Drupal ve WordPress

Drupal ve WordPress kullanımı ücretsizdir. Her iki platform da kişiselleştirilmiş bir deneyim oluşturmak için kullanılabilecek geniş bir modül, şablon ve eklenti kitaplığı sunar. Gerektiğinde sorun giderme yardımı sağlayabilecek her iki programın özel geliştiricileri ve sadık kullanıcıları bulacaksınız.

Drupal ve WordPress’in sağladığı ek benzerlikler de vardır.

  • Her iki platform da kullanıcılara güçlü bir geliştirici API’sine erişim sağlar.
  • Temel işlevsellik, her iki platformda da eklentilerle genişletilebilir.
  • Duyarlı mobil temalar Drupal ve WordPress’te mevcuttur.
  • Her iki platform da bir alan satın almanızı ve indirmeden bağımsız olarak barındırma kurmanızı gerektirir.

Drupal ve WordPress tartışmasında bazı önemli benzerlikler olsa da, ihtiyaçlarınız için bu iki açık kaynaklı CMS seçeneği arasından en iyi seçeneği seçmeden önce değerlendirilmesi gereken birkaç önemli farklılık da vardır.

Bu Drupal ve WordPress karşılaştırması, bu platformların en son sürümlerine dayanmaktadır. Bazı kullanıcılar bu CMS seçeneklerinin eski sürümlerini kullanıyor olabilir ve bu karşılaştırmalar geçerli olmayabilir.

Fark # 1: KarmaşıklıkM

Drupal, WordPress’ten daha karmaşıktır, ancak bu aynı zamanda platformuna ek bir işlevsellik düzeyi olduğu anlamına gelir. Drupal içerik türleri, görünümler, bloklar ve sınıflandırmalar içerdiğinden kullanıcılar için daha fazla özellik mevcuttur. Drupal’ı öğrenmek daha fazla zaman alır, ancak içeriğiniz için daha uzun vadeli güç sağlar.

Drupal 8 ile yeni kullanıcılar için karmaşıklık düzeyi azaltıldı. Platform, ek bir yardım düzeyi sağlanabilmesi için açıklayıcı metin içermektedir. Kullanıcılar platform turlarına katılabilir ve mevcut seçenekler hakkında pratik bir anlayış kazanabilir.

WordPress daha az karmaşıklık sunabilir, ancak bu aynı zamanda içeriğinizi internete zamanında ulaştırmanın daha kolay olduğu anlamına gelir. Yalnızca bir sayfa şablonuna veya bir içerik türüne ihtiyaç duyan kullanıcılar için iyi bir seçenektir. Çoğu kullanıcı için, kolay gezinme için basit menü yapıları ile açıklayıcı öğeler sunan basit ve anlaşılır bir yaklaşımdır.

fark # 2: kullanıcı izinleri

Drupal, geliştiriciler tarafından geliştiriciler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu tasarımın en iyi avantajlarından biri, WordPress’e kıyasla daha derin düzeyde kullanıcı izinlerine erişiminiz olmasıdır. Drupal’da site yöneticileri, içerik düzenleyiciler, özel içeriğe erişim ve diğer çeşitli ek seçenekler atayabilirsiniz.

WordPress’te kodeks, tamamlanması gereken görevlere dayalı roller kavramını kullanır. Kullanıcılar, gönderiler yazmak ve düzenlemek, bir sayfa oluşturmak, bağlantılar tanımlamak, kategoriler oluşturmak ve hatta eklentileri yönetmek için atanabilir. “Editör”, “Yazar” ve “Katkıda Bulunan” dahil olmak üzere önceden tanımlanmış 6 rol vardır.

Fark # 3: esneklik

Drupal, önce özelleştirme, sonra kullanım kolaylığı için bir çözüm olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle, mevcut bazı başlangıç ​​temaları bulacaksınız, ancak seçeneklerin çoğu, temel bir temelden kullanıcı geliştirme için tasarlanmıştır. Drupal’daki modüller ücretsizdir ve herhangi bir site için gerekli olabilecek çeşitli işlevsellik seviyeleri sunar. Modülleri kurmak veya güncellemek için genellikle bir Drupal geliştiricisi gerekir.

WordPress başlangıçta bir blog platformu olarak oluşturuldu. Drupal gibi binlerce kullanıcıyı veya sayfayı desteklemez, bunun yerine daha kolay özelleştirme yöntemleri sunar. Eklentiler, ortalama bir kullanıcının kendi başına yükleyebileceği ve güncelleyebileceği çeşitli işlevsellik düzeylerine izin verir. WordPress ayrıca birçok ücretsiz tema ve üçüncü taraf geliştirici sunar. İyi erişilebilirlik ile premium temalar da mevcuttur. Bu, çoğu kullanıcının site oluşturma sürecini başlatmasını kolaylaştırır, ancak Drupal’a kıyasla biraz sınırlı bir ölçekte.

Fark # 4: Güvenlik

Drupal, kurumsal düzeyde güvenlikle donatılmıştır. Kullanıcılara düzenli olarak güvenlik raporları sunulmaktadır. Bu platformdaki güvenlik o kadar güçlü ki, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok hükümet web sitesi içeriği için Drupal kullanıyor. Bu ek güvenlik nedeniyle, mevcut sürümün iki nesil gerisinde olan eski Drupal kurulumları genellikle desteklenmez.

Örneğin Drupal 8’in piyasaya sürülmesiyle birlikte Drupal 6 desteklenmeyen bir duruma girdi.

WordPress, hak edilmiş güvenlik sorunlarıyla mücadele etme konusunda bir üne sahiptir. WordPress kurulumu için kullanılan eklentilerin çoğu, kullanıcıları bilgisayar korsanlarının saldırmak için kullanabileceği belirli güvenlik açıklarına açabilir. Bir kullanıcının barındırma platformunun kalitesi, genellikle kullanıcıların karşılaştığı güvenlik açıklarını belirlemeye yardımcı olur.

WordPress, çoğu ihtiyaç için güvenli bir seçenektir. Ancak, güvenlik tehditleri çok ciddiye aldığınız bir şeyse, Drupal en iyi seçenektir.

Fark # 5: Web Sitesi Oluşturma

Drupal’ın kullanımı kolaydır… nasıl kullanılacağını öğrendikten sonra. Kullanıcının minimum düzeyde geliştirme deneyimi varsa veya teknik bilgisi yoksa Drupal kullanmayı öğrenmek zor olabilir. Drupal ile zaman geçirmenin avantajı, gelişmiş siteler oluşturabilmenizdir, ancak herkesin Drupal aracılığıyla web siteleri oluşturmayı öğrenmeye yatırım yapacak zamanı yoktur.

Yeni kullanıcıların platform hakkındaki bilgilerini artırmalarına yardımcı olabilecek çok aktif bir kullanıcı topluluğu var. Drupal’a, artık WordPress’e benzeyen analitik izlemeye izin veren ve kullanıcı alışkanlıklarına göre değişiklikler oluşturmanıza olanak tanıyan ek modüller eklendi.

WordPress ayrıca çok aktif bir kullanıcı topluluğuna sahiptir. Web sitesi oluşturma söz konusu olduğunda, WordPress, deneyimlediğiniz şeyi gördüğünüzü sunar. Sürükle ve bırak deneyimi değildir, ancak bu platformda bir web sitesi oluşturmaya başlamak çok fazla teknik bilgi gerektirmez. Tek yapmaya çalıştığınız bir blog kurmaksa, bunu birkaç dakika içinde yapabilirsiniz.

Drupal, her yeni nesilde kullanım kolaylığını geliştirmeye devam ediyor, ancak WordPress hızlı yayınlama için hala daha iyi bir seçenek.

Fark # 6: ilişkili maliyetler

Drupal’ı indirmek ve kurmak ücretsizdir. Platform kullanıcıya sunulduğunda, ortak olan ilgili maliyetler vardır. Üçüncü taraf geliştirme yardımına ihtiyaç duyan kullanıcılar için Drupal desteği, üçüncü taraf WordPress geliştirme yardımından daha pahalı olma eğilimindedir. PHP çerçevelerini dahil etme çabalarınızla, bugün üçüncü taraf topluluğunda önceki nesillere göre daha fazla kullanılabilirlik var.

Binlerce sayfayı destekleme potansiyeli olduğundan, Drupal barındırma WordPress’ten daha pahalı olma eğilimindedir.

WordPress ayrıca ücretsiz olarak indirilebilir ve kurulabilir. Boyut kısıtlamaları da bu platform ile barındırma seçeneklerinizi sınırlayabilir, ancak bazı durumlarda ayda 4 dolara kadar promosyon oranları sunan birkaç indirim sağlayıcısı vardır.

Fark # 7: Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Bazılarının iddia edebileceğinin aksine, arama motoru optimizasyonu belirli bir platforma bağlı değildir. Kullanıcılar, Drupal ve WordPress’te organik sonuçlar elde edebilirler. Her iki platform da, kullanıcıların erişmesi için doğrudan platforma yerleştirilmiş bazı SEO seçenekleri sunar.

Drupal, bazı özel SEO avantajları sunar. Drupal sayfalar, WordPress sayfalarına kıyasla daha hızlı yüklenme eğilimindedir. Bu platformda sunulan varsayılan önbelleğe alma özellikleri, site genelinde tutarlı hızlara da olanak tanır. Site ne kadar büyük veya içeriği ne kadar derin olursa olsun, bazı SEO kampanyaları için hızın tutarlılığı çekicidir.

WordPress, benzer sonuçlara ulaşan platforma eklenebilecek birkaç SEO eklentisine sahiptir. Bu eklentilerden bazıları içerik yapılarına, bazıları ise içeriğin değerine dayanmaktadır. Doğru eklenti kombinasyonu ile bazı kullanıcılar üstün sonuçlar elde edebilir.

WordPress, mobil SEO söz konusu olduğunda da bir avantaja sahiptir. Kullanıcılara, çoğu tarayıcıya ve mobil cihaza yanıt veren birden çok tema seçeneğine erişim sunar. Bu, kullanıcılara platformun tutarlı sonuçlar sağlama yeteneğine ve daha iyi organik arama sonuçları oluşturabileceğine dair güven verir.

Buna karşılık, Drupal, bir mobil site ana sitenin bir alt alanından çalıştırıldığında daha iyi performans gösterme eğilimindedir. SEO amaçları için bu, bir kampanyayı etkileyebilecek bazı kurallı sorunlar yaratabilir.

Drupal vs WordPress: hangisi daha iyi?

Hem Drupal hem de WordPress, kullanıcılar için güzel web siteleri oluşturabilen güçlü açık kaynak seçenekleridir. Her ikisi de, kullanıcıların belirli içerik hedeflerine ulaşmalarını sağlayan etkili bir sonuç yaratabilir.

Drupal, bir e-ticaret varlığına sahip olanlar veya yaklaşabilecek olanlar için en iyi seçenektir. Üst düzey güvenliği WordPress’ten üstündür ve veri ihlalleri nedeniyle bilgi kaybından endişe duyabilecek müşteriler için çekicidir. Drupal 8 ile JavaScript yalnızca gerektiğinde yüklenir. Tasarımlar mobil ve mevcut özellikleri ile herkes için hazır hale getirildi. Tüm varlıkları önbelleğe alarak tam optimizasyona izin verir.

WordPress, bir şahıs şirketi, dernek veya yeni organizasyonu destekleyebilecek bir blog platformu veya işletme web sitesi arayanlar için en iyi seçenektir. Çok karmaşık bir web sitesi veya ölçeklenebilirlik sağlamaz, ancak yine de derin içerik yayınlamaya izin verir. Ortalama bir kullanıcı için öğrenme eğrisi basittir ve bir web sitesi dakikalar içinde oluşturulabilir. Üçüncü taraf geliştirme gerekiyorsa, genellikle oldukça uygun maliyetlidir.

Hem Drupal hem de WordPress, ayrı ayrı uygulanabilecek çeşitli güçlü yönler sunar. Bu, en iyi seçeneği seçmenin kullanıcıya bağlı olduğu anlamına gelir.

Drupal’ı mı yoksa WordPress’i mi tercih edersiniz? Bu platformlarla ilgili deneyimleriniz neler oldu?