Çalışan anketlerinin 12 artısı ve eksisi

Çalışan anketleri genellikle işgücünün mevcut kültürünü ve moralini değerlendirmenin bir yolu olarak tasarlanır. Çalışan tutumlarını ve nerede iyileştirmelerin yapılabileceğini anlamaya yardımcı olan bir dizi katılımcı yönetim konseptinin bir parçasıdır. Bu anketlerin niyetleri genellikle iyi olsa da, potansiyel sonuç beklenenden daha fazla zarara neden olabilir.

Bir anketin yapılıp yapılmayacağını belirlemek için çalışan anketlerinin artılarını ve eksilerini değerlendirirken göz önünde bulundurulması gereken bazı önemli noktalar şunlardır.

Çalışan anketlerinin avantajları nelerdir?

1. Algılanan iş yeri hakkında bilgi sağlar.

Çalışanların çalışma ortamlarını görme biçimleri, çalışmalarının bir yansımasıdır. Ortam olumluysa, eldeki görevlere daha fazla isteğe bağlı enerji harcayacaklar. Olumsuz kabul edilirse, asgari katkı sağlanacaktır. Bu algıyı anlamak, bir şirketin onu değiştirmesine yardımcı olabilir.

2. Anında sonuç verebilir.

Çalışan anketlerinden elde edilen bilgiler, gerekli ayarlamaları yapmak için gerçek zamanlı olarak kullanılabilir. Bu gerçekleştiğinde, anketi çalışan perspektifinden mümkün olduğunca doğru bir şekilde tamamlamanın açık bir değeri vardır ve bu da herkese fayda sağlayan olumlu bir bilgi döngüsü ve şeffaflık yaratır.

3. Çalışan anketleri tamamen anonim olacak şekilde tasarlanabilir.

Bir çalışan anketinin amacı, herkesin anketi tamamlarken kendinden emin hissetmesini sağlamaktır. Bunu yapmak için, çalışanın peşini bırakabilecek, sunulan bilgilerin tanınmamasını sağlamak için belirli önlemler alınabilir.

4. Sorular belirli durumlara göre uyarlanabilir.

Herkese uyan tek bir yaklaşım yerine, gerektiğinde işyerinde neler olup bittiğini ve hangi tutumların mevcut olduğunu belirlemek için ekibe özel çalışan anketleri oluşturulabilir. Resmi bir anket olmak zorunda bile değil. Etkili olması için tenis toplarını pozitif veya negatif kovaya koyabilirsiniz.

5. Bir konuşma oluşturun.

İyileştirmeler veya değişiklikler yapılması için, işin mevcut durumu hakkında komuta zinciri boyunca bir konuşma olması gerekir. Bir çalışan anketi, bu konuşmayı herhangi bir ölçekte ortaya çıkarmanın kolay bir yoludur.

6. Bilgileri paylaşmak için güvenli bir yol oluşturun.

Doğru yapıldığında, bir çalışan anketinin sonuçlarını değiştirmenin bir yolu yoktur. Bazen bu sonuçlara çok fazla yatırım yapıldığından, bazı şirketlerin anketi denetlemesi ve sonuçların hiçbir şekilde yanlı olmadığından emin olması için üçüncü bir taraf tutması ihtiyatlı olabilir.

Çalışan anketlerinin dezavantajları nelerdir?

1. Çalışanlar genellikle katılmakta tereddüt ederler.

Çalışan anketleri genellikle anonim olsa da, çoğu çalışanın sahip olduğu belirli bir paranoya düzeyi vardır. El yazınız tanınabilir. Belki patronunuz onlar hakkında konuştuklarını biliyor ve hayatınızı cehenneme çeviriyor. Bu endişeler nedeniyle, birçok anket yanlış pozitiflerle tamamlanır veya hiç tamamlanmaz.

2. Düzenli olarak yapılmalıdır.

Çoğu çalışan anketi yılda yalnızca bir kez yapılır. Bu, ortaya çıkabilecek sorunlar için uzun bir gecikme yaratır ve anketler arasındaki bu sorunlardan dolayı birçok iyi çalışan ayrılabilir. Yararlı olmaları için 1-3 ayda bir yapılmaları gerekir ve bu, böyle bir eylemle ilişkili bir maliyet olduğu anlamına gelir.

3. Mutluluk ve tatmin arasında bir fark vardır.

İnsanlar yaptıkları işten memnun olabilirler ama her gün işe gitmekten nefret ederler. Hoşnutsuz çalışanlar, farklı bir iş arayanlardır. Ne yazık ki, çoğu anket yalnızca memnuniyete bakar, bu nedenle iş yerinin doğru bir resmini asla elde edemezsiniz.

4. Olumsuza odaklanmak çok kolaydır.

Bir çalışan anketinin amacı potansiyel olumsuzlukları düzeltmek olduğundan, neredeyse tüm dikkatler bu sonuçlara yönlendirilir ve olumlular tamamen göz ardı edilir. Çalışan anketleri sorunları belirlemeli, ancak aynı zamanda en iyi uygulamaları belirlemeli ve diğerlerinin sürekli olarak iyi performans gösteren ekiplerden öğrenmelerine yardımcı olmalıdır.

5. Sonuçlar kolayca manipüle edilebilir.

Tek gereken, iyi sonuçların iyi olmasının beklendiği bir çalışan anketi hakkında bir e-posta. Yöneticiler ve denetçiler, sonuçları daha iyi görünmelerini sağladığı için küçük yollarla veya düpedüz dolandırıcılık yoluyla manipüle edebilirler.

6. Bir değişim aracı olmaktan çok bir mazeret olarak ele alınabilir.

“Çalışanlara bir anket teklif ettik. Bu, iş yerinin şartlarını değiştirmek için bir şeyler yapmaya çalıştığımızı gösteriyor.” Değişiklikler etkili olmadığında veya hiç denenmediğinde, yanıt eksikliğini haklı çıkaran bir arka kapıdır.

Çalışan anketlerinin artıları ve eksileri, olumsuzlukların doğru bir şekilde yönetilebildiği zaman, olumluların gerekli olabilecek değişim için temel oluşturabileceğini göstermektedir. Sık sık yapılmalı, her zaman isimsiz olmalı ve etkili olmaları için sadece birkaç soru sormalıdırlar. Karşılığında, sadece memnun çalışanlar değil, en mutlu çalışanlar da işverenleri için bir şeyler yaratmaya hazır olacaktır.