Adobe Soundbooth vs Seçme

Adobe Audition, 2011’den beri piyasada olan Soundbooth’un yerini almıştır. Şu anda Adobe Creative Cloud’a dahildir, bu nedenle basit bir abonelik size ona ve Adobe’nin diğer tüm yaratıcı uygulamalarına erişmenizi sağlayacaktır. Modern bir ses düzenleme aracı arıyorsanız, Soundbooth’tan Audition’a yükseltme yapıp yapmadığınızı görebileceğiniz temel faydaları burada bulabilirsiniz.

1. Çok kanallı düzenleme sunar.

Yıkıcı düzenleme ile gerçek sesi değiştirmeden belirli parçalara veya bölümlere efektler ekleyebilirsiniz. Bu, doğru yaptığınızdan emin olmak için ses üzerinde sürekli değişiklikler yapabileceğiniz anlamına gelir. Çok kanallı iş akışı arayüzüne dışa aktarma, özellikle bit derinliği dışa aktarmalarınızı kodlama ayarlarınıza uyacak şekilde değiştirmeniz gerekiyorsa, alışmak biraz zaman alır, ancak bu Soundbooth’tan kesin bir yükseltmedir. Ayrıca müzik döngülerine de erişebilirsiniz ve düşük gecikmeli çok kanallı kayıt için kapsam vardır.

Soundbooth, çok kanallı düzenlemeye asla izin vermedi. Bunun yerine, her bir parçayı ayrı ayrı düzenlemeniz gerekiyordu.

2. Kayıt işaretleri içerir.

Sesi düzenlerken, pistte tam olarak nerede olduğunuzu bilmek zor olabilir. Audition, düzenleme işlemi sırasında konumlarını takip edebilmeniz için harici işaretçiler ekleme özelliğini etkinleştirdi. Bu, nokta düzenlemeyi çok daha kolay hale getirir. Sesi zaman damgalarına göre izlemeye alışkınsanız, Audition’ın nasıl performans gösterdiğini görmekten memnun olacaksınız.

Soundbooth, bu tür bir özelliği hiçbir zaman arayüzüne dahil etmedi, ancak çoğu zaman bunu yapacağına söz verdi.

3. Basit işlevsellik ile karmaşık ses düzenlemelerinin yapılmasına izin verir.

Audacity gibi bir aracı denemiş olabilirsiniz; bu, çapraz geçiş eklemek gibi basit düzenlemeleri gerçekleştirmek için çok sayıda adımı uygulamanızı gerektirir. Audition’da adımlar inanılmaz derecede basittir. Klipleri içe aktarın veya sesi düzenleyin, istediğiniz crossfade’i elde etmek için parçalarınızı katmanlayın ve işiniz bitti. Daha sonra crossfade’inizi istediğiniz zaman hareket ettirebilirsiniz, diğer araçlar bunu her zaman mümkün kılmaz.

4. Çalışma dosyalarınızı çok büyük olmayacak şekilde sıkıştırın.

Birçok ses düzenleme programı, sıkıştırılmamış bir WAV dosyasıyla kalmanız için ham sesi bir efekt dosyasına gömmenizi gerektirir. Bu, temel bir podcast için genellikle 2 GB’den büyük ses dosyalarını görüntüleyebileceğiniz anlamına gelir. Audition ile, ses imhası olmadığından parçalar ve klipler içinde sıkıştırma gerçekleşir. Sesiniz canlı olarak işlenir, bu nedenle ham sesi değiştirmenize gerek yoktur. Bu, Audition tarafından üretilen ses dosyalarının benzer programlardan %70’e kadar daha küçük olduğu anlamına gelir.

Soundbooth, Audition ile kıyaslandığında bile bu gerçek geçerlidir. Sabit disk alanınız sınırlıysa, Audition kullanmak isteyeceğiniz araçtır.

5. Hala video merkezli entegrasyon sunuyor.

Video prodüksiyonu ile çalışıyorsanız, Audition, Soundbooth’un en iyi özelliklerinden birini korumuştur. Audition’ı After Effects, Premiere Pro ve diğer video uygulamalarıyla kullanabilirsiniz. Geçiş sırasında ön ayarlarınız veya ek ses efektleriniz bile görünerek, tam gönderiden önce sesinizin nasıl olacağı konusunda size iyi bir fikir verir.

Ayrıca dikkate alınması gereken bazı dezavantajlar vardır.

Tam Adobe Creative Suite’e ayda yaklaşık 19,99 ABD doları karşılığında abone olabilirsiniz. Bu, Audition’a ve diğer tüm yaratıcı araçlara erişmenizi sağlar, ancak bu fiyatı almak için bir sözleşme imzalamanız gerekir. Ayrıca 349 $ ‘a doğrudan satın alabilirsiniz. Karşılaştırıldığında, ucuz veya ücretsiz olan başka ses düzenleme araçları da var.

Audition aynı zamanda profesyonel kalitede bir ses düzenleme aracıdır, ancak kaydettiğiniz sesin kalitesini artırmaz. Ham sesinize dahil edilebilecek birkaç sıkıştırıcı olmasına rağmen, bu araç kötü bir ses kaydı kaydetmeyecektir.

Ayrıca, herkesin isteyemeyeceği veya yapamayacağı bir zaman yatırımı gerektirebilecek iş akışı öğrenimine de sahipsiniz. Birçok ses editörü için, yazılımlarının yapması gereken tek gerçek iş, bazı temel kesme, kopyalama ve yapıştırma işlemlerini buraya veya oraya bazı efektler eklerken yapmaktır.

Anında bir ses düzenleme aracına ihtiyacınız varsa, Adobe Audition dikkate almanız gereken bir dizi avantaj sunar. Dezavantajlar dikkate alındığı sürece, Audition vs Soundbooth tartışmasında, daha eski bir bilgisayarda düzenleme yapmıyorsanız, Audition neredeyse her zaman kazanacaktır.