Dijital filigranlamanın 12 artısı ve eksisi

Dijital filigran nedir? Çevrimiçi olarak yayınlanan bir resme eklenen bir şeydir. Başkalarına görüntünün size ait olduğunu ve kopyalanmaması gerektiğini söyleyen bir logo, ad veya başka bir kimlik olabilir. Resimlerinize bir tane eklemeden önce, uygulamanın sizin için doğru olup olmadığını görmek için bu dijital filigran artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurun.

Dijital filigranlamanın avantajları

1. Orijinal görüntüler için belirli bir düzeyde hırsızlık koruması sağlar.

Bu, görüntülerini satarak veya dağıtarak geçimini sağlayanlar için son derece önemlidir. Başkaları sanat eserlerinden kar elde edebiliyorsa, o zaman sanatçının çek hesabından çıkan paradır.

2. Dijital bir filigranla gerçekleşebilecek belirli bir pazarlama düzeyi vardır.

Birisi yayınlanan bir resmi beğenirse ve onu paylaşmaya karar verirse, filigran başkalarıyla paylaşılır. Bu, yeni insanları filigranın temsil ettiği markaya maruz bırakır ve yeni müşteriler çekebilir.

3. Görüntüler, görüntünüzün kopyalarının nereye yerleştirildiğini size bildiren izleme bileşenleri içerebilir.

Bu kopyalar nasıl çalıştıklarını, ticari amaçlarla kullanılıp kullanılmadıklarını ve kâr yüzdenizi almak için katılmanız gerekip gerekmediğini görmek için görüntülenebilir.

4. Yüklenen resimlere inandırıcılık kazandırın.

Bugün görüntü dağıtan büyük fotoğraf ajanslarının neredeyse tamamı, gelir kaynaklarını koruduğu için her şeyi filigranlıyor. Başkalarının yaptıklarını kopyalayarak, doğal olarak kendi işinizi bugün dünyanın en büyük dijital görüntü üreticileriyle aynı seviyeye getiriyorsunuz.

5. Zevkle yapıldığında, dijital bir filigran, bir görüntünün sanatçı tarafından imzalanmış gibi görünmesini sağlayabilir.

İnsanlar, sanatçıların eserlerini imzaladığını görmeye alışkındır, bu nedenle bu deneyimi yeniden üreten bir filigran daha az dikkat dağıtıcı olabilir. Filigran renginin görüntüde solması gerçeğini ekleyin ve bazen insanlar bir filigranın mevcut olduğunun farkında bile olmayabilirler.

6. Reklam satmak için bir fırsattır.

Yaptığınız iş için yeterli takipçi sayısına sahipseniz, dilerseniz ücret karşılığında diğer işletmelerin tanıtımını yapmak için de dijital filigran kullanabilirsiniz. Bu, diğerlerine markalarını ortaya çıkarma şansı verir ve dijital görüntü yapımcısı biraz para kazanır.

Dijital filigranlamanın eksileri

1. Filigran görüntüye müdahale ederek izleyicilerin görüntülenen asıl konuya odaklanmasını zorlaştırabilir.

Bu dikkat dağıtıcı, ziyaretçileri içeriğinizden uzaklaştırabilir. İzleyicinin dikkatini görüntünün içerdiği içerikten ziyade filigrana çekerek görüntünün şeklini bozar.

2. Mevcut dijital görüntüleme yazılımıyla, birisinin görüntüyü özgürce dağıtabilmesi için filigranı yine de kaldırması çok kolaydır.

Bu nedenle, resimlerinizi kimin kopyaladığını görmek için ara sıra sizinkine benzer Google resimleri kullanmak en iyisi olabilir.

3. Resmin size ait olduğundan %100 emin değilseniz, başka bir sanatçının telif hakkıyla korunan resmine dijital filigran koyabilirsiniz.

Bu görseli ticari kazanç için kullanırsanız, ki bu görseli reklam afişleri olan bir sitede yayınlamak kadar basit olabilir, o zaman görselin telif hakkı sizin sorumluluğunuzda olabilir.

4. Dijital filigranlar genellikle ek satış yaratmaz.

Birisinin beğendiğiniz bir resmi kopyalayıp yazdırmasını engelleyebilir, ancak genellikle birinin baskı satın almak istemesini engeller. Ortalama bir işletme, bir sanatçının kişisel malı olan bir görüntüyü çalmayacaktır çünkü A) zorunda değilsiniz ve B) yaparsanız dava edilebilirsiniz.

5. Bir görüntünün size ait olduğunu kanıtlamak kolaydır.

İnternette yayınlanan sanat eserlerinden çok para kazanan biri varsa, o zaman bir sanatçı olarak bu gerçeği kutluyor olmalısınız. O zaman siz ve avukatınız, bu gelirlerden adil payınız için bir talep mektubu yazmalısınız, çünkü ilk etapta sanat eseri yarattınız. Elbette mahkemeye gitmesi gerekecekti ama muhtemelen hak ettiği payı alacaktı.

6. İyi bir filigran eklemek zaman alır.

Bir sanatçı olduğunuzda, zaman eşittir para. Marka imajı eklemek yerine yeni bir şey yaratıyor olabilirsiniz.

Dijital pazarlamanın artıları ve eksileri kişisel tercihleri ​​içerme eğilimindedir. Hırsızlık konusunda endişeleriniz varsa, büyük olasılıkla bir filigran ekleyeceksiniz. Değilse, bunu yapmak için zahmet etmeyeceksiniz. Bugün tartışmanın hangi tarafında olduğunuzu görmek için bu önemli noktaları değerlendirin.