Baştan Çıkarma Sanatı Hız Özeti (3 Dakika): 15 Hızlı Çıkarım

Baştan Çıkarma Sanatı, Robert Greene tarafından 2001 yılında yazılan bir kitaptır. Sosyal gücü çeşitli merceklerle, ama özellikle baştan çıkarma ve erkeklerin ve kadınların hem cinsel alanda hem de ötesinde oynadıkları farklı roller aracılığıyla inceler.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 Baştan çıkarma seksten daha fazlasıdır

Kitabın en önemli anahtarlarından biri, baştan çıkarmanın sadece cinsel karizmadan çok daha fazlası olduğunu anlamaktır. Greene’in bakış açısına göre, baştan çıkarma genellikle başka bir kişiyi büyünüz altında tamamen etkilemekle ilgilidir. Bu nedenle baştan çıkarma sadece yatak odasında değil, siyasette, iş yerlerinde ve ötesinde de kullanılabilir.

# 2 Sürpriz anahtardır

Greene, tüm baştan çıkarıcıların sahip olduğu en önemli ortak özelliğin sürpriz unsuru olduğunu iddia ediyor. Bu, baştan çıkarıcıların hedeflerini dengede tutmalarına yardımcı olur ve onlarla sürekli olarak bir yenilik ve şehvetli macera havası ile sohbet eder. Baştan çıkarıcı olmak için, kendi davranışlarınıza ve konuşmalarınıza bir sürpriz duygusu aşılamalısınız.

# 3 Baştan çıkarıcıların dokuz kategorisi

Greene, baştan çıkarıcıların dokuz geniş kategorisi olduğunu belirtir. İlk üçü deniz kızı, tırmık ve ideal sevgilidir. Deniz kızı, adını klasik mitolojik literatürden alır ve yalnızca kadın rolüdür. Bir erkek için ideal fanteziyi temsil ederler. Bir tırmık, dikkat ve arzu için evrensel kadın ihtiyaçlarından bahseden yalnızca erkek bir arketiptir. İdeal sevgili, hem erkekler hem de kadınlar için fantezileri temsil eder ve her iki cinsiyeti de ortadan kaldırabilir.

# 4 Züppe, doğal ve seksi

Sonraki üç arketip de ilginçtir. Bir züppe, sosyal roller ve beklentilerle oynamayı reddeder ve başkalarına gerçekten özgür olmak için neye ihtiyacı olduğunu gösteren benzersiz bir imajını iyileştirir. Bu, sosyal rolleri tarafından kapana kısılmış hisseden birçok insan için çekicidir. Doğallar dürüst, spontane ve genellikle biraz çocuksu, onları çekici yapan da bu. Çapkın kadınlar genellikle hile yapar ve yer değiştirir, beklentilerimizle savaşır ve sonuç olarak daha arzu edilir hale gelirler.

# 5 Büyüleyici, karizmatik, yıldız

Büyücü, insanları rahat ettirir ve muhatabının en iyi özelliklerini kendileri yerine yüceltir. Bu onları birçokları için çekici kılar. Karizmatik, içten dışa güven, amaç ve cinsellik yayar. Birçok insan anında onlara aşık olur. Yıldızlar, genellikle iç fantezilerimizi yansıtan, onları çekici kılan göz alıcı ve çılgın hayatlar yaşarlar.

# 6 Baştan çıkarıcı davranışlar

Benzer şekilde Greene, çekici olmayan birkaç baştan çıkarıcı davranış olduğuna dikkat çekiyor. Romantizmden neredeyse tamamen kaçınan ve sonuç olarak çok açık sözlü insanlar yaratan kabalık veya vahşet bunlardan biridir. Gerdanlıklar çok fazla sevgi üretir ve hedefinizin boğuluyormuş gibi hissetmesine neden olabilir. Moralizerler inanılmaz derecede ciddidir ve genellikle şaka yapamazlar ve çoğu zaman diğer kişiyi suçlu hissettirirler.

# 7 Dar Vadiler, Bumblers, Rüzgar Torbaları Los

Tightwads, özellikle para söz konusu olduğunda, inanılmaz derecede sıkıdır. Bu, baştan çıkarıcı değildir, çünkü nadiren başkalarına hediye verirler. Kekemeler çok güvensizdir ve başkalarını korku veya endişe seviyelerine çekme eğilimindedir. Rüzgar torbaları inanılmaz derecede narsisttir ve çoğu zaman başkalarının ihtiyaçlarına veya fikirlerine dikkat etmezler.

# 8 Reaktörler, kaba, açgözlü domuzlar

jetler inanılmaz derecede mızmızdır ve genellikle her zaman şikayet ederek baştan çıkarıcı ruh halini öldürür. Kaba, baştan çıkarmanın veya diğer çekicilik unsurlarının özellikle ilginç ve genellikle çok ciddi olduğunu düşünmez. Ayrıca seksi iğrenç bulabilirler. Açgözlü domuzlar doğal olarak açgözlüdür ve verdiklerinden çok daha fazlasını alırlar.

# 9 Baştan çıkarıcı davranışlar sergileyebilirsiniz

Greene, çoğumuzun kişiliğimizin veya yetiştirilme tarzımızın bir sonucu olarak bu baştan çıkarıcı davranışlara sahip olduğunu kabul ediyor. Ama onları kendi içinizde bir kez fark ettiğinizde, onları düzeltmeye çalışabilir ve sonuç olarak daha baştan çıkarıcı olabilirsiniz.

# 10 Baştan çıkarma süreci

İster romantik ister politik bağlamda baştan çıkarmanın dört ana aşaması vardır. Öncelikle doğru kurbanı seçmeli ve onu kendi dünyasından ayırmalısınız. Bu, bir kişinin baştan çıkarma açısından neye karşı savunmasız olduğunu anlamayı ve davranışlarını buna göre uyarlamayı içerir. Arzu nesnesi olarak görünürken sahte bir güvenlik duygusu yaratacak ve karışık sinyaller göndereceksiniz.

# 11 İkinci aşama – Yanlış yolda sürüş

Baştan çıkarma sürecinin bir sonraki aşaması, kurbanlarınızın ilgisini çektikten sonra gerçekleşir. Bu aşamada kurbanlarını tamamen büyüsüne kaptırır ve onları dönüşü olmayan bir noktaya getirir; ya romantik bir bağlamda ya da onlardan politik ya da iş için bir iyilik istemek. Ayrıntılara dikkat etmek ve kafa karışıklığı ekmek için sözlerinizi ve eylemlerinizi kullanabilirsiniz.

# 12 Üçüncü Aşama – Uçurum

Son aşama her şeyi derinleştirir ve eşinizin duygularına hitap eder. Bu aşamada, normalde hedefinizin sınırlarının dışında olan davranışları ve sınırları keşfedebilirsiniz. Zevkle acıyı karıştırın ve biraz doğrudan veya kaba olmaktan korkmayın.

# 13 Dördüncü Aşama: Harekete Geçin

Kurbanınızı tamamen baştan çıkardıktan sonra, şimdi onlara sizi takip etmeleri için yer vermelisiniz. Bu, fiziksel yemlerin kullanımını ve kendi engellemelerinizi ve endişelerinizi bırakmayı içerebilir. Alternatif olarak, hedefinizin baştan çıkarıcı türüne bağlı olarak cesur bir hamle yapmanız gerekebilir.

# 14 Bazı ortamlar daha iyidir

Greene, bazı ortamların emme için diğerlerinden çok daha iyi olduğunu açıklıyor. Teatral niteliklere sahip veya çok sayıda parlak, gösterişli dekorasyona sahip mekanlar, çocuksu ve rüya gibi düşünceleri tetikledikleri için özellikle etkilidir. Güçlü duygusal sembolizm yüklü olanlar için mistik ortamlar da mükemmeldir.

# 15 Sen de baştan çıkarılabilirsin

Bu kitabı okurken, yukarıda açıklanan aynı baştan çıkarıcı tekniklere karşı savunmasız olmadığınızı düşünmek kolay olabilir. Ancak tüm insanlar baştan çıkarmaya karşı savunmasızdır ve yalnızca aktif olarak baştan çıkarıldığınızı kabul ederek kendinizi başka birinin büyüsünden kurtarabilirsiniz. Bu nedenle, farklı baştan çıkarma tekniklerini ve nasıl savunmasız olabileceğinizi anlamak, baştan çıkarma durumlarından kaçınmanın ve kendi baştan çıkarma güçlerinizi en büyük etkiniz için kullanmanın en iyi yoludur.

Baştan Çıkarma Sanatından En İyi 10 Alıntı

  1. “Duygularımız söz konusu olduğunda, çoğu zaman olayları olduğu gibi görmekte güçlük çekeriz.”
  2. “İnsanlar toplumda taktıkları maskelerden daha karmaşıktır.”
  3. “Dünyada çok az gizem vardır; çok fazla insan tam olarak ne hissettiğini veya ne istediğini söylüyor.”
  4. “Hüzün her türlüsü de baştan çıkarıcıdır, özellikle muhtaç ya da acınası olmaktan çok derinlere kök salmış, hatta manevi görünüyorsa, insanları size çeker.”
  5. “Din bu evreni insanlaştırır, kendimizi önemli ve sevilmiş hissetmemizi sağlar. Bizler, kontrol edilemeyen dürtüler tarafından yönetilen, görünürde sebepsiz yere ölen hayvanlar değiliz, yüce varlığın suretinde yaratılmış yaratıklarız ”.
  6. “Din, varoluşun en büyük merhemidir çünkü bizi kendimizden alır, bizi daha büyük bir şeye bağlar.”
  7. “Direniş veya engellerle karşılaşmıyorsanız, onları yaratmalısınız. Hiçbir baştan çıkarma onlarsız ilerleyemez.”
  8. “Bir erkek ne kadar güzel olursa olsun bir kadından sıkılır; farklı zevkler ve maceralar için can atıyor.
  9. “Zihnime, aklıma gelen ilk akıllıca ya da aptalca fikri takip etme özgürlüğü veriyorum.”
  10. “Annesinin sevgili çocuğu olduğu için deneyimlerinden yola çıkan Freud’a göre, şımarık çocukların hayatları boyunca kendilerine eşlik eden bir güvenleri vardır.”