DotNetNuke vs WordPress

DotNetNuke (DNN), Microsfot ile çalışan bir CMS çözümüdür. Herhangi bir kanalda içerik yayınlamanıza, içeriğinizi ölçmenize, böylece kendinizi optimize etmenize ve markanızın görünürlüğünü artırmak için ziyaretçilerle etkileşime geçmenize olanak tanır. DNN yazılımı aracılığıyla çevrimiçi olarak kullanılabilen CMS özelliklerinin tam listesini bulabilirsiniz.

WordPress, başlangıçta bir CMS olarak tasarlanmamıştır, ancak dünyanın en popüler seçeneklerinden biri haline gelecek şekilde uyarlanmıştır. Bloglamadaki kökleri ve binlerce eklentiye erişim, özel bir açık kaynak platformu haline gelmesine yardımcı oldu. Bir uygulama oluşturmak için bile kullanılabilir.

Bu iki platform arasında birçok benzerlik olmasına rağmen, bilinmesi gereken bazı önemli farklılıklar da vardır.

1. Her ikisi de ücretsiz bir plan sunar, ancak birinin kapalı bir geliştirme süreci vardır.

DNN Software, kullanıcılara özellik uyumluluğu için ihtiyaç duydukları erişimi sağlayan platformun ücretli sürümlerini sunar. 1000 civarında farklı modül mevcuttur ve belirli bir fiyatı vardır. Gelişmiş URL yönetimi, çoklu site yönetimi ve içerik yerelleştirmeyi sağlayan ücretsiz bir platform seçeneği de vardır. Sınırsız içerik yazarı desteklenir ve şablonları kullanarak varlığınızı oluşturabilirsiniz.

Ücretli planlar “Evoq Basic” ile yıllık 2.999 dolardan başlarken, “Evoq Engage” planı yıllık 19.999 dolardan başlıyor.

WordPress, temel bir web sitesi oluşturmak isteyenler için benzer bir ücretsiz deneyim sunar. KOBİ’ler için iyi olan premium planlar ayda yalnızca 8,25 ABD dolarından başlar, 13 GB depolama alanı, gelişmiş tasarım özelleştirmesi ve sitenizden para kazanma olanağı sunar. İş planları aylık 24,92 dolardan başlıyor.

2. Birinin çalışması için C# dili gerekir.

DNN yazılımı ASP.NET dilinde çalışır, bu nedenle bir Windows sunucusunda çalışması gerekir. Bu yapı, çerçevenin SQL veritabanlarında depolanan içerik ve konfigürasyon ile karmaşık modüllere hizmet etmesine izin verir. Bugün çoğu geliştiricinin aşina olduğu PHP’de çalışmadığı için bu, siteyi kodlayabilecek geliştiricilerin bulunmasını zorlaştırabilir.

WordPress, PHP sürüm 7 veya üzeri, SQL sürüm 5.6 veya üzeri ve HTTPS desteği gerektirir. MariaDB çalıştıranlar, SQL’in yerine 10 veya daha yüksek bir sürüme ihtiyaç duyar. Eski ortamlar, PHP ve MySQL’in eski sürümlerini destekler, ancak çevrimiçi varlığınızı belirli güvenlik sorunlarına maruz bırakabilir.

3. Biri çok fazla fazlalığa sahipken diğeri minimalist bir deneyim sunuyor.

DNN, ücretsiz çekirdek paketinin dışında, oluşturduğunuz siteyi özelleştirmeye yardımcı olan uzantılar sunar, ancak bunlar oldukça pahalı olabilir. DNN’deki form oluşturucuların fiyatları 10 ABD Doları ile 400 ABD Doları arasında değişebilir. E-ticaret uzantıları, ücretsiz platformu kullanırken bile 500 $ + ‘a kadar mal olabilir. Çoğu uzantı için tek seferlik bir ücrettir, ancak hızlı bir şekilde toplanabilir.

WordPress, ücretsiz bir platform ve siteyi özelleştirmek için kullanılan eklentilerin genellikle ücretsiz olan “hafif” sürümlerini sunar. Bu tasarım, KOBİ’ler için düşük maliyetli bir web sitesi oluşturur, ancak aynı zamanda, CMS’de onu yavaşlatan çok fazla fazlalık olabileceği anlamına gelir. Ücretsiz olabilen ve birinci sınıf bir deneyim sunan açık kaynaklı eklentiler olsa da, premium eklentiler DNN ile aynı fiyat aralığında olma eğilimindedir.

4. Hız, her iki CMS seçeneği için de bir sorundur.

DNN, ASP.NET uygulamalarını kullandığından, site bir süre kapalı kalırsa indirecektir. Bir ziyaret aldığınızda, uygulama yeniden başlayacaktır, ancak bu, sitenin ziyaretçiye görüntülenmesini geciktirmesine neden olur. Birkaç saniye sonra işlem düzelir ve normal şekilde çalışır. Sitenize birkaç dakikada bir aktif arama yaparak ping atarak bunu önleyebilirsiniz, ancak bu aynı zamanda bazı SEO çalışmalarınızı da engelleyebilir.

WordPress CMS’deki fazlalıklar da onu yavaşlatır. WordPress güncellenir, ancak kullanılan eklentiler güncellenmezse, bu sitenin bir ziyaretçiyi de askıda kalmasına neden olabilir. Kesinti süresinin oluşmasını önlemek için çerçevenin en güncel sürümde çalıştığından emin olmak için yönetici tarafından sürekli izleme gereklidir.

DotNetNuke vs WordPress tartışmasında, karar genellikle programlama diline aittir. C# biliyor musun? HTML / CSS kodunu düzenleyebilir misiniz? İlki geçerliyse, DNN sizin için doğru olabilir. Değilse, WordPress muhtemelen en iyi seçenektir.