Çalışanın özgür seçim yasasının 8 artısı ve eksisi

2009’da oluşturulan Çalışan Özgür Seçim Yasası, çalışanların isterlerse bir sendika kurma konusunda daha kolay zaman geçirmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Birçok işveren, daha yüksek maliyetlerden, kayıp üretim potansiyelinden ve iyi insanları ihtiyaç duydukları işlere yerleştirmenin zorluğundan korktukları için çalışanların sendikalaşmasına karşı aktif olarak kampanya yürütüyor.

Bu fikir yüzeyde birçok kişiye iyi görünse de, bu özel yasayla ilgili bilinmesi gereken bazı dezavantajlar da olabilir.

EFCA’nın avantajları nelerdir?

1. Çalışanları kötü çalışma uygulamalarından koruyun.

İşçilerin haklarını ve güvensiz çalışma koşullarını korumak için hızlı bir şekilde sendikalar kurulabilir. Bu aynı zamanda, çalışanların şikayetleri ifşa etme ve hatta gerekli değişiklikleri oluşturmak için gerekirse onları mahkemeye götürme konusunda daha iyi bir yöntemi olduğu anlamına gelir. Ayrıca, çalışanların izlemesi için resmi bir prosedür yöntemi oluşturduğundan, yönetim de bu süreç tarafından engellenmez.

2. Büyük şirketler ve büyük sendikalar arasındaki gücü dengelemeye yardımcı olabilir.

Modern siyasi sistemdeki sorun, tabii ki sıradan işçi dışında herkesin büyük miktarda paraya erişiminin olmasıdır. EFCA, ihtiyaç duydukları şey için kampanya yapmak için kaynaklarını daha iyi bir havuzda toplayabilecekleri için, ön saflardaki çalışanların geleceklerinde daha fazla söz sahibi olmalarına yardımcı olacaktır. En azından sayıların gücü, çalışanlara ek bir koruma düzeyi sağlamaya yardımcı olur.

3. Anlaşmalara varmayı gerektiren bir sistem oluşturun.

EFCA, bir birliğin tanınmasından sonraki 120 gün içinde bağlayıcı bir anlaşmaya varılmasını gerektirecektir. İşverenler anlaşmaya varmak için çaba göstermeyi reddederse, şirketin uymasını sağlamak için para cezaları uygulanır. Bu, etik olmayan işverenleri, istihdam ettikleri işçileri korumak söz konusu olduğunda doğru olanı yapmaya zorlar.

4. Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’ndan sağlanan finansmanın ortadan kaldırılmasıyla yaratılan uyum açığının azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Personel olmadan, NLRB mevcut kurumsal uyumluluk sorunlarını doğrulamak için mücadele eder. Bu, etik açıdan şüpheli olan işverenlerin, bazen zor çalışma koşulları nedeniyle çalışanlarını yere sermelerine ve onları kabul etmeleri için şantaj yapmalarına olanak tanır. Modern ekonomide bazen bulunan “al ya da bırak” tutumunu ortadan kaldırın.

EFCA’nın dezavantajları nelerdir?

1. Sendikalara bir pazarlık kozu daha verir.

Bir sendika kurmak daha kolay hale gelirse, o zaman sendikalara bugün kurumsal uygulamaları etkilemek için başka bir pazarlık çipi verir. Bu, şirketlerin eylemlerinden sorumlu tutulması gerektiği anlamına gelir, ancak bu süreçte bir sendikayı eylemlerinden sorumlu tutacak hiçbir şey yoktur. Özünde, bazı işçiler düzgün bir şekilde temsil edilmek için bir sendikaya katılmaya mecbur hissedebilirler ve bu pazarlık gücü en iyi ihtimalle etik değildir.

2. Zorunlu tahkim gerektirecektir.

Tahkim, ilgili herkesin paradan tasarruf etmesini sağladığı için iyi bir şey olabilir, ancak hakemin kararları genellikle bağlayıcı olduğu için çok kötü bir şey olabilir. Hakemin kararına itiraz etmenin çok az yolu vardır ve bu hem işverenler hem de sendikalar için zararlı olabilir.

3. Etkin olmayan sendikaları güçlendirecek ve mevcut bir sorunu daha da artıracaktır.

Bazı sendikalar, en iyi çıkarlarını korumak için çalışanlarını temsil eden mükemmel bir iş çıkarmaktadır. Çok etkisiz ve işlerini yapmak için hiç çaba sarf etmeyen başka sendikalar da var. EFCA, yoksul sendikalara, bundan yararlanırken çalışanlar ve işletmeler için yeni bir dizi sorun yaratacak ek yetkiler verecekti.

4. Kuruluş için genel olarak imzalanmış birlik kartları gerektirir.

EFCA söz konusu olduğunda gizli oylama süreci sona ermiştir. Sendikaya katılmak isteyen işçiler, isimsiz oylamayı ortadan kaldıracak ve işverenlere kimin katılmak istediğini bildirecektir. Oylama başarısız olursa ve iş “isteğe bağlı” olarak listelenirse, o zaman bu işçilere karşı yasal misilleme anlamına gelebilir. En kötüsü, halka açık bir kart imzalamak, çalışanın sendikalaşmak istediği anlamına gelmez, ancak işçiyi koridorun her iki tarafında da baskıya maruz bırakır.

Çalışan Özgür Seçim Yasası’nın artıları ve eksileri, iyi bir şeyin olma olasılığının olduğunu, ancak zarar olasılığının da olduğunu gösteriyor. Bir sendikayı desteklemek çok kişisel bir karardır ve hafife alınmamalıdır. EFCA basitçe daha verimli bir araç sağlar ve gerekirse bu kararı takip eder.