Creativity Inc Hızlı Özet: Alınan 15 Ders + PDF

Creativity, Inc.: Gerçek ilhamın önünde duran görünmez güçlerin üstesinden gelmek, Amy Wallace ve Edwin Catmull’un 2014 tarihli bir kitabıdır. Hem siz hem de ekibinizdeki yaratıcılığınızı nasıl geliştireceğiniz ve yöneteceğinizle ilgili.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 Takımlar fikirlerden daha önemlidir

Bu kitap, Pixar’ı birkaç yıl yöneten Edwin Catmull’un hayatını inceliyor. Ancak çoğu zaman Catmull, liderleri kadar yaratıcı enerjiye ve motivasyona sahip ekiplerle çevriliydi. Bu kitabın ana noktalarından biri, epik ekiplerin tekil yaratıcı fikirlerden çok daha iyi olmasıdır. Yetenekli insanlar bile genel bir fikri daha yaratıcı hale getirebilir.

# 2 Yaratıcı çalışma alanları önemlidir

Bu kitabın bir diğer önemli fikri, yaratıcı olmaya çalıştığınız alanın çok önemli olduğudur. Beyinlerimiz bir dereceye kadar doğal olarak plastiktir ve çevrelerinden ilham alacaktır. Hayal gücünüzün sonuna kadar gelişmesi için yaratıcı bir yere sahip olmak, herhangi bir yaratıcı profesyonel için önemlidir.

# 3 Bireysel yaratıcı alanlara bir şekilde izin verin

Önceki fikre benzer şekilde, yaratıcı organizasyonların veya şirketlerin liderleri, çalışanlarının veya çalışanlarının çalışma alanları üzerinde kendi yaratıcı kontrollerine sahip olmalarına izin vermelidir. Tüm takipçilerinizi birbirine benzeyen gri küpler üzerinde çalışmaya zorlamayın. Bunun yerine, çalışanlarınıza yaratıcı çalışma alanı üzerinde kontrol verin, daha iyi çalışacaklar ve aynı zamanda çalışma alanınız daha ilginç görünecek.

# 4 Suçu paylaşın

Yaratıcı çabalar söz konusu olduğunda, suç nadiren tek bir kişiye düşer. Pixar, Catmull tarafından yönetildiğinde, hataların kaçınılmaz olduğunu ve her zaman bireylerden çok ekipler tarafından yapıldığını anlama politikasına sahipti. Bu, bireylerin bir projede bireysel olarak fazla yanılmış olduklarını hissetmelerini engeller ve çalışanların ve liderlerin duygularının azalmasına yardımcı olur.

# 5 Alçakgönüllülük büyümek için gereklidir

Bu sonuç özellikle yaratıcı liderler için önemlidir. Projeniz için doğru ekipmanı ararken, çalışanlarınızın veya çalışanlarınızın sizden daha yetenekli veya yaratıcı olmalarına hazırlıklı olmalısınız. Her zaman en iyi fikirlere sahip olmanız gerektiğini düşünmeyin, ofisteki en yaratıcı kişi olun. Bunun yerine, takipçilerinizin şovun yıldızları olduğu kavramına alışın.

# 6 Doğru insanlar önemlidir

Benzer şekilde, yaratıcı profesyonellerden oluşan bir ekip kurarken, çalışmıyorlarsa potansiyel bir adayı veya çalışanı devretmekten korkmayın. Yaratıcı bir çaba, ancak doğru insanlar iş üzerinde çalışıyorsa tam potansiyeline ulaşacaktır. Bazen bu, nedenler güçlü olduğu sürece listeyi sallamayı gerektirir.

# 7 Başarısızlıktan korkma

Catmull, kitap boyunca, Pixar’daki yıllarının başarıları kadar başarısızlıkları da gördüğünü birkaç kez yansıtıyor. Başarısızlık, özellikle yaratıcı sanatlarda kaçılacak bir şey değildir. Başarısızlıktan korkmak ve bunu kaçınılması gereken bir şey olarak görmek yerine, her bir başarısızlığınızdan ders alın ve hataların tekrar olmasını önlemek için iyi çalışın.

# 8 İletişim kurmaya devam edin

Daha az yaratıcı olan birçok şirketin, takipçiler ve liderler arasında açık kapı politikaları yoktur, bu da zayıf iletişime ve duygulara saygı duyulmadığı hissine yol açabilir. Açık kapı politikasına sahip olmak, mükemmel takipçi geri bildirimi sağlamak ve liderlerin çabalarını nereye odaklayacaklarını anlamalarına yardımcı olmak için çok önemlidir.

# 9 Beyin fırtınası çok önemlidir

Yaratıcı çalışmaların çoğu en azından bir ekip çalışması olduğundan, her zaman fikir akışının sınırsız ve sonsuz olmasını sağlamak için çalışmalısınız. İnsanların sohbete hükmetmesine izin vermeyin ve aynı zamanda insanlara fikirlerinin paylaşılmaya değer olmadığını hissettirmeyin. Doğru yaratıcı girdi veya yön, her yerden ve herkesten gelebilir.

# 10 Yeni fikirleri dışlamayın

Bu basit, ancak birçok lider, harika yeni fikirlerin olağan yıldız çalışanlardan ziyade beklenmedik kaynaklardan gelebileceğini hatırlayamadı. Daha yeni çalışanların veya genellikle konuşmayan kişilerin fikirlerini küçümsemeyin. Sıradan üreticiler tarafından sunulanlardan daha iyi içgörülere veya fikirlere sahip olabilirler.

# 11 Yaratıcı liderlik hizmet etmekle ilgilidir

Catmull, bir yöneticinin işinin, spot ışığını kendi başına aramak yerine başkalarını desteklemek olduğunu söylüyor. Hedeflerinize giden yolda ekibinizin yaratıcılığından yararlanmaya ve sorunları ortadan kaldırmaya çalışmalısınız.

# 12 Sorunları yaratıcı bir şekilde çözün

Herhangi bir organizasyonun veya yaratıcı ürünün yaratılması sırasında sorunlarla karşılaşacağı bir sır değildir. Ancak bu sorunları her zaman mümkün olan en yaratıcı şekilde çözmeye çalışmalısınız. Gerçeğe aykırı davranın ve mümkün olduğunda sorunlara yeni bir perspektiften bakın.

# 13 Yeni fikirleri koruyun

Biz insanlar, alışkanlıktan dolayı yeni fikirlerden hoşlanmama eğilimindeyiz. Yabancıdırlar ve yaratıcı sanatlarda bile hoş karşılanmazlar. Bir lider olarak, her zaman yeni fikirleri korumaya çalışmalı ve fikirler için piyasada onlara adil bir deneme sunmalısınız. Sırf daha önce denenmediler veya kişisel olarak alışkın değilsiniz diye yeni bakış açılarının veya yaratıcı yönlerin buna değmeyeceğini otomatik olarak düşünmeyin.

# 14 Yeteneğinizi takdir edin

İyi bir yaratıcı yönetici, yetenekli çalışanlarını olumlu bir şekilde takdir etmek için zaman ve dikkat alacaktır. Yaratıcı organizasyonun büyük kısmını oluşturan çalışanlar, herhangi bir sanatsal çabanın can damarıdır. İyi bir lider, her zaman yeteneğinizi takdir etmeye çalışacak ve gruptaki her bir kişinin, operasyonun genel başarısı için rollerinin ne kadar hayati olduğunu bildiğinden emin olacaktır.

# 15 Her gün harika olmayacak

Büyük yaratıcı üretimin ortasında bile, işlerin planlandığı gibi gitmediği günler olacak ve başarılardan çok zorluklar olacaktır. Olumsuz düşüncelerle çıkmaza girmektense bunu sürecin bir parçası olarak kabul etmek önemlidir. Büyük resme odaklanın ve kötü küçük günlerin tüm çabayı mahvetmesine izin vermeyin.

Creativity, Inc.’in En İyi 10 Alıntısı

  1. “Vasat bir takıma iyi bir fikir verirseniz, onu mahvederler. Harika bir ekibe vasat bir fikir verirseniz ya düzeltirler ya da çöpe atarlar ve daha iyisini bulurlar.”
  2. “Sen senin fikrin değilsin ve fikirlerinle çok fazla özdeşleşirsen, onlara meydan okunduğunda güceneceksin.”
  3. “Başarısızlık yaşamıyorsanız, o zaman çok daha kötü bir hata yapıyorsunuz: Ondan kaçınma arzusu tarafından yönlendiriliyorsunuz.”
  4. “Doğru insanları ve doğru kimyayı elde etmek, doğru fikre sahip olmaktan daha önemlidir.”
  5. “Yaratıcı ilham söz konusu olduğunda, iş unvanları ve hiyerarşi bir anlam ifade etmiyor.”
  6. “Bir zorlukla karşılaştığınızda, daha akıllı olun.”
  7. “Korku hızla yaratılabilir; güven olamaz.”
  8. “El sanatları, bilmemiz beklenen şeydir; sanat, zanaatımızın beklenmedik kullanımıdır”.
  9. “Akıllı insanları işe almanın amacı nedir, eğer bozuk olanı onarmak için onlara yetki vermiyorsa, soruyoruz?”
  10. “Tehdit edici görünse bile her zaman daha iyi riskler alın.”

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

Creative, Inc. Özet PDF’sini indirmek için buraya gidin .