Bağış toplamanın 10 artısı ve eksisi

Bağış toplama, kar amacı gütmeyen bir organizasyonun merkezi bir bileşenidir. Bununla birlikte, para toplamak için yeni yollar sunan kitle fonlaması platformları sayesinde, bağış toplama da ortalama bir insanın kendi evinden yapabileceği bir şey haline geldi. Gerekli fonları elde etme şansından en iyi şekilde yararlanabilmeniz için, ilk kampanyaya başlamadan önce para toplamanın artıları ve eksileri göz önünde bulundurulmalıdır.

Para toplamanın faydaları nelerdir?

1. Birçok fırsatı anlamak kolaydır.

İnsanların para bağışlamak için bir program, ihtiyaç veya hizmetle bağlantı hissetmeleri gerekir. Modern bağış toplama çabaları sayesinde, bu fırsatları anlamak çok kolaydır. Yerel bir iş indirim kartı, 5K koşusu veya yıllık gala galası olsun, insanlar ne alacaklarını bilirler ve bu da bağış teklif etmelerini kolaylaştırır.

2. Bağış toplama bir topluluk duygusu yaratabilir.

İster yerel bir pasta satışı ister Kickstarter’da bir grup projesi olsun, bağış toplama etkinliği, benzer düşünen insanları benzersiz bir topluluğa çekiyor. Katılımcılara sıkı çalışmalarıyla “alabilecekleri” ve dünya için iyi bir şey yaptıklarını hissettirebilecekleri bir şey verir.

3. Düzenlemeleri kolay olabilir.

Bu, özellikle ürün bağış toplama faaliyetleri için geçerlidir. Sadece ürünü al ve sonra sat, bu oldukça basit. Kitle fonlamasının başlaması da sadece birkaç dakika sürer. Bu, bağış toplama çabasının başarılı olması için herhangi bir hazırlık süresi gerekmediği anlamına gelmez, ancak başlangıç ​​aşaması genellikle hızlı olabilir ve insanların fon toplamada karşılaştıkları birçok engeli ortadan kaldırabilir.

4. Birçok fırsat yüksek düzeyde kâr sağlar.

Birçok bağış kampanyası, satılan ürünlerde %100’e varan kâr sağlar. Kitle fonlaması dünyasında, birçok bağış toplama fırsatı, toplanan son miktardan %3-9 oranında kesintiye tabidir. Bu, ihtiyacı olan insanlara veya projelere daha fazla para gitmesi anlamına gelir ve bağışçı topluluğun gerçek bir fark yarattığını hissetmesini sağlar.

5. Bağış toplama yılın herhangi bir zamanında olabilir.

Bazı bağış toplayıcılar tatillerde çalışmayı tercih eder. Diğerleri tatil araları arasında bir bağış toplamayı sever. İnternet sayesinde yılın herhangi bir zamanı bir bağış kampanyası başlatmak için iyi bir zamandır. Potansiyel katkıda bulunanların tüm dünyasına erişim ile hedefiniz, katkıda bulunma olasılığı en yüksek olanları ve bunu yapma olasılığı en yüksek olan zamanı hedeflemek olmalıdır.

Para toplamanın dezavantajları nelerdir?

1. Bağış toplama çok fazla satış gerektirebilir.

İndirim kartları sadece kendilerini satmaz. Etkili bağış toplama için kapıdan kapıya satışlar genellikle gereklidir. Kitle fonlaması platformlarında çok sayıda e-posta ve sosyal medya gönderisi gerekebilir. Neredeyse tüm kampanyalar için, birisinin bunu insanlara bildirmek için satması gerekir ve hiç kimsenin satış deneyimi yoksa bunu yapmak zor olabilir.

2. En yüksek bağışlar en eşsiz hikayelere gidiyor.

Birçok insan tıbbi faturalar için para toplar, ancak en çok kazanan kampanyaların benzersiz ve çoğu zaman trajik bir geçmişi vardır. Her yerde dolaşan bilgilerin olduğu bir dünyada öne çıkmazsanız, bağış toplamanız gerekli seviyelerde gerçekleşmeyecektir.

3. Birçok bağış toplama çabası gereksiz satın almalar yaratır.

Çoğu bağış toplama çabası, insanların sahip olması gereken şeylerden çok, sahip olunması iyi olan şeyleri içerir. Her hane 2 dolarlık bir şekerleme alamaz veya 300 dolarlık bir yatağa yatırım yapamaz. Kendi faturalarıyla boğuşan aileler için, faturalarını başkasının ödemesine yardımcı olma fikri neredeyse gülünç görünüyor.

4. Çoğu bağış toplama çabası çok sayıda gönüllü gerektirir.

Bu özellikle bağış toplama etkinlikleri için geçerlidir. Sunulacak bağış kampanyasının türünü planlamadan önce ihtiyaç duyulan gönüllü sayısını belirlemek gerekli olabilir. Bu nedenle, bağış toplama etkinliğine katılacaklarını umarak bilgi göndermek veya çocuklarıyla birlikte eve bilgi göndermek yerine insanlardan gönüllü olmalarını istemek faydalı olacaktır.

5. Satışlar, ödeme tercihlerine göre sınırlandırılabilir.

Günümüzde birçok kişi sadece ödemeler için banka veya kredi kartı kullanıyor. Diğerleri, mali durumlarını yönetmek için PayPal veya Bitcoin gibi dijital bir platform kullanıyor olabilir. Bir bağış toplama çabası nakit gerektiriyorsa, bu, insanların katılmasını zorlaştırabilir. Bunun tersi de doğrudur. Bir hane yalnızca nakit kullanıyorsa ve tek ödeme seçeneği çevrimiçi kart işleme platformuysa, katkıda bulunmak da zor olacaktır.

Bağış toplamanın artıları ve eksileri, pozitiflerin genellikle negatiflerden daha ağır bastığını göstermektedir. Elbette her kampanya başarılı olmayacak, ancak modern teknolojiler ve artan internet doygunluk oranları ile hemen hemen her kişi veya işletme para toplamaya başlayabilir ve bu, başkaları için çok fazla iyilik yapılabileceği anlamına gelir.