Asla Yalnız Yemeyin Hızlı Özet: 3 Dakikada 15 İlke

Never Eat Alone, Keith Ferrazzi’nin 2005 tarihli bir kitabıdır. Öncelikle iş adamları ve kadınları için, ancak nihayetinde sosyal ağlarının kalitesini artırmak isteyen herkes için başarılı ağ oluşturma ve ilişkilerin sırlarını sağlar.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 Başarı

tanıştığınız insanlar ve birlikte yaptıkları şeyler Ferrazzi’ye göre hayatınızdaki başarı, büyük ölçüde tanıştığınız insanlar ve birlikte yaptıklarınız tarafından tanımlanabilir. Bu, doğru insanlarla tanışmanın ve harika iş arkadaşları veya arkadaşlarla işbirliğinin, yaşam memnuniyetinin tüm yönlerinde yalnız çalışmaktan daha fazla temettü ödeyeceğini söylemenin başka bir yoludur.

# 2 İnsanlar size düşündüğünüzden daha fazla yardımcı olabilir

Muhtemelen, kitabın tüm önermesi, insanların size düşündüğünüzden daha yumuşak faydalar sağladığı fikri etrafında toplanıyor. Mentorlar, nihai başarınızdan yeteneğinizden daha fazla sorumludur ve akranlarınızın rehberliği, düşmekten veya çok fazla hata yapmaktan ziyade başarıya giden yolda kalmanıza yardımcı olabilir.

# 3 Ağ oluşturmanın bir amacı vardır

Sıradan sosyal tanıdıklar bulma açısından ağ oluşturma var ve sonra sizi hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek insanlarla bağlantı kurmak için tasarlanmış amaçlı sosyal medya var. Ağ oluşturmanın gerçek potansiyelinden yararlanmak için sizin kadar başarılı veya sizden daha başarılı insanları bulmanız ve onlarla gerçek bağlantılar kurmanız gerekecek.

# 4 Cömertlik anahtardır

Ferrazzi’nin bir diğer önemli fikri, cömertliğin genel başarıda büyük bir faktör olduğudur. Cömertçe vermelisiniz ve başkalarının cömertliğini kabul etmeye son derece istekli olmalısınız. Bu, insanları bir araya getirir ve güvene ve karşılıklı yardıma dayalı ilişkiler ve kurumlar oluşturur. Cömertlik bir zayıflık olmaktan çok uzaktır; ağları süper etkili yapan şey budur.

# 5 Kimse tek başına başarılı olamaz

Ferrazzi, kendini yaratan adam efsanesinin yardımcı olmaktan çok zararlı olduğunu iddia ediyor. Gerçek şu ki, ona göre, hiç kimse tek başına başarılı olamaz ve tüm değerli çabalar, birbirini destekleyen ve bir proje veya işletmenin tam potansiyeline ulaşmasına yardımcı olan ekipler tarafından gerçekleştirilir.

# 6 Dünyanın yapabilecekleri hakkında endişelenme

Size Teklif Edin Ferrazzi, herkese dünyadan ve akranlarından ne alabilecekleri konusunda endişelenmeyi bırakmalarını tavsiye ediyor. Bunun yerine, dünyaya ne ekleyebileceğinize veya yaşıtlarınıza ne verebileceğinize odaklanmanız gerektiğini önerir. Başkalarının hayatlarına değer katarak, kendi hayatınız daha değerli hale gelecek ve sonunda size de fayda sağlamak için geri dönecek bir cömertlik sistemine ilham verecek.

# 7 Ağınız kim olduğunuzu belirler

Gerçekte kim olduğumuz, bireysel bir imajdan ziyade, kimi tanıdığımız ve zamanımızı kiminle geçirdiğimiz tarafından tanımlanır. Örneğin, kendimizi sağlıklı ve mutlu insanlarla çevrelersek, kendimizi hem sağlıklı hem de mutlu bulmamız daha olasıdır. Aksine kendimizi olumsuz insanlarla kuşatmak yollarımızı zorlaştıracaktır.

# 8 Hedef, son teslim tarihi olan bir rüyadır

Bu küçük fikir, başkalarıyla yeni bağlantılar kurarken ve yaşam hedeflerinizi tanımlarken çok önemlidir. Hayallerinizin pratik ya da gerçekçilikten uzaklaşmasına izin vermemeniz önemlidir. Bunun yerine, gerçekçi olarak neyi başarabileceğinize odaklanın – tüm hedef ölçütlerini veya zafer koşullarını elde edebileceğiniz net bir plan taslağı.

# 9 Tutkunuzu bulun

Birçok insan, tutkularını gerçekten keşfetmeden hedeflerini tamamlamaya veya hayallerinin peşinden gitmeye çalışır. Gerçekten arkanıza yaslanıp neyi gerçekten sevdiğinizi ve neyi iyi yaptığınızı düşünmek, tutkunuzu bulmanızı ve iyi bir yaşam yaratma yolunda önemli ilerleme kaydedecek değerli hedefler oluşturmanızı sağlayacaktır. Sadece kalabalığı takip etmeyin; Bunun yerine, hedeflerinizi düşünün ve etrafınızı sizin gibi insanlarla kuşatın.

# 10 3 Denetçiler

Ferrazzi, bir “kişisel danışma kurulu” oluşturmanın herkes için iyi bir fikir olduğunu özellikle tavsiye ediyor. Bu, eylemlerinizi gerçekten belirledikleri anlamına gelmez, ancak destek veya denetim için güvenebileceğiniz güvenilir arkadaşlara sahip olmak çok önemlidir. Kendisini destekleyebilecek, denetleyebilecek ve sorumlu tutabilecek üç arkadaş veya akıl hocası seçmenizi tavsiye ediyor.

# 11 Kaybolma

Bir ağ kurarken, asla çok uzun süre veya iyi bir açıklama yapmadan kaybolmamaya çalışın. Söylendiği gibi gözden uzak, akıldan uzak. İster çalışan ister yönetici olun, istasyonunuzun üstünde ve altında olanlarla konuşmanız ve her zaman yeni bağlantılar kurmanız gerekir.

# 12 50 kişi

Ferrazzi, herkesin günde en az 50 kişiyle konuşmasını özellikle tavsiye ediyor. Bu, ağ kaslarınızı harekete geçirmek için yeterince yeni sosyal aktivite edinmenizi ve kuruluşunuzun her düzeyinde uygun şekilde görülmenizi sağlar. Ağınıza ne kadar çok odaklanırsanız, o kadar büyük ve iyi olur.

# 13 Konuşmacı olun

Başkalarını dinlemek ve geri bildirimleri almak söz konusu olduğunda becerileri geliştirmek her zaman iyidir. Ancak kendinden emin ve güvenilir bir konuşmacı olmak daha da önemlidir. Konuşmacılar diğer insanlarla daha kolay tanışır ve ağlarını genişletir. Bu durumdan yararlanmak için konferanslarda veya toplantılarda konuşma fırsatları aramalısınız.

# 14 Uzman olun

Tutkunuz ne olursa olsun, bu konuda uzman olmak iyi bir fikirdir. Uzmanlar, hangi konuda konuşurlarsa konuşsunlar, doğaları gereği otoriteye sahiptirler. Bu onların astları ve üstleri ağlarını daha da etkili bir şekilde büyütmelerini sağlar. Uzmanlar ayrıca daha fazla yaşam doyumuna sahiptir ve kendi alanlarındaki diğer uzmanlarla tanışmayı daha kolay bulacaktır. Böyle bir olumlu geribildirim döngüsü, genel olarak hayatta başarı için harikadır.

# 15 Zayıf bağlar önemlidir

Sosyal ağınızdaki zaten güçlü bağlantılar önemliyken, zayıf bağlar daha da kritiktir. Tanıdıklar veya iş arkadaşları gibi ilişkileri içerir. Yeni bilgiler, fikirler ve iş fırsatları bulmanıza yardımcı olacakları için bu ağ ilişkilerine odaklanın. Ana ağınızdan daha fazla, sosyal ağınızı genişletmenize ve ağlardan yeni avantajlar elde etmenize yardımcı olacaklar.

Asla Yalnız Yemeyin En İyi 10 Sözü

  1. “Her alanda, özellikle de iş dünyasında başarı, insanlara karşı değil, insanlarla birlikte çalışmaktır.”
  2. “Gerçek ağ oluşturma, diğer insanları daha başarılı kılmanın yollarını bulmakla ilgiliydi.”
  3. “Fark ettim ki, yoksulluk sadece finansal kaynak eksikliği değildi; Kendinizden daha fazlasını yapmanıza yardımcı olabilecek insanları izole ediyordu.”
  4. “Tanıdıkların kim olduğunu belirler: nasıl hissettiğini, nasıl davrandığını ve neyi başardığını.”
  5. “Şu anda hayatın neresinde olursanız olun ve bildiğiniz her şey, hayatınızda etkileşimde bulunduğunuz fikirlerin, deneyimlerin ve insanların sonucudur.”
  6. “İnsan hırsları Japon sazanları gibidir; çevrelerinin büyüklüğü ile orantılı olarak büyürler. Hayallerimizin büyüklüğü ve misyonumuzla ne kadar temas halinde olduğumuza göre başarılarımız da büyüyor” dedi.
  7. “Bence yaptığınız her konuşma, gerçek benliğinizi ortaya çıkarma riskini almak için bir davettir.”
  8. “Ağınız kaderinizdir, ortaya çıkan sosyal ağlar ve sosyal bulaşma teorisi alanlarında yapılan birçok çalışma tarafından desteklenen bir gerçektir. Etkileşimde bulunduğumuz insanlar biziz”.
  9. “Zamanınızı ve uzmanlığınızı vererek ve özgürce paylaşarak pasta herkes için büyür.”
  10. “Arkadaşlık, iki kişinin geçirdiği zamanın niceliğinden değil, niteliğinden oluşur.”