David ve Goliath Speed ​​​​Özet (3 Dakika): 15 Hızlı Paket Servis

David ve Goliath: Underdogs, Misfits and the Art of Battle Giants, Malcolm Gladwell tarafından yazılan 2013 yılında kurgu olmayan bir kitaptır. İmkansız ihtimallere karşı kazanan evsizleri detaylandıran ve neden başarıya ulaşabildiklerini inceleyen bir makale ve makaleler koleksiyonudur.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 Oyununuzu oynayın

Gladwell, hayatta en başarılı olanların hedeflerini takip ettiğini ve “oyunu” kendi kurallarına göre oynadığını belirtiyor. Bunun gerçekten anlamı, kendinizi başkalarının teknikleri ve ustalığıyla karşılaştırmamanız ve yalnızca kendinizi geliştirmeye ve hedefleriniz veya ihtiyaçlarınız için işe yaradığını bildiğiniz şeyleri yapmaya odaklanmanız gerektiğidir. Bazen bu, işleri ortak akıl tarafından desteklenmeyen şekillerde yapmak anlamına gelir.

# 2 Havuzunuzu akıllıca seçin

Kitapta, birçok yetenekli insanın, en iyinin en iyisi oldukları küçük bir topluluktan ayrıldıklarında ve daha rekabetçi bir pazara girdiklerinde buldukları ani etkiyi gösteren birkaç hikaye var. Çoğu durumda, küçük bir havuzdaki en büyük balık iseniz, gerçekten büyük bir okyanusta orta boy bir balık olmaktansa başarılı olmak çok daha kolaydır.

# 3 Hemen sonuca varmayın

Neyin İşe Yarayacağı Konusunda Aceleci Çoğu zaman, önceden sonuca varmak zorunda kalmadan neyin işe yarayacağına odaklanmak işe yarar. Bu, hedefinize nasıl ulaşacağınız konusunda geleneksel bilgeliği takip etmemek veya bir görevi tamamlamak için herkesin yaptığı aynı şeyi yapmak anlamına gelebilir. Hedefinizi tamamlamanın diğer olası yolları hakkında zihninizi açık tutun.

# 4 Olumsuz yönlerinizi belirleyin

Hayatın her alanında, kendi dezavantajlarınıza odaklanmak ve bunların çabalarınızı veya başarınızı nasıl engelleyebileceğini anlamak önemlidir. Daha sonra sizinkine benzer dezavantajlara sahip olanların hikayelerini okuyabilir ve bu dezavantajları nasıl avantaja çevirdiklerini öğrenebilirsiniz.

# 5 Kopyalamaktan korkmayın

Gladwell, başkalarının başarıya giden yolda ustalaştığı teknikleri kopyalamaktan korkmamanız gerektiğini söylüyor. Bir şeyleri yapmanın alternatif yollarına zihninizi açık tutmalısınız, benzer şekilde, başkalarının kanıtlanmış tekniklerini ve stratejilerini kopyalamaktan korkmamalısınız.

# 6 Güçlü yönlerinizi geliştirin

Kendi olumsuz yanlarınızı anlamak kadar (daha fazla değilse de) önemli olan, güçlü yönlerinizi anlamak ve geliştirmektir. Genetik ve yetiştirilme tarzınızın bir sonucu olarak sahip olduğunuz becerileri belirlemek ve geliştirmek için uzun ve çok çalışmalısınız. O zaman hedeflerinize ulaşmak ve hayatınızın her alanında başarıya ulaşmak için bu güçlü yönlerden mümkün olduğunca yararlanmanız gerekir.

# 7 Ayrıcalık her zaman daha iyi değildir

Gladwell, günümüzün başarılı insanlarının büyüyen ortamındaki zorlukların genel zaferlerinde rol oynamış olabileceğini gösteren birkaç gerçek hayat hikayesini inceliyor. Aslında, ayrıcalıklı bir ortamda yaşamak başarınızı engelleyebilir, çünkü hedeflerinize ulaşmak için çok fazla mücadele etmeniz gerekmeyecek ve sonuç olarak o kadar gelişmiş olmayacaksınız.

# 8 Başka bir alana geç

Bunu her zaman yapmak zorunda değilsiniz, ancak dezavantajlarınızdan birçoğunun belirli bir alanda veya kariyerde gelişiminizin veya ilerlemenizin altında olduğunu belirlerseniz, kariyer değiştirmek isteyebilirsiniz. Farklı geçmişler veya kariyerler yeteneklerinize daha uygun olabilir. Dezavantajları, farklı bir durumda faydalar olabilir.

# 9 Eşsiz yeteneklerinize güvenin

Kitabın çoğu, benzersiz becerilerin çoğu zaman mazlumun büyük rakiplere karşı kazanmasına izin verebileceği fikrini gösteriyor. Mazlumun hikayeleri genellikle belirli bir meslek veya alanın ustalarının, rakiplerinin benzersiz yetenek ve becerilerine hayran kalanların hikayeleridir. Onun yolundan gitmeye kararlı olanların çoğu, onu benimseyemeyecek ve duruma veya piyasaya benzersiz bir bakış açısına sahip biriyle doğrudan rekabet edemeyecek.

# 10 Dezavantajlar avantajlar olabilir

Gladwell’in öğrenme güçlükleri gibi engellerin diğer alanlardaki becerilerinizi aşırı geliştirmenize yardımcı olabileceği gerçeğini gösteren birkaç anekdot hikayesi vardır. Sonuç olarak, özellikle yetkin hale gelebilir veya farklı bir alanda mükemmelleşebilir ve bu yeni avantaja odaklanarak ileriye doğru bir yol bulmanızı sağlayabilirsiniz. Başka bir deyişle, yararlar açısından olumsuz yönlerinizi yanlışlıkla neyin ürettiğini belirlemeye çalışın.

# 11 Ters U eğrisi

Gladwell bu kavramı, bir şeye yeterince sahip olmamak ile bir şeyden çok fazlasına sahip olmak arasındaki ilişkiyi tanımlamak için kullanır. Bu teori, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sınıfların büyüklüğüne dayanmaktadır. Burada, sınıf mevcudu, öğretmen-öğrenci etkileşimini kolaylaştırmak için daha küçük sınıfların aslında orta büyüklükteki sınıflar kadar iyi olmadığını, çok büyük sınıfların ise tam tersi bir sorunu olduğunu göstermektedir.

# 12 Trajedi başarıya götürebilir

Gladwell, trajedinin her zaman sinir bozucu bir olay olmadığını göstermek için çeşitli tarihi olaylardan yararlanır. Aslında, bir trajediden kurtulanlar genellikle hissettikleri travmanın üstesinden gelebilir ve daha da başarılı veya yenilmez hale gelebilirler. Harika bir örnek, ilk Londra bombalamasından kurtulan insanlar; hayatta kalan herkes sonunda ölmeyeceklerini hissetti ve bunun sonucunda daha cesur hale geldi.

# 13 Devler veya “öğretmenler” genellikle savunmasızdır

Çoğu durumda, belirli bir alanda zaten başarılı olan veya birçok zafere sahip olan ve belirli bir strateji veya beceriye aşırı güvenen veya aşırı bağımlı hale gelenler. Bu, onları bir mazlumun yaklaşımına veya tek seferlik bir saldırıya karşı özellikle savunmasız bırakabilir.

# 14 Para harika … Bir noktaya kadar

U-eğrisi ile ilgili olarak Gladwell, paranın yaşam kalitesini yalnızca bir noktaya kadar artırdığını gösteren birkaç istatistik gösteriyor: yılda yaklaşık 79.000 dolar. Bu miktarın ötesinde, para sizi çok daha mutlu etmez. Ek memnuniyet, işinizden veya başarılarınızdan elde edilir.

# 15 Daha fazla ol

Daha büyük veya daha güçlü, sizin için her zaman en iyisi değildir Yine de kitap, daha büyük veya daha güçlü olmanın her zaman maksimum başarı veya zafer elde etmenin en iyi yolu olmadığını gösteriyor. Çoğu durumda, daha küçük olmak ve işleri kendi bildiğin şekilde yapmak, kişisel doyuma ve hedeflerine ulaşmana yol açabilir.

En İyi 10 David ve Goliath Alıntısı

  1. “Cesaret, zor zamanlar başladığında sizi cesur kılan, zaten sahip olduğunuz bir şey değildir. Cesaret, zor zamanlardan geçtiğinizde kazandığınız şeydir ve sonuçta o kadar da zor olmadığını keşfedersiniz.”
  2. “Devler sandığımız gibi değiller. Onlara güç veren nitelikler çoğu zaman büyük bir zayıflığın kaynağıdır.”
  3. Oyun yazarı George Bernard Shaw’un bir keresinde dediği gibi: “Mantıklı insan dünyaya uyum sağlar: irrasyonel, dünyayı kendine uydurmaya çalışmakta ısrar eder. Bu nedenle, tüm ilerleme mantıksız adama bağlıdır. “
  4. “Her aptal para harcayabilir. Ama onu kazanmak, biriktirmek ve hazzı ertelemek için, o zaman ona farklı şekilde değer vermeyi öğrenirsiniz.”
  5. “Bir şey yapmaya odaklanamazsın,” diye düşünürsen, işe yaramazsa ne olur? “
  6. “Gereklilikten öğrenilen şey, kolayca elde edilen öğrenmeden kaçınılmaz olarak daha güçlüdür.”
  7. “Prestij, kaynaklar ve seçkin kurumlara üyeliğin bizi nasıl geliştirdiğini düşünmek için çok zaman harcıyoruz. Bu tür maddi avantajların seçeneklerimizi nasıl sınırladığını düşünmek için yeterince zaman harcamıyoruz.”
  8. “Maddi kaynaklarla ilgili bir dizi avantaj var ve maddi kaynakların yokluğuyla ilgili bir dizi avantaj var ve mazlumun kazandıkları kadar sık ​​kazanmasının nedeni, ikinci kez daha fazla kazanmalarıdır. öncekiyle aynı”.
  9. “Aşırı güç kullanımı meşruiyet sorunları yaratır ve meşruiyetsiz güç, boyun eğmeye değil, başkaldırmaya yol açar.”
  10. “Yetkili insanlar geri kalanımızın davranmasını istediğinde, her şeyden önce nasıl davrandıkları önemlidir.”