AliExpress yasal ve güvenli mi: Alıcılar için 15 ipucu?

AliExpress, tedarikçilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarını sağlayan Çin merkezli bir çevrimiçi pazar yeri web sitesidir. Başlangıçta işletmeden işletmeye satışa odaklanan şirket, şimdi her tür e-ticaret için hizmet sunacak şekilde genişledi. Birçok satıcı Çinli olmasına rağmen, aynı zamanda uluslararası bir müşteri pazarına yöneliktir.

Herhangi bir e-ticaret platformunda olduğu gibi, çevrimiçi alışveriş yaparken web sitesinin ve ürünlerinin meşruiyetinin yanı sıra kişisel güvenlik hakkında sorular olabilir. Büyük sorular, AliExpress’in yasal ve güvenli mi yoksa bir dolandırıcı mı olduğu ve para biriktirmeye değer olup olmadığıdır. AliExpress’ten satın almayı düşünüyorsanız, düşünmeniz gereken 15 şey.

1. Çevrimiçi ortamda güvenli davranışlar sergilemek için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Tüm çevrimiçi satın alımlarda, kişisel ve finansal bilgilerinizi güvende tutmak için önlemler almalısınız. AliExpress ve Amazon / Target / Walmart / Etsy arasındaki büyük fark, örneğin, bir Çin işi olduğu için AliExpress ile iş yapmanın güvenliğidir. Çin, ABD veya Avrupa ile karşılaştırıldığında, şirketlerinin müşterilerinin kişisel ve finansal verilerini korumasını aktif olarak talep etmiyor.

Bu yüzden ondan satın alacaksanız, kendinizi korumak için elinizden gelen her şeyi yapın.

2. Kimden satın aldığınızı öğrenin.

AliExpress’in avantajlarından biri, doğrudan üreticiden satın alma yeteneğidir. Çoğu durumda bu, ürün fiyatlarının düşmesine yol açacaktır – üçüncü taraf bir perakendeciye ek nakliye maliyetlerinin olmaması nedeniyle tasarruflar doğrudan tüketiciye aktarılır. Ayrıca daha düşük işçilik maliyetleri olabilir ve fikri mülkiyetle ilgili bazı vergiler aynı şekilde tahsil edilmez.

Bununla birlikte, AliExpress satıcılarının çoğu Çinli şirketlerdir, ancak müşterilerinin çoğu değildir. Bu, satıcınızı tanımanızın veya satıcının, yerel bir mağazada veya tanınmış bir zincirde alışveriş yapıyormuşsunuz gibi itibarınızı korumak için yatırım yapmasının pek olası olmadığı anlamına gelir.

Bu, şirketin sizi dolandırmaya çalıştığı anlamına gelmez. Birçoğu yasal olarak gerçek ürünleri indirimli bir fiyata satıyor ve bu da pazarlık avcıları için büyük bir avantaj olabilir. Mesele şu ki: bilmiyorsun. Bu yüzden kimden satın aldığınızı unutmayın ve mümkünse araştırmanızı yapın.

3. Mağazanın puanını şüpheci bir şekilde gözden geçirin.

Tüm mağazalara, kimden satın alacağınızı değerlendirmenize yardımcı olabilecek bir derecelendirme atanacaktır. Bu derecelendirme genellikle “olumlu geri bildirim” yüzdesi olarak verilir. Doğrudan şirketin müşterilerinden aldığı yanıtlardan çıkarılır. Olumlu yorumlarla daha yüksek yanıt oranı, daha fazla müşterinin o satıcıyla iyi bir alışveriş deneyimi yaşadığı ve bunu başkalarıyla paylaşmaya istekli olduğu anlamına gelir.

AliExpress, hileli derecelendirmeleri ele almak için güçlü uygulamalara sahip olabilir veya olmayabilir. Puanlarını yayınlayan Çinli satıcılar dürüst olabilir veya puanlarını dürüst olmayan bir şekilde yükseltmek için arkadaşları veya çalışanları tarafından yapılan puanları yayınlıyor olabilir. Bilinmeyen bir satıcıdan çevrimiçi incelemeleri okuduğunuzda, derecelendirmelerin dürüst geri bildirim veren gerçek müşteriler olduğunu düşünüyorsanız, bir fikir edinmeye çalışmalısınız.

4. Ürün incelemelerini okuyun ve Çin e-ticaret sitelerinde “fırçalama” dolandırıcılığının yaygın olduğunu bilin.

Şirket puanına ek olarak, her ürünün yorumlarıyla birlikte yıldıza dayalı bir puanı vardır. Çoğu e-ticaret platformu bunun gibi bir derecelendirme sistemi kullanır ve tüketicilerin belirli bir ürünü birden beşe kadar derecelendirmesine ve isterlerse ek geri bildirim sağlamasına olanak tanır. Yorumların gerçek müşterilerden gelip gelmediğini anlamak için mağaza puanlarının yanı sıra yorumları da dikkatlice okumanız gerekecek.

“Fırçalama” dolandırıcılıkları, bir e-ticaret sitesini yanlış bir şekilde gerçek bir satın alma yapıldığını düşünmeye sevk eden ve böylece satıcının yanlış bir olumlu yorum bırakabilmesini sağlayan dolandırıcılıklardır. Son beş yıldır Çin e-ticaret sitelerinde yaygındılar ve şimdi 50 eyalette ABD’ye ulaştılar. (CNN)

5. Dikkatli ve dikkatli satın alın.

Online alışverişin en büyük dezavantajlarından biri, şahsen gidememenizdir. Bu çok kolay görünebilir, ancak satın aldığınız şeye bağlı olarak büyük bir engel haline gelebilir. Saygın bir satıcıdan çevrimiçi satın aldığınızda, ürünün düşündüğünüz gibi olacağına, web sitesinde iyi bir şekilde açıklanacağına ve sorun olması durumunda satıcının korumak için doğru şeyi yapacağına dair daha büyük bir güven duygusuna sahip olursunuz. senin itibarın.

AliExpress ile, ABD’de köklü isimleri olmayan, tanımadığınız Çinli satıcılardan alışveriş yapıyorsunuz. Yerel veya tanınmış bir markadan daha az kaybedecekleri var.

6. Değer ve fiyat arasındaki ilişkinin farkında olun.

Bahsettiğimiz gibi, AliExpress’teki ürünler rakip web sitelerine göre daha düşük maliyetli olma eğilimindedir. Bunun için yasal ve makul açıklamalar var, en bariz olanı genellikle doğrudan bir üreticiden veya toptancıdan satın almanız ve orta adamı kesmenizdir.

Bu, pahalı veya özel bir ürün için kuruş ödemeyi beklemeniz gerektiği anlamına gelmez. Çevrimiçi “dolandırıcılık” satıcılarının yaygın bir hilesi, markalı bir ürünü, diğer yasal perakendecilerden beklediğinizden çok daha fazla olan derin bir indirimle tanıtmaktır. Bu, markayı gerçekten alamadığınızı veya satın aldığınız ürünü veya özellikleri alamadığınızı gösteren bir kırmızı bayrak olabilir.

Eski deyişi duymuşsunuzdur: “Gerçek olamayacak kadar iyiyse, değildir.”

7. Sahte ürünler satın almaktan sakının.

Büyük indirimlerin yanı sıra, fiyatı ne olursa olsun AliExpress’te satın aldığınız tüm ürünlere özellikle dikkat edin. Yaygın bir uluslararası e-ticaret dolandırıcılığı, bir markanın reklamını, aslında bir taklit veya taklit olduğunda yapmaktır.

Satıcı, pahalı bir marka satın aldığı yanılsamasını yaratacaktır, ancak gerçekte ucuz bir taklitçi satın almaktadır. Bu can sıkıcı olabilir ve bunun gibi aldatıcı iş uygulamaları herhangi bir çevrimiçi satıcının veya platformun itibarına zarar verebilir.

Ürünleri hakkında doğru ve dürüst bilgi vermek her zaman satıcıya bağlıdır, ancak sepetinize bir ürün eklemeden önce, ürün açıklamasını dikkatlice okumak, ürün fotoğraflarına yakından bakmak ve müşteriyi okumak dahil olmak üzere araştırmanızı yapmalısınız. Bekledikleri ürünü alıp almadıklarını görmek için incelemeler.

8. Teknoloji satın alırken dikkatli bakın.

AliExpress’te teknoloji ile ilgili ürünler satın almak hakkında konuşmak için özel bir yorum yapmaya değer. Bazen sağlayıcılar bir tür özellik vaat eder, ancak başka bir özellik sunar. İndirimli ürünlerin tam olarak düşündüğünüz gibi olmayabileceğini unutmayın.

Örneğin belirli bir işlemciye sahip bir bilgisayar satın alabilirsiniz ancak ürünü teslim aldığınızda farklı ve kalitesiz bir işlemciye sahip olduğunu görüyorsunuz. Teknoloji satın alımınızdan belirli bir kalite seviyesi bekliyorsanız, indirimli olarak satın alınan ürünler, saygın satıcılardan satın alınan markalı ürünlerden daha düşük kalitede olabilir. AliExpress ile veya satıcıyı tanımadığınız veya satıcıya güvenmek için bir nedeniniz olmadığı herhangi bir satıcıyla çevrimiçi alışveriş yaparken bunu aklınızda bulundurun.

9. Yalnızca AliExpress’te iş yapın (harici işlem yok).

Çoğu web sitesi, işletmelerin sağladıkları e-ticaret platformları dışında işlem yapmasını ve ayrıca müşterilerin harici işlemler başlatmasını yasaklar. AliExpress bir istisna değildir.

İşlemlerinizi platform içinde tutmak, tüm tarafların AliExpress tarafından belirlenen ticari hüküm ve koşullarla korunmasını sağlar. Bu korumalar, şirketin yararına bazı korumalar olmasına rağmen, öncelikle müşteriyi korumak için uygulanmaktadır.

Platform dışında iş yapıyorsanız, bu korumalar geçerli değildir ve AliExpress satışın meşruiyetini veya kişisel bilgilerinizin güvenliğini garanti edemez. Dolandırıcılıklara ve dürüst olmayan reklamlara karşı çok daha savunmasız hale gelirsiniz ve bir sorununuz olduğunda başka çareniz olmaz.

Alt satırda: Bir sağlayıcı, platform dışında iletişim kurmanızı veya farklı bir yöntemle para göndermenizi isterse, o sağlayıcıyla işinizi bırakın.

10. Teslimat için haftalarca beklemeye hazır olun.

AliExpress’te satış yapan şirketlerin büyük çoğunluğu Çin merkezlidir. Bu, satın aldığınız ürünlerin Çin’den gönderildiği anlamına gelir, bu nedenle nakliye süreleri alışık olduğunuzdan çok daha uzun olduğunda şaşırmayın.

Amazon ve Walmart gibi birçok perakendeci, çevrimiçi alışveriş yapanları satın aldıkları ürünlerin neredeyse anında teslim edilmesini beklemeye şartlandırdı. Bir veya iki günlük nakliye, norm haline geldi ve karşılaştırıldığında bir veya iki haftalık bekleme süresi bile uzun görünüyor.

AliExpress üzerinden satın alırken, bu ürünlerin uluslararası nakliye programlarına tabi olduğunu unutmayın. Tedarikçi, hava veya gemi nakliyesini haklı çıkarmak için yeterli ürüne sahip olana kadar bekleyebilir ve ayrıca bunları uluslararası gümrük kanallarından işlemesi zaman alacaktır. Gönderimle ilgili maliyetler, diğer web sitelerinde karşılaştığınız tipik “ücretsiz gönderimden” çok daha yüksek olabilir.

Bu, AliExpress ürünleri için daha düşük fiyatlar için ödünleşmelerden biri olabilir. Düşük maliyet birkaç hafta daha beklemeye değerse, istediğinizi elde etmek için bu tamamen kabul edilebilir bir uzlaşma olabilir. Sadece olası olumsuzlukların farkında olun.

11. Maliyetinize ithalat vergileri eklenecektir.

Yurtdışındaki bir şirketten satın almanın bir başka gizli maliyeti de daha yüksek vergi tahsilatıdır. Uluslararası olarak gönderilen herhangi bir ürün, uluslararası ticaretle ilgili ücretler nedeniyle ithalat ve ihracat vergilerine tabidir. Bu ithalat vergileri genellikle, alıcı ülkenin hükümeti tarafından toplanan ürünün değerinin yüzdesi olarak değerlendirilir.

Uluslararası bir şirketle alışverişe alışkın olmayanlar için bu “gizli” ücretler, kafa karışıklığına ve hayal kırıklığına yol açabilir ve şirket için olumsuz yorumlara neden olabilir. Ancak bu ücretler, uluslararası iş yapmanın gerekli bir parçasıdır. Bazı şirketler, yasal olabilecek veya olmayabilecek bu ücretleri almaktan kaçınmanın yollarını bulmaya çalışabilir. Seçtiğiniz sağlayıcının bu ücretleri nasıl değerlendirdiğini veya ticari uygulamalarının ne kadar meşru olduğunun kanıtı olarak değerlendirmediğini düşünün.

12. İade politikasını kontrol edin ve süre sınırlarına kesinlikle uyun.

AliExpress, platformunda Ücretsiz İade Hizmetine katılan ürünlere sahiptir. Tüm makaleler yapmaz. Satın aldığınız ürün kampanyaya katılırsa, ürününüzü belirli koşullara ve sıkı sürelere tabi olarak iade edebilirsiniz. “Ücretsiz İade Hizmeti”nin detayları müşterinin bulunduğu coğrafyaya göre değişiklik göstermektedir. Kıta Amerika Birleşik Devletleri’nden (Alaska, Hawaii, Porto Riko vb. değil) bir müşteriyseniz, öğenizi saklamak veya iade etmek isteyip istemediğinize karar vermek için “zamanında teslimat tarihine” ek olarak 15 gününüz vardır. herhangi bir nedenle.

İade etmek istiyorsanız izlemeniz gereken bir süreç var ve iade talebinizin onaylanması için 2 gün kadar beklemeniz gerekiyor. AliExpress iade talebinizi onayladıktan sonra 5 gün içinde iade etiketinizi almak için tıklamazsanız, davanız kapatılacak ve yeniden açamayacaksınız. Bu, artık Ücretsiz İade Hizmeti için uygun olmayacağınız anlamına gelir.

Buna karşılık, Amazon, onları aradığınızda iadeleri hemen onaylar (veya reddeder) ve ihtiyacınız olursa size hızlı bir şekilde bir iade etiketi gönderir (veya bir QR kodu ile iade edebilirsiniz). Amazon’un genellikle 30 günlük bir iade penceresi vardır, ancak iade aralıklarının genellikle 31 Ocak’a uzatıldığı Kasım ayında başlar.

Bir siparişteki bir ürün için Ücretsiz İade Hizmetini zaten kullandıysanız ve bu siparişten başka bir ürünü iade etmeniz gerektiğini fark ederseniz, iade kargo ücretinizi kendi ödemeniz gerekir. Ürünü büyük olasılıkla Çin’e geri göndereceğiniz için, ürünü geri göndermek için ilk etapta aldığınızdan daha yüksek nakliye ücreti ödemeniz gerekebilir. Bunun nedeni genellikle satıcıların, tipik bir tüketiciden daha fazla miktarda ürün göndererek daha düşük fiyatlandırma alacaklarıdır. Sonuç olarak, ürününüzün fiyatına bağlı olarak iade etmek finansal açıdan mantıklı olmayabilir.

13. Para iade garantisi için adımları ve katı zaman sınırlarını dikkatlice takip edin, aksi takdirde şansınız kalmaz.

AliExpress para iade garantisine sahiptir. Müşteri ürünü asla almazsa, tedarikçi reklamını yaptığı ürün hakkında dürüst değilse veya ürünün kendisiyle ilgili başka önemli sorunlar varsa para iade garantisi devreye girer.

Takip etmeniz gereken katı ve acil bir süreç var. Öncelikle satıcıyla iletişime geçmelisiniz. Bu, muhtemelen Çin’deki küçük bir işletme sahibiyle iletişime geçeceğiniz anlamına gelir. İkincisi, sorun çözülmezse AliExpress aracılığıyla bir talepte bulunun. Bu talebi, siparişinizin tesliminden itibaren 15 gün içinde veya siparişinizin detaylarında belirtilen “paketin alındığına dair onay süresi”nin sonunda yapmanız gerekmektedir.

Bu 15 gün içinde bir talepte bulunmazsanız, n. adımda sorunu çözmeye çalıştığınız Çinli şirketin insafına kalmış olursunuz. 1. Başka bir deyişle, şansınız kalmadı.

Bir işlemi tamamlarken belirli seçenekleri seçerek, bazen satıcıyla çalışmaktan kaçınabilir ve geri ödeme talebinde bulunmak için doğrudan AliExpress ile çalışabilirsiniz. Bu, takip sürecini biraz daha kolaylaştırabilmesi için emanet hizmetini kullanmanın başka bir nedeni olabilir.

14. Emanet hizmetini kullanın.

Emanet hizmetleri, ödemelerin güvenli ve emniyetli olmasını sağlamanın büyüyen bir yöntemidir ve öncelikle ödeme yapanların bilgilerini korumak için vardır.

AliExpress’in platformunda alışveriş yaparken sağladığı emanet hizmetini kullanmak, doğrudan satıcıyla işlem yapmak yerine bir “emanet” hesabına ödeme yaptığınız anlamına gelir. Ana güvenlik avantajı, kişisel bilgilerinizin hiçbir zaman sağlayıcı tarafından görülmemesidir; paranız AliExpress tarafından aracı olarak tutulur.

Diğer bir önemli fayda, yatırdığınız paranın, satın aldığınız ürünü aldığınızı ve memnun kaldığınızı onaylayana kadar emanet hizmeti tarafından tutulmasıdır. Bu aynı zamanda bir sorun yaşamanız veya herhangi bir nedenle ürünü iade etmeniz gerektiğinde para iadesi almanızı da çok daha kolay hale getirir.

15. Sizi korumak için yasal sisteme veya yasalara güvenmeyin.

Özellikle ABD/İngiltere/Avrupa/Avustralya veya benzeri ülkelerden gelen bir müşteriyi düşünmek, ancak Çinli olmayan herhangi bir müşteri için, AliExpress tarafından veri ihlali veya platformlarındaki herhangi bir işlem nedeniyle zarar görürlerse, uluslararası bir avukat edinmelisiniz. adalet ara.

Çin’deki yasalar Batı ülkelerindekilerden farklıdır. Uluslararası bir avukatın avukatlık ücretleri, uğradığınız zarara kıyasla muhtemelen çok pahalı olacaktır ve nitelikli bir uluslararası avukatla bile (Aralık 2022 itibariyle muhtemelen saatte 800 dolardan fazla olan oranlarda), adalet garanti edilmekten çok uzak olacaktır. .

Sonuç

AliExpress kendi başına bir aldatmaca mı? Hayır, ancak platformda dolandırıcılık var. AliExpress güvenli mi? Satıcılara bakın. Çinli satıcılar, tüketicinin korunması için Amerikalı veya Avrupalı ​​satıcılar gibi düzenlenmemiştir. İnternette nereden ve nasıl alışveriş yapacağınıza karar verirken daha emin kararlar alabilmeniz için yukarıdaki sorunları aklınızda bulundurun.