Ayakkabı Köpeği 3 Dakika Özeti: Alınan 15 Ders + PDF

Shoe Dog: A Memoir by the Creator of Nike, Nike’ın kurucu ortağı Phil Knight’ın 2016 tarihli bir anı kitabıdır. Nike spor şirketinin en eski köklerinden dünyanın en karlı ve tanınmış şirketlerinden biri olarak başarısına kadar olan tarihini anlatıyor.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 İlk başta işler zordu

Nike’ın şu anki başarısına rağmen, şirketin ilk on yılları finansal zorluklarla boğuştu. Şirket başlangıçta Blue Ribbon Sports olarak adlandırıldı ve 1980’de halka açılmadan önce yaklaşık 20 yıl iflasın eşiğindeydi ve Knight’ın batma konusunda endişelenmesine gerek kalmayacak kadar finansal olarak güçlü hale geldi.

# 2 Hedef her zaman kaliteydi

Muhtemelen Nike’ın rekabetin geri kalanını yenmesinin en önemli yollarından biri, kalite ve yeniliğe sürekli odaklanmasıydı. Knight ve ekibi, çok düşük fiyatlarla çok sayıda kalitesiz ayakkabı üretmek yerine her zaman ürünlerinin kalitesini artırmanın yollarını arıyorlardı. Knight’ın kendisi, ne işe yaradığını bulmak için birçok günlerini ayakkabılarını parçalayarak ve monte ederek geçirdi.

# 3 Knight tanıtımla ilgilenmiyordu

Phil Knight, başlangıçta reklamcılıktan çok etkilenmedi ve şirket planlarındaki değerini anlamadı. Nike büyük ölçekli reklam kampanyalarından kâr etmeye başladığında bile Knight bu fikirleri tam olarak desteklemedi ve büyük reklamlar için bir yatırım getirisi görmedi. Ancak, bu genel reklamcılıkla aynı şey değildir.

# 4 Knight, sporcu sponsorluğuna odaklandı

Knight, geleneksel reklamcılıktan ziyade, markanın sözcüsü ve ikonu olmaları için farklı sporcuları işe almaya odaklandı. İlk başarılı atlet imzası, günün en popüler koşucularından biri olan ve Nike ayakkabılarını kamuoyunun bilincine taşıyan Steve Prefontaine ile oldu. Tanınmış bir tenis oyuncusu olan John McEnroe, şirket için bir başka büyük tanıtım zaferiydi.

# 5 Knight / Nike Adidas’ı sevmedi

Özellikle ilk günlerde Knight, ilham almak için Adidas’a ve ana rakibine döndü. Adidas’ı küçümsediği ve pazara hakim olmaları nedeniyle çok kibirli olduklarını düşündüğü için şirketle olumsuz bir ilişkisi olduğu söylenebilir.

# 6 Şövalye ve yabancı işgücü

Nike’ın yurtdışında çok fazla işçi çalıştırdığı bilinmesine ve beraberinde getirdiği ahlaki ikilemlere rağmen, Knight’ın kendisi Nike’ın bu işçiler için fabrika koşullarını iyileştirdiğini iddia ediyor. Ayrıca yabancı ülkelerden gelen işçilere daha fazla para ödemek istediğini, ancak yerel yönetimlerin çoğu zaman araya girdiğini iddia ediyor. Nike’ın diğer birçok uluslararası şirkete kıyasla yabancı işgücü için altın standart olduğuna dikkat çekiyor.

# 7 Harika Bir Takım Oluşturun

Knight, başarısının çoğunun ekibinin mükemmelliğinden geldiğini anlatıyor. Harika ayakkabılar yapmasına ve harika reklam kampanyaları yaratmasına izin veren tüm alanlarda ve uzmanlık alanlarında süper yıldızlarla çevriliydi. Knight kitabında birkaç çalışandan özel olarak bahseder ve şirketin genel başarısının büyük bir kısmını onlara borçludur.

# 8 Asla pes etme

Knight bu tavsiyenin haddini aştığını biliyor, ancak kendisi erken dönemde biraz zorlandı ve bir işi ayakta tutmanın çok, neredeyse imkansız, zor olduğunu hissetti. Bu nedenle Knight, ciddi bir mücadeleye girişen veya çaba sarf eden herkesin başarıya ulaşana kadar asla vazgeçmemesi ve zorlukların üstesinden gelmemesi konusunda uyarıyor.

# 9 Anlayana kadar “rol yap”

Knight’ın önceki zaferlerinin çoğu, kendisinden çok daha fazla güce veya paraya sahip insanlarla karşılaştığında yansıttığı güvenden kaynaklandı. Zirveye ulaşmak için birçok deneyimli girişimcinin bulunduğu toplantı odalarına girmesi ya da birçok kez büyük miktarlarda borç alması gerekiyordu. Bu zaferleri başarılıymış gibi davranarak elde etti… ve sonunda oldu.

# 10 Gençken dünyayı dolaşın

Phil Knight, 20’li yaşlarının başında dünyayı dolaşmanın hem genel bilgeliği hem de bilgisi açısından büyük fayda sağladığına inanıyor. Bunu yapma imkanına sahip olan herkesin, birincil kariyerlerine başlamadan önce bilgi ve deneyimlerini özümsemek için başka ülkelerde de zaman geçirmesini tavsiye eder.

# 11 Şans büyük bir rol oynadı

Hikayenin çoğu Knight ve diğerlerinin Nike’a getirdiği sıkı çalışma ve ustalığa odaklansa da, genel başarısında şansın büyük bir rol oynadığını da kabul ediyor. Bir şeye bağlı kalmak size iyi şanslar için daha fazla şans verdiğinden, bunlardan bazıları ısrardır. Ancak, şansın iş başarısı için temel belirleyici faktör olduğu inkar edilemez.

# 12 Bir hikaye anlatıcısı olun

ait hikayeleri en ünlü reklam kampanyaları birçoğu ve pazarlama Nike zaferleri hikaye bir vurgu gelmektedir. Knight bunu kabul ediyor ve hatta hikayeyi iyi bir hikayenin gücü ve potansiyelinin bir örneği olarak oldukça iyi işleyerek kendi anılarında hikaye anlatımına odaklandığını gösteriyor. Bunu kendi ürünleriniz ve reklam kampanyalarınız için harika bir etki için kullanın.

# 13 Kitlenizi anlayın

Sattığınız ürün veya pazarlama kampanyanız ne olursa olsun, başarılı olmak için hedef kitlenizi anlamanız gerekir. Bu genellikle yaptığınız veya sattığınız ürün türlerinden ne istediğinizi araştırmak ve düşünmek anlamına gelir. Kitlenizi anlamak, daha başarılı ve onu deneyimleyen herkese kişisel hissettiren bir pazarlama kampanyası tasarlamanıza yardımcı olacaktır.

# 14 Daha yüksek amaçlı galvanizleme

Markanız açıkça sadece para için bir destek olamaz. Bunun yerine, markanız insanların daha yüksek bir nedene veya fikre inanmalarına yardımcı olmalı ve insanları daha yüksek bir amaca sevk etmelidir. Örneğin Nike için bu, insanlara daha zinde ve sağlıklı olmaları için ilham verebilir.

# 15 Nakliye, mükemmellikten daha iyidir

Piyasada yalnızca en mükemmel ürünleri bırakmak cazip gelebilir, ancak bu genellikle kötü bir fikirdir. Bunun yerine, her zaman mükemmellik için eşyalarınızı ertelemek yerine, tutarlı ürünler nakletmek ve bu ürünleri piyasaya sürmek için daha başarılı olacaksınız. Mükemmellik elde edilemez, ancak iyi bir iş çıkarırsanız ve ürünlerini zamanında teslim ederseniz müşteriler size güvenecektir.

En İyi 10 Ayakkabı Köpeği Alıntıları

  1. “İnsanlara bir şeyleri nasıl yapacaklarını söyleme, onlara ne yapacaklarını söyle ve sonuçlarıyla seni şaşırtmalarına izin ver.”
  2. “Korkaklar hiç başlamadı ve zayıflar yolda öldü. Bu bizi terk ediyor, bayanlar ve baylar. BİZ.”
  3. “Biri hakkında ne hissettiğini bilmenin en kolay yolu. Elveda de.”
  4. “Hayat büyümedir. Büyü ya da öl.”
  5. “Yalnızca sorunları gördüğünüzde, net olarak göremezsiniz.”
  6. “Hatırlanıyorsun,” dedi, kehanet edercesine, çiğnediğin kurallar için.”
  7. Dışarı çıkıp görmeden dünyaya nasıl iz bırakabilirim, diye düşündüm.
  8. “Beğen ya da beğenmeyin, hayat bir oyundur.”
  9. “Yeni başlayanların zihninde birçok olasılık vardır, ancak uzmanın zihninde çok az olasılık vardır. —Shunryu”
  10. “Onunla konuşmak kolaydı ve onunla konuşmamak kolaydı, bir arkadaşta eşit derecede önemli nitelikler. Bir seyahat arkadaşının olmazsa olmazı”.

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

Ayakkabı Köpeği PDF özetini indirmek için buraya gidin.