Bir limited şirketin 14 artısı ve eksisi

Halka açılıyorsanız, şirketinizdeki hisseleri satacaksınız. Herhangi bir şirketin hayatındaki en heyecan verici olaylardan biridir. Ayrıca, işinizi daha da üst seviyelere taşıyabilecek büyük miktarda yeni sermaye artırabilirsiniz. Hissedarlara sahip olmak, işinizin başarısı için daha fazla kişiye karşı sorumlu olduğunuz anlamına gelir ve düzenli olarak yayınlamanız gereken kapsamlı raporlama gereksinimleri olabilir.

Sınırlı Şirket (PLC) olmak için belgeleri göndermeden önce göz önünde bulundurulması gereken diğer önemli artıları ve eksileri burada.

PLC’nin avantajları nelerdir?

1. Kötü bir şey olması durumunda hala sınırlı bir sorumluluğunuz var.

İşletmeniz neredeyse herhangi bir nedenle yıkıcı bir kayıp yaşadıysa ve alacaklıları ödemek için varlıklarınızı terk etmek zorunda kaldıysanız, kişisel varlıklarınız şahıs şirketi veya bazı ortaklıklar gibi risk altında olmayacaktır. Evinizi, aracınızı veya diğer varlıklarınızı işinizi kurmak için teminat olarak kullanmadığınız sürece, işinizi yürütürken bu eşyalar asla risk altında değildir.

2. Size ihtiyacınız olan sermayeyi artırma fırsatı verilir.

PLC olarak hisse ihraç ettiğiniz için ihtiyaç duyduğunuzda sermaye ekleme imkanı elde ediyorsunuz. Bu hisse senetleri, onlara sahip olduğunuz sürece, kişisel net değerinizi artırarak ve yeni ve mevcut hissedarlardan daha fazla yatırım yapılmasını teşvik ederek değerlerinde artabilir. Başarı yaratabiliyorsanız, gelecekte daha da büyük başarılar için temel oluşturuyorsunuz.

3. Şirketinize güvenilirlik kazandırır.

Tam olarak aynı şeyi yapan üç tür şirketi karşılaştıralım. Biri tek mal sahibi. İkincisi, genel bir ortaklıktır. Üçüncüsü bir PLC’dir. En çok kiminle iş yaparsınız? Çoğu insan PLC der çünkü halka açık olmak şirkete güvenilirlik ve katma değer sağlar. Müşteriler, bir kamu işletmesinin, zor kazanılan paralarıyla ertesi gün ortadan kalkmayacağını bilirler. Diğer iki iş yapısından farklı bir düzeyde başkalarına karşı sorumludurlar.

4. Bir işletmeye daha fazla yeniden satış değeri verir.

Halka açık bir şirketin kurucusu veya birincil sahibiyseniz, çıkış yolunuz çok daha kolay hale gelir. Bir PLC olduğunuz için iş yapınız, sahip gruplarının veya diğer şirketlerin sizi satın almasını çok daha kolay hale getirir. Bu, elbette herhangi bir iş yapısında olabilir, ancak sorumluluğunuzu zaten sınırlandırdığınız için gelecekteki sahiplerin sorumluluğunu da sınırlandırmış olursunuz.

5. Eylemleriniz, gelecekteki satın almaların satın alınmasını kolaylaştırmak için kullanılabilir.

Halka açık hisse senetlerinin, genellikle özel mülkiyete ait ve alınıp satılan hisse senetlerinden daha yüksek ilişkili bir değeri olduğundan, işletmenizin isteyebileceği veya ihtiyaç duyabileceği ek varlıkları satın almak için kullanılabilirler. Satın alma işlemine bağlı olarak, istenirse satın alma işleminin tamamı potansiyel olarak stokta ödenebilir. Hisse senetleri, hisse senedi opsiyonları çıkararak kar olarak da kullanılabilir ve size çok daha fazla finansal esneklik sağlar.

6. Çeşitlendirmeye izin verin.

Hisseleriniz halka arz edildiğinde hem siz hem de hissedarlarınız bir yatırım portföyünü çeşitlendirme fırsatına sahipsiniz. Bu şekilde, biriktirmiş olduğunuz öz sermaye ne olursa olsun, zaman içinde değerini korumak için en iyi şansa sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

7. Bir PLC’deki kompanzasyon seviyeleri genellikle daha yüksektir.

Hisse satışı yoluyla daha fazla sermaye söz konusu olduğundan ve kârlı büyümeye devam etmek için yüksek kaliteli yöneticilere ihtiyaç duyulduğundan, bir PLC’de tazminat seviyeleri oldukça yüksek olabilir. Bu, özellikle serbest çalışan işletme sahipleri veya özel şirket yöneticileriyle karşılaştırıldığında geçerlidir. Amaç, en iyi yetenekleri çekmektir ve çoğu PLC ve hissedarları, kendi finansal istikrarlarının sağlanabilmesi için bu maaşlara daha fazla yatırım yapmaya isteklidir.

PLC’nin dezavantajları nelerdir?

1. Bir PLC’nin kurulumu biraz zor olabilir.

Çok az evrak gerektiren şahıs şirketi veya genel ortaklığın aksine, işinizi halka açmak için çok miktarda belge göndermeniz gerekecektir. Şirket adınızın kayıtlı olması ve bir kurul oluşturmanın ve tüzüğünüzü oluşturmanın yanı sıra kesin hesaplarınızı göndermeniz gerekecektir.

2. Kazançlarınızı paylaşmalısınız.

Tüm PLC’ler hissedarlara büyük temettü ödemeyecek olsa da, şirketinizle halka açtığınızda karınızın daha fazlasını ödemeye devam edeceksiniz. Kendi yatırımınızın yanı sıra yatırımdan gelen finansal refahınızdan da siz sorumlusunuz, bu da işletme için alabileceğiniz kararların sınırlı olabileceği anlamına gelir çünkü işi mümkün olduğunca karanlıkta tutmanız gerekir.

3. İş üzerinde daha az genel kontrolünüz var.

Hissedarlar, şirketin aldığı yönde söz ve oy hakkına sahip olacaktır. Yöneticileri seçme yeteneğine sahiptirler ve bu kişiler, şirketin günlük operasyonlarını denetleyen yöneticileri atama yeteneğine sahiptir. Siz ve hissedarlarınız aynı sayfada değilseniz, şirket fikir ayrılıkları nedeniyle durabilir.

4. Daha fazla masraf olacak.

Hissedarlar, gerçekleşen hemen hemen her yönetici düzeyindeki toplantının tutanaklarını görme fırsatına sahiptir. Ayrıca, daha sık olmasa da, yılda bir kez bir kira sözleşmesiyle hissedarlar toplantısına ev sahipliği yapacaksınız. Mevzuata uygunluk için sunulması gereken raporları oluşturmak için emek harcayacaksınız veya işi sizin adınıza yapması için başkalarını işe alacaksınız.

5. Bazen çifte vergilendirme yaşayacaksınız.

Şirketin elde edeceği kazançlar sadece o tarihte yürürlükte olan kurumlar vergisine tabi olmayacak, aynı zamanda şirket hisselerinin mülkiyetinden elde edilen kişisel temettüler de vergilendirilecektir. Ayrıca, verilen hizmetler için şirketten aldığınız ücretler üzerinden vergilendirileceksiniz.

6. İşle ilgili hassas bilgiler tutarlı bir şekilde açıklanmalıdır.

PLC gibi mevcut düzenlemeler kapsamında kamuya açıklanması gereken sadece mali durumunuz değildir. Bir şirket ayrıca devam eden iş stratejilerinin neler olduğunu, hangi tazminat anlaşmalarının yapıldığını ve hatta yöneticilerin maaş olarak ne kazandığını açıklamalıdır. Bazı yatırımcıların görmek istediği kadar olumlu olmayan finansal sonuçlar, yüksek maaşlar ve diğer masraflarla birleştiğinde hisse senetlerinin değerinin düşmesine neden olabilir.

7. Şirketin denetimi kaldırılabilir.

Bir grup hissedar, hisse satın alarak çoğunluk kontrolünü ele geçirebilirse, şirketin alması gereken yönü belirleyebilirler. Bu, en büyük oylama bloğuna sahip oldukları için seçtikleri takdirde mevcut yöneticilerin ve yöneticilerin ortadan kaldırılmasını içerir.

Bir PLC’nin artıları ve eksileri, halka açılmanın genellikle iyi bir şey olduğunu gösterir. Olumsuzluklar proaktif olarak kontrol edilebildiği sürece, bu genellikle tüm işletmeler için evrimin bir sonraki aşamasıdır.