Adobe Premiere Pro vs Sony Vegas Pro

Hem Adobe Premiere Pro hem de Sony Vegas Pro’nun ortak birçok yardımcı programı ve aracı vardır. Film şeridi gösterimleri, zaman çizelgesi gösterimleri ve ses efektleri ve geçişlerle birlikte tam ekran oynatma alacaksınız. Görsel efektler, video geçişleri ve morf efektleri de her iki platformda da mevcuttur.

Bu benzerlikle, Adobe Premiere Pro ve Sony Vegas Pro arasındaki tartışmada incelenecek ne gibi farklılıklar var?

Yeni başlayanlar için, kullandığınız işletim sistemi kararınızı etkileyecektir. Sony Vegas Pro, yalnızca Windows’a özel bir üründür. Premiere Pro, bir iOS sürümü sunar ve Windows üzerinde de çalışabilir.

İşte bu tartışmada dikkate alınması gereken bazı ek önemli noktalar.

1. Arayüz ve düzenleme

Adobe Premiere Pro, arayüzü aracılığıyla daha geniş bir düzenleme seçeneği yelpazesi sunar. Sony Vegas Pro ile karşılaştırıldığında, Adobe kullanıcıları 3D düzenleme, video geçiş düzenleme ve animasyon araçları alacak.

Sony Vegas kullanıcıları, Adobe tarafından sunulmayan görsel efekt düzenleme fırsatlarına sahiptir.

Sony çok çeşitli düzenleme seçenekleri sunmasa da kullanım kolaylığı göz önünde bulundurulmalıdır. Vegas Pro’nun arayüzünün öğrenilmesi çok daha kolaydır ve herkesin hemen hemen bir proje üzerinde çalışmaya başlamasına olanak tanır.

Adobe daha kapsamlı bir sistemdir, ancak kullanılabilen karmaşık becerileri öğrenmek zaman alır.

Eksiksiz bir sisteme ihtiyacınız varsa Premiere Pro’yu seçin Hemen başlamak istiyorsanız Vegas Pro’yu seçin.

2. İş akışı

Adobe Premiere Pro, uzun vadeli bir düzenleme çözümü sunar. Vegas Pro, uzun vadeli uyumluluk pahasına kullanıma hazır bir düzenleme çözümü sunar.

Ortalama bir insan için düzenleme, ilerici bir yaklaşım gerektirir. Başladığınızda, hemen anlayabileceğiniz bir iş akışı sağlayan bir şey istiyorsunuz. Bu, vizyonunuzla nihai bir ürün yaratarak bir adımdan diğerine geçmenizi sağlar. Vegas Pro’nun sunduğu şey budur.

Nihai projenize daha fazla karmaşıklık eklemeye hazır olduğunuzda ne olur? Sonunda Premiere Pro’ya ihtiyacınız olacak.

İş akışı açısından, bu alana yeni başlıyorsanız, Premiere Pro’yu öğrenmek için zaman harcamak Vegas Pro’yu öğrenmekten daha mantıklıdır. Bu, sizi birden fazla iş akışı sistemini kullanmayı öğrenmekten kurtaracaktır.

İş akışı gereksinimlerine zaten aşina iseniz, her iki platform da ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Nihai kararınız büyük olasılıkla işletim sisteminize ve yapılandırmanızın donanım uyumluluğuna bağlı olacaktır.

3. Platform uyumluluğu

Her iki sistem de video düzenleme gereksinimlerinizi tamamlayacak bir dizi araca erişmenizi sağlar. Adobe, olması gerektiği kadar büyük veya küçük olabilen abonelik tabanlı bir hizmet sunar. Sony, projeniz için istediğiniz belirli özellikleri seçmenize olanak tanıyan katmanlı bir hizmet sunar.

Adobe Premiere Pro, Creative Cloud deneyiminin bir parçasıdır. Yıllık planda aylık 19,99 ABD Doları veya aylık planlarda aylık 29,99 ABD Doları karşılığında tek bir uygulama aboneliği olarak Premiere Pro’yu seçebilirsiniz. Her zaman uygulamanın en son sürümünü, kendi portföy web sitenizi, premium yazı tiplerini ve 20 GB’a kadar bulut depolama alanını alacaksınız.

Ayrıca, yıllık planla satın alındığında Adobe’den aylık 49,99 ABD Doları karşılığında “Tüm Uygulamalar” aboneliği satın alabilirsiniz. Ayrıca Adobe Stock’a bir abonelik ekleyebilir ve Adobe’nin şu anda sunduğu her şey için ayda 79,98 ABD doları ödeyebilirsiniz.

Vegas Pro 14 fiyatı 399$ ile 799$ arasında değişiyor. Giriş seviyesi fiyatı sadece temel bir düzenleme platformu sağlıyor. Gelişmiş metin ve başlık düzenlerine, bir 3B nesne birimine ve belirli renk filtrelerine erişmek istiyorsanız, orta sınıf veya birinci sınıf ürünü satın almanız gerekir. Giriş düzeyi düzenleme düzeyi ayrıca Blu-ray veya DVD yazma yazılımı sağlamaz.

Hangi seçenek sizin için en iyisidir?

Adobe Premiere Pro’nun sunduğu düzenleme sürecini ve iş akışını öğrenmek için zamanınız varsa, en iyi seçeneğiniz bu olacaktır. Vegas Pro’dan daha fazla özelliğe sahiptir, orta ila yüksek düzeyde düzenleme yapmanıza olanak tanır ve çevrimiçi bir abonelikle sizin için sürekli olarak en son sürüme güncellenir.

Vegas Pro, daha önce hiç edit yapmamış veya şu anda karmaşık bir sistemi öğrenmeye vakti olmayanların kullanabileceği bir seçenektir. Vegas Pro basit ve anlaşılırdır, ancak iş akışında basittir. Bu platformda profesyonel görünecek sonuçlar üretmeye devam edecek, ancak profesyonel olarak kurgulamak yerine gelişigüzel kurguluyor olabilirsiniz.

Her iki platformun da potansiyeli var, bu yüzden Apple ürünlerini kullanmadığınız sürece son seçim size kalmış.