Dış kaynak kullanımı bordrosunun 11 artısı ve eksisi

Küçük bir işletme için en büyük zaman harcamalarından biri bordronuzdur. Faydaları, stopajları ve maaş çekine giren diğer her şeyi işlemek için gereken süre, bir işletme sahibinin kendi başına ödeyemeyebileceği tam zamanlı bir iş olabilir. Bu nedenle birçok küçük işletme sahibi, en iyi yaptıkları şeye odaklanabilmeleri için bordrolarını dışarıdan temin etmeye çalışır.

Dış kaynak bordrosunun artıları ve eksileri nelerdir? Bunlar, dikkate almak isteyeceğiniz önemli noktalardan bazılarıdır.

Dış kaynak kullanımı bordrosunun avantajları nelerdir?

1. Daha fazla bordro hizmeti sunmanızı sağlar.

Bordro dış kaynak kullanımı, küçük bir işletmenin doğrudan mevduat ve 401 bin katkı payı kesintisi gibi kendi başlarına yapamayacakları ek hizmetler sunmasına izin verebilir.

2. Bordro vergilerinin dosyalanması çok daha kolay hale gelir.

Bordro dış kaynak kullanımı, küçük bir işletme için bordro vergilerinin dosyalanmasını kolaylaştırmak için gerekli mali raporları da oluşturacaktır. Bazı şirketler için, vergi evrakları konusunda gerçekten endişelenmelerine gerek kalmaması için dosyalama sürecini dışarıdan temin edebileceklerini bile görebilirler.

3. Muazzam bir zaman tasarrufu sağlar.

Bordro, sürekli olarak tamamlanması en pahalı ikinci idari görev olarak sıralanır. Bu görev dışarıdan temin edildiğinde, serbest kalan süre çok büyük olabilir.

4. Küçük işletmeler maliyet tasarrufu sağlayabilir.

Ücret hesaplama, maaş çekleri basma ve dağıtma, finansal raporlar oluşturma ve bordro vergileri hazırlama veya ödeme maliyetleriyle karşılaştırıldığında, küçük bir işletmenin harcayabileceği nakit miktarı oldukça yüksek olabilir. Bu görevleri dışarıdan temin etmek, bunları kendiniz yapmanın maliyetine kıyasla size para kazandırabilir.

5. Bordro dış kaynak kullanımı daha fazla güvenlik sağlayabilir.

Veri güvenliğinin hem işverenler hem de çalışanlar için büyük bir endişe haline gelmesiyle, dış kaynak kullanımı bordrosu, küçük işletmelere kendi başlarına kurabileceklerinden daha güvenli bir veri sistemi sağlayabilir. Bir sözleşme, çalışanlarınızın verilerini koruyan birden çok sunucu, yedekleme ve diğer güvenlik teknolojileri sağlayabilir.

6. Bordro şirketleri genellikle mevzuata uyum konusunda yardımcı olur.

Küçük bir işletme yalnızca bordro vergileriyle uğraşmakla kalmamalı, aynı zamanda geçerli vergi yasalarına da uymalıdır. Uyumsuzluk cezalar, para cezaları ve daha kötüsü anlamına gelebilir. Dış kaynak kullanımı çoğu zaman bir işletmenin her şeyi kendi başınıza yapma zorunluluğu olmadan mevzuata uyumu sürdürmesine yardımcı olur.

Dış kaynak kullanımı bordrosunun dezavantajları nelerdir?

1. Verilere hemen erişmek zor olabilir.

Bordro verilerinin çoğu saha dışında tutulacağından, küçük bir işletmenin ihtiyaç duyabileceği bilgileri herhangi bir zamanda alması zor olabilir. Bulut bağlantı sistemlerinin mevcut olduğu yerlerde bile, daha güvenli tutmak için verilere erişim kasıtlı olarak sınırlandırılabilir.

2. Hataların düzeltilmesi daha uzun sürebilir.

Bordro işleme her zaman %100 mükemmel değildir. Bir çalışan maaşının tamamını almazsa, düzeltme yapmak için bordro şirketiyle iletişime geçmek bazen uzun bir süreç olabilir. Durumu hemen düzeltmek yerine, küçük işletme sahibi sorunu çözmek için üçüncü bir tarafa güvenmek zorunda kalır.

3. Maliyet tasarrufu her zaman yaşanmaz.

Bir şirketin büyüklüğüne göre kayan bir maliyet ölçeği sunan bazı bordro şirketleri var. Diğerleri, kişiye özel sıfır fiyatlandırma veya hizmetler sunar. Bu, küçük işletme sahibinin bir karar vermeden önce kendi bölgesindeki tüm satıcıları ve işletmeleri araştırması gerektiği anlamına gelir. Küçük işletmelerin mali durumu için anlamlı bir maliyetle bordro dış kaynak kullanımı sunan hizmet sağlayıcıların olmadığı topluluklar olabilir.

4. Bordro şirketleri kapılarını kapatabilir.

Bir bordro şirketi çökerse, bordro bilgilerinize erişmek neredeyse imkansız hale gelebilir. Küçük işletmeler için, bordroyu işlemek için işletmeye ödenen parayı kaybetme riski de vardır. Bu nedenle, uzun vadeli başarı için yerleşik bir üne sahip şirketlerle çalışmak genellikle iyi bir fikirdir.

5. Bilgi hırsızlığı hala bir olasılıktır.

Şirketlere istediğiniz kadar gizlilik sözleşmeleri ve gizlilik bildirimleri imzalatabilirsiniz, ancak bordro verilerinizi bir şirket çalışanı tarafından kendi çıkarları için kullanmak üzere çaldırabilirsiniz. Bazen bordronuzu dış kaynak kullanımından kaynaklanan dahili hırsızlık, bilgisayar korsanlarından veya harici hırsızlıktan daha yüksek bir risktir.

Dış kaynak kullanımı bordrosunun artıları ve eksileri, bunun zaman ve para tasarrufu sağlayan bir fikir olabileceğini, ancak tamamen risksiz olmadığını gösteriyor. Bu hizmeti bir bordro şirketinden almadan önce olası olumsuzlukları göz önünde bulundurarak, olumsuz bir durum riskleri sınırlandırılabilir.