Adobe Lightroom ve Diyafram

Yaklaşık on yıl boyunca Adobe Lightroom ve Apple Aperture, hangisinin en iyi profesyonel fotoğrafçılık uygulaması olacağını belirlemek için destansı bir savaş verdi. Diyafram geliştirmenin durdurulması Lightroom için bir kazanç gibi görünse de, durum böyle değil.

Adobe Lightroom ve Aperture arasındaki çeşitli özellikleri karşılaştırmak, eski Apple ürününün günümüzün rekabet ortamında hala performans gösterecek becerilere sahip olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

1. Resim anahtar kelimeleri

Hem Adobe Lightroom hem de Aperture, kullanıcıların görüntülerine anahtar sözcükler atamasına olanak tanır.

Lightroom, görüntüleri tek bir katalog dosyasında toplar. Fotoğrafların saklanma şekli açısından iPhoto ile adil bir karşılaştırma olur.

Aperture, görüntüleri kendi kitaplığında saklar ve sisteme eklenen her fotoğraf için bir veri veritabanı tutar.

Anahtar kelime ayarları her iki sistemde de mevcuttur, ancak Lightroom anahtar kelimeleri daha çok “sıralama” sistemi olarak kullanma eğilimindeyken, Aperture bunu daha çok “yönlendirme” sistemi olarak kullanma eğilimindedir.

2. Arayüz

Lightroom, Photoshop gibi diğer Adobe programlarının kullanma eğiliminde olduğu aynı tür modüler UX’i takip eder. Bu, bir fotoğraf üzerinde çalışırken verileri hemen görünür kılar, ancak proje için gerekli olabilecek farklı değişikliklere hiyerarşik bir yaklaşım gerektirir.

Karşılaştırma öncesi ve sonrası kesin bir avantajdır.

Aperture, iMovie gibi diğer program ve uygulamaların kullanıcılara sunduğu aynı minimalist arayüzü paylaştı. Sistem, çalışmanızı tek bir ana pencerede sunmanıza izin veren bir dizi basamaklı menü ve komuta dayanmaktadır. Sekmeli paneller, belirli komutları başlatmanıza izin verir. Aynı anda birden fazla proje üzerinde çalışmak için ekranın alt kısmında bir fotoğraf şeridiniz de olabilir.

3. Fotoğraf yönetimi

Adobe Lightroom ve Aperture, kullanıcıların çalışmalarının sanal kopyalarını saklamasına olanak tanır. Bu, depolama alanınızı kaplamadan karşılaştırma amacıyla birden fazla sonucu kaydetmeyi mümkün kılar. Merkezi görüntüyü aynı anda kolay erişilebilir bir şekilde koruyun.

Lightroom’un burada küçük bir avantajı vardır, çünkü bir kullanıcının geçmiş değişiklikleri için adlandırılmış işaretçiler sunar ve önceki bir işe geri dönmeyi veya noktayı kaydetmeyi çok daha hızlı hale getirir.

Diyafram, fotoğrafları hızlı bir şekilde tanımlamak için tanıdık yüzleri ve yerleri aradığı için portre fotoğrafçılığı üzerinde çalışanlar için bir avantaja sahiptir. Yüz bilgisi arayüzü biraz hantal olsa da, fotoğrafları yönetmeyi ve sınıflandırmayı kolaylaştırmak için yakın tanımlama konusunda iyi bir iş çıkarıyor.

4. Depolama ve ihracat

Adobe Lightroom ve Aperture, işletim sisteminizde birden çok katalog veya kitaplık depolama olanağı sağlar.

Lightroom, bir proje üzerinde çalışırken tek bir kataloğa güvenme eğilimindedir. Kullanıcıların genellikle uygulamalarını kapatmaları ve ardından farklı konumlardaki projeler arasında geçiş yapmak için farklı bir katalog kullanarak yeniden yüklemeleri gerekir. Lightroom, uygulamadan çıktığınızda katalog dosyalarınızı yedekler, ancak düzenlenen öğelerin ayrı olarak kaydedilmesi gerekir. Acil durum depolaması için arşiv klasörleri mevcuttur.

Aperture, kullanıcıların yeniden başlatmadan farklı kataloglardaki projeler arasında hızla geçiş yapmalarını sağlar. Daha dinamiktir ve gerekirse albümleri veya projeleri ayrı kitaplıklar olarak dışa aktarır. Diyafram ayrıca Kasaya erişir, böylece orijinaline bir şey olması durumunda dosyanın güvenli bir kopyası geri yüklenebilir.

5. Görüntü işleme

RAW görüntüler her iki platform tarafından da işlenebilir. Bu gibi görüntüleri işlerken ikisini karşılaştırırken kullanıcı deneyimi yaklaşık olarak aynıdır.

Lightroom’un Aperture’a göre geliştirilen tek avantajı lens düzeltme paneliydi. Gerekli diyafram açıklığı gibi lens sorunlarını manuel olarak düzeltmek yerine Lightroom, kullanıcılara en boy oranlarını ve perspektif ayarlarını otomatik olarak sıfırlama fırsatı verir. Bir fotoğrafın belirli bölümlerini vurgulamak için kırpma, hataları azaltma ve hatta dereceli filtreler ekleme de paketin bir parçasıdır.

Tamamlandığında, her iki seçenek de sosyal ağlarla entegrasyona izin verir, bu nedenle yeni görüntüleri paylaşmak, bulutta gerçekleşen paylaşım da dahil olmak üzere basit bir işlemdir.

Adobe Lightroom vs Diyafram: hangisi daha iyi?

Yeni bir fotoğraf yönetimi çözümü arıyorsanız, tek seçeneğiniz Adobe Lightroom. Apple artık indirme için Diyafram sunmuyor.

Ancak, daha eski bir Apple ürünü kullananlar için Aperture’da bulunabilecek bazı avantajlar var. Bununla birlikte, çoğu kişisel tercihe bağlıdır ve platformun devam eden gelişiminin durduğu gerçeği de vardır.

Bugün kullanıma sunulan yeni Apple fotoğraf yönetimi araçları var, ancak tutarlılık için Adobe Lightroom dikkate alınması gereken bir üründür.