Bir Mikro Bira Fabrikasını Başlatmak ve Çalıştırmak için 19 Kıdemli İpucu

İster mikro bira fabrikanıza yeni başlıyor olun, ister daha iyi çalışmasını sağlamanın yollarını arıyor olun, bu 19 ipucu sizi olmanız gereken yere götürecektir.

1. Konfor alanınızdan daha büyük düşünün

Birçok mikro bira fabrikası, maliyetlerini sınırlamanın bir yolu olarak küçükten başlamaya çalışır. 40 galonluk su ısıtıcısı ile 220 galonluk su ısıtıcısı arasında büyük fark vardır. Çok küçük bir şey düşünüyorsanız, ürününüz üzerinde bir çalışma, biraz daha bira yapana kadar işinizi kapatabilir. Bu sektöre dahil olacaksanız, topluluğunuzun talebini karşılayabilmesi için doğru miktarda sermaye yatırın.

# 2. Küçük şeyleri bilin

Evden bir mikro bira fabrikası kurabilir misin? Elbette ve o şirkette başarılı olabilmeniz için mükemmel bir şans var. Genişlemeye başlamaya karar verdiğinizde, küçük şeylerin doğru yapıldığından emin olmak size kalmış. Meyhaneniz, başarınızın kritik bileşenlerinden biri olacak. Beton dökmeyi, inşaat acentesi çalıştırmayı ve müşteri ilişkileri geliştirmeyi biliyorsanız, işiniz daha başarılı olacaktır. İyi bir bira sizi ancak bir yere kadar götürebilir.

# 3. Yarışmaya hazır olun

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir mikro bira fabrikası kurmaya veya işletmeye karar verirseniz, müşterilerden dolar almaya çalışan 5.000’den fazla rakibiniz olacaktır. Bugün zanaat birasına çok fazla ilgi olduğu için endüstri muazzam bir büyüme yaşıyor. Topluluğunuzda başka bir mikro bira fabrikası olmasa bile potansiyel müşterileriniz, yaptığınız şey yerine yerel mağazadan satın alınan bir IPA’yı tercih edebilir. Bu nedenle, bira üretimi ve pazarlama açısından her zaman en iyi durumda olmanız gerekir.

# 4. Bütçenizi oluşturun

Mikro bira fabrikanızı sorumlu bir bütçeyle başlatın. Paranızı nereye harcadığınızı bilin ve sonra bir şeyler biriktirmenin yollarını bulun. Biranızı yapmak için bir ürün satın alırken, genel giderlerin ve malzemelerin ödediğiniz fiyat için doğru kalitede olduğundan emin olun. Üstün bir sonuç beklerken standart altı ürünler satın alıyorsanız, sadık bir müşteri tabanı oluşturmak zor olabilir.

# 5. Gerçekçi hedefleriniz olsun

Mikro bira fabrikanızı çalıştırırken hedeflerinizi ulaşılabilir tutun. Herkes büyük umutlarla bir işe başlar ve kimse bu sektöre başarısız olmayı umarak girmez. Bölgenizdeki en büyük mikro bira fabrikası olmaya çalışmak yerine, önünüzde daha küçük bir başarı öyküsü arayın. Kısa vadede izleyeceğiniz bir yön olması için belirli sonuçlar için çabalayın. İleriye doğru attığınız her adım, sonunda ulaşmak istediğiniz uzun vadeli vizyona sizi daha da yaklaştıracaktır.

Alkol, Tütün, Vergi ve Ticaret Bürosu’ndan alınan federal bir ABD Bira Üretim İzninin onaylanmasının 12 ay kadar sürebileceğini unutmayın.

# 6. Acil durum planları geliştirin

Sürekli olarak başarılı olmak istiyorsanız, mikro bira endüstrisinde esnek kalmalısınız. Tedarik zincirlerinizde meydana gelen ve yolunuza bazı eğrilikler fırlatacak kaçınılmaz aksilikler var. Ekipmanınızın beklenmedik bir şekilde arızalanması durumunda bir yedekleme planına sahip olmak isteyeceksiniz. Evde (hatta işte) meydana gelen yaralanmalar sizi yaptığınız işten uzaklaştırabilir. Müşteriler büyük bir siparişi değiştirebilir, bu nedenle kaybı önlemek için bazı koruma yapılarına ihtiyacınız vardır. Bu planların beklenmedik harcamalarla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek bir güvenlik bütçesi içerdiğinden emin olun.

# 7. Ödevini erken yap

Bu insanlardan bazıları topluluğunuzda doğrudan rekabet edecek olsa bile, mikro bira endüstrisindeki meslektaşlarınızla konuşun. Satıcı araştırması ile birlikte bu tartışmalar, başarılı bir sonuç için gerekli malzemeleri ve malzemeleri tedarik etmenin mümkün olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır. Bu adımı atmak, neyin işe yarayacağı, nelerin geliştirilebileceği ve başarılı bir deneyim için yapmanız gereken eylemler hakkında net bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır.

# 8. Çok yönlü bir sağlayıcı bulun

Çoğu bira üreticisi, kendilerine geniş bir hizmet ve ürün yelpazesi sunan tek bir tedarikçiyle çalışmayı tercih eder. Tüm şerbetçiotularınızı tek bir sepete koymak her zaman akıllıca olmasa da, bu adım, daha büyük bir satın alma ölçeğinde çalışarak maliyetleri düşürmenize yardımcı olabilir. İhtiyaç duyacağınız gıda sınıfı CO2 ve argon ile birlikte gaz ekipmanı, dağıtım sistemleri ve ihtiyaç duyacağınız güvenlik ürünlerini sağlayabilecek bir tedarikçi bulun. Bu alandaki ilişkilerinizi optimize ederek, müzakerede avantaj elde edeceksiniz.

# 9. Sağlayıcıları akıllıca seçin

Çoğu mikro bira fabrikası, özellikle yeni başladıklarında, seçtikleri satıcıların uzmanlığından yararlanır. Halihazırda yapıları olan kuruluşlarla çalışabiliyorsanız, yapacak daha az işiniz var demektir. Hatta ihtiyacınız olan bazı malzemelere veya ekipmanlara indirimli bir fiyata erişebilirsiniz.

İyi satıcılar, yeni işiniz için beklenmedik kesinti sürelerini azaltırken yüksek düzeyde üretkenliği teşvik eden bir program da geliştirecektir. En iyiler, benzer şirketlerde çalıştıklarını gördükleri yapıları ve programları önerecektir.

# 10. İhtiyacınızdan fazlasını sipariş edin

Bir mikro bira fabrikası olarak uyulması gereken genel kurallardan biri, ilk yılınızda ihtiyacınız olacağını düşündüğünüzden biraz daha fazla benzin istemektir. Operasyonun ilk 12 ayında üretmeyi umduğunuz varil sayısını düşünün, ardından 2. yılda potansiyel sayılarınızın ne olacağına bakın. İkinci faaliyet yılınızın istikrarlı bir arzın mevcut olduğundan emin olmak için olacağını düşünüyorsunuz. Ürün üretiminiz varsa, tanklarınız için kafa basıncı ve karbondioksit olmaması, daha fazlasını üretmek için gerekenlere sahip olmadığınız anlamına gelir.

# 11. Kuralları bilin

Mikro bira fabrikaları, izinleri, lisansları ve mevzuata uygunluğu içeren belirli kurallara uymalıdır. Bu alanda bir iş kurmanın en çok gözden kaçan yönlerinden biri atık su yönetmeliği konusudur. Her topluluğun, nelerin boşaltılabileceği ve nelerin dışarıda bırakılması gerektiği konusunda farklı kuralları vardır. Uymak için neyin gerekli olduğunu anlamak için üretim sürecine başlamadan önce yerel yetkililerle bir görüşme yapmak isteyeceksiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir mikro bira fabrikası için eyalet ve federal lisansa ihtiyaç vardır. Birayı başka bir eyalete ihraç etmek istiyorsanız, orada da göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var. Hatta birisi ürününüzü satın alır ve ardından uluslararası olarak kendileri gönderirse sorumluluklarınızın ne olacağını sormak isteyebilirsiniz.

# 12. Kayma süresini dahil edin

Mikro bira fabrikanızın ömrü boyunca gecikmeler için fazladan zaman ayırmanız gerekecektir. Bu adım, yüzünüze başlamanız sırasında çok önemlidir. Planlama izinleri gecikebilir ve yerel yetkililer lisansınızı söz verildiği kadar çabuk işleme koyamayabilir. Nakliye sorunları fıçılarınızın gelmesini engelleyebilir. Çevreye deşarj için bir onaya ihtiyacınız varsa, bu izni almanız birkaç ay sürebilir. Bu sorunları para kaybetmeden halledebilmeniz için bir planınız olsun.

# 13. Daha büyük her zaman daha iyidir

Bugün 10.000 $ gibi düşük bir fiyata bir mikro bira fabrikası oluşturabilirsiniz. Yaklaşık 3 varil üretim yapabilen küçük bir bira fabrikası, işinizi kurmanıza ve çalıştırmanıza yardımcı olabilir, ancak kârların gerçekten akmaya başlaması için yeterli olmayacaktır. Bu sektörde ekonomik olmak istiyorsanız en az 10 varil kapasite ile başlamaya çalışmalısınız. Bira ekonomisi alanında, daha büyük, neredeyse her zaman daha iyidir. Bu aşamaya gelmek biraz fazladan sermaye gerektirebilir, ancak ürününüzün başarılı bir müşteri uygulaması, kısa sürede bunun için ödeme yapmanıza yardımcı olacaktır.

# 14. Güvenliğe yatırım yapın

Bira ekipmanı pahalıdır. Aynı zamanda rekabetin yüksek olduğu bir sektörde faaliyet göstermektedir. Çoğu insan etik olarak çalışır, ancak her zaman bedava yolculuk isteyen bir sürü baş belası vardır. İlk kurulumunuza yatırım yaptıktan sonra, hırsızlık veya hasara karşı korunmak için her şeyin hazır olduğundan emin olun. Bu, sağlam bir güvenlik sisteminin kurulması gerektiği anlamına gelir.

Amacınız bir hobi olmak değilse, mikro bira fabrikanızı kapsayan özel bir politika ile bira stoğunuzu korumanız gerekecektir.

#onbeş. Bir refraktometre edinin

Biranızın özgül ağırlığını ölçmek, mikro bira üreticilerinin ekstra iş nedeniyle göz ardı etme eğiliminde olduğu görevlerden biridir. Bir hidrometre kullanmak daha kolaydır çünkü ölçümünüzü anlamak için dönüşüm tablolarına sahip olmanız gerekmez. İster evde ister ticari olarak bira yapmaya karar verin, güvenilir bir refraktometre çoğu pazarda 100 dolardan daha ucuza mal olacaktır.

#on altı. Paketleme formatlarını göz önünde bulundurun

Biranızın yerel pazara ulaşmak için izleyeceği tüm yolları göz önünde bulundurmalısınız. Ardından, mikro bira fabrikanız için hangisinin en uygun olduğuna karar vermek size kalmış. Bugün bu alandaki şirketlerin çoğu teneke kutu, şişe, fıçı ve fıçı kullanıyor. Her biri, düşünmeniz için potansiyel güçlü yönler sunar, ancak her sistemde dikkate alınması gereken zayıf yönler de vardır. Maliyeti ortalama bir müşterinizin ulaşamayacağı kadar uzağa götürmeden biranızın tadını ve kalitesini artıran seçeneği seçmek isteyeceksiniz.

# 17. Nişinizi bulun

Yerel bir mikro bira fabrikası için mükemmel bir pazarınız varsa, şimdi işinizin kendisini kurabileceği bir niş bulmanın zamanı geldi. Halihazırda piyasada bulunana benzer bir pilsner üretiyorsanız, güçlü satışlar elde etmek için biranızın çok daha yüksek kalitede olması gerekir. Bu nedenle, meyve aromalı koyu bir bira veya başka türlü bulunamayan Belçikalı bir şey gibi “bükümlü” birçok ürün görüyorsunuz. Belirli bir talep düzeyini yakalayabildiğinizde, ek seçenekler sunarak erişiminizi genişletmek mümkündür.

# 18. İşletmenizi dahil edin

Alkollü içecek yasaları, bazen işinizi sarhoş bırakırsa, başka birinin eylemlerinden sizi sorumlu tutabilir. Bu, bir şey olursa ve işinizin bir ortaklık veya şahıs şirketi olarak yapılandırılması durumunda tüm kişisel varlıklarınızın davaya maruz kalabileceği anlamına gelir. Mikro bira ürünlerinizi piyasaya sürdüğünüzde, onları en azından bir LLC olarak dahil etmek isteyeceksiniz.

Bu işlem, şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde varil başına 18 dolar olan bira vergisi oranından yararlanmanızı sağlayacaktır. Kayıtlı zanaat bira üreticileri, üretilen ilk 60.000 varil için yalnızca 7 dolar ödüyor.

# 19. Fıçılarınızı bilin

Bir fıçı bira yaklaşık 600 pint veya 31 galon ürün üretir. Çoğu mikro bira fabrikası yılda 15.000 varilden daha az üretir ve bu kategorideki en küçük şirketler 1.000’den az üretir. Ekipman maliyetleriniz, yapmayı düşündüğünüz hazırlık miktarına bağlı olduğundan, sayılarınız hakkında hemen bir fikir edinmek isteyeceksiniz. 30 varil üretmek için sermaye yatırımı bazı pazarlarda 1 milyon dolardan fazla olabilir.

Bilmeniz Gereken Vital Craft Bira Endüstrisi İstatistikleri

  • Amerika Birleşik Devletleri’nde zanaat bira ürünü satışlarının dolar büyümesi 2017’de %8 idi (Bira Üreticileri Birliği).
  • Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinler her yıl ortalama 26.9 galon bira tüketiyor. (Ulusal Bira Toptancıları Birliği)
  • Butik bira endüstrisi için her yıl gerçekleşen satışların yaklaşık %40’ı Haziran, Temmuz veya Ağustos aylarında gerçekleşir. (Nielsen)
  • Şu anda Kaliforniya’da faaliyet gösteren 700’den fazla farklı zanaat bira fabrikası var ve bu da onu bugün endüstri için en büyük ürün kaynağı haline getiriyor. (İstatist)
  • 21 yaş üstü yetişkinlerin %6’sı günde en az bir bira tükettiğini söylüyor. (İstatist)