DNA parmak izinin 17 avantajı ve dezavantajı

Parmaklarınızla bir şeye dokunduğunuzda cildinizdeki yağlar iz bırakacaktır. Baş parmağınızı bir pencereye soktuysanız, bu işlemin gerçekleştiğini gördünüz. Parmak izi, 20. yüzyılın başlarında, bir suç mahallinde bulunabilecek kişileri tanımlamak için adli bir süreç olarak geliştirildi.

Teknolojiler geliştikçe, DNA’nın da bireylere özgü olduğunu keşfettik. Derileri, tükürükleri ve vücudun diğer kısımları, parmakların parmak izi bırakması gibi DNA izleri bırakır. DNA parmak izi süreci, insanların kalan DNA’yı mevcut bir örnekle veya bir DNA veritabanında saklanan bir örnekle karşılaştırarak kendilerini tanımlamalarını önermektedir.

DNA parmak izi işlemleri ilk olarak 1984’te Sir Alec Jeffreys tarafından geliştirildi. Bir numune alındıktan sonra bir DNA setinin diğeriyle karşılaştırılmasına izin veren kalıpları ve karşılaştırma noktalarını tanımak için DNA dizilerini analiz eder.

DNA parmak izleri veya genetik parmak izleri, dikkate alınması gereken bir dizi spesifik avantaj ve dezavantaj sunar. Bunlar üzerinde düşünülmesi ve tartışılması gereken ana kilit noktalardır.

DNA parmak izlerinin ana avantajlarının listesi

1. DNA parmak izleri, başka bir adli kanıt katmanı sağlar.

Bir çift eldiven, suç mahallinde parmak izlerinin kalmasını önleyebilir. DNA kanıtını önlemek çok daha zordur. İnsanlar her zaman deri ve saç köklerinin pullarını dökerler. Hapşırma, tükürük ve DNA izleri içeren vücut sıvılarını serbest bırakır. Öksürmek bile DNA’yı geride bırakabilir.

2. Standart parmak izinden daha yüksek düzeyde kesinlik sunar.

Tıpkı iki kişinin aynı DNA’ya sahip olduğuna inanılmadığı gibi, iki kişinin de aynı parmak izlerine sahip olduğuna inanılmıyor. Parmak izlerini eşleşme için karşılaştırmak için, doğruluklarını belirlemek için görsel inceleme veya analitik yazılım ile belirli karşılaştırma noktaları kaydedilir. Bu işlem oldukça doğru olsa da DNA parmak izleri kadar doğru değildir. Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüleri’ne göre, parmak izi karşılaştırmaları tek bir parmakta zamanın %98,6’sında doğrudur. DNA parmak izleri zamanın %99,9’unda doğrudur.

3. DNA parmak izi gizlidir.

Geleneksel parmak izi, her bir parmağa koyu renkli mürekkebin yerleştirilmesini gerektirir. Sonra bu parmak bir karta yuvarlanır. Bazı parmak izleri ayrıca avuç içi izleri gerektirebilir. Karşılaştırıldığında, DNA parmak izi, gerekli bilgileri toplamak için basit bir yanak sürüntüsü gerektirir. Bazı insanlar, bir DNA testinin doğru olması için kan testi yapılması gerektiği fikrine sahiptir. Bu doğru değil. DNA parmak izi, bilgi elde edilmesi gerektiğinde geleneksel parmak izi almak kadar kolaydır.

4. DNA parmak izlerinden toplanan kanıtlar süresiz olarak saklanabilir.

DNA parmak izleri, bir bireyi tanımlayabilen belirli bir genetik profil oluşturur. Bu profiller veritabanlarında süresiz olarak saklanabilir. Bu bilgiler veri noktalarına dönüştürüldüğü için internet üzerinden hızlı bir şekilde iletilebilir. Dahili bilgiler Ethernet üzerinden hızlı bir şekilde iletilebilir. Bu, DNA parmak izleri zaten saklanmış olan potansiyel şüphelileri tespit etmenin ve bulmanın daha kolay olduğu anlamına gelir ve toplumumuzda daha fazla güvenlik potansiyeli sunar.

5. DNA parmak izi, ceza adaletine vurgu yapmaktan daha fazlasını içerir.

Kişisel yaşamlarımıza fayda sağlamak için DNA parmak izlerini kullanmanın birçok yolu vardır. İnsanlar atalarını ve miraslarını belirlemek için DNA profillerini kullanırlar. Bu bilgi biyolojik ilişkiyi belirlemek için kullanılabilir. Hatta belirli genetik hastalıklar veya genetik olarak ilişkili kanserler için risk altında olabilecek kişileri belirlemek için bile kullanabiliriz. DNA parmak izini genellikle suç şüphelilerini tanımlamanın bir yolu olarak görmemize rağmen, geliştirmeye devam ettiğimiz çeşitli kullanımları vardır.

6. Genetik tedavilerin temeli olabilir.

Kalıtsal hastalıkların genetik bir bileşeni vardır. DNA parmak izleri, belirli hastalıkları olan kişileri tanımlamak için zaten kullanılabilir. Bebek taramaları, örneğin, yaşamı tehdit eden bir sorun haline gelmeden önce PKU alabilir. PKU’lu bebekler, mutlu ve doyurucu bir yaşam sürmelerini sağlamak için kısıtlayıcı bir diyete tabi tutulabilir. Bu bilgiyle, insanların şu anda kurtarılamayanlardan kurtulmalarına yardımcı olmak için DNA’yı geri yükleyebilen veya değiştirebilen yeni genetik tedaviler de geliştirebiliriz.

7. DNA parmak izi, belirli bir numune boyutu gerektirmez.

DNA örneğinden elde edilen genetik materyaller güncel teknolojilerle çoğaltılabilmektedir. Bu, küçük bir örneğin, büyük bir örneğin sağladığı aynı karşılaştırma verilerini sağladığı anlamına gelir. Numune boyutu da DNA parmak izi saklama potansiyelini etkilemez. Basit bir swab neredeyse süresiz olarak saklanabilir, bu da bilgileri gerektiğinde analiz için kullanılabilir hale getirir.

DNA parmak izi istatistikleri

DNA parmak izlerinin ana dezavantajlarının listesi

1. DNA parmak izi, hala kusurlu bir bilimdir.

%99,9 doğruluk oranına sahip bir teknolojiye sahip olmak güvenilir bir teknoloji gibi görünebilir. Ancak bu yüzde gerçek hayattaki durumlara uygulandığında, analiz edilen her 1000 durumda 1 hata olabileceğini gösterir. Yaklaşık 2 milyon mahkûm nüfusuyla, bu, 2.000’e kadar insanın DNA parmak izi alma sürecinde hatalarla karşılaşmış olabileceğini ve masum olabileceğini gösterir. Masum insanları bir ceza adalet sistemine tabi tutma şansını daha da azaltan seçenekler bulmak için çalışmaya devam etmeliyiz.

2. Henüz ele almadığımız gizlilik adresleri var.

DNA parmak izi bilgileri süresiz olarak saklanabileceğinden, toplum olarak ele almamız gereken belirli gizlilik sorunları vardır. Masum insanların DNA profilleri süresiz olarak saklanmalı mı? Tıbbi testlerle elde edilen DNA bilgileri ne olacak? Doktorlar Tıbbi Bir Kayıttan Alınan DNA Verilerini Kanun Uygulayıcı Memurlarla Paylaşmak Zorunda mı? Hepimiz gittiğimiz her yerde DNA izleri bıraktığımız için, gelecekte toplanma, saklanma ve hatta bize karşı kullanılma ihtimali var.

3. Veri koruma sorunları, ek depolama ve gizlilik sorunları yaratır.

Belirli durumlarda veri korsanlığının ne kadar etkili olabileceğini zaten gördük. Son on yılda milyonlarca insanın veri profilleri tehlikeye girdi. Bir kişinin veri profilinin kişisel veriler ve ödeme bilgileri yerine DNA bilgileri içermesinin ne kadar zarara yol açabileceğini hayal edin. DNA parmak izi verilerini saklama yeteneği, onu yeterince koruma yeteneğini içermelidir. Aksi takdirde, mücadele edilmesi çok zor olabilecek yeni kimlik hırsızlığı biçimleriyle karşılaşabiliriz.

4. Elde edilen bilgilerin doğru yorumlanmasını gerektirir.

Diyelim ki yerel sanat müzenizde bir suç işlendi. 300 milyon dolar değerinde ünlü bir tablo çalındı. Bir gün önce müzedeydim, tam o tabloya bakıyordum. Belki elini yanındaki duvara koyarsın. Ya da belki alerji krizi geçirdiniz ve birkaç kez bir mendile hapşırdınız ve ardından onu attınız. DNA’nız orada toplanacak. Şüpheli olacaksın.

Adli tıp uzmanlarının elde edilen DNA bilgilerinin faydalı olabilmesi için doğru yorumlanması gerekmektedir. Bu olmazsa, haksız mahkumiyet şansı azalmak yerine artabilir.

5. DNA kanıtı insanları çok fazla etkiler.

CSI gibi adli programlamaya maruz kalmamız nedeniyle , DNA parmak izlerine diğer kanıt türlerinden daha fazla önem verme konusunda sosyal bir tercih var. Sürecin %100 güvenilir olmamasına rağmen, çoğu kişi bu teknolojinin sağladığı bilgileri reddedilemez bir gerçek olarak görüyor. Bağımsız DNA parmak izi testleri, ilgisiz kişilerin, kanıt testi için oldukça sık kullanılan 13 ortak işaretçiden 9’una kadar eşleşebileceğini bulmuştur. Bazı insanlar, birbirlerine tamamen yabancı olmalarına rağmen, 10 ortak işaret üzerinde anlaşabilirler.

6. Toplumlarımızda yeni sınıflar yaratmak için DNA parmak izlerini kullanabiliriz.

Hayatlarını olumsuz etkileyebilecek bazı hastalıklar için yeni doğan bebekleri zaten tarıyoruz. Ya aynı testler çocuğun DNA profilini değerlendirmek için kullanılsaydı? Gelecekteki sağlığınız hakkında bilgi, sıralama olasılıkları yaratabilir. Bazı kişiler kansere karşı daha duyarlı oldukları için tıbbi bakım için daha fazla ücret alabilirler.

Ya da bazı kişilerin obez olma olasılığı daha yüksekse ve tıbbi sağlayıcıların diyabet kapsamını o kişinin sigorta kapsamından çıkarmasına neden olursa? DNA parmak izlerinden alınan bilgiler birçok iyi şey için kullanılabilir. Birçok kötü şey için de kullanılabilir.

7. DNA parmak izi bilgileri kişisel izin alınmadan saklanabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bebekler PKU için test edildiğinde, filtre kağıdı kartına bir kan örneği yerleştirilir. Bu kartlardaki kurumuş kan, bir laboratuvarda yüksek düzeyde kalite kontrolünün sağlanmasına yardımcı olabilir. Ayrıca halk sağlığı yararları sağlayabilir ve güvenlik taraması sunabilirler. Bu uygulamadaki tek sorun, ABD’deki bazı eyaletlerin bu kartları kişisel DNA’sı ile belirsiz bir süre boyunca saklamasıdır.

Diğer eyaletler kartları birkaç hafta sonra yok eder. Neyin ne kadar süreyle saklandığını öğrenmek için eyaletinizin algılama düzenlemelerini kontrol etmeniz gerekecek.

8. Uluslararası kuruluşlar, kişisel izin olmaksızın DNA parmak izine sahip olabilirler.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Ulusal DNA İndeks Sistemi veya NDIS, 1994’te oluşturuldu. Dünyanın en büyük DNA veri tabanı haline geldi. 12.2 milyon bilinen suç profili içerir. Ayrıca, tutuklanmış ancak hiçbir zaman bir suçtan hüküm giymemiş 2,6 milyon kişinin profilini ve yaklaşık 700.000 adli tıp profilini içermektedir.

Bu veritabanı 285.000’den fazla vakada yardımcı olmuştur. Ayrıca dünyadaki diğer veritabanı sistemlerine DNA bilgisi sağlamıştır. Milyonlarca insan DNA parmak izlerini sizin bilginiz veya izniniz olmadan diğer kurumlarla paylaşmış olabilir.

9. DNA parmak izleri, insan hassasiyetine dayanmaktadır.

DNA parmak izleri, bir dava oluştururken kolluk kuvvetleri için başka bir kanıt katmanı sağlayabilir. Ayrıca yoruma açık sonuçlar yaratmak için insan muhakemesine dayanır. İşleme tekniği sırasında bir hata meydana gelirse, DNA parmak izi sonuçları doğru olmayabilir. Yanlış kullanım teknikleri de sonuçları etkileyebilir. Sonuçların yanlış yorumlanması da elde edilen bilgiler hakkında hatalı sonuçlara yol açabilir.

10. Etnik saldırılara neden olabilir.

DNA parmak izleri olmadan, çeşitli kültürlerin toplumlarının belirli unsurlarını temizlemeye çalıştığını gördük. Aşırı durumlarda, etnik saldırılar soykırıma yol açmıştır. DNA parmak izlerinin sağladığı bilgiler, etnik kökenleri veya cinsiyetleri nedeniyle insanlara karşı ayrımcılık yapmaya başlamayı çok daha kolay hale getirecektir. Aynı zamanda, belirli bir genetiğe sahip kişilerin, diğerlerinden “daha iyi” DNA’ya sahip oldukları için bir toplum içinde “haklara” sahip olmalarına izin vermek için de kullanılabilir.

DNA parmak izinin temel avantajları ve dezavantajları bize daha güvenli toplumlar yaratma fırsatı veriyor. Mirasımız hakkında daha fazla şey keşfedebilir ve gelecekteki sağlık ihtiyaçları için plan yapabiliriz. DNA parmak izlerini ayrıca bilgi depolamak, insanları dışlamak veya kimliğinizi varsaymak için kullanabiliriz. Bu nedenle, zarar vermeden uygulanmasına izin veren belirli kurallar veya düzenlemelerle birlikte gelmesi gerekse de, bu teknolojinin geliştirilmesi önemlidir.