Araç kiralamanın 10 artısı ve eksisi

Yeni bir araba satın almak yerine, kiralama olasılığı vardır. Burada gerçekten evrensel olan doğru ya da yanlış bir cevap yoktur, bu nedenle araba kiralamanın artılarını ve eksilerini tartmak size ve neye ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. Bu kadar çok değişken söz konusu olduğunda, bu kilit noktalar, şu anda hangi seçeneğin sizin için en uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

Araç kiralamanın avantajları

1. Aylık ödemeler genellikle daha düşüktür.

Araç kiralamada finansman olmadığı ve taşıt kredisi oluşturulmadığı için her ay faiz ödemesi yapılmasına gerek yoktur. Sadece aracın kiralama süresi boyunca kullanım bedeli vardır. Nihai sonuç, çoğu müşteri için daha düşük bir toplam aylık ödemedir ve bu da, genel bir aracı satın aldıklarından daha iyi kullanmalarına olanak tanır.

2. Değer kaybı yoktur.

Leasing, araç sahiplerinin de sahip olduğu amortisman endişelerini ortadan kaldırır. Kira süresi sona erdiğinde, araç müşteriye teslim edilir veya satışa sunulur. Aynı aylık maliyet karşılığında kiralanan araç daha yeni bir modelde teslim edilebilir. Bu, müşterilerin yatırımlarında değer kaybetme endişesi olmadan her zaman araç teknolojisindeki en son gelişmelerden yararlanmalarını sağlar.

3. Peşinatlar yönetilebilir.

Bir araç satın alırken, gerekli krediyi güvence altına almak için %20-30 peşinat ödenmesi gerekebilir. Araç kiralarken, sadece kira bedelini peşin olarak ödersiniz. Bunun yerine, peşinat genellikle aracın değerinin %5 ila %10’u kadardır. Birkaç bin dolar kulağa çok fazla gelmese de, modern ekonomide birçok hane için olabilir.

4. Kredi puanı her zaman önemli değildir.

Borç veren finansmanı onaylamasa bile araç kiralamak mümkündür. Bir kiralamanın hüküm ve koşulları geleneksel finansmandan farklıdır. Kötü kredi durumlarında kira ödemeleri tipik olarak daha yüksek olsa da, sonuç genellikle, eğer bir kredi verilirse, yüksek faizli bir taşıt kredisi ödemekten çok daha iyidir.

5. Düzenli bakım ücretleri karşılanabilir.

Araç sahip olunan değil, kiralanan bir araç olduğundan, düzenli bakım masraflarını sizin yerinize aracın mülkiyeti karşılayabilir. Bu, sözleşmenin ayrıntılarına bağlıdır, bu nedenle imzalamadan önce sözleşmenin ayrıntılarını dikkatlice okumak önemlidir.

araba kiralamanın zararları

1. Her zaman aylık ödemeler olacaktır.

Bir araç satın alındığında, kredi sonunda ödenir. Bu, herhangi bir aylık ödeme olmaksızın aracın mülkiyeti ile sonuçlanır. Ancak, bir araç kiralandığında, işleme dahil olan herhangi bir gayrimenkul olmadığı için her zaman aylık bir ödeme olacaktır. Bu nedenle, gayrimenkul genellikle cazip bir seçenek olarak kabul edilir.

2. Daha yüksek sigorta primleri var.

Araç kiralama ile ilgili sorun, sigorta kapsamının sizin çıkarlarınızı olduğu kadar araç sahibinin de çıkarlarını koruması gerektiğidir. Bu nedenle poliçenin değerinin artırılması gerekir ve bu da zorunlu primlerin yükselmesine neden olur. Aslında aradaki fark, aylık kiralama ile aylık kredi arasındaki ödeme farklılıklarını ortadan kaldırabilir.

3. Kiralama sonunda çok büyük mali cezalar olabilir.

Çoğu ceza, bir araçta sürülen mil sayısını içerir. Standart kiralama, her yıl sürülebilecek belirli bir mil sayısını içerecektir. Sözleşme sonunda araç teslim edildiğinde, izin verilen miktarı aşan mil miktarı için mil başına belirli bir sabit ücret tahsil edilecektir. Mil başına sadece 0.25$’da bile, 5.000 mil aşım 1.250$’lık bir ücretle sonuçlanacaktır.

4. Aşırı aşınma ve yıpranma ayrıca ek ücretlere neden olabilir.

Çocuklar ve evcil hayvanlar bir araçta son derece sert olabilirler. Kiralanmış bir aracı kişisel mülk olarak görme ve ona öyle davranma eğilimindedirler. Bu, normal aşınma hükümlerini aşan dökülmeler, küçük yırtılmalar ve diğer olası hasarlar anlamına gelir. Böyle bir durumda, kiralamanın sağlayabileceği tasarrufları ortadan kaldırabilecek ek ücretler kiralamanın sonunda geçerli olabilir.

5. Yine de büyük onarımlar için ödeme yaparsınız.

Araba kullanırken bir daireniz varsa, onu tamir ettirmek için yine de ödeme yapmanız gerekecektir. Arabanın sahibi siz olmasanız bile, birçok büyük onarım genellikle sizin sorumluluğunuzdadır. Niye ya? Çünkü onarım ihtiyacı yaratıldığında onların gücündeydi.

Araba kiralamanın artıları ve eksileri, belirli hanelerin bundan faydalanabileceğini gösteriyor, ancak bazıları bunun yerine mülkiyeti düşünmek isteyebilir. Bu artıları ve eksileri ihtiyaçlarınıza göre tartın ve nasıl devam edeceğiniz konusunda bilinçli bir karar verebilirsiniz.