Bir bağ kurmak ve yönetmek için 20 kıdemli ipucu

İster bağınızla yeni başlıyor olun, ister onu daha iyi hale getirmenin yollarını arıyor olun, bu 20 ipucu sizi olmanız gereken yere götürecektir.

# 1. Hemen hedefler belirleyin

Planınız bağ kurmaksa şaraphane açmanıza gerek yok. Üzümler, pazarın tadını çıkarması için çeşitli uygun ürünler haline getirilebilir. Yerel mağazalarda reçel ve jöle yapabilir, meyve suyu yapabilir veya sofralık üzüm satabilirsiniz. Bu tür bir işe başladığınızda kuş yemi bile yapabilirsiniz. Ne tür üzüm ekeceğinizi veya asmalar olgunlaşmaya başladığında kaç tane yetiştirmeniz gerektiğini bilmeniz için erkenden neyi başarmayı umduğunuza dair net bir vizyona sahip olmanıza yardımcı olur.

# 2. Büyüme mevsimini bilin

Tipik büyüme mevsiminizin uzunluğu, mülkünüz için sahip olduğunuz asma seçeneklerini etkileyecektir. Kuzey ikliminde yaşıyorsanız, Valiantlar sizin için deli gibi büyüyecek, ancak kendine özgü lezzetleri fermantasyon sürecine pek uygun değil. Bu, meyve suyu, reçel ve jöle üreteceğiniz anlamına gelir. Araziniz için çeşit seçerken, elde edebileceğiniz büyüme oranını iş hedeflerinizle dengelemek, genel başarınızın kritik bir bileşeni olacaktır.

# 3. Araziyi Hazırlayın

Asmalar, mükemmel drenaja sahip olmaları için ellerinde bir eğim olmasını tercih ederler. Batı güneşine maruz kalan bir eğiminiz varsa, ters yöne bakmaktan daha iyi bir büyüme deneyimine sahip olacaksınız. Sıcak yaz güneşi, meyvenin olgunlaşmasına ve büyümesini teşvik etmesine yardımcı olmak için gereklidir. Yolun %100’ünde bir bağ fırsatına girmeden önce, doğru seviyede drenaja sahip olduğunuzdan emin olmak için bir sızma testi yapmanız faydalı olacaktır. Bu kesinlik olmadan asma dikmek, olumlu sonuçlar vermeyen maliyetli bir yatırım olabilir.

# 4. Yönünüzü bilin

Asmalarınızın, mülkünüzün izin verdiği maksimum güneşe maruz kalma seviyelerini alması gerekecektir. Bulunduğunuz yere göre doğu-batı veya kuzey-güney dikim sistemi olabilir. Büyük bir ağaç gibi güneş ışığını engelleyebilecek herhangi bir engel varsa, hazırlık sürecinin bir parçası olarak o öğeyi kaldırmanız gerekecektir. Bağ kurarken hareket ettirilemeyen yapılar olduğunda, asmalarınızın yerleşimini hazırlarken bu gerçeği göz önünde bulundurmanız gerekecektir.

# 5. Toprak pH’ı önemlidir.

Mutlu asmalar, 6.0 ile 6.5 arasında bir toprak pH’ına sahip olmayı sever. Kuzey ikliminde yaşadığınızda, bu sayı 5.0’ın altında olabilir. Arazinizin tercih ettiğiniz mahsulü üretme kapasitesine sahip olup olmadığını belirlemek için test yapılması gerekir. Gübreler ve besin değişiklikleri faydalı olabilir, ancak devam eden tedaviler maliyetli bir deneyim olabilir. İş planınızı yerel toprak türünüzle çalışan dayanıklı çeşitler içerecek şekilde değiştirmeniz gerekebilir, bu da pazara sunduğunuz ürünlerin bir şekilde sınırlı olabileceği anlamına gelir.

# 6. Zararlılara Hazırlıklı Olun

Yaban hayatı yeni bir bağa kısa sürede önemli zararlar verebilir. Kayıpları önlemek için ekimden hemen sonra çeşitleriniz için koruyucu çitler kurmanız gerekecektir. Geyik, onları korumasız bırakırsanız, asmalarınıza ciddi zarar verir. Onları mümkün olduğunca korumak için en az 6 fit yüksekliğinde bir bariyer kurmayı planlayın. Kuşlar çeşitleri kemirmeyi severler, bu nedenle ilk birkaç yıl üzerlerine biraz ağ örmek de faydalıdır.

Köstebekler ve tarla fareleri bile şans verilirse yeni asmalarınızın köklerine zarar verir, bu nedenle bu sorunlar yerel olarak mevcutsa haşere temizlemeyi düşünmeniz gerekir.

# 7. Hastalıklar zahmetli olabilir

Nemli bir coğrafi iklimde yaşıyorsanız, yeni asmalarınız küf ve mantar hastalıklarına karşı hassas olacaktır. Bu sorunları tedavi etmek için ticari veya organik tedavileri kullanmak isteyip istemediğinizi belirlemek için önceden plan yapmanız gerekecektir. Bölgenizde hangi hastalık sorunlarının duyarlılık sorunları yarattığını araştırmak yardımcı olur ve ardından bu belirli sorunlara doğal bir dirence sahip daha iyi çeşitler seçebilirsiniz.

Mantar ve küf problemlerinin, onları diğer tehlikelerden korusa bile, yeni çeşitleri öldürmesi uzun sürmez. Doğru koruma seviyesini sağlamak için bağ kuruluşunun ilk yılında genellikle haftalık denetimler gereklidir.

# 8. Bir zaman taahhüdü verin

Yerel pazarlar için kullanılabilir bir şey üretmeye başlayabilmeniz için bağınızın kendini kurması en az 24 ay alacaktır. Sabır burada bir erdemdir, özellikle de işiniz olarak bir şaraphane kurmak istiyorsanız. İlk şişenizi üretmeniz dört yıl kadar sürebilir. Bu, ilk bekleme süresinden, finansmana erişimden veya ekstra nakit almanıza yardımcı olabilecek bir yan koşuşturmadan kurtulmak için önemli bir sermaye kaynağına ihtiyacınız olacağı anlamına gelir. Bazı mal sahipleri, işlerini büyütmenin bir yolu olarak, mülkleri meyve verene kadar diğer tedarikçilerden üzüm satın almayı tercih ediyor.

# 9. Tüm lisanslarınızı alın

Kendi şarap markanızı satmak çok tatmin edici bir deneyim olabilir. Aynı zamanda çok fazla idari iş içeren biri olabilir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki şarap üreticileri, her alanda satış yapmadan önce yerel, bölgesel ve federal lisanslar almalıdır. Ayrıca, liköre genellikle diğer ürünlerden farklı şekilde yaklaşıldığından, her eyaletteki vergi konularını gözden geçirmeniz gerekir. Bu sorulara uymazsanız, sonuçlar önemli olabilir. İlk etapta düzenlemelerden haberdar olmasanız bile, ağır para cezaları, işletme ruhsatınızın kaldırılması ve diğer cezalar uygulanabilir.

# 10. Küçüklere Satış

Bağınızda şarap üretiyorsanız, küçüklere ürün satmama şartlarını bilmelisiniz. Birçok eyalet, 21 yaşın altındaki (veya yargı yetkisine bağlı olarak 16 ila 18 yaş arası) kişilere alkol satma veya sağlama eylemini, reşit olmayanların bulundurma ve DUI’leri caydırmanın bir yolu olarak suç sayar. Yasa, yetişkinleri müşterilerinin kim olduğuna dikkat etmeye teşvik ederek erişimi sınırlamayı umuyor. Bu alandaki cezalar çalışanlar ve işletme için geçerlidir ve olayın önemli veya ciddi olduğu düşünülürse hapis cezasını bile içerebilir.

Alkol satışına ilişkin yasal gereklilikleri anladıklarından emin olmak için personelinizin kapsamlı bir eğitim sürecinden geçmesini isteyeceksiniz. Yüzde bir puandan daha az alkol içeren alkolsüz şarap bile bu kısıtlamaya uygundur.

# 11. Markanızı tanıtmalısınız

Küçük üzüm bağları genellikle ürünlerini ve çeşitlerini marka bilinirliği kazanmanın bir yolu olarak üzümle ilgili iki yayına göndermeye teşvik edilir. Küçük bir şaraphanenin imajı genellikle turizm fikrine dayanır, bu nedenle tadım odaları veya şarap kulüpleri oluşturmak daha büyük başarılara yol açabilecek önemli adımlardır. Doğrudan tüketiciye yapılan satışların neredeyse yarısı bu lokasyonlarda yapılıyor.

Bu küçük mekanlar aynı zamanda daha yüksek düzeyde marka sadakatine de yol açar çünkü insanlar yerel üreticilerle etkileşim halinde kalmaya eğilimlidir. İnsanlara varlığınızı bildirirseniz, işinizi desteklemek için biraz daha fazla ödeme yapacaklardır. Daha ucuz ulusal markalara götürmemek için nihai fiyatın ne olacağını belirlemek size kalmış.

# 12. Sesi erken ayarlayın

Bir bağ kurmak için ilk çabalarınızın büyük bir çoğunluğu ekipmanınıza ve altyapınıza odaklanacaktır. Bu, binanızı açmaya hazırlanırken odak noktanızın mekanınızın iç tasarımı üzerinde olması gerektiği anlamına gelir. Bir tadım odası, hediyelik eşya dükkanı ve diğer ilgili konuk alanları aynı düzeyde ilgi görmelidir. Tutarlı bir müşteri deneyimi yaratmak için marka mesajınızı eşleştirirken tasarım tercihleriniz mülkün tamamına yayılmalıdır.

Tüm alanlarınızı, ürününüzü lüks bir şekilde deneyimlemek için arazi, üzüm bağları ve etkinlik alanları uyumlu bir fırsat gibi hissedecek şekilde tasarlayın.

# 13. Etiket onayı

Bağınızda şarap yapmaya karar verdiğinizde sadece Alkol ve Tütün Vergi Dairesi’nden tüm ruhsat ve izinlerinizi almanız değil, etiketleriniz için de onay almanız gerekiyor. Doğrudan tüketiciye şarap satış deneyimi sağladığınızda tüm satışlarınız izlenmelidir. Çünkü sektörün bu kesiminde ödenmesi gereken özel vergiler var.

Kapılarınızı iş için açmadan önce tüm mevcut şaraphane düzenlemelerine aşina olmak isteyeceksiniz. TTB ayrıca, neyin mevcut olması gerektiğine dair bir döküm sağlayan bir şarap etiketi bilgi sayfası da sağlar.

# 14. Müşterilerinizi tanıyın

Bir bağ, benzersiz bir iş fırsatı yaratır. Şarap yapımı, hayatın sunduğu en ödüllendirici deneyimlerden biri olabilir. Bu iş fırsatından, izlenecek sağlam bir planla yararlanmazsanız, son derece sinir bozucu da olabilir. Bu sektördeki tüketicilerle bağlantı kuran reklam ve pazarlama yaklaşımları çeşitlidir. Pazara ne sunduğunuza bağlı olarak aynı anda birden fazla demografiye hitap etmeye karar verebilirsiniz veya niş ürünlere güvenme seçeneği vardır.

İşletme sahibi, bir bağın markası ve itibarında üst sıralarda yer alır. Distribütörler ve lokantacılar, beklenen ürüne yakınlık olması için mal sahibine erişmeyi umuyorlar. Hemen rekabet edebilmek için, işinize başlarken ne tür bir şarap içicisine yaklaşmak istediğinize karar vermek isteyeceksiniz.

#onbeş. Yetki vermenin yollarını bulun

Bir bağ, her gün çok fazla çalışma ve tutku gerektirir. Bakımı gereken sadece birkaç asma varsa, bunları kendiniz sağlamanız mümkündür. İşletmenizi asma yerine dönüm cinsinden ölçmeye başladığınızda, devam eden işinizde size yardımcı olması için mümkün olan en iyi ve en deneyimli personeli işe almak isteyeceksiniz. Yüksek kaliteli üzümlerin bulunmasını sağlamak için dalların sık sık budaması ve dolaşması gerekir. İlk pürenizi toplamak ve oluşturmak yorucu bir iş yükü olabilir. Birinin yapmaya çalıştığı herhangi bir kısayol, tüm sezonu mahvedebilir.

Organik büyümenin planlanmasına yardımcı olur. Küçük adımlarla ölçeklenebilirliğe odaklanın, böylece tesislerinizi herkesin üstesinden gelebilecek şekilde genişletebilirsiniz.

#on altı. Uzun vadeli bir hedefiniz olsun

Bir bağ işletiyor olabilirsiniz, ancak bir çiftliği yönettiğinizi de unutmamak önemlidir. Bu, mülkünüzün yıl boyunca üzerinde çalışıldığı anlamına gelir. Asmalar zorlu olabilir, bu nedenle değişen hava koşulları, biraz gelir elde etmeyi umduğunuzda hasadı mahvedebilir. Kendinizi bu alanda bir tarım gücü olarak konumlandırmak uzun zaman alabilir, bu nedenle uzun vadeli bir hedefe doğru küçük adımlar atmak genellikle en iyi yaklaşımdır. Hayallerinizi sadece bir sezonda gerçekleştirmeyi umuyorsanız, tüm süreç boyunca hayal kırıklığı hissederek çekip gitmeniz için büyük bir şans var.

# 17. Rahatlamaya vakti yok

Bazı insanlar, mülke çekicilik ve değer katacağına inandıkları için bir bağ kurmaya karar verirler. Belki sabahları tarlalarda yürüyebilir, temiz hava soluyabilir ve ardından endüstri bilgisine sahip birine şarabı otomatik olarak yaptırabilirler. 10 milyon dolar veya daha fazla bir net değeriniz yoksa, bu muhtemelen olmayacak. Bazı bölgelerde dönüm başına 300.000 dolara kadar ödeme yapan zor bir iş. Biraz kâr görmeye başlamanız birkaç yıl alabilir ve oraya ulaşmak her zaman düşündüğünüzden daha fazla para gerektirir.

# 18. Dikim zaman alır

Sıfırdan bir bağ geliştirmek istiyorsanız ekim işlemini tamamlamanız yaklaşık 12 ay sürer. Tercih ettiğiniz üzüm çeşidine bağlı olarak, ilk kullanılabilir mahsulünüzü toplamanız 4-5 yıl sürebilir. O zaman bir chardonnay ya da pinot savaşı üretmek için 18-24 ayınız daha var, bu yüzden sürece devam etmelisiniz.

# 19. Satılmalı

Küçük markaların bile bu işte bir sıçrama yapmak için toptan dağıtımcıların ilgisini çekmesi gerekiyor. Diğer gıda kategorilerinde bulunan aynı arz ve talep endüstrisi değildir. Ürünleriniz ile bir restorana satış oluşturabilirsiniz, ancak sonrasında müşterilerinizin talepleri sizi hemen menüden çıkaran bir değişiklik yaratabilir.

Diğer firmalarda raflardan uçan ürünler otomatik sipariş oluşturur. Üzümden yiyecek veya içecek ürettiğinizde ise hikaye bambaşka oluyor. Markanızı en büyük alıcıya satın ve ardından ürünlerinizi tüketicinin aklında tutmak için gerekli olan agresif pazarlamayı yapmalarına izin verin.

# 20. Sosyal ağlardan yararlanın

Yüz yüze etkinlikler, konuklarla bağlantı kurmanın önemli bir yoludur. Ayrıca sosyal medya da dahil olmak üzere birçok farklı alanda onlarla iletişim halinde olmanız gerekir. Bu platformun gücü, hedef kitlenizi anlamlı bir şekilde meşgul eden ilgi çekici gönderiler üretmenize olanak tanır. Tatma ipuçları, yiyecek eşleştirme fikirleri veya ürünlerinizi içeren tarifler sunabilirsiniz. Müşterileri yaklaşan promosyonlar ve etkinlikler hakkında bilgilendirmek, güçlü gelir akışları oluşturmaya yardımcı olabilir. Bu öğeler için önceden bir program planlamak yararlıdır, böylece son saniyede içerik için çabalamazsınız. Bu görevi birisine yaptırabilirseniz, pazarlamacı markanıza olan ilgiyi artırırken siz de bağınıza odaklanabilirsiniz.

Bilmeniz Gereken Hayati Şarap Endüstrisi İstatistikleri

  • Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama bir kişi her yıl yaklaşık 3 galon şarap tüketecektir. Bu rakam 2014’ten beri yükseliş trendinde (The Wine Institute).
  • Amerika Birleşik Devletleri’nde tüketilen şarabın %71’i yurt içinde üretilse de, şarap en çok İtalyan restoranlarında tüketiliyor. (Şarap meraklısı)
  • Dünyanın en ünlü şarap etiketlerinin %84’ü Fransız şarap üreticilerinden geliyor. (Mordor)
  • ABD şarap endüstrisi, 2017 yılında tahmini perakende değeri 62,2 milyar dolar olan 403 milyondan fazla kasa sevk etti. (Şarap Enstitüsü)
  • Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 10.000 şarap imalathanesi bulunmaktadır. Bu şarap imalathanelerinin yaklaşık 4.400’ü Kaliforniya’da bulunmaktadır. (İstatist)