Cesur Çok Hızlı Özet (3 dakika) + PDF İndirme

Cesur Olmak: Savunmasız Olma Cesareti Yaşama, Sevme, Ebeveynlik ve Liderlik Biçimimizi Nasıl Dönüştürür, Brene Brown tarafından 2012 yılında yazılan bir kitaptır. Bu kitapta, cesareti beslemenin ve toplamanın yollarını ve aynı zamanda kırılganlık konusunda rahat olabileceğimizi ayrıntılarıyla anlatıyor.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 Utancın arkasındaki nedenler

İlk olarak, cesur olmaya veya savunmasız olmayı öğrenmeye çalışan herkes, neden utandığımızı anlamalıdır. Özünde, utanç, azarlama, eleştiri ya da bir gruba ait olma duygumuz olmadığı için başkalarıyla sevgiyi ya da bağlantıyı hak etmediğimize dair yerleşik bir fikirdir.

# 2 Utanç zararlıdır

Kendi utancının nereden geldiğini ve bunu neden hissedebileceğini anladıktan sonra Brown, insanlar evrimleşirken kısa vadeli faydaları olsa bile, utanç duymanın uzun vadede zararlı olabileceğini iddia ediyor. Bugün, utanç çok sayıda kaynaktan gelebilir ve kendi değerini o kadar dramatik bir şekilde inkar edebilir ki, insanların savunmasız veya cesur olmaları, potansiyellerini kesmeleri imkansızdır.

# 3 Utancın panzehiri kırılganlıktır

Brown, aşırı utanca karşı koymanın en iyi yolunun kırılganlığı kabul etmek olduğunu öne sürüyor. Güvenlik açığı sizi iyi ve kötü duygular yaşamaya zorlar ve bir kez fırtınadan sağ çıktıktan sonra, her türlü utançtan çok daha güçlü olabilecek derin bir içsel güce sahip olduğunuzu anlarsınız. Güvenlik açığı esasen utanç tehdidini alır ve bu tehdidi alakasız hale getirir.

# 4 Utanç hakkında konuşun

Brown, bugüne kadar, utancınızla başa çıkmanın en iyi yolunun, bunun hakkında başkalarıyla açıkça konuşmak olduğunu açıklıyor. Bu ister doğrudan deneyimlerden bahsetmek isterse de soyut olarak genel duygusal utancınızdan bahsetmek anlamına gelsin, yıkıcı gücünün utancını baltalamakta aynı etkiye sahip olacaktır. Dünyanın sonunun gelmediğini anlayacaksınız ve kendinizi affedebileceksiniz.

# 5 Savunmasız olmak başkalarına da aynı şeyi yapmaları için ilham verir

Açıldığınızda ve savunmasız kalmanıza izin verdiğinizde, diğerleri utançla yüzleştiğinizi görecek ve eşit derecede özgün ve savunmasız olmak için ilham alacaklardır. Bunu hemen yapamayabilirler, ancak çoğu, duygunun başlangıçta düşündükleri kadar zararlı veya tehlikeli olmadığına dair somut kanıtlar gördüklerinde utançla savaşmaya başlayacaklardır.

# 6 Cesaret pratikle gelir

Brown, utanmaya karşı koyacak kadar cesur ve savunmasız olmanın birçok kişi için hemen gerçekleşmediğini açıkça ortaya koyuyor. Düzenli olarak yapmak için kendi savunmasızlığınızla yeterince rahat olmak için aylarca çaba harcayarak birkaç kez denemeniz gerekebilir.

# 7 Sınırlar önemlidir

Utancın yol açabileceği zararı en aza indirmek için savunmasız olmak kritik öneme sahip olsa da, Brown ayrıca sınırların sizin ve başkaları için hala çok önemli olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Kendi sınırlarınızı mantıklı bir şekilde onurlandırın ve özellikle de kendi utançlarını aşmalarına yardımcı oluyorsanız, kendinizi başkalarının sınırlarını zorlamayın.

# 8 Güvenlik açığı ve güç aynı

Açılmaya başladığınızda öğreneceğiniz ilk şeylerden biri, savunmasız olmanın ve iyi ve kötü duyguları bu ölçüde deneyimlemenin muazzam bir güç gerektirdiğidir. Gururunuzu bastırmak ve utancın geçmiş eylemleriniz hakkında sizi kötü hissettirmeye devam etmesine izin vermek, hiç de bir güç değildir. Güvenlik açığı, paradoksal olarak, birçok yönden dirence eşdeğerdir.

# 9 Güvenlik açığı fena değil

Çoğumuz kırılganlığın değerini ve cesaretini en aza indiren kültürlerde yaşıyoruz. Özellikle erkekler olmak üzere savunmasız olmayı düşündüğümüzde çoğumuz içselleştirilmiş bir utanç duygusuna sahibiz. Ancak gerçek şu ki, kırılganlık ne iyi ne de kötüdür; bu sadece hepimizin bir parçası ve utancın hayatınızı mahvetmesini önlemek için bilinçli olarak yapabileceğiniz bir şey.

# 10 Zamanla daha da sertleşeceksin

Birçokları için iyi haber şu ki, savunmasızlık alıştırması yaptıkça zamanla daha da sertleşecek ve güçleneceksiniz. Zamanla, biraz utanç verici bir atış yapacak ve savunmasızlığı daha kolay uygulayabileceksiniz.

# 11 Çocuklarınız varsa güvenlik açığı önemlidir

Çocuk sahibi olan herkes, çocukların genellikle ebeveynlerinin niteliklerini miras aldıklarını bilir. Bu nedenle, çocuklarına gerçek güçlü yanlarını aktarmak isteyen ebeveynler, çocuklarının utancı nasıl durdurabileceklerini anlamaları için cesaret ve kırılganlık alıştırmaları yapacaklardır.

# 12 Eylemler önemlidir

Brown ayrıca kelimelerin ucuz olduğuna ve sadece savunmasız veya cesur olduğunuzu söylemenin aynı şey olmadığını, aslında bu niteliklerden birine sahip olduğunu belirtiyor. Ne konuştuğunu konuştuğun kadar yürümen gerekiyor. Liderlik pozisyonundaki takipçilerinize karşı savunmasız kalmaya çalışıyorsanız bu özellikle önemlidir. Cesur eylemlerde bulunduğunuzu görebilirlerse, sizi gerçekten cesur olarak tanıyacaklardır.

# 13 Takipçilerinize güvenlik açığı getirin

Önceki nokta ile birlikte, lider olmak genellikle takipçileriniz için güvenli savunmasız alanları kolaylaştırmakla ilgilidir. Birçok insan cesaret ve kırılganlığı hayatlarına dahil etmekte sorun yaşar. Liderlik pozisyonunda yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, insanların duygusal durumları için iyi çalışan yavaş ve rahat bir tempoda savunmasız olmalarına izin vermektir. Ayrıca takipçilerinizin birbirini korkutmasına veya utandırmasına izin vermeyin.

# 14 Yorumlarda kasıtlı olun

Brown, günümüz organizasyonlarındaki çoğu liderin kişiselleştirilmiş geri bildirimlerden çok metriklere odaklandığına inanıyor. Bunun yerine, iyi liderler yorumları konusunda dürüst olacak ve daha etkili bir çalışma ortamını kolaylaştırmak ve çalışanlarını daha iyi eğitmek için çalışanlarına karşı savunmasız olmalarına izin vereceklerdir.

# 15 Çalınmayın

Genel olarak, sizi muhatabınıza karşı savunmasız olmaya zorlasa bile, tüm ilişkilerinizde dürüst ve açık olun. Kendinize ve takipçilerinize karşı doğrudan ve dürüst olmak, kendinizin daha iyi bir imajına, eylemlerinize dönüp baktığınızda daha az utanmanıza ve başkalarının taklit edebileceği ilham verici bir karaktere yol açacaktır.

Daring Greatly’nin En İyi 10 Alıntısı

  1. “Cesaret, ortaya çıkıp görmemize izin vermekle başlar.”
  2. “Gerçek aidiyet ancak gerçek ve kusurlu benliklerimizi dünyaya sunduğumuzda ortaya çıktığı için, aidiyet duygumuz asla kendimizi kabul seviyemizden daha büyük olamaz.”
  3. “Kırılganlık doğru gibi görünüyor ve cesaret gibi geliyor. Doğruluk ve cesaret her zaman rahat değildir ama asla zayıflık da değildirler.”
  4. “Hikâyemizi empati ve anlayışla yanıt veren biriyle paylaşabilirsek, utanç yaşayamaz.”
  5. “Narsisizme kırılganlık merceğinden baktığımda, sıradan olmanın utanç temelli korkusunu görüyorum. Asla farkedilecek, sevilecek, sahiplenilecek veya bir amaç duygusu geliştirecek kadar olağanüstü hissetmeme korkusunu görüyorum.”
  6. “Ne bildiğimiz önemlidir, ama en önemli olan kim olduğumuzdur.”
  7. “Karanlığı uyuşturur ve ışığı uyuşturur.”
  8. “Görünme eğilimi bizi değiştirir, her seferinde biraz daha cesur olmamızı sağlar.”
  9. “Bana bile ‘küçük, tatlı, sessiz ve mütevazı olun’ teması modası geçmiş bir sorun gibi geliyor, ancak gerçek şu ki kadınlar her buluştuğumuzda ve sesimizi kullandığımızda hala bu tür taleplerle karşılaşıyorlar.”
  10. “Utanç, gücünü tarif edilemez olmaktan alır.”

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

Daring Greatly’nin PDF özetini indirmek için buraya gidin .