Çalışan güçlendirmenin 10 artısı ve eksisi

On yıldan fazla bir süredir ana iş terimlerinden biri “güçlendirme” olmuştur. Genel olarak konuşursak, bir şirketin, çalışanlarına ne yapacağını söyleyen bir patron yerine, çalışanlarına yaptıkları işle ilgili belirli kararlar verme yetkisi vermesi anlamına gelir. Her çalışandan daha fazla üretimi teşvik etmenin bir yolu olarak kabul edilir, ancak herhangi bir değişiklik uygulanmadan önce çalışan güçlendirmenin tüm artıları ve eksileri düşünülmelidir.

Çalışan güçlendirmenin faydaları nelerdir?

1. Bitmiş işte genel olarak iyileştirilmiş bir kalite vardır.

Kendi kararlarını verme yetkisine sahip çalışanlar, işlerini yapmalarına yardımcı olmak için ihtiyaç duydukları kaynakları bulacaklardır. Yaptıklarıyla daha çok ilgileniyorlar çünkü kendi kararlarını veriyorlar ve bu da şirkete bir bütün olarak daha fazla yatırım yapılmasına yardımcı oluyor.

2. Verimlilikte artış olabilir.

Çalışanların bir yöneticinin veya süpervizörün işlerini onaylamasını beklemeleri gerekmediğinden, bir görevden diğerine kolayca geçebilirler. İş akışında yapay engeller yoktur, bu da sonuçta bir şirketin çalışan başına daha fazla gelir elde etmesi için bir fırsat anlamına gelir. Şirketler, çalışanlarına süresiz olarak oturmaları ve beklemeleri için ödeme yapmak zorunda değildir.

3. Daha yüksek bir çalışan morali vardır.

Çoğu çalışan bir işi bırakmaz. Bir patron bıraktılar. Çalışanların güçlendirilmesi yoluyla yönetici / çalışan ilişkisindeki stres noktalarının birçoğunu ortadan kaldırarak, çalışanlar genellikle her gün işe gitmekten daha mutlu olurlar. Bu, genel bir memnuniyet duygusu nedeniyle kayıp oranlarını bile azaltabilir.

4. Yöneticiler ve denetçiler çok daha az strese sahiptir.

Yönetim sorumluluklarına sahip olanlar, yapılması gereken günlük kararlarla uğraşmak yerine şirket stratejisine, ağ oluşturmaya ve büyük resmin daha fazlasına odaklanabilir. Bu olduğunda, bu kilit çalışanlar üzerinde çok daha az stres olur.

Çalışan güçlendirmenin dezavantajları nelerdir?

1. Daha yüksek düzeyde iş riski vardır.

Şirket standartları için yeterli eğitim olmadığı sürece, çalışanların yetkilendirilmesi şirket içi kaos yaratabilir. Çalışanlar kendi kararlarını verme yetkisine sahip olduklarından, bireysel çalışan değerleri veya hedefleri rehberlik olmadan çatışabilir. Çalışanların kararlarına rehberlik edecek belirli politikalar ve prosedürler bulunmalıdır.

2. Önemli kararlar almak daha fazla zaman alır.

Çalışanların kendi kararlarını verme yetkisine sahip olması, bir şirketin ihtiyaç duyabileceği önemli değişiklikleri veya süreçleri uygulama ihtiyacını yavaşlatabilir. Gerçek çalışma ortamı istikrarlı olmasına rağmen, ekip üst düzey bir yönetici tarafından denetlense bile genellikle hızlı kararlar alınamaz.

3. Verimlilik veya üretkenlikte azalma olabilir.

Bir çalışanın nasıl çalışacağına karar verme gücü varsa, bazı çalışanlar belirli bir günde gerçekten çok fazla iş yapmaktan hoşlanmadıklarına karar verebilirler. Alınan kararlar artık tek tip değil ve yine de diğerlerinden daha fazlasını yapan, kızgınlık yaratan ve sonuçta daha düşük üretkenlik yaratan işçiler olacak çünkü bir kişi çalışmıyorsa ve bundan paçayı sıyırırsa, onlar da aynısını yapacaktır.

4. Bulanık bir komuta zinciri oluşturun.

Çalışanların yetkilendirilmesiyle ilgili sorun, nihayetinde yöneticilerin ve denetçilerin çalışanlarının kararları üzerinde daha az kontrole sahip olmak yerine daha fazla kontrole sahip olmaları gerektiği anlamına gelebilmesidir. Bunun nedeni, yönetim yapısının basitleştirilmesi ve komuta zincirinin bulanıklaşmasıdır. Bir şeyler ters giderse, sonunda suçlu kim olur?

5. Harika çalışanlar olmadan harika kararlar alamazsınız.

Çalışanların güçlendirilmesi, insanlar bir şirketin sahip olabileceği büyük resme yatırım yaptığında işe yarar. Bu pozisyonlarda iyi insanlar olmazsa, iyi kararlar alınmaz. Bu mutlaka çalışanın hatası değildir: Bir kişi kendisine verilen belirli bir iş için uygun değilse, mümkün olan en iyi kararı verecek becerilere sahip değildir.

Çalışan güçlendirmenin artıları ve eksileri, pozitif liderliğe, kişisel koçluğa ve liderlik eğitimine odaklanan bir ortam yaratmaya yardımcı olabilir. Açık ve şeffaf bir çalışma ortamıdır. Aynı zamanda, bu eylemleri sınırlayacak herhangi bir politika ve prosedür yoksa, bazı çalışanların kötüye kullanmayı veya bundan yararlanmayı seçebilecekleri bir ortamdır.

Çalışan Yetkilendirmesi Sizin İçin Doğru mu? Tüm bu artıları ve eksileri düşünün ve ilgili herkes için daha büyük başarılara yol açabilecek bir karar verebilirsiniz.