Babil’deki En Zengin Adam’ın kısa özeti (3 dakika) + PDF

Babil’deki En Zengin Adam, George S. Clason’ın 1926 tarihli bir kitabıdır. Başlangıçta yaklaşık 8000 yıl önce var olan antik Babil kentinde ortaya çıkan benzetmelerin merceğinden finansal tavsiyeler sağlar.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 Sıkı bir portföy için yedi tedavi

Kitaba göre, Babil’in en zengin adamı Arkad, hem bireylerin hem de genel olarak toplumun finansal büyümelerini ve başarılarını artırmak için kullanabileceği yedi önemli noktayı paylaşıyor. Bunlardan ilki, muhtemelen kitabın ana noktasıdır: “Şişmanlamaya başlayın.” Özünde, bu, önce kendinize ödeme yapmanız gerektiği anlamına gelir. Tavsiye, borcunuzu ödüyor olsanız bile, kazandığınız tüm gelirin yaklaşık %10’unu biriktirmeniz gerektiği anlamına gelir. Bu, önemli miktarda para biriktirmeye başlamanıza izin verecektir.

# 2 Kontrol giderleri

İkinci ana ders, ne kadar harcadığınızı kontrol etmekle ilgilidir. Modern bağlamda bu, zam aldığınızda yaşam tarzı enflasyonundan kaçınmak ve ne kadar para kazanırsanız kazanın kendi imkanlarınız dahilinde yaşamaya devam etmek anlamına gelir. Sırf yapabiliyorsun diye zihninizin sizi daha fazla para harcamaya teşvik etmesine izin vermeyin. Şansınız, satın almak istediğiniz yeni bir şeye gerçekten ihtiyacınız yok.

# 3 Altınınızı çoğaltın

Bu kitaptaki bir diğer önemli ders, daha fazla para kazanmak için mevcut para biriminizi kullanmakla ilgili. Bankada kalan ve size ekstra para kazandırmayan para aslında boşa gidecektir. Küçük ama akıllı yatırımlar yaparak ve bileşik faiz gibi şeylerden sonuna kadar yararlanarak başlamalısınız.

# 4 Hazinenizi kayıplardan koruyun

Kitap, müdürünüzü her türlü kayba karşı korumaya odaklanıyor. Bu, borsada kötü bir gün geçirmeniz durumunda akıllı yatırım kararları vermek ve paranızın çok büyük bir kısmını yatırmayı reddetmek anlamına gelir. Bir seferde çok fazla para harcamadan bir genel bakış elde edin ve risklerinizi dikkatli bir şekilde alın.

# 5 Evinizi bir yatırım yapın

Yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biri kendi evinizin içine yatırım yapmaktır. Sonunda, sahibine tüm hayatınız için ödeme yapmak yerine, sonunda eşitlik olacak ödemeler yapıyor olmalısınız. Bu aslında Clason’ın ağırlıklı olarak mülk tarafına yaslandığı eski “kendine sahip olmak ve kiralamak” tartışmasının bir tekrarıdır.

# 6 Gelecekteki gelirinizi güvence altına alın

Kitaptaki hikayeler, emeklilik planlaması ve sigortaya yatırım yapma fikrini ele alıyor. Bugün kazandığınız tüm parayı harcamayın; büyük tasarruf edin ve alacakaranlık yıllarınızda rahatça yaşamak için yeterli paranız olduğundan emin olun.

# 7 Kazanma yeteneğinizi artırın

para İster kendinizi daha fazla istihdam edilebilir hale getirin, ister daha fazla iş becerisi öğrenerek, kendinizi her zaman daha fazla para kazanabileceğiniz pozisyonlara koymalısınız. Daima işleri kabul etmeli veya derslere katılmalı, defnenize güvenmek yerine daima kendinizi geliştirmelisiniz. İlerlemeye devam etmenize yardımcı olacak spesifik, ölçülebilir hedefler belirleyin.

# 8 Altının Beş Yasası

Bu benzetmelerin bir diğer önemli yönü, yukarıda bahsedilen altının beş yasasıdır. Bu yasaların ilk üçü servet yaratmaya odaklanır ve yukarıda bahsedilen önceki kurallara çok benzer. Son iki yasa, paranızın nasıl kaybolabileceğinden bahseder. Kitap özellikle bilmediğiniz şeylere yatırım yapmaktan ve romantik arzularınızın yatırım fırsatlarınızı engellemesine izin vermekten kaçınmanız gerektiğini söylüyor.

# 9 Başarı için paraya ihtiyacınız var

Neredeyse hiç kimse hedeflerini güvence altına almak için gerekli para olmadan hayallerine veya tam potansiyeline ulaşamaz. Clason, esasen, bir iş adamı olmakla ilgilenmiyor olsanız bile, hayatınızı dolu dolu yaşamak istiyorsanız, servetinizi nasıl düzgün bir şekilde yöneteceğinizi ve büyüteceğinizi öğrenmeniz gerektiğine dikkat çekiyor.

# 10 Deneyimsiz insanlardan tavsiye almayın A

Birçok insan, geçmiş başarınızı bilmiyorsanız görmezden gelmeniz gereken para tasarrufu ipuçlarına kendi yatırımlarını vermeyi sevecektir. Kitabın sözleriyle, sıradan bir işçiden finans veya tasarruf konusunda tavsiye almayın.

# 11 Kendinizi para hakkında iyi bilen insanlarla kuşatın

Sosyal çevreniz, alışkanlıklarınızı ve benzer düşünen insanlarla ilişki kurma yeteneğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır. Etrafınızı paranın nasıl işlediğini bilen ve çok kazanmış insanlarla çevrelemeye çalışmalısınız. Bu, başarı şansınızı artıracak ve sizi servet yaratmak için doğru zihniyete sokacaktır.

# 12 Hayatının tadını çıkar

Mümkün olduğunca servet biriktirmeye ve biriktirmeye odaklansanız bile, buradayken hayatınızın tadını çıkarmayı unutmamalısınız. Keyfi bir parasal hedefe ulaşmak için aşırı tasarruf etmeyin ve hayatın harika yönlerinden hiçbirine kendinizi kaptırmayın. Yürümek için ince bir çizgidir, ancak motive olmak çok önemlidir.

# 13 Cazip yatırımlardan kaçının

Birçok insan, yatırım fırsatının çarpıcı çekiciliği nedeniyle kendilerine çok pahalıya mal olan riskli yatırımlara çekilir. Bunun yerine, kısa vadeli veya tanıdık olmayan yatırımlar için hepsini riske atmak yerine, gelecekte temettü ödemesi muhtemel nispeten sıkıcı yatırım fırsatlarına odaklanmalısınız.

# 14 Servet gelirdir, banka bakiyesi değil

Banka hesabınızdaki toplam sayıya odaklanmak yerine, göreceli servet seviyenizi belirlerken devam eden gelirinizi göz önünde bulundurun. Sürekli olarak önemli miktarda para kazandığınız sürece, gelecekteki yatırımları ve tasarruf fırsatlarını planlayabilirsiniz.

# 15 Para iade garantisine sahip olun

Bir şeye yatırım yaparsanız veya arkadaşlarınıza ve ailenize borç para verirseniz, yatırımın iyi gitmemesi durumunda her zaman kendinize ödeme yapmanın bir yolunu bulmalısınız. Bu, kelimenin tam anlamıyla kendinizi geri ödediğiniz anlamına gelmez, bunun yerine, diğer uzun vadeli servet oluşturma hedeflerinizi etkilemeden kaybı hızla telafi etmek için yeterli gelire sahip olmak anlamına gelir. Basitçe söylemek gerekirse, hiçbir yatırım geminizi batırmamalıdır.

Babil’in en zengin adamından en iyi 10 alıntı

  1. “Nasihat özgürce verilen bir şeydir, ancak yalnızca sahip olmaya değer olanı almaya dikkat edin.”
  2. “Eylemlerimiz düşüncelerimizden daha akıllı olamaz.”
  3. “İyi bir arkadaştan akıllıca tavsiye istemenin hiçbir maliyeti yoktur.”
  4. “Arkadaşına yardım etmek istiyorsan, bunu arkadaşının yükünü kendine yüklemeden yap.”
  5. “Öğrenme iki türlüydü: biri öğrendiğimiz ve bildiğimiz şeylerdi, diğeri ise bize bilmediklerimizi keşfetmemizi öğreten eğitimdi.”
  6. “İrade, kendiniz için belirlediğiniz görevi yerine getirmek için sarsılmaz bir amaçtan başka bir şey değildir.”
  7. “İnsan ne kadar acıkırsa, zihni o kadar berrak çalışır ve ayrıca yemek kokularına karşı o kadar hassas olur.”
  8. “Bugün parlayan güneş, babanız doğduğunda parlayan güneştir ve son torununuz karanlığa girdiğinde de parlamaya devam edecektir.”
  9. “Asla bir zenginlik ölçüsü bulamamamızın nedeni. Hiç aramıyoruz.”
  10. “Zamana gelince, bütün insanlarda bolca vardır.”

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

Babil’deki en zengin adamın PDF özetini indirmek için buraya gidin .