge panosu aracılığıyla basit bir katman oluşturma yöntemi sunar; bu, değişikliklerinizi takip edebiliyorsanız, kısa sürede profesyonel sonuçlar oluşturabilirsiniz. Ancak, kişi oluşturmaya çalıştığınız şeye aşina değilse, tasarımları diğer kişilere iletmek zor olabilir.

Photoshop, efektleri düzenlemesi veya tersine çevirmesi kolay bir şekilde uygular. Efektleri uygulandığında görebilir veya diğer tasarım öğelerine odaklanırken onlara geri dönmeye devam edebilirsiniz. Bu, çok karmaşık tasarımlar oluşturmak için farklı uyum işaretlerini birleştirerek ve kullanarak derinliği artırmanıza olanak tanır.

2. İş akışı

InDesign süreci basitleştirir. Tasarımınızı oluştururken size tasarımınızın ne için olduğunu soracak ve artık onun için endişelenmenize gerek kalmayacak. Tasarımınızı oluştururken görseller bağlantılı olduğu için kalıcı görsel düzenlemeleri veya renkli çıktılar hakkında endişelenmenize gerek yok.

Photoshop, CMYK baskıya hazır tasarımlar üzerinde çalışmayı zorlaştıran otomatik bir renk moduna sahiptir. Bunun nedeni Photoshop’un genellikle basılı düzenler için değil fotoğraflar için tasarlanmış olmasıdır, bu nedenle standart işleme çoğu kameranın üreteceğiyle eşleşecek şekilde RGB’dir. Dosyayı dönüştürebilirsiniz, ancak bu, son görüntülerde bozulmalara neden olabilir. CMYK’ya dönüştürmeden önce filtreler uyguladıysanız, çalışmanız geçiş sırasında atılabilir.

3. 3-D tasarımlar

Basitçe söylemek gerekirse, InDesign ile: tasarımınızın 3B temsilini alamazsınız. Dönem. Yine de kitap kapağı gibi üç boyutlu olarak kullanılabilen baskıya hazır tasarımlar oluşturabilirsiniz, ancak platform size nihai basılı ürünün nasıl görünmesi gerektiğine dair grafiksel bir sunum sağlamayacaktır.

Photoshop, baskı tasarımlarınız için ihtiyaç duyabileceğiniz son rötuşlar için size 3 boyutlu görselleştirme sağlayacaktır. Nihai ürün, InDesign’da olduğu gibi yine düz yazdırılacaktır, ancak bir sonraki projeniz için yazdırmadan önce sarma öğesinin nasıl görüneceğini görebilirsiniz. Bu, portföyünüzü göstermenizi, kendinize biraz huzur vermenizi veya projeyi yazıcıya göndermeden önce yapılması gereken son işi halletmenizi kolaylaştırır.

4. Çok sayfalı projeler

InDesign, baskıya hazır, çok sayfalı projeler tasarlamayı kolaylaştıran birkaç farklı şablon ve özelleştirme seçeneği sunar. Şablonunuzdaki sayfa sayısını seçebilir, mizanpaja sayfa numaraları ekleyebilir ve hatta belirli bölümleri, bölümleri veya mizanpajları kitaba dahil etmek için Kitap şablonu gibi otomatik biçimlendirmeyi kullanabilirsiniz. Hatta farklı düzenler oluşturmak için her sayfa şablonu için metin kutusu seçeneklerini değiştirebilirsiniz.

Sonuç olarak, Photoshop ile: baskıya hazır, çok sayfalı bir belge oluşturmak, platformun sağlamada üstün olduğu bir şey değildir. Tasarımınız çok fazla kelime tabanlı içeriğe sahipse, Photoshop kullanabileceğiniz bir şey sağlamakta zorlanır.

5. Kontrol

InDesign’ın baskıya hazır mizanpajınızla uygulanabilecek bazı efektleri vardır, ancak gücü, metninizin hızlı ve etkili bir şekilde eklenebileceği basit bir şablon sunmasıdır.

Photoshop, görüntü düzenleme özellikleriyle size nihai proje üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Tasarım beklentilerinize uyacak şekilde çeşitli grafik öğelerini manipüle ederken gerçek zamanlı olarak tasarımlar oluşturabilirsiniz. Görüntü metni öğeleri, dahil edilebilecek kelime tabanlı içeriğin gerçek miktarı doğal olarak platformla sınırlı olsa da, dahil etme konusunda daha fazla esnekliğe sahiptir.

Bir kitap yazıyorsanız veya oluşturulacak metin ağırlıklı bir broşürünüz varsa, InDesign daha iyi bir seçenektir. Görüntülere dayanan tek sayfa düzenleri için Photoshop daha iyi bir seçenek olma eğilimindedir. Şimdi size kalmış: Özel ihtiyaçlarınıza en uygun platform hangisi?