Amazon’un 14 Temel Değeri – Misyon ve Vizyon Beyanı

Hemen hemen tüm şirketlerin, işletmelerine ve çalışanlarına rehberlik edecek bir misyon ve vizyon beyanı vardır. Bazı durumlarda, günlük eylemlerden işe alım süreçlerine kadar her şeyi bilgilendirebilecek bir dizi temel değere de sahip olacaksınız. Dünyanın en büyük ve en karlı şirketlerinden biri olan Amazon’un da bir misyon / vizyon beyanı ve ne tür çalışanları işe almak istediğini gösteren “liderlik ilkeleri” dediği bir dizi var.

İşte bu 14 ilke ve bunların daha geniş birleşik vizyon ve misyon ifadelerinizle nasıl ilişkili olduğu.

Misyon ve vizyon beyanı

Amazon’un web sitesine göre, 1995 yılında piyasaya sürüldüğünde, “müşterilerin çevrimiçi olarak satın almak istedikleri her şeyi bulabilecekleri ve keşfedebilecekleri ve müşterilerinize mümkün olan en düşük fiyatları sunmaya çalıştığı, dünyadaki en müşteri merkezli şirket olma” misyonuna sahipti. . “

Bu Amazon için hala geçerli olsa da, bugün dünya çapında milyonlarca müşteriye sahip olduğu ve ayrıca satıcıları, içerik oluşturucuları, geliştiricileri ve işletmeleri olduğu bir noktaya geldi. Bu grupların her birinin farklı ihtiyaçları vardır.

Amazon bunu kabul etse de, açıkça gözden geçirilmiş bir vizyon veya misyon beyanı yayınlama ihtiyacı hissetmedi. Bunun yerine, bir yenilikçi olarak işleri farklı şekilde yapar. Bu durumda, her bir çalışandan (herkesin “lider” olması beklenir) ne istediğinizi açıklayan 14 ilkenize odaklanırsınız.

Amazon Temel Değerleri

1. Liderler müşteriye takıntılıdır.

Herhangi bir işte, içsel bir bakış açısıyla başlamak kolaydır; Başka bir deyişle, önce ürününüzü veya diğer teklifinizi düşünün ve ardından müşteriye ulaşana kadar satır boyunca çalışın. Amazon için ilk prensibi müşteriyle başlayıp geriye doğru çalışmaktır.

Müşterinin nasıl düşündüğü ve hissettiğiyle ilgili kendi kendini ilan eden bu “takıntı”, tüm Amazon liderlerinin müşteriyi düşünerek başladığı için, müşterilerde derin ve kalıcı bir güven inşa etmeyi amaçlar.

2. Liderler sahiplenir.

Şirketler, etki alanlarını sınırlayan bir “silo” yaklaşımının dışında düşünmeye başlıyor. Amazon, tüm çalışanlarının yalnızca belirli ekiplerine atanmış olanları değil, tüm şirketin sahipliğini üstlenmesini bekler. Çalışanlar, kararlarının ve çalışmalarının tüm şirketi nasıl etkileyeceğini düşünmeli ve kısa vadeli ivme yerine kalıcı değer yarattıklarından emin olmalıdır.

3. Liderler icat eder ve basitleştirir.

Yenilik, tüm Amazon çalışanları için anahtardır. Şirket, yeni şeyler denemeye, fikirleriyle başkalarını şaşırtmaya ve neredeyse her yerden ilham almaya istekli insanlar arıyor. Ayrıca, bu yenilik, anlaşılması ve uygulanması kolay bir şekilde üretilmeli ve sunulmalıdır.

Basit ama güçlü bir fikir her zaman karmaşık bir planı gölgede bırakır ve hedef ulaşılamaz görünse veya yol olağandışı görünse bile, çalışanlar taahhütte bulunmalı ve hayallerini gerçekleştirmelidir.

4. Liderler çok haklı.

Bu, çalışanların her günün her saniyesinde doğru ve kesin olmaları gerektiğini değil, sağduyuya sahip olmaları ve bunları kullanmaları gerektiğini söylemenin başka bir yoludur.

“Haklı” olmak, neyin işe yarayıp neyin yaramayacağına dair iyi bir içgüdüye sahip olmaları ve çeşitli seçenekler sunulduğunda, neyin en iyi sonuçları doğuracağını hemen ayırt etmeleri gerektiği anlamına gelir. Bu aynı zamanda güçlü bir işbirliği unsuru içerir ve “doğru” kararı vermeden önce herkesin sesinin duyulmasını sağlar.

5. Liderler öğrenir ve merak ederler.

Fikirler ve ilham her türlü yerden gelebilir. Amazon çalışanlarının yaşam boyu öğrenenler olması bekleniyor. Belirli bir alanda kimlik bilgileri, eğitim veya deneyimle gelmeleri, tüm kariyerleri boyunca kendilerini o alanla sınırlamaları gerektiği anlamına gelmez.

Ayrıca mevcut bilgi tabanınıza güvenmemeliler, bunun yerine endüstri trendlerinin önünde kalmalıdırlar. Yeni öğrendiklerinin, mevcut deneyimlerinin ve sorunlarının nasıl aşılabileceği konusunda sürekli dikkatli olmalıdırlar.

6. Liderler en iyiyi işe alır ve geliştirir.

Amazon, organizasyonu içinde mükemmelliği tanımaktan gurur duyar ve mükemmel olma potansiyeline sahip insanları gördüğünde her zaman içeriden terfi etmeye hazırdır. Her işe alım kararının, her bölümün genel performansını iyileştirmesi beklenir.

Bu aynı zamanda mevcut yönetim yapısı içinde mentorluk ve liderlik eğitimi için de geçerlidir; Çalışanların bir gün kendileri de lider olabilecekleri anlayışıyla lider olarak büyümeleri ve olgunlaşmaları beklenir.

7. Liderler en yüksek standartlarda ısrar ederler.

Mükemmellik bardır ve başka hiçbir şey tatmin edici değildir. Amazon için yalnızca en yüksek ürün kalitesi, en yüksek güvenilirlik ve hizmet sunumu ve günlük faaliyetlerde en yüksek mükemmellik derecesi kabul edilecektir.

Bu standartlar dışarıdan bakanlar için mantıksız görünebilir, ancak tüm çalışanlar Amazon’a katılarak bu standardı taahhüt eder. Sorunlar ortaya çıkarsa, daha sonra hiçbir şeyi etkilememeleri için hemen ve tamamen ele alınır ve hatalar veya kazalar her zaman bir tür olumlu öğrenme deneyimiyle sonuçlanır.

8. Liderler büyük düşünür.

Cesur talimatlar ve büyük hedefler, Amazon’da günün sırasıdır. Şirketin her seviyesindeki çalışanlar, mümkün olduğunu düşündüklerinden daha büyük hedeflere ulaşmalıdır, çünkü büyüklük için çabalamak ve daha azını kabul etmek, size başarmak için en iyi şansı verir. Çalışanlar ikinci en iyiyle yetinmeye istekliyse, genellikle bunu elde edeceklerdir. Amazon, yukarı doğru mükemmellik çizgisini ancak sınıra kadar genişleterek sürdürebilir.

9. Liderlerin eyleme geçme eğilimleri vardır.

Şirketlerin karar vermesi uzun zaman alabilir. Pazar payı veya kar marjları, hızlı eyleme ve pazara teslimata bağlı olduğunda, bu gecikmeler yıkıcı olabilir. Amazon çalışanlarının fırsat doğduğunda hızla harekete geçmesi bekleniyor.

Bu “eylem yanlılığı” hiçbir kursun değişmez olmadığı anlamına gelmez; Kararlar değiştirilebilir, hatta iptal edilebilir, ancak korku veya belirsizlikten dolayı beklemek kabul edilemez.

10. Liderler tutumludur.

Yaratıcılık, verimlilik ve evet, “tutumluluk”, Amazon çalışanlarını tanımlaması gereken kelimelerdir. Bu, kalite pahasına maliyetlerin feda edilmesi gerektiği anlamına gelmez; Yüksek kaliteli bir ürün sunmak, maliyetten bile daha önemlidir.

Bununla birlikte, mükemmelliği sunmak için ne kadar harcadığınızı paylaşmak için aşırı büyük bir bütçeye sahip olmak kesinlikle gereksizdir. Daha azıyla daha fazlasını yapmanın yolları varsa, liderler bunu yapmanın bir yolunu bulmalıdır. Bu, ellerindeki fonların ve kaynakların sorumlu temsilcileri olarak kendilerini mükemmelliğe adadıklarını gösterir.

11. Liderler güven kazanır.

İster şirket ile müşterileri arasında ister kendi çalışanları arasında olsun, her şirket için güven esastır. Amazon, söz konusu güven olduğunda yüksek standartlara sahiptir. Gerçek bir dürüstlük imajı sunarak her konuda güvenilir olmaya çalışır.

Bu aynı zamanda savunmasız ve dürüst olmak, eleştiriye ve yoruma açık olmak ve gerektiğinde hatayı kabul etmeye istekli olmak anlamına gelir. Ayrıca kendi düşünce ve görüşlerinizi belirtirken yapıcı bir şekilde açık sözlü olmayı vurgular.

12. Liderler derinlere dalar.

Yeni fikirlere ve bir şeyler yapmanın yollarına açık olmaya benzer şekilde, Amazon çalışanlarının hem büyük resme hem de daha küçük ayrıntılara odaklanması gerekiyor. Etki alanınızın dışında hiçbir şey yoktur; dikkat etmeleri ve işin gerektirdiği her şeyle çalışmaya istekli olmaları gerekir.

Bu, kendi iş yüklerinizi ve ayrıca işletmenin genel başarısını ve iyi performans gösterme yeteneğini dikkatle izlemek anlamına gelir. Görünür bir tutarsızlık varsa, çalışanlar bağlantının kesilmesinin dibine inebilmeli ve gerçek resmi keşfedebilmelidir.

13. Liderlerin bir omurgası vardır, ancak anlaşmazlıklara rağmen taviz verirler.

Bu çelişkili bir nokta gibi görünebilir, ancak her şey açıklık ve dürüstlük üzerine kurulu derin bir işbirliği ruhuna bağlıdır. Farklı görüşler her zaman saygıyla ifade edilmelidir, ancak çalışanlar barışı korumak için bunları saklamamalıdır.

İçtenlikle yapılırsa anlaşmazlıklara izin verilir ve teşvik edilir, ancak bir uzlaşmaya varılıp nihai bir karar verildikten sonra herkesin talimatları izlemesi beklenir. En azından itirazlarının duyulduğunu ve saygı duyulduğunu bilerek bunu yapabilirler.

14. Liderler sonuç üretir.

Her işte olduğu gibi Amazon da çalışanlarının olumlu sonuçlar üretmesini bekler. Bunun doğrudan satışlara, ürün veya hizmet hattında iyileştirmelere veya büro işlerinde daha yüksek verimliliğe yol açması fark etmeksizin, her çalışan kalite, zamanında ve işlerine yatırım yaparak yüksek değer yaratmalıdır. İşler plana göre gitmese bile kilometre taşları kilometre taşlarıdır ve mazeretlere müsamaha gösterilmeyecektir.

Sonuç

Liderlik sorumluluğunu her çalışana vermenin yanı sıra bir dizi yol gösterici ilkeye sahip olmak, bir şirketin misyonunu sadakatle yerine getirmesi ve hedeflerine ulaşması için benzersiz bir yoldur. Amazon’un liderlik ilkeleri, onların çok başarılı olmalarına yardımcı oldu ve muhtemelen şirketi mevcut yükseliş yolunda tutacak.